Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: ΟΣΕ και μηχανες

  1. #16
    Πραγματικα πως καταφεραν να αυξησουν το εισητηριο 33% και εμεις να πληρωνουμε το διπλασιο θελει ταλεντο, η ειμαστε εμεις τοσο μαλακες.

  2. #17
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Μέχρι τώρα ίσχυε οτι μόνο για τις 500 κ 502 πλήρωνες συμπλήρωμα μόνο για 1η θέση και με τα μέτρα που ισχύουν από 1η Αυγούστου έχει πάρει κ ένα συμπλήρωμα των 8? στη Β' θέση.
    Τα 8? είτε πρόκειται για συμπλήρωμα κράτησης θέσης ή για συμπλήρωμα προτεραιότητας.
    Λοιπόν πήρα και ρώτησα και μου είπαν ότι ισχύει το 2ο δλδ είναι μισό-intercity πιο φτηνό (κ λίγο πιο αργό) απ το intercity, και πιο ακριβό (και λίγο πιο γρήγορο) από το απλό. Άρα έχει θέση και είσαι μισό-intercity.
    Προσωπικά ξαναλέω μου φαίνεται νορμάλ τιμή, άλλα πράγματα με ενοχλούν !!!








    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  3. #18
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	india-train_589356a.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	170948
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
    Μέχρι τώρα ίσχυε οτι μόνο για τις 500 κ 502 πλήρωνες συμπλήρωμα μόνο για 1η θέση και με τα μέτρα που ισχύουν από 1η Αυγούστου έχει πάρει κ ένα συμπλήρωμα των 8? στη Β' θέση.
    Τα 8? είτε πρόκειται για συμπλήρωμα κράτησης θέσης ή για συμπλήρωμα προτεραιότητας.
    Λοιπόν πήρα και ρώτησα και μου είπαν ότι ισχύει το 2ο δλδ είναι μισό-intercity πιο φτηνό (κ λίγο πιο αργό) απ το intercity, και πιο ακριβό (και λίγο πιο γρήγορο) από το απλό. Άρα έχει θέση και είσαι μισό-intercity.
    Προσωπικά ξαναλέω μου φαίνεται νορμάλ τιμή, άλλα πράγματα με ενοχλούν !!!








    Φιλε μου συγνωμη αλλα το αργο και το γρηγορο τα ακουω βερεσε, και γιατι δε δινουν την ευκαιρια στον φτωχο να παρει το απλο ημερα.

    Και πως εγινε ιντερσιτι ? αλλαξε κατι ? το βαφτισαν ιντερσιτι για το καπελο. οι γνωστες μαλακιες
    Βρηκαν ενα τροπο να αυξησουν το εισητιριο 100% χωρις να το καταλαβουμε καν...

  5. #20
    Γίνεται και στον ΟΣΕ ότι γίνεται σε όλες τις κρατικές εταιρείες λίγο πριν ιδιωτικοποιηθούν. Τις διαλύουν για να έρθει ο σωτήρας ιδιώτης, ο οποίος θα αγοράσει φτηνά, και θα αρχίσει να κουβαλάει μηχανές, πατίνια, άλογα, και όλοι θα λένε ζήτω.
    Το ίδιο έγινε και στην ολυμπιακή.
    Το ίδιο γίνεται και στις εθνικές οδούς. Η δεύτερη σήραγγα του Αρτεμισίου που θα μπορούσε να είναι σχεδόν έτοιμη εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν είχε δωθεί στην κυκλοφορία με κάτι απίστευτες δικαιολογίες περί αστάθειας του βουνού, υπόγειες πηγές κλπ. Μόλις ανέλαβε την διαχείρηση του δρόμου (τα έσοδα από τα διόδια δηλαδή) ιδιωτική εταιρεία, το έργο "παραδώθηκε" μερικούς μήνες νωρίτερα. ΖΗΤΩ η ιδιωτική πρωτοβουλία.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Latri Mixanis εγώ μέχρι τώρα για να ανέβω Λαμία (απο Αθήνα) οπου σπουδάζω πλήρωνα 10Ε πήγαινε-έλα. Τέτοια περίοδο του χρόνου θα πληρώνω 20Ε.

    Είναι λογική η αύξηση 100% στα εισητηρια επειδή "ήταν φθηνά"?

    :a31:

  7. #22
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
    Latri Mixanis εγώ μέχρι τώρα για να ανέβω Λαμία (απο Αθήνα) οπου σπουδάζω πλήρωνα 10Ε πήγαινε-έλα. Τέτοια περίοδο του χρόνου θα πληρώνω 20Ε.

    Είναι λογική η αύξηση 100% στα εισητηρια επειδή "ήταν φθηνά"?

    :a31:
    Αν οι υπηρεσίες που θα σου προσφέρει είναι καλές και ικανοποιητικές ναι εγώ συμφωνώ να γίνει αύξηση. Θες να στο πω διαφορετικά? Εγώ στη Γερμανία για τις μετακινήσεις μου χρησιμοποιώ τραίνο, είναι πιο ακριβό δεν έχει μπαρ κ όμως δεν ακούς να λένε μα, μη κλπ κλπ Επίσης το 500-501 ήταν μια ικανοποιητική σύνθεση που για αυτά που σου πρόσφερε το εισιτήριο ήταν εξευτελιστικό!!

    Θα σου πω και το άλλο όταν θα μπει ο ιδιωτικός φορέας το εισιτήριο δεν θα είναι καν 20?...

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  8. #23
    ας μη συγκρίνουμε τα ευρωπαικα τραινα με τον οσε παρακαλω,
    δεν υπαρχει σημειο επαφης κ συγκρισης!

    εκει το τραινο ειναι ο ταχυτερος τροπος μεταφορας -λογικο αφου δε μπλέκει στη κινηση-
    ο καθε σταθμος εχει καμια 10 αποβαθρες κ πολλαπλες σιδηροτροχιες προς ολους τους προορισμους

    κ ο οσε εχει ΜΙΑ σιδηροτροχια κατα μηκος ολης της χωρας, με ηλικια μεγαλυτερη του αντουαν!

    φανταζομαι ολοι εχετε πετυχει τραινο να σταματαει κ να πηγαινει πισω (!!!) για να μπει στη βοηθητικη γραμμη ωστε να περασει ο ερχομενος απο την αντιθετη φορα συρμος!

    με τετοιες υπηρεσιες τα 11? αθηνα-θεσσαλονικη ειναι ενα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ εισιτήριο!!!!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  9. #24
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Γίνεται και στον ΟΣΕ ότι γίνεται σε όλες τις κρατικές εταιρείες λίγο πριν ιδιωτικοποιηθούν. Τις διαλύουν για να έρθει ο σωτήρας ιδιώτης, ο οποίος θα αγοράσει φτηνά, και θα αρχίσει να κουβαλάει μηχανές, πατίνια, άλογα, και όλοι θα λένε ζήτω.
    Το ίδιο έγινε και στην ολυμπιακή.
    Το ίδιο γίνεται και στις εθνικές οδούς. Η δεύτερη σήραγγα του Αρτεμισίου που θα μπορούσε να είναι σχεδόν έτοιμη εδώ και πάρα πολλά χρόνια δεν είχε δωθεί στην κυκλοφορία με κάτι απίστευτες δικαιολογίες περί αστάθειας του βουνού, υπόγειες πηγές κλπ. Μόλις ανέλαβε την διαχείρηση του δρόμου (τα έσοδα από τα διόδια δηλαδή) ιδιωτική εταιρεία, το έργο "παραδώθηκε" μερικούς μήνες νωρίτερα. ΖΗΤΩ η ιδιωτική πρωτοβουλία.


    Παλι καλα σε αυτη την περιπτωση ο ιδιωτης εκανε κατι........ στην Αθηνων Πατρων που επισης εισπρατει ιδιωτης προκαταβολικα το μονο που βλεπεις ειναι συνεργεια να κουρευουν χορτα κ θαμνους στα πλαγια του δρομου αντε και μερικα μπαλωματα σε ορισμενα σημεια.... σε ενα δρομο που επρεπε εδω και 30 χρονια να εχουν φτιαξει δυο λωριδες ανα κατευθυνση με στηθαιο και ολα αυτα που χρειαζεται για να ταξιδευεις με ασφαλεια σε ενα εθνικο δρομο υψηλων ταχυτητων .....

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Το τρένο είναι το καλύτερο μέσο μεταφοράς και κανονικά το εισητήριό του έπρεπε να είναι ίδιο με του λεωφορείου.
    Δεν ξέρω το επίπεδο εξυπηρέτησης που είναι αλλά φαντάζομαι θα φτάνει Θεσσαλονίκη σε λιγότερο απο 14 ώρες που έκανε πρίν απο 20 χρόνια.

  11. #26
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.886
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    :rotflmao:

    Γιωργιό κάτι πήγε λάθος εδώ..

    Μια η ζελατινα, μια ο Μιχαλης ,μας φτιαξατε παλι. :rotflmao:

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Το τρένο είναι το καλύτερο μέσο μεταφοράς και κανονικά το εισητήριό του έπρεπε να είναι ίδιο με του λεωφορείου.
    Μόνο που το λεωφορείο έχει ανα μια ώρα δρομολόγιο και κάνει και λιγότερη ώρα...

  13. #28
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    ας μη συγκρίνουμε τα ευρωπαικα τραινα με τον οσε παρακαλω,
    δεν υπαρχει σημειο επαφης κ συγκρισης!

    εκει το τραινο ειναι ο ταχυτερος τροπος μεταφορας -λογικο αφου δε μπλέκει στη κινηση-
    ο καθε σταθμος εχει καμια 10 αποβαθρες κ πολλαπλες σιδηροτροχιες προς ολους τους προορισμους

    κ ο οσε εχει ΜΙΑ σιδηροτροχια κατα μηκος ολης της χωρας, με ηλικια μεγαλυτερη του αντουαν!

    φανταζομαι ολοι εχετε πετυχει τραινο να σταματαει κ να πηγαινει πισω (!!!) για να μπει στη βοηθητικη γραμμη ωστε να περασει ο ερχομενος απο την αντιθετη φορα συρμος!

    με τετοιες υπηρεσιες τα 11? αθηνα-θεσσαλονικη ειναι ενα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ εισιτήριο!!!!
    Aγαπητέ μου,

    δεν έχουν όλα τα κωλοχώρια της ευρώπης 10 αποβάθρες με πολλαπλά κλειδιά και γραμμές ώστε να φεύγουν αέρα πατέρα.
    Ναι, έχουν γρήγορα ICE πχ αλλά γρήγορα πάει σε συγκεκριμένα κομμάτια. Όπως επίσης έχουν καθυστερήσεις, όπως επίσης όταν εγώ ήθελα να προλάβω την ανταπόκριση μου κ έβλεπα ότι το ρεγκιοναλ καθυστερεί και δεν είχαμε καμία ανακοίνωση, πήγα και χτύπησα τα κουδούνι που είναι για τον συνοδό και πήρα τα @@@
    Μην ωραιοποιούμε τα πάντα στο εξωτερικό, έχουν κ αυτοί τα προβλήματα τους που εμάς δε μας αγγίζουν και δεν τα βλέπουμε από την ίδια οπτική γωνία.
    Επίσης όταν από το χωριό που είμαι θέλω να πάω στη χ πόλη για να μου βγει πιο οικονομικό το εισιτήριο θα πρέπει να πάρω αυτό των 5 ατόμων διαφορετικά άστο...
    Τεσπά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα είναι ότι το κράτος ανεβάζει τις τιμές, αφαιρεί δρομολόγιο, βγάζει παροχές για να δείξει οτι ο ΟΣΕ και ο κάθε ΟΣΕ τρώει χρήματα και δε δίνει. Άρα αγαπητοί μου πολίτες δε μπορώ να τον κρατήσω αυτόν τον οργανισμό, οπότε πρέπει να τον δώσουμε για για για για. Αν θες να παραπονεθείς για κάτι φώναξε για αυτό, για το τρόπο που ξεπουλάνε σε αυτή τη Χώρα.

    Αν μου προσφέρει καλές υπηρεσίες θεωρώ ότι πρέπει να πληρώσω, αν είναι ένα τριμπούρδελο κ μσό όχι δε δίνω χρήματα και θα βρω άλλο τρόπο να πάω στη δουλειά μου.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  14. #29
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Μια η ζελατινα, μια ο Μιχαλης ,μας φτιαξατε παλι. :rotflmao:
    Όχι πες μου ταιριάζει εμένα ο Μιχάλης όχι πες μου!!


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
    Όχι πες μου ταιριάζει εμένα ο Μιχάλης όχι πες μου!!
    άλλη απο'κεί...



    Άμα μας τον επισυνάψεις βρε Λενιό θα σου πούμε, εσένα σε ξέρουμε αυτόνανε όχι !:a24:


    :rotflmao:

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF