Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: ΤΙΜΕΣ-ΑΠΑΤΗ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    τα εχουμε ξαναπει.

    δεν γινεται να λενε τα μαγαζια οτι "δεν βγαινουν" και να μου εχουν απο 2-3 υποκαταστηματα το καθενα. (μιλαω για την αγορας μοτοσυκλετας και εξοπλισμου).

    ειναι κλεφτες ολοι.τελεία.

    ας αποκτησουν την νοοτροπια να παρουν αποθηκες και να μην πληρωνουν βιτρινες και ας ανεβασουν ενα ιντερνετοsite με τις μισες τιμες.

    ετσι και ο μ@λακας που εχει το ενοικιο του μαγαζιου 3000 θα βαλει μυαλο και θα το κατεβασει αφου θα του μενει ανοικιαστο. γιατι δλδ επειδη εχει ενα οικημα να παιρνει 3 μισθους των 1000 καθε μηνα χωρις να σηκωθει απο το κρεβατι του??

    και ο ηλεκτρολογος που θα πηγαινε να κανει την εγκατασταση δεν θα επαιρνε 2000 για 10 σποτ που θα εβαζε...

    και ο διακοσμητης βιτρινας...

    κ.λ.π. κ.λ.π.

    ετσι και ο εμπορας πουλαει πιο πολυ (αρα εχει κερδος) και ο καταναλωτης δινει τα λεφτακια του στην ελληνικη αγορα.

    αλλα οχι. θελουν να πουλανε με 200% κερδος. και αυτο δεν ισχυει μονο για τα μοτοσυκλετιστικα ειδη. βλεπεις επωνυμες μαρκες που βγαζουν τα στοκακια της προηγουμενης χρονιας στην μιση τιμη και ΠΑΛΙ εχουν κερδος...

    ΠΟΣΟ το εχουν παρει γ@μω την μπ0υτανα μου το μπλουζακι που περσι το εδιναν 50? και φετος το δινουν 25? και βγαζουν κιολας?? ρητορικη ερωτηση.
    θα σας πω.
    5,το πολυ 10. και ηθελαν να το δωσουν 50..


    αντε ρε να πα να γ@μηθουν...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vamael
    Εγγραφή
    12/01/2010
    Μηνύματα
    101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
    Γιατί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.
    Οταν δεν θα ψωνίσω απο το μαγαζί της γειτονιάς, και θα δώσω τα λεφτά μου στον Χ ... Αγγλο-Γερμανό, τότε ο μαγαζάτορας της γειτονιάς δεν θα έχει να μου πληρώσει το ασφαλιστήριο στο γραφέιο μου.
    Και εγώ δεν θα έχω να πληρώσω το κράνος στον Γερμανό.
    Το πρόβλημα της Ελλάδας, είναι η ελάχιστη παραγωγή, και η τεράστια εξαγωγή συναλλάγματος στο εξωτερικό.
    Το μοναδικό που κάνουμε, είναι να εισάγουμε προιόντα και να διώχνουμε τα λεφτά μας στο εξωτερικό.
    Ετυχε και χτές άκουγα την αναλογιά.
    Εισάγουμε 28δις ευρω και εξάγουμε 8δις ευρώ.
    Διώχνουμε 20δις τον χρόνο στο εξωτερικό, απο το υστέρημα μας.
    Το κράνος φυσικά που θα αγοράσεις , εισαγώμενο θα είναι.
    Απλά όταν το πάρεις απο Ελλάδα, θα πάρει ένα μέρος των χρημάτων, ο μαγαζατορας, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, το κράτος.
    Απόλυτα σωστό αλλά η στήριξη της Ελληνικής οικονομίας πρέπει να είναι συλογική. Όχι να στηρίζω εγώ, ο μισθωτός, τα μαγαζιά χωρίς εκείνα να κάνουν κάτι ώστε να με βοηθήσουν για να τους βοηθήσω.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    20
    Συλλογική = πολλοι μεμωνομένοι!

    Δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα απο τους άλλους.

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vamael
    Απόλυτα σωστό αλλά η στήριξη της Ελληνικής οικονομίας πρέπει να είναι συλογική. Όχι να στηρίζω εγώ, ο μισθωτός, τα μαγαζιά χωρίς εκείνα να κάνουν κάτι ώστε να με βοηθήσουν για να τους βοηθήσω.
    Συμφωνω...εγω πηγα σε Ελληνικο μαγαζι να αγορασω το μπυφαν με την λογικη οτι θα το πληρωσω 20-30 ευρω παραπανω.....οχι 135.......!!!
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    μιας και μπηκες στον κόπο να κάνεις υπολογισμούς, βάλε και τα έξοδα ενός καταστήματος στο παιχνίδι ...
    Ναι ρε φιλαρακι......''εχεις δικιο''....απο ενα μπουφαν θελει να βγαλει αυτος τα εξοδα του μηνα του....ειναι πολυ δικαιολογημενος τι να σου πω.....


    Και για ακομα μια φορα θα σας πω οτι το τραγικο ειναι και η τιμη που το αγοραζει ο μαγαζατορας Ελληνας απο τον κλεφτη εισαγωγεα......που πουλαει λιανικη σε μαγαζι.....σας εβαλα με 10% κερδος που ειναι τραγικα χαμηλο,οτι και παλι 300 ευρω βγαινει να πουλαει το μπουφαν που πηρα 185 εγω και οχι απο ιντερνετ....!!!
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
    Συλλογική = πολλοι μεμωνομένοι!

    Δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα απο τους άλλους.


    Οι αγορές μέσω ίντερνετ έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια...Παλιαότερα που δεν ξέραμε που είναι το enter,μια χαρά τους βοηθούσαμε όπως υπονοείς οτι πρέπει.Δεν είδα κάτι καλύτερο.

    Σειρά σας

  7. #22
    Γενικά αλλά και πιο έντονα τελευταία λόγο της κρίσης, αφήσαμε όλοι τους κιμπαρισμούς και την LARGE μας ανοιχτοχεριά.

    Έχουμε οι πιο πολλοί ψίλο-χόντρο στριμωχτεί και προσέχουμε που ξοδεύουμε και πόσο.

    Βρίσκουμε αναγκαστικά τις ισορροπίες εσόδων-εξόδων μας. Καιρός ήταν, είναι θέμα επιβίωσης.

    Τώρα αν τα καταστήματα αγνοούν βασικούς κανόνες αγοράς και νομίζουν ότι κρατώντας τις τιμές με μεγάλα ποσοστά κέρδους, θα ξεπεράσουν την κρίση. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ, αφού δεν θέλουν να βρουν τις ισορροπίες με την αγορά, πολύ απλά η αγορά θα τους προσπεράσει.

    Ασχολούμαι με Η/Υ, φωτογραφία, μοτό, αυτοκίνητο και ακούω πια δεκάδες φίλους να ανακαλύπτουν το τάδε φτηνό site Αγγλίας-Γερμανίας-USA κλπ και να ψωνίζουν απο εκεί. ΔΕΚΑΔΕΣ ΟΜΩΣ, που όντως πριν μια 5ετία το μόνο κομπιούτερ χρησιμοποιούσαν ήταν της ΤV...

    Και στην τελική αν φταίνε οι χονδρέμποροι ή οι λιανικής, στα @@ μου... Μέχρι και η κουτσή μαρία που έχει μαγαζάκι ρούχων κάνει μόνη της εισαγωγή εμπορευμάτων απο Ρουμανία-Κίνα κλπ...
    Κάθε χομπίστας κάνει εισαγωγή έστω και για προσωπική χρήση 1-2 είδη.
    Ας κάνουν και αυτοί εισαγωγή κατευθείαν απο Ιταλία-Αγγλία κλπ
    Επαγγελματίες είναι και περνάνε δεκάδες πελάτες κάθε μήνα αποτο μπακάλικο τους. Ας δουν τι θέλει η αγορά και ας εισάγουν ένα τμήμα των ειδών τους μόνοι τους...

  8. #23
    Στην αρχή κάποιος ανακάλυψε οτι μπορεί να κάθεται πίσω από ενα πάγκο, να πουλάει μπουφάν κ να ζει μια χαρά.
    Μετά είδε οτι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν κάτι παραπάνω για να πάρουν το "καλό" ή το "επώνυμο"
    Έμαθε να "κόβει" κ τον πελάτη από το ντύσιμο, το μηχανάκι, το ύφος, το βλέμμα (το θέλω-το θέλω) κ ανάλογα προσάρμοζε τις τιμές (προς τα πάνω).
    Η ζωή περνούσε όμορφα, ώσπου το "κόλπο" μαθεύτηκε. Διέρρευσε από υπαλλήλους κ από φίλους.
    Έτσι κ άλλοι έσπευσαν να αξιοποιήσουν την ανακάλυψη κ έφτιαξαν τους δικούς τους πάγκους κ μοσχοπούλαγαν την πραμάτεια τους.
    Ήταν πολλοι όμως πλέον κ με ένα μπουφάν που θα πουλούσαν έπρεπε να βγάζουν μερικές μέρες και γι' αυτό ανέβασαν το κέρδος τους.
    Μετά όμως καποιος πελάτης ανακάλυψε το ίντερνετ ενώ κάποιος άλλος ένιωσε την οικονομική κρίση κ οι πωλήσεις έπεσαν.... Ζόρικα τα πράγματα.
    Ταμπουρωμένοι οι έμποροι πίσω απο τον πάγκο συνεχίζουν να διεκδικούν τα κεκτημένα, αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει, μόνο οι σωστοί, ευσυνείδητοι κ δραστήριοι θα αντέξουν.
    Κι αυτό θα συμβεί γενικότερα σε όλους τους τομείς.
    Είναι απλά θέμα χρόνου.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
    Στην αρχή κάποιος ανακάλυψε οτι μπορεί να κάθεται πίσω από ενα πάγκο, να πουλάει μπουφάν κ να ζει μια χαρά.
    Μετά είδε οτι κάποιοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν κάτι παραπάνω για να πάρουν το "καλό" ή το "επώνυμο"
    Έμαθε να "κόβει" κ τον πελάτη από το ντύσιμο, το μηχανάκι, το ύφος, το βλέμμα (το θέλω-το θέλω) κ ανάλογα προσάρμοζε τις τιμές (προς τα πάνω).
    Η ζωή περνούσε όμορφα, ώσπου το "κόλπο" μαθεύτηκε. Διέρρευσε από υπαλλήλους κ από φίλους.
    Έτσι κ άλλοι έσπευσαν να αξιοποιήσουν την ανακάλυψη κ έφτιαξαν τους δικούς τους πάγκους κ μοσχοπούλαγαν την πραμάτεια τους.
    Ήταν πολλοι όμως πλέον κ με ένα μπουφάν που θα πουλούσαν έπρεπε να βγάζουν μερικές μέρες και γι' αυτό ανέβασαν το κέρδος τους.
    Μετά όμως καποιος πελάτης ανακάλυψε το ίντερνετ ενώ κάποιος άλλος ένιωσε την οικονομική κρίση κ οι πωλήσεις έπεσαν.... Ζόρικα τα πράγματα.
    Ταμπουρωμένοι οι έμποροι πίσω απο τον πάγκο συνεχίζουν να διεκδικούν τα κεκτημένα, αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει, μόνο οι σωστοί, ευσυνείδητοι κ δραστήριοι θα αντέξουν.
    Κι αυτό θα συμβεί γενικότερα σε όλους τους τομείς.
    Είναι απλά θέμα χρόνου.
    Απλα Θεος....!!!
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
    Απλα Θεος....!!!
    +750 !!!!!!

    Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!

    Σωστός.
    CAGIVA ELEFANT 750

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
    αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει, μόνο οι σωστοί, ευσυνείδητοι κ δραστήριοι θα αντέξουν.
    Κι αυτό θα συμβεί γενικότερα σε όλους τους τομείς.
    Είναι απλά θέμα χρόνου.
    its judgment day!!!!


  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Δεν υπάρχουν καλοί και ευσυνείδητοι μόνο μεγάλοι αδίστακτοι και ματσωμένοι που θα αντέξουν και μικροί που έχουν καθαρίσει αλλά δεν το πήραν χαμπάρι ακόμα.
    Και δεν μιλάω μόνο για για τα μαγαζιά που πουλάνε εξοπλισμό μοτοσυκλέτας

  13. #28
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Όντως αυτή η νοοτροπία δε συναντάται μόνο στα καταστήματα με μοτοσυκλετιστικά είδη, ούτε μόνο στα μικρά μαγαζιά, τη λαμογιά την έχουμε χούι. Θυμάμαι πριν από 2-3 χρόνια που ήθελα να πάρω καναπέ από το ΙΚΕΑ (που είναι φθηνό....), έκανε κάπου 950 Γιούρια και από περιέργεια πήρα σβάρνα τους καταλόγους ΙΚΕΑ άλλων χωρών. Η χαμηλότερη τιμή ήταν 660 Ευρώ στη Γερμανία, όπου ουσιατικά θα με συνέφερε να τον παραγγείλω και να τον φέρω με μεταφορική, για τέτοιο χάλι μιλάμε. Από τις ακριβότερες χώρες (Ελβετία, Σουηδία, Καναδάς) μέχρι τις πιο "φτωχές" που κοίταξα (Τσεχία, Πορτογαλία), σε ΚΑΜΙΑ χώρα δεν ήταν ακριβότερος, μόνο στην Αγγλία ήταν πάνω-κάτω η ίδια τιμή (με την ισοτιμία τότε στο 1.5+). Και να σκεφτεί κανείς ότι το ΙΚΕΑ κάνει χρυσές δουλειές επειδή οι άλλοι βαράνε.

    Θέλω να επιβιώσουν οι τοπικές επιχειρήσεις, οι επιχειρηματίες όμως δε φαίνονται εξίσου διατεθειμένοι να αφήσουν εμένα να επιβιώσω με το μισθό μου. Και λίγο πιο ακριβό να το βρω, από εδώ θα το πάρω, δεν ανέχομαι όμως να μου έρχεται κάτι 30 και 50% φθηνότερα αγοράζοντάς το από έξω μαζί με τα μεταφορικά.


    Υ.Γ: Πού να μένεις και Κρήτη όπου βάζουν κι άλλο ένα καπέλο στην τιμή-που-έχει-ήδη-σομπρέρο επειδή έιναι και "τα μεταφορικά μεγάλε".

    Υ.Γ2: Ας είχε τα @@ κάποια κυβέρνηση να εναρμονιστεί με τους κανόνες της ΕΕ και να κόψει τους δασμούς στην εισαγωγή οχημάτων, για να μη μιλάμε μόνο για ψιλοπράγματα...

  14. #29
    Υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας ..... οταν καποιος αγοραζει Dainese απο Ελλαδα , και εχει σκασει ενα καρο λεφτα, το κανει γιατι σκοπευει να το κρατησει για πολλα χρονια. Ετσι υπολογιζει και το μαγαζι. Σου λεει , αυτος ο πελατης θα ξαναερθει για αγορα μετα απο 5 χρονια , (λεμε τωρα) , αρα ας βγαλω οσα μπορω περισσοτερα. Η αγορα στην Ελλαδα ειναι ποιο συρικνωμενη σε σχεση με την Ιταλια για αυτο και στην Ιταλια εινια ποιο φτηνα. Και στο κατω κατω αν μιλαμε για τιμες Ιταλιας, το κοστος δεν αποτελει απαγορευτικο παραγοντα να παρεις και το καλοκαιρινο Dainese που σου γυαλισε... και το γαντακι ... και το μποτακι...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
    Όντως αυτή η νοοτροπία δε συναντάται μόνο στα καταστήματα με μοτοσυκλετιστικά είδη, ούτε μόνο στα μικρά μαγαζιά, τη λαμογιά την έχουμε χούι. Θυμάμαι πριν από 2-3 χρόνια που ήθελα να πάρω καναπέ από το ΙΚΕΑ (που είναι φθηνό....), έκανε κάπου 950 Γιούρια και από περιέργεια πήρα σβάρνα τους καταλόγους ΙΚΕΑ άλλων χωρών. Η χαμηλότερη τιμή ήταν 660 Ευρώ στη Γερμανία, όπου ουσιατικά θα με συνέφερε να τον παραγγείλω και να τον φέρω με μεταφορική, για τέτοιο χάλι μιλάμε. Από τις ακριβότερες χώρες (Ελβετία, Σουηδία, Καναδάς) μέχρι τις πιο "φτωχές" που κοίταξα (Τσεχία, Πορτογαλία), σε ΚΑΜΙΑ χώρα δεν ήταν ακριβότερος, μόνο στην Αγγλία ήταν πάνω-κάτω η ίδια τιμή (με την ισοτιμία τότε στο 1.5+). Και να σκεφτεί κανείς ότι το ΙΚΕΑ κάνει χρυσές δουλειές επειδή οι άλλοι βαράνε.

    Θέλω να επιβιώσουν οι τοπικές επιχειρήσεις, οι επιχειρηματίες όμως δε φαίνονται εξίσου διατεθειμένοι να αφήσουν εμένα να επιβιώσω με το μισθό μου. Και λίγο πιο ακριβό να το βρω, από εδώ θα το πάρω, δεν ανέχομαι όμως να μου έρχεται κάτι 30 και 50% φθηνότερα αγοράζοντάς το από έξω μαζί με τα μεταφορικά.


    Υ.Γ: Πού να μένεις και Κρήτη όπου βάζουν κι άλλο ένα καπέλο στην τιμή-που-έχει-ήδη-σομπρέρο επειδή έιναι και "τα μεταφορικά μεγάλε".

    Υ.Γ2: Ας είχε τα @@ κάποια κυβέρνηση να εναρμονιστεί με τους κανόνες της ΕΕ και να κόψει τους δασμούς στην εισαγωγή οχημάτων, για να μη μιλάμε μόνο για ψιλοπράγματα...

    Πάνω στο θέμα του ΙΚΕΑ να σου πω για μια συνέντευξη που είχε δώσει κάποιος υπεύθυνος της εταιρείας όταν είχαν πρωτοέρθει στην Ελλάδα. Είχε λοιπόν πει ότι η τιμές τους στην Ελλάδα είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη γιατί μετά από έρευνα πριν έρθουν βρήκαν ότι ο Έλληνας καταναλωτής θέλει χαμηλές τιμές αλλά όχι πολύ χαμηλές γιατί τότε πιστεύει ότι η ποιότητα είναι υπερβολικά χαμηλή...Αυτά πριν χρόνια βέβαια..
    Η μόνη λύση είναι ψάξιμο και σύγκριση τιμών και όχι παρορμητικές αγορές (κάτι δύσκολο όταν αφορά το κόλλημα των περισσότερων από εμάς με τη μηχανή και τα είδη που έχουν σχέση με αυτή)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απεργια=απατη
    από alex-varadero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 18:31
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ Web Banking
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 17:12
  3. ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ Wings ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΖΟΥΠΕΡ...
    από BAD BOY στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 08:35
  4. Δυναμομετρησεις Απατη Α.ε
    από CREμμυδια στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2005, 10:37
  5. ΤΙΜΕΣ & ΩΡΑΡΙΟ ΠΛΟΙΟΥ ...
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF