Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: F 800 Ευαισθησία Abs τέλος!!!!!!!!

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    oh really ?

    Nα υπενθυμίσω επίσης -και πέραν άλλων πρακτικών λόγων- ότι το δοχείο υπάρχει ΚΥΡΙΩΣ για να αντισταθμίζει την αύξηση του όγκου του κυκλώματος φρένων λόγω της φθοράς των υλικών τριβής.....
    δε σε πιάνω Σωτήρη

    υπάρχει άλλος λόγος που το abs πρέπει να το απενεργοποιούμε στο χώμα? (ειλικρινά δε ξέρω, ρωτάω)

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    δε σε πιάνω Σωτήρη

    υπάρχει άλλος λόγος που το abs πρέπει να το απενεργοποιούμε στο χώμα? (ειλικρινά δε ξέρω, ρωτάω)
    Σίγουρα δεν είναι λόγος ότι από το νταμπα-ντούμπα θα αφρίζουν τα υγρά (αυτό κατάλαβα ότι εννοούσες...).

    Ο λόγος είναι ότι ο συντελεστής τριβής είναι πολύ μειωμένος. Επίσης κατά την κίνηση σε ανώμαλη επιφάνεια, είναι πολλές οι ΄στιγμές΄ (πάρε 1 δευτερόλεπτο και χώρισε το σε μικρότερα τμήματα χρόνου...) που κάποιος από τους τροχούς δεν βρίσκεται σε επαφή με το έδαφος κάτι που σε πιθανό φρενάρισμα θα επέφερε μη θεμιτή ενεργοποίηση του συστήματος. Επίσης σε ορισμένα (συνήθως μαλακά) εδάφη, μερικές φορές είναι θεμιτό το μικρο-μπλοκάρισμα, πχ. άμμος (όπου βέβαια προτιμούμε να μη χρησιμοποιούμε φρένα), χιόνι ή τέλος μαλακό χώμα.

    Τέλος σε καθαρά αγωνιστικά ABS ( σε αυτοκίνητα) είναι εντελώς διαφορετική η αρχή ελέγχου, που γενικά επιτρέπει μικρομπλοκάρισμα κάποιου τροχού.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Σίγουρα δεν είναι λόγος ότιί από το νταμπα-ντούμπα θα αφρίζουν τα υγρά (αυτό κατάλαβα ότι εννοούσες...).

    Ο λόγος είναι ότι αφενός ο συντελεστής τριβής είναι πολύ μειωμένος. Επίσης κατά την κίνηση σε ανώμαλη επιφάνεια, είναι πολλές οι ΄στιγμές΄ (πάρε 1 δευτερόλεπτο και χώρισε το σε μικρότερα τμήματα χρόνου...) που κάποιος από τους τροχούς δεν βρίσκεται σε επαφή με το έδαφος κάτι που σε πιθανό φρενάρισμα θα επέφερε μη θεμιτή ενεργοποίηση του συστήματος. Επίσης σε ορισμένα (συνήθως μαλακά) εδάφη, μερικές φορές είναι θεμιτό το μικρο-μπλοκάρισμα, πχ. άμμος (όπου βέβαια προτιμούμε να μη χρησιμοποιούμε φρένα), χιόνι ή τέλος μαλακό χώμα.

    Τέλος σε καθαρά αγωνιστικά ABS ( σε αυτοκίνητα) είναι εντελώς διαφορετική η αρχή ελέγχου, που γενικά επιτρέπει μικρομπλοκάρισμα κάποιου τροχού.
    οκ, αυτό ξέρω και εγώ

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Για να το μαζεψουμε λιγο να δω αν καταλαβα και εγω...

    το abs στο F800GS του ανθρωπου δεν δουλευε καλα, ηταν πολυ ευαισθητο και ενεργοποιουταν συχνα...οκ μεχρι εδω...

    μετα ο φιλος σταθεροποιησε το δοχειο του υγρου φρενων και βελτιωθηκε η λειτουργια του ABS;

    πως γινεται αυτο;

    να το μαζέψουμε...

    δεν έχω οδηγήσει ποτέ άλλη μοτο με abs, οπότε δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις.

    Η 800gs είναι η πρώτη μου. Η γνώμη μου για το αβς μέχρι τώρα (8.000 χλμ) : όσο ο δρόμος δεν έχει ανωμαλίες, δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάτι μεμπτό για τα φρένα της. Ίσα ίσα που μια φορά που τα χρειάστηκα όταν αυτοκίνητο βγήκε απο στοπ και μου έκλεισε το δρόμο (ήμουν τόσο σίγουρος για το μπαμ που είχα αρχίσει να κοιτάζω πάνω προς τα θεία, λέω αυτό δεν το γλυτώνω) το μηχανάκι κυριολεκτικά βίδωσε κάτω.

    Όμως, έτσι και υπάρχουν ανωμαλίες (ελα ρε, εδω? Αθήνα? πως κάνεις έτσι μωρε...) και μιλάω ακόμα και για μικρά κατσαρώματα στο δρόμο τότε πολύ εύκολα νιώθεις τη μανέτα να μην πιάνει, με το παραμικρό! Και όσο μεγαλύτερη η ανωμαλία του εδάφους τόσο μένεις απο φρένο και το μηχανάκι πετάγεται ξαφνικά μπροστά... εκεί είναι θέμα.

    Είναι τόσο έντονο που σκέφτομαι να το έχω (το αβς) μόνιμα απενεργοποιημένο στην Αθήνα (γιατι? έχουμε ίσιους δρόμους?)

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2007
    Μηνύματα
    120
    Το κυκλωμα ειναι υδραυλικο..............μονο αν αυξομειωνεται η χωρητικοτητα του κυκλωματος (βλεπε συστολο-διαστολες) δικαιολογειται άλλη συμπεριφορά....
    Το σωληνακι απο το πλαστικο δοχειο μεχρι την αντλια (3 ποντοι) ειναι λαστιχενιο και στο δικο μου (10 μηνων) ειναι σκασμενο οπότε ίσως, λέω ίσως να χρειαζεται αμελητεα μεν, περισσοτερη πίεση δε στη μανέτα....

    Η ευαισθησια του ABS εχει σχέση με 2 αισθητηρες, απο έναν σε κάθε τροχό όπου η απόσταση του αισθητηρα απο τον τροχο ειναι συγκεκριμενη και ρυθμίζεται με filler.....

    Αρυθμιστος αισθητηρας σημαινει λαθος λειτουργια.........
    Cash, Ass or Grass, nobody rides me for free

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billyP


    Αρυθμιστος αισθητηρας σημαινει λαθος λειτουργια.........
    ΔΕΝ ρυθμίζεται ο αισθητήρας ως προς την παροχή πληροφορίας.
    Για την ακρίβεια, ο αισθητήρας αποτελείται :
    α) από το ΄πυροβόλο' και
    β) από τον οδοντωτό τροχό που είναι πάνω στη ρόδα.
    Η πιθανή ρύθμιση διακένου έχει να κάνει με την ικανότητα του α να διαβάζει το β.

    Αισθητήρας που ΔΕΝ διαβάζει την ταχύτητα του τροχού, επιφέρει άμεσο άναμμα της προειδοποιητικής λυχνίας του συστήματος και απενεργοποίηση του.

    Συνεπώς εάν κάποιος αισθητήρας δεν παρέχει πληροφορία, το σύστημα καταγράφει βλάβη και βγαίνει εκτός λειτουργίας.

    Η συνέχεια επί του διαγνωστικού σας....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #22
    παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για της συμμετοχή σας. Να σας πω ότι οδηγώ 28 χρόνια, έχω αλλάξει
    20 μηχανές κάνω παντιλικάκια , σουζίτσες, βλακίτσες αλλά με αρκετή προσοχή.
    ξέρω πότε γλιστράνε τα λάστιχα από βροχή και πότε από χώμα. Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν και ούτε είμαι μηχανικός για να ξέρω γιατί άλλαξε τόσο πολύ θεαματικά η συμπεριφορά των ABS.
    Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
    παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για της συμμετοχή σας. Να σας πω ότι οδηγώ 28 χρόνια, έχω αλλάξει
    20 μηχανές κάνω παντιλικάκια , σουζίτσες, βλακίτσες αλλά με αρκετή προσοχή.
    ξέρω πότε γλιστράνε τα λάστιχα από βροχή και πότε από χώμα. Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν και ούτε είμαι μηχανικός για να ξέρω γιατί άλλαξε τόσο πολύ θεαματικά η συμπεριφορά των ABS.
    Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.
    φιλε , διάβασα με προσοχή αυτά που έγραψες εσύ (και οι άλλοι)και εντυπωσιάστηκα.
    Δεν έχω κανένα λογο να αμφισβητήσω αυτά που λες .
    Πάντως , αυτή η θεαματική αλλαγή στην συμπεριφορά του ABS με μόνο ένα σφίξιμο από δεματικο θα με έβαζε σε σκέψεις σχετικά με την αξιοπιστία του συστήματος .
    Επειδή είναι ένα σύστημα ασφάλειας , θα ήμουν περίεργος να ακούσω την επίσημη θέση ενός συνεργείου BMW…


  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
    παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για της συμμετοχή σας. Να σας πω ότι οδηγώ 28 χρόνια, έχω αλλάξει
    20 μηχανές κάνω παντιλικάκια , σουζίτσες, βλακίτσες αλλά με αρκετή προσοχή.
    ξέρω πότε γλιστράνε τα λάστιχα από βροχή και πότε από χώμα. Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν και ούτε είμαι μηχανικός για να ξέρω γιατί άλλαξε τόσο πολύ θεαματικά η συμπεριφορά των ABS.
    Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.
    Δεν αμφισβητώ τις οδηγικές σου παρατηρήσεις, απλώς η τεχνική εξήγηση εκ πρώτης όψης δε στέκει.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  10. #25
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    H χούφτα είναι original?
    Μηπως μπήκε μετα και αρχισε να κοπανάει το ποτηράκι στην χούφτα και τότε δημιουργήθηκε το πρόβλημα?
    Το οποίο εκ των υστέρων λύθηκε με το προστατευτικό σφουγγαράκι???
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv1awi
    Θεώρησα σωστό να σας ενημερώσω, τώρα όποιος θέλει το δοκιμάζει, όποιος θέλει γελάει με αυτά που γράφω, έστω και έναν οδηγό μηχανής αν γλιτώσω από στούκα θεωρώ ότι η ενημέρωσή μου έχει πετύχει το σκοπό της.
    Όλα άρχισαν ένα ζεστό κρύο βράδυ Σαββάτου σε μια Βαυαρική μπυραρία. Οι μηχανικοί της BMW σχεδίαζαν ένα νέο σύστημα ABS που θα άλλαζε τα δεδομένα της πέδησης. Θα μας έκανε να ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε. Και ναι, τα κατάφεραν. Τώρα το φρενάρισμα είχε γίνει ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟ.

    Λοιπόν, χωρίς πολλά λόγια, το ABS στα F800S,ST,R,GS δουλεύει με τον ίδιο χάλια τρόπο. Όταν το συνηθίσεις όλα ΟΚ…αλλά μέχρι τότε…..χέζεσε πάνω σου.

    Το θέμα είναι πάντως ότι αυτό που έκανε ο Άκης στο GS του έφτιαξε την κατάσταση κατά 85%. Δεν ξέρω γιατί και πως, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Στο ST μου κλείδωσα ελαφρός με tireup και το δικό μου καζανάκι και ρε μάγκες είδα μεγάλη διαφορά.

    Το ABS έπαψε να είναι ευερέθιστο και έγινε πολύ προοδευτικό. Τώρα τι παίζει δεν ξέρω αλλά το αποτέλεσμα είναι πως έγινε καλύτερο.

    Ααα, και με την ευκαιρία, μην αρχίσουμε τώρα τα (+) και (-) των ευρωπαίων και γιαπωνέζων γιατί όλοι τους έχουν τις καλές και τις κακές τους στιγμές!!!!
    Άντε και καλό δρόμο!

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Το θέμα είναι πάντως ότι αυτό που έκανε ο Άκης στο GS του έφτιαξε την κατάσταση κατά 85%. Δεν ξέρω γιατί και πως, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Στο ST μου κλείδωσα ελαφρός με tireup και το δικό μου καζανάκι και ρε μάγκες είδα μεγάλη διαφορά.

    Το ABS έπαψε να είναι ευερέθιστο και έγινε πολύ προοδευτικό. Τώρα τι παίζει δεν ξέρω αλλά το αποτέλεσμα είναι πως έγινε καλύτερο.
    Προφανώς και είναι όπως τα λέτε.
    Αυτή η ανέλπιστη βελτίωση εξαιτίας του tire up μπορεί να εξηγηθεί από κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο?

    Πολύ κουφό είναι ρε ΄σεις....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #28
    Τα εξουσιοδοτημένα συνεργία τις BMW δε φημίζονται για τις λύσεις που δίνουν οπότε προσωπικά το έχω διαγράψει και σαν option.

    Anyway, πιστεύω ότι το tireup απλά σταθεροποιεί το καζανάκι και αυτό με την σειρά του δεν διαταράσσει έστω και ελάχιστα την κυκλοφορία των υγρών στο κύκλωμα.
    Άντε και καλό δρόμο!

  14. #29
    Ένα φεγγάρι το τρανσαλπ 700 η Χόντα το έδινε μαζί με ένα ρολόι χρονογράφο δώρο.

    Η bwm δε μπορούσε να δώσει ένα ρημάδι δεματικό ;

    Για στείλτε και κάνα email ή μιλήστε με εξουσιοδοτημένους οι υπόλοιποι κάτοχοι γιατί "υποτίθεται" πως τα συστήματα ασφαλείας της bmw είναι απο τα καλύτερα...

    άσε που ένας χρονογράφος όλο και κάπου θα σου χρησιμεύσει...
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Ένα φεγγάρι το τρανσαλπ 700 η Χόντα το έδινε μαζί με ένα ρολόι χρονογράφο δώρο.

    .....άσε που ένας χρονογράφος όλο και κάπου θα σου χρησιμεύσει...
    Εχω την αμυδρή εντύπωση ότι το δωράκι το έδωσε η Honda (ετεροχρονισμένα) σε όσους έτρεξαν να αγοράσουν το TransAlp 700 μόλις βγήκε. Λίγους μήνες μετά η Honda έκανε μια γενναία μείωση της τιμής (μιας και δεν πούλαγε) και έδωσε το ρολόι χρονογράφο δώρο στους αρχικούς αγοραστές να μετράνε τους καϋμούς....

    Στην 2η μείωση θα τους δώσει και μπεγλέρι...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF