Σελίδα 20 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 101516171819202122232425 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 374

Θέμα: Οδηγική Συμπεριφορά..Μηχανών.

  1. #286
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η μόνη διαφορά των χωρών που συγκρίνετε είναι ότι σε κάποιες υπάρχει κράτος. Οι πολίτες είναι παντού το ίδιο ηλίθιοι. Πάνω-κάτω.
    Ολούθε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #287
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, κοίτα να δεις... Επειδή δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω, ας τα πάρουμε λίγο σοβαρά.

    Ζούσα και οδηγούσα πολλά χρόνια στην Μ Βρετανία. Και έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες ανα την υφήλιο κι έχω δει το πως οδηγούν σε διάφορες και διαφορετικές χώρες.
    Το ότι οι Β Ευρωπαίοι έχουν αυστηρή νομοθεσία που εφαρμόζεται είναι το μοναδικό πράγμα που διαφέρει από την Ελλάδα. Αν είχαν στην Γερμανία ή στην Μ Βρετανία την τροχαία της ΕΛΑΣ, τότε τα ίδια και χειρότερα θα έκαναν.

    Ασε λοιπόν τα περί παιδείας και μ@λακίες. Ο ίδιος σκωτσέζος φίλος μου που εκεί οδηγεί σαν περιστέρα, εδώ έγινε κάφρος.

    Πήγαινε μια βόλτα και οδήγησε στο Κάιρο. Μετά έλα να το συζητήσουμε.
    Σε ρώτησα: Αλήθεια τώρα, επιμένεις να συγκρίνεις τον οδηγικό πολιτισμό της Β.Ευρώπης με αυτόν της Ελλάδας;

    Και βλέπω περνάς το debate από "Ελλάδα vs Β. Ευρώπη" σε "Ελλάδα vs Κάιρο". Σοφή κίνηση...

    O σκοτσέζος φίλος σου όταν είναι εδώ προσαρμόζεται στο εδώ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΟ καφριλίκι , όπως κάνουν και οι τουρίστες που ανέφερες πριν. Όπως και "όταν ο έλληνας βρεθεί στο εξωτερικό στρώνει" ή "προκόβει" όπως λένε.

    Και εκεί ακριβώς είναι το θέμα: Πως ο μαλάκας ή το καφριλίκι παύουν να είναι εξαίρεση και γίνονται κανόνας και κοινονική νόρμα. Πράγμα που είναι σε οδηγικό επίπεδο ο κανόνας και στην Ελλάδα και στο Κάιρο. Μόνο σε αυτό έχεις κάποιο δίκιο, να βάζεις Ελλάδα και μεσανατολίτικες οδηγικές συμπεριφορές στην ίδια ζυγαριά. Αν και θα έλεγα, είναι γενικά η βαλκανική λίγκα που μας ταιριάζει. Είναι χάροι οι μεσανατολίτες, αλλά στα βαλκάνια έχω βιώσει μεγαλύτερη οδηγική επιθετικότητα με υψηλές ταχύτητες.

    Το να θεωρείς πως η οδηγική συμπεριφορά είναι ζήτημα αστυνόμευσης και όχι κουλτούρας απέχει πολύ από την πραγματικότητα. Σόρρυ που στο χαλάω, αλλά δεν χρειάζεται ο κάθε οδηγός έναν αστυνόμο από πάνω του για ν απηγαίνει σαν άνθρωπος. Ξέρεις, συμβαίνει αυτό που σου λέω σε άλλα μέρη του κόσμου, όχι πολύ μακριά από την Ελλάδα.... Συντελούν βέβαια διάφοροι λόγοι σε αυτό. Εξ' άλλου λίγες χώρες στην ευρώπη είναι όσο μπατσοκρατούμενη είναι η Ελλάδα, κι όμως παρ 'ολα αυτά οι πολίτες έχουν χεσμένους κάθε κανόνα και νόρμα για το γενικό καλό. Όχι μόνο οδηγικά. Ενώ στον αντίποδα, στη Β. Ευρώπη ενώ δεν έχουν γενικά τόση μπατσοκρατία, οι εκεί άνθρωποι συμπεριφέρονται περισσότερο προς όφελος όλης της κοινονίας της οποίας είναι μέλη. Η διαφορά κοινονικής υπευθυνότητας και παιδείας δεν είναι καθόλου "μαλακίες" όπως λες. Είναι πραγματικότητα που μάλλον κάνεις κρεμμαστάρια.

    Όχι δεν είναι "οι ξένοι" τέλειοι, ούτε έχω καμιά ξενομανία. Απλά μάτια έχω και βλέπω. Και την εμπειρία να έχω ζήσει σε κάποιες χώρες και να κρίνω χωρίς συναισθηματισμούς και αφορισμούς έχοντας ζήσει ή έστω επισκευτεί τις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες, αλλά και χώρες εκτός.

    Φυσικά όμως κάπου εδώ να πω πως η μπάλα είναι στη εξέδρα: Μου λέτε κάποιοι πως "αφού είμαστε χεράδες, πάμε όπως νομίζουμε κι αυτό είναι σωστό και δίκαιο". Ταυτόχρονα μου λέτε "στο δρόμο γίνονται καφριλίκια επειδή δεν λειτουργούν κράτος και αστυνομία στην Ελλάδα να μαυέψουν τους κάφρους"....

    Έχουμε λοιπόν 2 τινά: Πως όποιος θεωρεί εαυτόν χερά μπορεί να κάνει ότι νομίζει, ενώ ταυτόχρονα μου λέτε πως η έλλειψη καταστολής είναι που αφήνει έδαφος στο καφριλίκι... Χμμμ...

    Δλδ η όλη επιχειρηματολογία για την ορθότητα των μοτοκαφριλικίων έγκειται στο "αφού δεν έρχονται να μας πιάσουν!" ;;;;;;

    Και μετά λέμε αν είναι θέμα πολιτισμού ή καταστολής; Λολ και καραλόλ...

  3. #288
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος

    Δλδ η όλη επιχειρηματολογία για την ορθότητα των μοτοκαφριλικίων έγκειται στο "αφού δεν έρχονται να μας πιάσουν!" ;;;;;;
    αφου ειμαστε γρηγοροι βρε συ παλι τα ιδια θα λεμε
    και ναρθουν δεν μπορουν να μας πιασουν

  4. #289
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    αφου ειμαστε γρηγοροι βρε συ παλι τα ιδια θα λεμε
    και ναρθουν δεν μπορουν να μας πιασουν
    Καλός ο χαβαλές δε λέω. 'Οπως έλεγε και η χήρα "Παράλογοοοοοοο.... Δεν ακούω τίποτα, άρα λογικό!".

    Το πρόβλημα είναι που μένουμε στον χαβαλέ.

  5. #290
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος
    Φυσικά όμως κάπου εδώ να πω πως η μπάλα είναι στη εξέδρα: Μου λέτε κάποιοι πως "αφού είμαστε χεράδες, πάμε όπως νομίζουμε κι αυτό είναι σωστό και δίκαιο". Ταυτόχρονα μου λέτε "στο δρόμο γίνονται καφριλίκια επειδή δεν λειτουργούν κράτος και αστυνομία στην Ελλάδα να μαυέψουν τους κάφρους"....

    Έχουμε λοιπόν 2 τινά: Πως όποιος θεωρεί εαυτόν χερά μπορεί να κάνει ότι νομίζει, ενώ ταυτόχρονα μου λέτε πως η έλλειψη καταστολής είναι που αφήνει έδαφος στο καφριλίκι... Χμμμ...

    Δλδ η όλη επιχειρηματολογία για την ορθότητα των μοτοκαφριλικίων έγκειται στο "αφού δεν έρχονται να μας πιάσουν!" ;;;;;;
    Αυτοί οι "χεράδες" που λες, δε νομίζω ότι θεωρούν αυτό που κάνουν "σωστό και δίκαιο". Ξέρουν πολύ καλό ότι είναι παράνομο και "λάθος" (ας αφήσουμε το ηθικό μέρος στην άκρη) και κάνουν αυτό που κάνουν υπ'ευθύνη τους. Ναι, είναι γεγονός ότι τα καφριλίκια στην Ελλάδα γίνονται επειδή το κράτος είναι παντού και πάντα ανύπαρκτο. Δε χρειάζεται ένας αστυνομικός πάνω από τον καθένα για να λειτουργεί το σύστημα.

    Ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να κάνει ό,τι νομίζει. Δεν είναι κάποιο κεκτημένο των "χεράδων" αυτό. Σκεπτόμενα όντα είμαστε, με ελεύθερη βούληση. Ό,τι νομίζουμε κάνουμε όλοι, σε μόνιμη βάση. Αν κάτι από αυτά είναι παράνομο στην κοινωνία που έχουμε επιλέξει να ζούμε, και μας πιάσουν, δεχόμαστε τις ποινές (ή κλαιγόμαστε ή κάνουμε ένσταση, όπως λειτουργεί κανείς).

    Δεν καταλαβαίνω γιατί το ανάγεις σε "επιχειρηματολογία", βάσει δικής σου λογικής, για να το ακυρώσεις. Εσύ θες να οδηγείς αργά. Κάποιος άλλος θέλει να οδηγεί γρήγορα. Απλά είναι τα πράγματα.
    Life begins at 45°.

  6. #291
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος
    Καλός ο χαβαλές δε λέω. 'Οπως έλεγε και η χήρα "Παράλογοοοοοοο.... Δεν ακούω τίποτα, άρα λογικό!".

    Το πρόβλημα είναι που μένουμε στον χαβαλέ.
    νομιζα οτι για αυτο ειναι τα φορουμ για να κανουμε και λιγο πλακα να ξεφευγουμε
    προβληματα εχω πολυ πιο σοβαρα στην κανονικη μου ζωη δεν μου χρειαζονταικαι εδω
    δεν ξερουμε βεβαια πως τοχετε στα βορεια οποτε να μας συγχωρας που δεν ειμαστε 30 ατομα κολλημενα πισω απο τις οθονες μας να κανουμε σοβαρη αναλυση και μονο

  7. #292
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος
    Σε ρώτησα: Αλήθεια τώρα, επιμένεις να συγκρίνεις τον οδηγικό πολιτισμό της Β.Ευρώπης με αυτόν της Ελλάδας;

    Και βλέπω περνάς το debate από "Ελλάδα vs Β. Ευρώπη" σε "Ελλάδα vs Κάιρο". Σοφή κίνηση...
    Όχι, συγκρίνω τους πάντες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος
    O σκοτσέζος φίλος σου όταν είναι εδώ προσαρμόζεται στο εδώ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΟ καφριλίκι , όπως κάνουν και οι τουρίστες που ανέφερες πριν. Όπως και "όταν ο έλληνας βρεθεί στο εξωτερικό στρώνει" ή "προκόβει" όπως λένε.
    Καλά, το γιατί δεν μας λες όμως. Ασε τι προκόβει και τι δεν προκόβει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος

    Και εκεί ακριβώς είναι το θέμα: Πως ο μαλάκας ή το καφριλίκι παύουν να είναι εξαίρεση και γίνονται κανόνας και κοινονική νόρμα. Πράγμα που είναι σε οδηγικό επίπεδο ο κανόνας και στην Ελλάδα και στο Κάιρο. Μόνο σε αυτό έχεις κάποιο δίκιο, να βάζεις Ελλάδα και μεσανατολίτικες οδηγικές συμπεριφορές στην ίδια ζυγαριά. Αν και θα έλεγα, είναι γενικά η βαλκανική λίγκα που μας ταιριάζει. Είναι χάροι οι μεσανατολίτες, αλλά στα βαλκάνια έχω βιώσει μεγαλύτερη οδηγική επιθετικότητα με υψηλές ταχύτητες.
    Το αν πάει κάποιος γρήγορα είναι υποκειμενικό κι έχει να κάνει με τις ικανότητες αυτού που κρίνει. Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσεις κάποιον 90ρη, θα σου πει ότι κι εσύ τρέχεις με το Versys.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος

    Το να θεωρείς πως η οδηγική συμπεριφορά είναι ζήτημα αστυνόμευσης και όχι κουλτούρας απέχει πολύ από την πραγματικότητα. Σόρρυ που στο χαλάω, αλλά δεν χρειάζεται ο κάθε οδηγός έναν αστυνόμο από πάνω του για ν απηγαίνει σαν άνθρωπος. Ξέρεις, συμβαίνει αυτό που σου λέω σε άλλα μέρη του κόσμου, όχι πολύ μακριά από την Ελλάδα.... Συντελούν βέβαια διάφοροι λόγοι σε αυτό. Εξ' άλλου λίγες χώρες στην ευρώπη είναι όσο μπατσοκρατούμενη είναι η Ελλάδα, κι όμως παρ 'ολα αυτά οι πολίτες έχουν χεσμένους κάθε κανόνα και νόρμα για το γενικό καλό. Όχι μόνο οδηγικά. Ενώ στον αντίποδα, στη Β. Ευρώπη ενώ δεν έχουν γενικά τόση μπατσοκρατία, οι εκεί άνθρωποι συμπεριφέρονται περισσότερο προς όφελος όλης της κοινονίας της οποίας είναι μέλη. Η διαφορά κοινονικής υπευθυνότητας και παιδείας δεν είναι καθόλου "μαλακίες" όπως λες. Είναι πραγματικότητα που μάλλον κάνεις κρεμμαστάρια.
    Λυπάμαι που στο λέω, γιατί φαίνεται ότι έχεις συγκροτημένη σκέψη, δεν έχεις ιδέα για τα παραπάνω. Καμία απολύτως. Σόρρυ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος

    Όχι δεν είναι "οι ξένοι" τέλειοι, ούτε έχω καμιά ξενομανία. Απλά μάτια έχω και βλέπω. Και την εμπειρία να έχω ζήσει σε κάποιες χώρες και να κρίνω χωρίς συναισθηματισμούς και αφορισμούς έχοντας ζήσει ή έστω επισκευτεί τις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες, αλλά και χώρες εκτός.

    Φυσικά όμως κάπου εδώ να πω πως η μπάλα είναι στη εξέδρα: Μου λέτε κάποιοι πως "αφού είμαστε χεράδες, πάμε όπως νομίζουμε κι αυτό είναι σωστό και δίκαιο". Ταυτόχρονα μου λέτε "στο δρόμο γίνονται καφριλίκια επειδή δεν λειτουργούν κράτος και αστυνομία στην Ελλάδα να μαυέψουν τους κάφρους"....
    Δεν το είπε κανένας, σοβαρά, αυτό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος

    Έχουμε λοιπόν 2 τινά: Πως όποιος θεωρεί εαυτόν χερά μπορεί να κάνει ότι νομίζει, ενώ ταυτόχρονα μου λέτε πως η έλλειψη καταστολής είναι που αφήνει έδαφος στο καφριλίκι... Χμμμ...

    Δλδ η όλη επιχειρηματολογία για την ορθότητα των μοτοκαφριλικίων έγκειται στο "αφού δεν έρχονται να μας πιάσουν!" ;;;;;;

    Και μετά λέμε αν είναι θέμα πολιτισμού ή καταστολής; Λολ και καραλόλ...
    Κι όμως ισχύει. Όπως ισχύει και για τη φοροκλοπή, την εισφοροδιαφυγή κλπ. Τι σου κάνει εντύπωση;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #293
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Ακου καπετανιο θα στο πω οσο πιο απλα και σοβαρα γινεται γιατι απο πλακα δεν σκαμπαζεις αποτι φαινεται

    εχει φτασει το θεμα στις 20 σελιδες, χοντρικα υποθετω οτι θα εχουν απαντησει περιπου 40-50 μελη
    ποσοι απο αυτους νομιζεις οτι νοιαζονται για τους προβληματισμους σου?
    επειδη δεν μαρεσει ναμαι απολυτος δεν θα πω κανενας , θα πω ενας
    και ξερεις γιατι?γιατι δεν μας λες κατι καινουργιο

    ηρθες απο τα βορεια να μας πεις οτι στην ελλαδα επικρατει ζουγκλα στους δρομους και οτι εμεισ ειμαστε οι πιθηκοι
    ενα χειροκροτημα στον κυριο παρακαλω και μια παστα δωρο για την ανακαλυψη του

    αν σε ολο αυτο το ποστ κατι εχει κανει εντυπωση ξερεις ποιο ειναι?
    οι παντες του versys, αυτο θα εχουν να μνημονευουν οι περισοτεροι
    τον θυμασαι τον καπετανιο τον παντιαρη θα λενε μετα απο χρονια

    οπως ειπε και ο blitzer, υπαρχει ελευθερη βουληση και πληρης γνωση των πραξεων
    θα μιλησω προσωπικα αν και φανταζομαι ενδεχεται και καποιοι να συμφωνησουν η και οχι δεν με ενοχλει καθολου
    εγω λοιπον γουσταρω να τρεχω μαρεσει τι να γινει τωρα, πως να το κανουμε?
    δεν θελω να θεσω κανεναν αλλον σε κινδυνο εννοειται και γιαυτο προσεχω πολυ που το κανω
    μην μου πεισ να παω στην πιστα, παλιο ανεκδοτο αυτο
    στην κηφισιας θελω να ανεβαινω με 250 το βραδυ που ειναι αδεια και στο υγειας να το σηκωνω
    με κανει πιθηκο ουγκα μπουγκα ελληναρα αυτο?δεν εχω κανενα προβλημα , ειμαι ναι και γουσταρω

    οποτε επειδη κανενας δεν εβαλε μυαλο η αλλαξε τις αποψεις του απο κανενα φορουμ
    και επειδη ολοι ξερουμε τι γινεται και τι κατασταση επικρατει εχω να προτεινω τα εξης
    πηγαινε για κανα μπανακι μιασ και εισαι δω να το χαρεις να περασεις καλα
    και αν οντως καταφερνεις να κανεις παντες με το versys, δηλωσε και μια συμετοχη σε καποιο απο τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης που υπαρχουν η στα california οσο εισαι δω
    γιατι δεν θα το βρεις απο κανα γρηγορο αλλα μαλλον μονο σου θα την πατησεις.

    αυτα απο μενα και καλο καλοκαιρι ευχομαι
    παντα ορθιοι ολοι, αργοι και γρηγοροι

  9. #294
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εσύ θες να οδηγείς αργά. Κάποιος άλλος θέλει να οδηγεί γρήγορα. Απλά είναι τα πράγματα.
    Δεν λέει αυτό. Λέει ότι ο καθένας που επισκέπτεται μία χώρα υποχρεούται και οφείλει να παρανομήσει προκειμένου να προσαρμοστεί στην επικίνδυνη οδηγική κουλτούρα της εκάστοτε χώρας.Η όποια κοινωνική υπεθυνότητα και παιδεία που αποκτήθηκε με τόσο κόπο πάει πέριπατο.
    Δηλαδή ο κάθε τουρίστας,όχι μόνο μπρρέι να γίνει πιο κάφρος και από τον κάφρο αλλά θα πρέπει να του δίνομυε και τα έυσημα που μας διδάσκει πολιτισμό. Εχει μια λογική αν το καλοσκεφτέις και έτσι εξηγούνται πολλές συμπεριφορές ξένων.Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχστον.

  10. #295
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δεν λέει αυτό. Λέει ότι ο καθένας που επισκέπτεται μία χώρα υποχρεούται και οφείλει να παρανομήσει προκειμένου να προσαρμοστεί στην επικίνδυνη οδηγική κουλτούρα της εκάστοτε χώρας.Η όποια κοινωνική υπεθυνότητα και παιδεία που αποκτήθηκε με τόσο κόπο πάει πέριπατο.
    Δηλαδή ο κάθε τουρίστας,όχι μόνο μπρρέι να γίνει πιο κάφρος και από τον κάφρο αλλά θα πρέπει να του δίνομυε και τα έυσημα που μας διδάσκει πολιτισμό. Εχει μια λογική αν το καλοσκεφτέις και έτσι εξηγούνται πολλές συμπεριφορές ξένων.Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχστον.
    Κανείς δεν "υποχρεούται", ούτε "οφείλει" να παρανομήσει για να προσαρμοστεί. Φυσικά, δεν ισχύει αυτό. Είσαι ασφαλής όταν οδηγείς μέσα στα όριά σου. Όταν τα ξεπερνάς, πόσο μάλλον επειδή "αναγκάζεσαι", είσαι κίνδυνος-θάνατος.

    Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας, και το οποίο έχω γράψει περίπου 439054094 φορές, είναι να μάθει να προσέχει ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ. Μάθετε να περιμένετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ: τον κάφρο-χερά, τον κάφρο-κουλό, την 68χρονη γιαγιά με το σκυλάκι στο κάθισμα του συνοδηγού, τον παππού με 39 βαθμούς μυωπίας κολλημένο στο παρμπρίζ, την κοπελίτσα με το κινητό στο χέρι, τον πεζό που πηδάει τα κάγκελα στη Συγγρού για να περάσει απέναντι, τον ποδηλάτη που κινείται με την παρέα του και πιάνουν 2 λωρίδες because fuck you... όλους αυτούς. Γιατί όλους αυτούς θα τους συναντήσεις και θα τους συναντάς. Και δεν μπορείς, ούτε είναι η δουλειά σου να κάνεις κάτι γι'αυτό. Οπότε φύλαξε τον εαυτό σου. Έχε πάντα την προσοχή σου. Γνώριζε ανά πάσα στιγμή τι συμβαίνει γύρω σου. Μην τρομάζεις. Περίμενε τα πάντα. Και άσε τους άλλους να κοιτάξουν τον δικό τους εαυτό.

    You are welcome.
    Life begins at 45°.

  11. #296
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    You are welcome.
    Thanks Νόμιζω τώρα έγινε απόλυτως κατανοήτο και ελπίζω να γίνει και από άλλους χωρίς να υποβιβάζουμε ή να καταδεικνύουμε κουλτούρες και χώρες .

  12. #297
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    πλιτσερ για πρόεδρος, για να βγούμε επιτέλους απο τη λάσπη!
    Η μαγκούρα στη βουλή!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #298
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    67
    @sniper Ο λόγος που σε κάποιες βόρειες κυρίως χώρες συμπεριφέρονται τόσο διαφορετικά, είναι η πεπείθηση της κοινωνίας πως η δομή γύρω του (κράτος, νόμοι κτλ) λειτουργούν προς όφελός του καθένα ξεχωριστά και της κοινωνίας στο σύνολο. Φυσικά όχι από όλους, αλλά παραδοσιακά από ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας εδώ και γεννιές. Γι αυτό σε γενικές γραμμές, ακολουθούν κανόνες, νόμους και νόρμες προς αυτή την κατεύθυνση. Όχι λόγο καταστολής και επιβολής. Γενικά εκεί ψιλοδουλεύει το πράγμα.

    Στον αντίποδα, στην Ελλάδα τι ποσοστό της κοινωνίας πιστεύει και συμπεριφέρεται σαν οι νόμοι και το κράτος να υπάρχουν και να λειτουργούν για το καλό όλων - άρα και το δικό του;

    Δεν εξετάζω το αν πράγματι κράτος και νόμοι λειτουργόν για το κοινό καλό, αυτό που έχει σημασία είναι πως μεγάλο (το μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας το πιστεύει και ακολουθεί κάποιους κανόνες οικιοθελώς και όχι φοβούμενο την καταστολή όπως λέει ο άλλος. Φυσικά και υπάρχει καταστολή, φυσικά και θα επιβληθεί αν για το εκάστοτε σύστημα υπάρξουν πιέσεις από κάτω, όμως αυτό δεν συμβαίνει στην πλατειά κοινωνική μάζα, πράγμα που οδηγεί στην καλλιέργια της οικιοθελούς εύρυθμης λειτουργίας (ας το πω έτσι...). Το ίδιο συμβαίνει και με την οδήγηση: Αν βγεις έξω και πηγαίνεις σαν χάρος στις χώρες που έχει καλλιεργηθεί η κουλτούρα του συνόλου, είσαι ο μαλάκας του χωριού, όχι ο μάγκας, ο χεράς κτλ. Έχεις επίγνωση πως είσαι ο μαλάκας του χωριού. Έτσι σε μεγαλώνουν, έτσι λειτουργείς. Έτσι οδηγείς.

    Γι αυτό ανέφερα πως φυσικά υπάρχουν λόγοι που αυτό συμβαίνει αλλά δεν είναι κα της παρούσης να πάμε σε τέτοια βάθη...Φυσικά είναι περίπλοκο ζήτημα και όχι όλα άσπρο/μαύρο... Αλλά πχ εγώ δίνω σχεδόν 2 χιλιάρικα τον μήνα σε κρατήσεις φόρους κτλ και σχετικά σε καλό ποσοστό πάνε για να έχω νοσοκομείο της προκοπής, δρόμους της προκοπής κτλ. Αν μου τα ανεβάσουν 5% θα πω "οκ, τουλάχιστον θα βελτιωθούν οι δρόμοι και τα νοσοκομεία". Ο φορολογούμενος στην Ελλάδα, τι θα πει σε αντίστοιχη αύξηση;

    Δεν εξετάζω αν όντως πάνε εκεί τα λεφτά, για θέμα αντίληψης μιλάω και τα αποτελέσματά της.

    Το θέμα της επιλογής όπως το παρουσιάζετε, είναι υπεραπλουστευμένο: Επιλέγω πχ να τρέχω λέτε, επιλογή μου είναι, αναγνωρίυοντας τους κινδύνους. Οκ. Δέχεσαι σε περίπτωση ατυχήματος να είσαι ο τελευταίος επιλαχόν για νοσοκομειακή κλίνη, μοσχεύματα κτλ, επειδή ήταν επιλογή σου να τρέχεις ή να κάνεις σούζα ή δεν ξέρω γω τι;
    Επίσης, δεν έχει εξίσου δικαίωμα ο άλλος να μην θέλει να εκτεθεί ούτε στον παραμικρό επιπλέον κίνδυνο που θα φέρει μια δική σου επιλογή; Ο άλλος, όσο απάνθρωπο γι αν ακούγεται αυτό, δεν έχει καν την υποχρέωση να μαζεύει τα κομμάτια σου αν διαλύσεις εξ αιτίας της "επιλογής" σου να ξεπερνάς τα όρια του όποιου ΚΟΚ. Οι δικές του επιλογές δεν έχουν σημασία με την ίδια αυθαίρετη λογική του πρώτου;

    Πραγματικά φυσικά κι εύχομαι όλοι όρθιοι κτλ. Επίσης εύχομαι να μη χρειαστεί να περάσετε τραυματικό χρόνο από τη ζωή σας τραβώντας κάποιον που αιμοραγεί μέχρι θανάτου παγιδευμένος μέσα σε σίδερα, εξαιτίας της επιλογής του. Ούτε να χάσετε κοντινά σας πρόσωπα ή να τα ξεχέζετε στο υπόλοιπο της δικής σας ζωής κάποιον αγαπημένο εξαιτίας μιας δικής του "επιλογής".

    Για τον άλλο που λέει πως χέστηκε το σύμπαν για τη γνώμη μου: φυσικά και χέστηκε, όπως και χέστηκε και για την δική σου γνώμη αλλά και παρότρυνσή σου. Και μπάνια κάνω αρκετά, 2 μήνες άδεια έχω από τη δουλειά μου. Τα καλά του καπιταλισμού βλέπεις, ο νότος μίρλα, εμείς στο βορρά 2 μήνες διακοπές και μου μένουν άλλες 30 εργάσιμες για άδεια φέτος

    Αλλά με τη λογική πως το σύμπαν χέστηκε, να πάμε να ψοφήσουμε όλοι μας να τελειώνουμε.

    Τέλος πάντων, καλό είναι να βλέπουμε τους εαυτούς μας και ως μέλη ενός συνόλου, πέρα από μονάδες και να σκεφτόμαστε λίγο βαθύτερα.

    Καλά μπάνια.

  14. #299
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πλιτσερ για πρόεδρος, για να βγούμε επιτέλους απο τη λάσπη!
    Η μαγκούρα στη βουλή!
    Γκορτσος γκορτσος..Εεεε σόρρυ...πλιτσερ πλιτσερ
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πλιτσερ για πρόεδρος, για να βγούμε επιτέλους απο τη λάσπη!
    Η μαγκούρα στη βουλή!
    Εγώ θα τον ψήφιζα αν και παίζει να επανέφερε την θανατική ποινή.Τρέμετε Ακράνωτοι

Παρόμοια θέματα

  1. Οδηγική συμπεριφορά
    από Stefanos73 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2015, 11:09
  2. Εκθεση μηχανων
    από xranna στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 15:43
  3. Eπικοινωνια 2 μηχανων
    από Giannis_L στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 08:15
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 18:19
  5. Στρωσιμο μηχανων
    από naknath στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2004, 19:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF