Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Επιλογή μοτό για εκμάθηση σούζας-endo

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
    τι μικρος; 30 και ... τα 125αρια διχρονα πολυ καλα ακούγονται αλλα είναι και ακριβούτσικα, πάνω απο 4000 ευρώ ειδικά τα χασκι. Βρήκα κάτι χορνετάκια (τα πρώτα τα καρμπυλατερατα) με κάτω από 3000 αλλα δεν ξέρω...
    Το hornet ειναι τετρακυλινδρο αρα οτι και να κανεις πανω σε αυτο θα γινεται σε σχετικα μεγαλες ταχυτητες
    πρεπει να το δουλευεις σε υψηλες στροφες, ειναι και λιγο βαρυ για αρχαριο που μαθαινει ζογκλερικα.
    Εγω θα προτιμουσα κατι σε μονοκυλινδρο και ελαφρυ
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  2. #17
    fmx ή dt 125x; γενικότερα μικρό δίχρονο ή μεσαίο τετράχρονο;

  3. #18
    δλδ καλύτερη ισορροπία και χειρισμοί σε μικρό δίχρονο ή σε μεσαίο sm; Σημείωση: το μηχανάκι θα αγοραστεί μεταχείρα με ότι και αν σημαίνει αυτό για τα δίχρονα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Εξαρταται απο το επιπεδο στο οποιο εισαι βασικα.
    Αν ξεκινας απο το 0 καλυτερα μικρο διχρονο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963

    Re: Επιλογή μοτό για εκμάθηση σούζας-endo

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
    Καλησπέρα σ' όλους!
    είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα λίγο " τα φώτα σας" είδικά απο τους πιο "χεράδες". Σκέφτομαι να αγοράσω μια δεύτερη μοτο, με την οποία ευελπιστώ να μάθω να την "τέχνη της σούζας και του endo" και παράλληλα να με πηγαίνει καθημερινά στη δουλεία, στα ψώνια κλπ κλπ. Θα πρέπει να είναι "εύκολη" στο χειρισμό και "φθηνή" σε περίπτωση πτώσης. Όχι πάνω από 3000 ευρώπουλα. Είναι μεταξύ ΧΤ600 sm, fmx, hornet, ER 5. Street ή super motard; και γιατί; Τελικά ποιός τύπος μοτο, και ποιά μοτο, είναι πιο user friendly για άσχετους στη σούζα και στο endo; (το τελευταίο είναι φιλοσοφικό ερώτημα προφανώς).
    Η πρωτη σου μοτο τι ειναι?
    The only easy day was yesterday.

  6. #21
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    Re: Re: Επιλογή μοτό για εκμάθηση σούζας-endo

    Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
    Η πρωτη σου μοτο τι ειναι?
    Για να έχουμε φτάσει να συγκρίνουμε Hornet600/900 με dt125, husky125, ΧΤ600.. και ER500.. μάλλον.. και δεν βλέπω να είναι κατάλληλη στιγμή για καγκουριλίκια..

    EDIT : τώρα διάβασα το δεύτερη μοτό... πάντως η σύγκριση εμένα δεν με προδιαθέτει θετικά..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  7. #22
    πρώτη μοτο cbr400, δευτερη μοστρο 600, τριτη cdr 600rr 04. όπως καταλαβαίνεται οι καγκουργιές με το cbr κοστίζουν γι' αυτό σκέφτομαι για δεύτερο μηχανάκι με σκοπό μετακίνηση και καγκουριές. Μάλλον κλείνω προς το FMX,φθηνό, χαμηλή συντήρηση, δεν καπνίζει δεν πίνει και είναι και μοντέλο της τελευταίας πενταετίας και όχι 10ετίας και βάλε.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988

    Re: Επιλογή μοτό για εκμάθηση σούζας-endo

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
    Καλησπέρα σ' όλους!
    είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα λίγο " τα φώτα σας" είδικά απο τους πιο "χεράδες". Σκέφτομαι να αγοράσω μια δεύτερη μοτο, με την οποία ευελπιστώ να μάθω να την "τέχνη της σούζας και του endo" και παράλληλα να με πηγαίνει καθημερινά στη δουλεία, στα ψώνια κλπ κλπ. Θα πρέπει να είναι "εύκολη" στο χειρισμό και "φθηνή" σε περίπτωση πτώσης. Όχι πάνω από 3000 ευρώπουλα. Είναι μεταξύ ΧΤ600 sm, fmx, hornet, ER 5. Street ή super motard; και γιατί; Τελικά ποιός τύπος μοτο, και ποιά μοτο, είναι πιο user friendly για άσχετους στη σούζα και στο endo; (το τελευταίο είναι φιλοσοφικό ερώτημα προφανώς).

    κατ'αρχην καλως ηρθες!


    ας αρχισουμε λεγοντας οτι με τα ΠΑΝΤΑ μπορεις να κανεις τα ΠΑΝΤΑ!
    υπαρχουν ομως μερικα μηχανακια που κανουν πιο ευκολα καποια πραγματα (και κατ'επεκταση την ζωη αυτου που θελει να τα κανει)

    για σουζες,εντο και λοιπα καγκουριλικια, "μανουλα" ειναι τα sm (supermotard).
    μονοκυλινδρα, ελαφρια, με γκαζι εκει που το θελεις, χωρις να φορτωνεις πολλα χλμ, κλπ...

    οποτε προσανατολιζεσαι προς τα εκει αφου και στην συντηρηση τους δεν ειναι κατι σπουδαιο. και απο πτωση σαφως θα εχεις λιγοτερες απωλειες απο κατι αλλο...

    καλη περιπτωση ειναι τα 250αρια 4Τ, αλλα μπορει να σου φανουν λιγο αδυναμα.
    τα 250 ή 200αρια 2Τ ειναι μια χαρα αλλα πρεπει να μαθεις που θα σου δινουν την ροπη και το ξεσπασμα.
    Ζουπερ ειναι τα 400αρια ή τα 600αρια (μιλαμε παντα για 4Τ, μην μου πεις για κανα CR500 )

    εγω θα σου προτεινα ενα DRZ λιγο "μαστορεμενο" ή κανα husqvarna 610 (τα δινουν φτηνα τα μεταχειρο)

    καλες αγορες και οτι κανεις παντα με κρανος και εξοπλισμο!

  9. #24
    Συμφωνώ απολύτως και ευχαριστώ για τις συμβουλές. όντως προς 4Τ sm πάω μάλλον ιαπωνικό, θέλω να αποφύγω τα ΚΤΜ , χασκι κλπ μιας και ακουγονται ακριβά στην συντήρηση - επισκευή τους.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
    Συμφωνώ απολύτως και ευχαριστώ για τις συμβουλές. όντως προς 4Τ sm πάω μάλλον ιαπωνικό, θέλω να αποφύγω τα ΚΤΜ , χασκι κλπ μιας και ακουγονται ακριβά στην συντήρηση - επισκευή τους.

    κοιτα αυτο
    και αυτο
    και τελος αυτο



  11. #26
    τα είδα. καλα τα TTR . ευχαριστώ

  12. #27
    Εγω παντος εμαθα σουζα με χιλιαρι gsxr k4! Ειχε πολυ ροπη για να σηκωθει ευκολα και με σωστο κοντρολ στο γκαζι πας με μια 2α πολυ ωρα... Ενταξει δεν εχω γινει κι δασκαλος στη σουζα αλλα τωρα το BUSA το σηκωνω πολυ πιο ευκολα απο οτι ενα 600ρακι!
    ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΛΕΠΩ SUPERSPORT ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΦΕTEΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΙΣΤΕΣ!!!

  13. #28
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ποπαϋ
    πρώτη μοτο cbr400, δευτερη μοστρο 600, τριτη cdr 600rr 04. όπως καταλαβαίνεται οι καγκουργιές με το cbr κοστίζουν γι' αυτό σκέφτομαι για δεύτερο μηχανάκι με σκοπό μετακίνηση και καγκουριές. Μάλλον κλείνω προς το FMX,φθηνό, χαμηλή συντήρηση, δεν καπνίζει δεν πίνει και είναι και μοντέλο της τελευταίας πενταετίας και όχι 10ετίας και βάλε.
    Αυτά τα diesel καλά είναι; Δεν αργεί πολύ το τούρμπο;
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  14. #29
    φοβερά τα diesel...
    με πολύ ροπή...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118

    Re: Re: Re: Επιλογή μοτό για εκμάθηση σούζας-endo

    μην το ψαχνεις τα καλητερα για σουζα ειναι τα μονοκυληνδρα 600...... xr,xt,tt,dr,klr,klx.....κ.α......

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 10:56
  2. ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ ΧΤ660x
    από PLAN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 23:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF