Σελίδα 20 από 106 ΠρώτοΠρώτο ... 1015161718192021222324253070 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 1576

Θέμα: Honda Bros

  1. #286
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    να το πω κ εδω που ειναι οι brossακιδες



    ψαχνω διακοπτη(του τιμονιου,αυτο που βαζουμε μπρος κ κλειδωνουμε τιμονι) απο bros.
    αν μπορεσω να βρω κ τη ταπα ρεζερβουαρ κ της σελας για να εχω ενα κλειδι....ακομα καλητερα!!!!

  2. #287
    καλησπερα και απο μενα φιλοι brosακηδες.!!! Ειμαι ενας καινουργιος κατοχος του απλου bros 400 και στο διαστημα των 15 ημερων που το εχω ειμαι υπερευχαριστημενος απο την αποδοση του, παρολο που ειναι 20 χρονων εργαλειο !!! Ενας λογος που το πηρα ηταν γιατι ηταν πιο φτηνο σε συγκριση με αλλα 400αρια που εβλεπα εδω στον Εβρο και επειδη με τραβηξε το μεγαλο μπροστινο του φως.!! Πρωτη φορα οδηγω γυμνη μηχανη και ειναι ωραια αισθηση, αρκει να φορας και τα καταλληλα ρουχα, αν και το ονειρο μου ειναι να παρω μια Tsansalp η Varadero, πιστος παντα στην Honda.!!!! Πριν το bros ειχα ενα SH 125 σκουτερακι αλλα για μακρινα ταξιδια ηταν (λιγο) αβολο και επρεπε να κανω πολλες στασεις για να κρυωνει η μηχανη αλλα και προς δικια μου ξεκουραση !!! Τωρα με το νεο μου εργαλειο θα μπορω να πηγαινω πιο ευκολα Θεσ/νικη και γιατι οχι να ερθω και στην Αθηνα για να γνωριστουμε πινωντας ενα καφεδακι και σχολιαζοντας τις εξελιξεις και την συντηρηση των μηχανων μας !!! Ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια που κανετε για την διατηρηση των πολυ ωραιων και διαχρονικων μηχανων που εχουμε και θα ηθελα να σας ρωτησω για το βιβλιαρακι των σερβις αν υπαρχουν βεβαιως και τι παιζει στο θεμα αγορας τους.!!!

  3. #288
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
    να το πω κ εδω που ειναι οι brossακιδες



    ψαχνω διακοπτη(του τιμονιου,αυτο που βαζουμε μπρος κ κλειδωνουμε τιμονι) απο bros.
    αν μπορεσω να βρω κ τη ταπα ρεζερβουαρ κ της σελας για να εχω ενα κλειδι....ακομα καλητερα!!!!

    Τσέκαρε αυτά τα δύο, απλά να ξέρεις ότι δεν θα είναι τα γνήσια...

    http://cgi.ebay.co.uk/HONDA-BROS-400...item5ad6b3dc7b

    http://cgi.ebay.co.uk/IGNITION-SWITC...item439eb84d1c
    Give me fuel, Give me fire

  4. #289
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gin-tonic
    Ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια που κανετε για την διατηρηση των πολυ ωραιων και διαχρονικων μηχανων που εχουμε και θα ηθελα να σας ρωτησω για το βιβλιαρακι των σερβις αν υπαρχουν βεβαιως και τι παιζει στο θεμα αγορας τους.!!!

    Καλωσήρθες φίλε μου !!

    Τώρα για την ερώτηση σου τι ακριβώς εννοείς; Θέλεις το βιβλίο που περιγράφει πως γίνεται η συντήρηση (service manual) ή κάτι άλλο;
    Give me fuel, Give me fire

  5. #290
    καλησπερα φιλε chr1s_86 δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλα βιβλια που να αφορουν το σερβις για το bros επειδη πρωτη φορα περνω τετοια μηχανη και στο σκουτερακι που ειχα παρολο που το πηρα καινουργιο δεν μου ειχαν δωσει βιβλιο για το καθε ποτε κανουμε σερβις παρα ειχε μονο το βιβλιο με τα τεχνικα χαρακτηριστικα !!! αυτο ρωταω αν υπαρχει το βιβλιαρακι για τα σερβις (λαδια ανα ποσα χλμ αλλαχτηκαν, ιμαντες και τετοια) οπως ειχα στο αυτοκινητο. Ευχαριστω εκ των προτερων.

  6. #291
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
    να το πω κ εδω που ειναι οι brossακιδες



    ψαχνω διακοπτη(του τιμονιου,αυτο που βαζουμε μπρος κ κλειδωνουμε τιμονι) απο bros.
    αν μπορεσω να βρω κ τη ταπα ρεζερβουαρ κ της σελας για να εχω ενα κλειδι....ακομα καλητερα!!!!
    Αν πας σε έναν κλειδαρά θα σου φτιάξει τις κλειδαριές να ανοίγουν με ένα κλειδί

  7. #292
    Καλημερα απο το ακριτικο Διδυμοτειχο.!!!! ηθελα να σας ρωτησω επειδη σιγα-σιγα θελω να βαλω μερικα πραγματα στο brosακι τι με προτεινετε απο θεμα ανεμοθωρακα (μικρο εννοειτε !!!) και απο πλαϊνες βαλιτσες ;; και αν γνωριζετε κανενα μαγαζι προς τα εδω κοντα η αν ειναι ολα κατω στην Αθηνα !!!

  8. #293
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Είχα βάλει ένα μικρό Givi που πάει σε πολλές γυμνές μηχανές, universal, απλώς αύξησε την αποδεκτή ταχύτητα ταξιδίου κατά 10 χλμ, από 140 σε 150, τίποτα το ιδιαίτερο. Υπάρχουν μαγαζιά στην Αθήνα που σου στέλνουν ότι θέλεις.

  9. #294
    θελω κορνα
    περισευει καμια??

  10. #295
    θελω κορνα περισευει καμια??

    Κάπου πρέπει να 'χω καταχονιασμένη μία...εάν ανασυρθεί θα σε ενημερώσω με π.μ
    ride safe...

  11. #296
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    Bros 650 είχα στην κατοχή μου για 4 χρόνια, 94-98. Το πήρα με 16000 χλμ στο κοντέρ του, εισαγωγή από Ιαπωνία, και το πιθανότερο είναι να ήταν τα πραγματικά του, ήταν σαν καινούργιο. Στα χρόνια που το κράτησα οι μόνες ζημιές που μου έβγαλε ήταν ένας θερμοστάτης που κόλησε, ευτυχώς μισάνοιχτος, και έτσι επέστρεψα χαλαρά στο σπίτι μου. Και άλλη μια φορά κόλησε η μπροστινή δαγκάνα, και αναγκάστηκα να την ανοίξω και να αλλάξω τα τσιμουχάκια στα έμβολάτης. Λάδια δεν μου έκαιγε ποτέ, και δεν το πήγαινα χαλαρά. Εβαζα castrol rs κάθε 5000 χλμ. Συμπτωματικά, η πρώτη φορά που είδα να έχει τσιμπήσει λίγο λάδι ήταν και η τελευταία, γιατί το πούλησα. Στις αναρτήσεις είχα ελατήρια και λάδια hyperpro, με θεαματική βελτίωση ως προς τα 'μαμά'. Σέρβις του έκανα μόνος μου, κάθε 10000χλμ. Είναι αρκετά απλό στη συντήρησή του, αν γνωρίζεις τα βασικά. Η ρύθμιση της αλυσίδας μόνο θέλει προσοχή, και τη βοήθεια κάποιου φίλου. Πρέπει να κάθεται κάποιος πάνω στη μηχανή, κατά προτίμηση στα κιλά του αναβάτη, γιατί λόγω έκκεντρου ρεγουλατόρου σφίγγει πολύ η αλυσίδα. Και αν το έκεντρο είναι φρακαρισμένο, θέλει βγάλσιμο και καλό καθάρισμα, όπως έχει αναφέρει κάποιος πιο πριν. Και σίγουρα θέλει και λίγο αδιάβροχο γράσσο, μην το φοβάστε, δε γλιστράει αν σφιχτεί σωστά η βίδα που το συγκρατεί. Το πούλησα με 130000 χλμ, για να πάρω τον μεγάλο μου έρωτα, που έχω ακόμα, μια Ducati Mostro 900. Μεγάλο σχολείο το bros, και άθραυστο μηχανάκι, τα κάνει όλα αρκετά καλά, σε λογικά πλαίσια πάντα. Μόνο η διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών του πρέπει να είναι δύσκολη τώρα πια. Τότε που το είχα εγώ, ο σαρακάκης δεν έφερνε τίποτα. Υπήρχαν όμως πολλά στην αγορά, και για καινούργια ο Γελαγώτης στη Δημητρακοπούλου, μόνο οι τιμές ήταν ''αλλού''. Και σίγυρα θα είχα την περιέργεια να δω πως πάει ένα, με το μοτέρ του άφρικα.

  12. #297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gin-tonic
    Καλημερα απο το ακριτικο Διδυμοτειχο.!!!! ηθελα να σας ρωτησω επειδη σιγα-σιγα θελω να βαλω μερικα πραγματα στο brosακι τι με προτεινετε απο θεμα ανεμοθωρακα (μικρο εννοειτε !!!) και απο πλαϊνες βαλιτσες ;; και αν γνωριζετε κανενα μαγαζι προς τα εδω κοντα η αν ειναι ολα κατω στην Αθηνα !!!
    gia maskaki edw eisai http://www.rider-world.com/rider/sto...0006508.action
    omorfo se kalh timi k erxete stin porta soy
    twra gia samaria k gw psaxnw alla apo ti moy eipan apo dw mesa ta paidia Μπαίνουν τα "First Time Panniers" της Oxford...

    (pliroforia apo chr1s_86)

  13. #298
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Φίλε gin-tonic αυτό που ζητάς είναι book service (δλδ τι συντήρηση έχει γίνει ήδη στο μηχανάκι) και δεν παίζει να έχει τέτοιο τόσο παλιό μηχανάκι. Διάβασε στην πρώτη-δεύτερη σελίδα υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για τη μηχανή και online manual (πχ αρκετά καλό είναι αυτό) ώστε να ξέρεις τι συντήρηση να του κάνεις από εδώ και πέρα. Χοντρικά λάδια, φίλτρα, μπουζί και καθαρισμό καρμπυρατέρ καλό είναι να κάνεις άμα δεν ξέρεις από τον προηγούμενο πότε έγιναν τελευταία φορά.

    @ daculas: ελπίζω να βλέπω το μέλλον μου! Monster... :a07: dream bike! Ανταλλακτικά υπάρχουν. Στο Σαρακάκη (επίσημη αντιπροσωπεία) ό,τι του έχω ζητήσει μου το έχει φέρει (τσιμούχες στις δαγκάνες, rebuild σε τρόμπες, αυτοκόλλητα σε ντεπόζιτο και ουρά κλπ) απλά ορισμένα δεν τα έχει Ελλάδα και θέλει 10-15 εργάσιμες. Από τιμές εντάξει...
    Πιστεύω πιο πολύ πρόβλημα θα είχες εσύ τότε παρά εμείς τώρα. Γιατί ναι μεν δεν τα έφερε και επομένως δεν έφερνε και ανταλλακτικά, αλλά όταν περάσαν τα χρόνια και είδε ότι έχουν έρθει με το κιλό, έφερε και ανταλλακτικά (αφού θα τα πουλούσε). Σοβαρή αντιμετώπιση... :a31:

    Υ.Γ.: γράφεις και στο ducatisti με παρόμοιο nick;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  14. #299
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    georgio έτσι ίναι όπως τα λες. Την εποχή που είχα το bros ο σαρακάκης δεν είχε ανταλλακτικά ούτε για africa, που ήταν γεμάτος ο τόπος. Και ναι, γράφω και στο ducatisti.gr

  15. #300

    Σασμαν

    Καλησπερα ,μια ερωτηση θελω να κανω στους απανταχου brosακιδες...η πρωτη και η δευτερα ειναι φυσιολογικο που χτυπανε ελαφρος οταν μπαινουν?...εχει να κανει με το ρελαντι?.....το εχω ρυθμισει γυρω στις 1500 στροφες.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:15
  2. Honda Bros
    από plutonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 21:15
  3. Honda Bros
    από empemp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF