Σελίδα 20 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223242530 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 536

Θέμα: Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες

  1. #286
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Επισης προσεξε απο που θα τον παρεις για να εχεις την επεκταση εγγυησης,καποια μαγαζια τον φερνουν παραεισαγωγη κ δεν μπορεις να τον καταχωρησεις στο σαιτ της μπος μετα! Ρωτησε τους πριν αγορασεις!

  2. #287
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Γιατί δε βάζεις ποτέ λεπτά δισκάκια?
    Sent from me using a computer.

  3. #288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί δε βάζεις ποτέ λεπτά δισκάκια?
    Γτ μπορει να σπασουν ευκολα κ να σου βγαλουν τα ματια;;;
    Δεν ειναι οτι δε θα βαλω ποτε αλλα αμα ειναι να κοψω σοβαρα σιδερα θα προτιμησω ενα πιο χοντρο δισκακι. Αμα ειναι να κοψω στραντζες ,δισκακι του 1mm ειναι οκ αφου δεν καταπονειται τοσο. Αλλα γενικα τα δισκακια τα φοβαμαι πολυ στο σπασιμο γτ μου εχει συμβει αρκετες φορες να φυγουν κομματια(προφανως απο κακη χρηση) και ειναι τρομακτικο.
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 03/11/2019 στις 12:20.

  4. #289
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.514
    Εγω που θελω να παραγγειλω ενα μικρο τροχακι(110mm 750w)low budget για ερασιτεχνικη γενικη χρηση τι να προτιμήσω? Einhell?

  5. #290
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Γτ μπορει να σπασουν ευκολα κ να σου βγαλουν τα ματια;;;
    Δεν έχω σπάσει τροχό πάντως.
    Sent from me using a computer.

  6. #291
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εγω που θελω να παραγγειλω ενα μικρο τροχακι(110mm 750w)low budget για ερασιτεχνικη γενικη χρηση τι να προτιμήσω? Einhell?
    Σαν τελείως ερασιτέχνης κι εγώ, έχω έναν Einhell 115mm αλλά είναι άβολος στο κράτημα και γενικά δεν το θεωρώ σπουδαία αγορά. Στο Praktiker που είχα πιάσει στα χέρια μου τον αντίστοιχο Lux π.χ. μου φάνηκε πολύ πιο βολικός.

    Στα 35€ θα κοίταζα σε Bülle και έχει και σε προσφορά έναν Stanley στα 850W που με δελέασε.

    Σαν ερασιτέχνης νομίζω είναι καλύτερα να πάρεις τροχό 125mm, θα έχεις μεγαλύτερη επιλογή αναλωσίμων

  7. #292
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.514
    τι προέλευσης είναι τα Bülle ξέρουμε? δε βρίσκω τίποτα, υποστήριξη θα έχουμε? ή θα κυνηγιόμαστε αν χρειαστεί
    φαίνεται όμορφο
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #293
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τι προέλευσης είναι τα Bülle ξέρουμε? δε βρίσκω τίποτα, υποστήριξη θα έχουμε? ή θα κυνηγιόμαστε αν χρειαστεί
    φαίνεται όμορφο
    Κινέζικα είναι αλλά είναι μάρκα της Unimac οπότε υπάρχει υποστήριξη. Δεν έχω άμεση εμπειρία αλλά απ' όσο αντιλαμβάνομαι πρέπει να είναι τίμια.

  9. #294
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τι προέλευσης είναι τα Bülle ξέρουμε? δε βρίσκω τίποτα, υποστήριξη θα έχουμε? ή θα κυνηγιόμαστε αν χρειαστεί
    φαίνεται όμορφο
    Δουλεύω έναν τέτοιο τις τελευταίες μέρες. Νομίζω είναι 850w 125 με ρυθμιζόμενες στροφές.

    Τίποτα το ιδιαίτερο. Φθηνός είναι και του φαίνεται. Το αν θα μείνει κάποιος ευχαριστιμένος εξαρτάται από το τι έχει συνηθίσει να δουλεύει και τι συμβιβασμούς θέλει να κάνει. Χμμ.. και σε τι δουλευει θα έλεγα!

    Από προβλήματα έχω να πω για το ρυθμιστή στροφών που κάνει τα δικά του και η άθλια αίσθηση του διακόπτη ον-οφφ αλλά απ' το σιδηρουργείο μου είπαν οτι θέλουν έναν την εβδομάδα (δεν είναι μέτρο σύγκρισης οι σιδεροφάγοι εκεί μέσα αλλά ο μακίτα δουλεύει χρόνια στα χέρια τους).

    Σε σχέση με τον μακίτα που δούλευα συνέχεια είναι η νύχτα με τη μέρα!

    Γιατί δεν κοιτάς για μακίτα? Εχει και φθηνά μοντέλα. Πχ Ίδια χαρακτηριστικά με αυτόν που έβαλες 14 ευρώ ακριβότερος.

    https://www.skroutz.gr/s/8574648/Makita-GA4530R.html

    16 ευρώ ακριβότερος (δεν ξέρω τι διαφορές έχουν, δεν κοίταξα καν).

    https://www.skroutz.gr/s/274102/Makita-GA4530.html
    Sent from me using a computer.

  10. #295
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.514
    thank for the tips guys!
    η διαφορά του μακιτα είναι μικρή εννοείται δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που παίρνεις.

    αλλά απο την άλλη, έως τώρα ερασιτεχνικά και χομπιστικά δεν χρειάστηκα τροχάκι, ότι μικροδουλειά στο σπιτι την έκανα με dremmel. Βασικά προέκυψε η ανάγκη το χρειάζομαι να κόψω μια χοντρή στρατζαρισμένη λαμαρίνα στο κουφωμα μια πορτας που με ταλανίζει.

    εαν βάλεις οτι τροχάκια απο ελληνικές εταιρίες(κινεζικης προέλευσης) βρίσκεις απο 20ευρώ ξεφεύγω αν παω στο πενηντάρικο για την χρήση που προορίζεται πάντα.
    Απλώς αντί του 20ευρου είπα να παω σε λιγο πιο επώνυμο(low budget πάντα) προιόν. Einhell & black&decker βρίσκονται στο 30ρι πανω κάτω με επίσημες ελλην.αντιπροσωπευσεις που σου το αντικαθιστούν εύκολα αν πάθει κάτι εντός εγγύησης. Tο bulle μου άρεσε πολύ αισθητικά και είναι πιο στενο σε διάμετρο για να το πιάνεις πιο καλά, αρκεί όμως να έχει παρόμοια υποστήριξη αλλιώς χάνει στα σημεία
    τι λετε?
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #296
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Αν δεν έχεις άλλο τροχό πάρε Μακιτα φτηνό σαν αυτό που προτείνει ο daz γιατί θα σου μείνει και για άλλες μελλοντικές δουλειές.
    Έχω ένα 230 και δύο 115χιλ με σταθερές στροφές. .Επειδη ήθελα να τριψω κάγκελα μασίφ με συρματοβουρτσα καμπάνα με χοντρές πλεξούδες πήρα περισυ από το lidl έναν 125 1200+watt με ρυθμιζόμενες στροφές για μια χρήση!
    Αβολος και κουραστικός διακόπτης που ήθελε συνέχεια να τον πατάς και στις μεσαίες στροφές είχε κραδασμούς σαν μύλος του καφέ. Παρόλα αυτά δούλεψε συνεχόμενα δύο τετράωρα χωρίς να ζεσταθεί καθόλου. ΥΓ : μόλις τον πήρα τον άνοιξα και εβαλα γρασσο γιατί είχε λίγο.
    Αν άξιζε τα 40 ευρώ; Δεν ξέρω ακόμα.Την δουλειά του την έκανε.
    Εντύπωση μου έκαναν οι καμπάνες με κοτσίδες που πήρα από το lidl μαζί με τον τροχό, που η φθορά τους με αυτή τη χρήση ήταν ελάχιστη.Το κακό είναι ότι πήρα δύο γιατί πίστευα ότι η μία δεν θα έφτανε.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 05/11/2019 στις 07:49.

  12. #297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    (δεν ξέρω τι διαφορές έχουν, δεν κοίταξα καν).

    https://www.skroutz.gr/s/274102/Makita-GA4530.html

    soft start and anti-restart functions τα R

  13. #298
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Ο μικρός τροχός είναι για μικροδουλειές! Με 750W θα ζεσταθεί εύκολα (ακόμα και με δίσκο 115) σε οτιδήποτε απαιτητικό! Οι μικροί τροχοί είναι για να κόβεις κανένα σιδεράκι και για να τρίβεις σε μέρη που τα μεγαλύτερα δε χωράνε. Είναι εύκολοι στο χειρισμό λόγο μικρού μεγέθους και έχουν άνετο πιάσιμο. Μερικές φορές την πατάμε γιατί λέμε δε θα τον χρησιμοποιώ πολύ, άρα θα πάρω μικρό ενώ το σωστό είναι, δε θα τον χρησιμοποιώ πολύ, άρα θα πάρω φθηνό.
    Άλλες φορές την πατάμε γιατί λέμε θα τον χρησιμοποιώ σπάνια, αλλά όταν έχουμε το εργαλείο θα κάνουμε και δουλειές που δε θα σκεφτόμαστε να τις κάνουμε αν δεν το είχαμε. Βέβαια ο καθένας ξέρει καλύτερα τι προοπτικές υπάρχουν για τη χρήση του αλλά αυτό ισχύει σα γενικός κανόνας σε όσους ασχολούνται με διάφορα.

    Το μικρό μακίτα, έκοβε και έτριβε σίδερα, έκοβε πλακάκια, έτριβε ξύλα για εβδομάδες και γενικά έκανε τα πάντα στα χέρια όλων. Ήταν τόσο μικρός οσο χρειάζεται για να είναι άνετος και τόσο δυνατός όσο απαιτούσαν οι περισσότερες εργασίες. Αλλά έκανε και παραπάνω από τις δυνατότητές του. Έκοβε μέχρι να ζεσταθεί τόσο δεν τον κράταγες άλλο. Μετά από 6 χρόνια το μόνο που χάλασε ήταν το καλώδιο στην ένωση με το εργαλείο. Το κόψαμε και το ενώσαμε λίγο πιο μέσα. Όλα αυτά με μηδενική συντήρηση.
    Η διαφορά στην ποιότητα με τους αντίστοιχους bulle που επίσης έχουμε και χρησιμοποιούμε, είναι χαοτική. Αλλά διαφορά υπάρχει και στην ποιότητα λειτουργίας και στον χειρισμό. Ακόμα δε μπορώ να συνηθίσω το κουμπί του bulle που κολλάει όλη την ώρα. Και δεν είναι λόγο συντήρησης γιατί στον μακίτα δεν κόλλησε ποτέ, ακόμα και όταν έβγαζε περισσότερο πριονίδι απ' την κεφαλή παρά αέρα. Είναι θέμα συναρμολόγησης και πλαστικών. Μερικές φορές ξεκινάει και σταματάει από μόνος του αλλά σε αυτό πιστεύω οτι ευθύνεται ο άθλιος περιστροφικός διακόπτης ρύθμισης στροφών με ότι μαγικό έχουν κάνει πίσω απ' αυτόν.

    Δεν ξέρω τις ανάγκες σου και πως αυτές θα διαμορφωθούν μετά την αγορά του, αλλά μπορείς να μετατρέψεις αυτά που έγραψα με βάση τη δική σου χρήση και να κρίνεις μονος σου.
    Sent from me using a computer.

  14. #299
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Ταπεινή μου άποψη είναι για τροχό, πλάνη και δισκοπρίονα να δώσεις τα λεφτά να πορεία ένα καλό το οποίο θα είναι ασφαλές πάνω από όλα. Πρώτα η σωματική σου ακεραιότητα και μετά όλα τα αλλά.

    έχω δει τροχό με 20-30 ευρώ; Και σουβλάκια να πάνω να φας 20 ευρώ θα τα δώσεις.

  15. #300
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.514
    Makita GA4530R, το παρήγγειλα 50ευρώ θα το έχω αύριο. Δεν θα το πω στην παντόφλα, τις είχα πει κανα 20ρικο, να γλυτώσουμε τον αλουμινά..μεσα με έβαλες πάλι ρε σουπιά με τις αναλύσεις σου!
    ευελπιστώ να βγει καλό
    you rise you fall you're down then you rise again

Παρόμοια θέματα

  1. 4 Road Movies (4-Τροχοί)
    από Kizoku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 10:36
  2. μετατροπη σε super motard,part 1/τροχοι
    από tools στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF