Σελίδα 20 από 45 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223242530 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 670

Θέμα: Μηχανη vs Car

  1. #286
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    656
    Ε, παιζει κι ενα ρολο το 315/30R20 που φοραει η SF90 πισω.

    Οταν πηγαν σε rolling start εχασε

  2. #287
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.879
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ε, παιζει κι ενα ρολο το 315/30R20 που φοραει η SF90 πισω.

    Οταν πηγαν σε rolling start εχασε
    Απ'οσο ειδα δεν μπορουσε να δωσει παραπανω γκαζι λογω σουζας οχι λογω ελλειψης προσφυσης. Με μακρυτερο μεταξονιο (ψαλιδι τυπου dragster) θα το ειχε πιστευω.

  3. #288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Απ'οσο ειδα δεν μπορουσε να δωσει παραπανω γκαζι λογω σουζας οχι λογω ελλειψης προσφυσης. Με μακρυτερο μεταξονιο (ψαλιδι τυπου dragster) θα το ειχε πιστευω.
    Δεν διαφωνω. Το σχολιο πηγαινε στο "πως περνα η δυναμη στον δρομο" και οι λαστιχαρες του αυτοκινητου βοηθουν στο να περασει η δικια του δυναμη.

  4. #289
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.402
    Συμφωνώ με τον Πέτρο. Η μοτοσυκλέτα σε πρώτη φάση έδειχνε να χάνει από θέμα ισορροπίας, λόγω του μεταξονίου της. Αν είχε μακρύτερο μεταξόνιο, θα βλέπαμε μετά αν δεν έφθανε η πρόσφυση του ελαστικού. Εννοείται φυσικά ότι αν είχε μακρύτερο μεταξόνιο θα έχανε πολύ στις στροφές, γι' αυτό και σωστά δεν έχει επιλεγεί κάτι τέτοιο. Πάντως στη μοτοσυκλέτα, τη μεγαλύτερη σημασία έχει η εμπειρία του αναβάτη, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μεγάλη. Αντιθέτως στο αμάξι, με τα launch control, δεν χρειάζεται μεγάλη εμπειρία στις καλές υλοποιήσεις, απλά να είσαι έτοιμος και γρήγορες μικροδιορθώσεις στο τιμόνι.

    Η Ferrari δεν έχει μόνο τις λαστιχάρες, έχει και τετρακίνηση, ροπή ηλεκτρικού κινητήρα και σύστημα ελέγχου πρόσφυσης ανά τροχό που αποκορυφώνουν τη δυνατότητα γρήγορης εκκίνησης. Όλα αυτά μετράνε, μαζί βέβαια με την καλή άσφαλτο.

    Νομίζω ότι σε πολλά αμάξια πλεονάζει η ροπή που μπορεί να εφαρμοστεί κατά την επιτάχυνση και μπορεί να ξεπεράσει την πρόσφυση των τροχών, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι αξιοποιείται η αδράνεια του στροφάλου κατά την απότομη σύμπλεξη. Το θέμα είναι να περιοριστεί με τους χειρισμούς ή τα ηλεκτρονικά αυτή η απότομη μεταφορά ροπής, ώστε να παραμείνουν οι τροχοί σε πρόσφυση.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/11/2022 στις 12:22.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #290
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.656
    Δεν ξέρω ποσά εργοστασιακά σούπερ καρς πέφτουν κατω από 10” στο 400ρι
    Οποίο από αυτά και να βάλεις υποθέτω θα χάσει πανηγυρικά από το εργοστασιακό Ninja H2R

  6. #291
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.402
    Νομίζω ότι το H2R δεν είναι στροιτ λύγγαλ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #292
    ωωω ρε μπέμπα, με το που έβαλε την δύμανη κάτω, το καθάρισε σαν αυγό το αυτοκινητάκι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #293
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι το H2R δεν είναι στροιτ λύγγαλ.
    To R δεν είναι όντως.
    Το απλό είναι όμως.
    Είναι κ 230 αλογατα...όπως κ να το κάνεις τραβάει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    ωωω ρε μπέμπα, με το που έβαλε την δύμανη κάτω, το καθάρισε σαν αυγό το αυτοκινητάκι
    Αναμενόμενο δεν ήταν?
    Ειδικά 2-3ς που κρατιέται κάτω το μπροστινό... τέλος.

    Θυμήσου να ρολαρεις με 2α κ 80-100 κ πες μου ποιος μπορούσε να σε πιάσει με το Suzuki. Που δεν είναι Μ1000 με όλα αυτά που κουβαλάει.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #294
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.527
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με τον Πέτρο. Η μοτοσυκλέτα σε πρώτη φάση έδειχνε να χάνει από θέμα ισορροπίας, λόγω του μεταξονίου της. Αν είχε μακρύτερο μεταξόνιο, θα βλέπαμε μετά αν δεν έφθανε η πρόσφυση του ελαστικού. Εννοείται φυσικά ότι αν είχε μακρύτερο μεταξόνιο θα έχανε πολύ στις στροφές, γι' αυτό και σωστά δεν έχει επιλεγεί κάτι τέτοιο. Πάντως στη μοτοσυκλέτα, τη μεγαλύτερη σημασία έχει η εμπειρία του αναβάτη, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μεγάλη. Αντιθέτως στο αμάξι, με τα launch control, δεν χρειάζεται μεγάλη εμπειρία στις καλές υλοποιήσεις, απλά να είσαι έτοιμος και γρήγορες μικροδιορθώσεις στο τιμόνι.

    Η Ferrari δεν έχει μόνο τις λαστιχάρες, έχει και τετρακίνηση, ροπή ηλεκτρικού κινητήρα και σύστημα ελέγχου πρόσφυσης ανά τροχό που αποκορυφώνουν τη δυνατότητα γρήγορης εκκίνησης. Όλα αυτά μετράνε, μαζί βέβαια με την καλή άσφαλτο.

    Νομίζω ότι σε πολλά αμάξια πλεονάζει η ροπή που μπορεί να εφαρμοστεί κατά την επιτάχυνση και μπορεί να ξεπεράσει την πρόσφυση των τροχών, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι αξιοποιείται η αδράνεια του στροφάλου κατά την απότομη σύμπλεξη. Το θέμα είναι να περιοριστεί με τους χειρισμούς ή τα ηλεκτρονικά αυτή η απότομη μεταφορά ροπής, ώστε να παραμείνουν οι τροχοί σε πρόσφυση.
    Εμένα πάντως μου έκανε εντύπωση το ότι το BMW εφευγε σε ρεπριζ! Δεν το περίμενα όταν το Ferrari ήταν τόσο δυνατό από εκκινήσεις αλλά και γενικότερα σαν δύναμη. Δείχνει ακριβώς πόσο περισσότερο χάνει η μηχανή αρχικά που δεν μπορεί να ξεκινήσει, δείτε και τα βίντεο με το motogp και πόσο καλύτερα φεύγει επειδή χαμηλώνει πολύ με τα συστήματα μεταβολής ύψους που έχει...

    Απορώ πως δεν έχουν περάσει σε μοντέλα παραγωγής, τύπου Launch control aids.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  10. #295
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    To R δεν είναι όντως.
    Το απλό είναι όμως.
    Είναι κ 230 αλογατα...όπως κ να το κάνεις τραβάει.



    Αναμενόμενο δεν ήταν?
    Ειδικά 2-3ς που κρατιέται κάτω το μπροστινό... τέλος.

    Θυμήσου να ρολαρεις με 2α κ 80-100 κ πες μου ποιος μπορούσε να σε πιάσει με το Suzuki. Που δεν είναι Μ1000 με όλα αυτά που κουβαλάει.
    Άσκοπες και ανούσιες συγκρίσεις, αφού οι σχέσεις κιλών προς ίππους έιναι συντριπτικά υπέρ των μοτό.Βαλτε τα μέσα σε μια πίστα όπως το νυρμπουργκρινγ,και άμα περάσει καμμιά μοτό μπροστά σφυρίχτε μου κλέφτικα.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 28/11/2022 στις 12:24.

  11. #296
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάντως μου έκανε εντύπωση το ότι το BMW εφευγε σε ρεπριζ! Δεν το περίμενα όταν το Ferrari ήταν τόσο δυνατό από εκκινήσεις αλλά και γενικότερα σαν δύναμη. Δείχνει ακριβώς πόσο περισσότερο χάνει η μηχανή αρχικά που δεν μπορεί να ξεκινήσει, δείτε και τα βίντεο με το motogp και πόσο καλύτερα φεύγει επειδή χαμηλώνει πολύ με τα συστήματα μεταβολής ύψους που έχει...

    Απορώ πως δεν έχουν περάσει σε μοντέλα παραγωγής, τύπου Launch control aids.
    Bαση τεχνικων χαρακτηριστικων η μηχανη εχει 0,96Kg/Hp ενω το αυτοκινητο 1,62Kg/Hp, οποτε μολις "πατησε κατω" του εφυγε.

    Ειναι παντως απιστευτο με 25Κ να εχεις επιδοσεις εξωτικου supercar και γι' αυτο πλεον τα ηλεκτρονικα ειναι ακρως απαραιτητα για να επιβιωσεις σε δημοσιο δρομο.

  12. #297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Άσκοπες και ανούσιες συγκρίσεις, αφού οι σχέσεις κιλών προς ίππους έιναι συντριπτικά υπέρ των μοτό.Βαλτε τα μέσα σε μια πίστα όπως το νυρμπουργκρινγ,και άμα περάσει καμμιά μοτό μπροστά σφυρίχτρα μου κλέφτικα.
    Άσκοπο κι ανούσιο το nürburgring αφού οι "σχέσεις πρόσφυσης" είναι συντριπτικά υπέρ των αυτοκινήτων.
    Βάλτε τα μέσα σε ένα αεροδιάδρομο,και άμα περάσει κανένα αυτοκίνητο μπροστά σφυρίχτρα μου κλέφτικα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #298
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    To R δεν είναι όντως.
    Το απλό είναι όμως.
    Είναι κ 230 αλογατα...όπως κ να το κάνεις τραβάει.



    Αναμενόμενο δεν ήταν?
    Ειδικά 2-3ς που κρατιέται κάτω το μπροστινό... τέλος.

    Θυμήσου να ρολαρεις με 2α κ 80-100 κ πες μου ποιος μπορούσε να σε πιάσει με το Suzuki. Που δεν είναι Μ1000 με όλα αυτά που κουβαλάει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Άσκοπο κι ανούσιο το nürburgring αφού οι "σχέσεις πρόσφυσης" είναι συντριπτικά υπέρ των αυτοκινήτων.
    Βάλτε τα μέσα σε ένα αεροδιάδρομο,και άμα περάσει κανένα αυτοκίνητο μπροστά σφυρίχτρα μου κλέφτικα.
    Οι σχέσεις πρόσφυσης τι ακριβώς είναι;Μια πίστα όπως είναι το νυρμπουργκρινγ προσομοιάζει σε ποικιλία στροφων και ευθειών,έναν ασφαλή δημόσιο δρόμο,και εκεί ειδικά στις στροφές ακόμα και ένα λίγο γρήγορο αυτοκίνητο θα περάσει οποιαδήποτε μοτό σε ταχύτητα μέσα στην στροφή.Αν μάλιστα είναι και καραφτιαγμενο,η σούπερ καρ,μην τον είδατε τον παναη,και μετά την στροφή.Αυτα είναι γνωστά και χρονομετρημενα.Αρα η σύγκριση είναι ανούσια.Η μοτό σε ίδια σχέση ίππων προς κιλά με την να αυτοκίνητο χάνει,ειδικά σε στροφές,απλά λόγω φυσικής.Το αυτοκίνητο μπορεί να την πάρει πιο γρήγορα την στροφή,ΑΠΛΑ.Τωρα να κοκορευομαστε ότι περάσαμε την Φερράρι όταν έχουμε τα διπλάσια άλογα/κιλό,σε ευθεία είναι σαν να περηφανευομαστε ότι δειραμε ένα μωρό.

  14. #299
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Άσκοπο κι ανούσιο το nürburgring αφού οι "σχέσεις πρόσφυσης" είναι συντριπτικά υπέρ των αυτοκινήτων.
    Βάλτε τα μέσα σε ένα αεροδιάδρομο,και άμα περάσει κανένα αυτοκίνητο μπροστά σφυρίχτρα μου κλέφτικα.
    Οποιος δεν μπορει να καταλαβει τι ειναι να στριβεις σε 2 τροχους με επιφανεια επαφης (kalo e?) οσο μια πιστωτικη καρτα κ τι ειναι με 4 τροχους κ επαφη οσο ενα λαπτοπ 15 ιντσων ειναι ανουσια η κουβεντα.

    Εν τω μεταξυ οοοολα αυτα τα χρονια με το Gixxer δεν εχω πετυχει ΕΝΑΝ (1 ξαναλεω) με σουπερκαρ που να το στριβει κ να εκμεταλλευτει τους 4 τροχους.
    Ολοι μα ολοι που εχω ανοιξει επειδη μου το ζητησανε η επειδη τα ηθελε ο κωλ@ς τους ηταν σε ευθειες...κ ειδανε την αληθεια με τον σκληρο τροπο.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    To R δεν είναι όντως.
    Το απλό είναι όμως.
    Είναι κ 230 αλογατα...όπως κ να το κάνεις τραβάει.



    Αναμενόμενο δεν ήταν?
    Ειδικά 2-3ς που κρατιέται κάτω το μπροστινό... τέλος.

    Θυμήσου να ρολαρεις με 2α κ 80-100 κ πες μου ποιος μπορούσε να σε πιάσει με το Suzuki. Που δεν είναι Μ1000 με όλα αυτά που κουβαλάει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Οποιος δεν μπορει να καταλαβει τι ειναι να στριβεις σε 2 τροχους με επιφανεια επαφης (kalo e?) οσο μια πιστωτικη καρτα κ τι ειναι με 4 τροχους κ επαφη οσο ενα λαπτοπ 15 ιντσων ειναι ανουσια η κουβεντα.

    Εν τω μεταξυ οοοολα αυτα τα χρονια με το Gixxer δεν εχω πετυχει ΕΝΑΝ (1 ξαναλεω) με σουπερκαρ που να το στριβει κ να εκμεταλλευτει τους 4 τροχους.
    Ολοι μα ολοι που εχω ανοιξει επειδη μου το ζητησανε η επειδη τα ηθελε ο κωλ@ς τους ηταν σε ευθειες...κ ειδανε την αληθεια με τον σκληρο τροπο.
    Το ότι εσύ δεν έχεις δει,δεν σήμαινει,ότι δεν υπάρχουν.Απ την άλλη σε δημόσιο δρόμο δεν θα διακινδυνεύσει κάποιος να σκοτωθεί και να καταστρέψει την ακριβή του περιουσία για να σου αποδείξει το αυτονόητο.Εξ άλλου οι περισσότεροι πού κατέχουν τέτοια αυτοκίνητα ειδικά στην Ελλάδα,είναι αναντιστοιχοι των ικανοτήτων που απαιτεί η οδήγηση τους.Στο εξωτερικό όσοι τα έχουν,έχουν την δυνατότητα,να εκμεταλλευτούν τις ικανότητες τους σε ασφαλές περιβάλλον πίστας.Εδω είναι για πουλ Μουρ περισσότερο.Οσοι δε , ατυχώς προσπάθησαν να τις διαπιστώσουν εκτός πίστας το μετάνιωσαν οι περισσότεροι εν τόπω χλοερω.(τραπερ, εφοπλιστές κλπ)

Παρόμοια θέματα

  1. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  2. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  3. ΜΗΧΑΝΗ Vs ΠΑΠΙ
    από kokosKRITI στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1099
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2009, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF