Σελίδα 20 από 131 ΠρώτοΠρώτο ... 1015161718192021222324253070120 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 1958

Θέμα: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ και όχι μονο

  1. #286
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Έχουν γίνει και μια-δυο μεταφορές στον κινηματογράφο, οι οποίες, όμως, είναι για τον πέο..

  2. #287
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Εχω δει αυτο
    http://www.imdb.com/title/tt0314063/
    χωρις να εχω διαβασει τα κομικ. Ενταξυ, δεν ηταν και πολυ προσεγμενο, αλλα ουτε και για τα μπαζα ηταν

  3. #288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Τελικά στο κτήμα συμβαίνουν διάφορα...

    (ψ*λάρισμα στο φωτομάγαζο)
    Στο Χιλιομόδι ειναι? Εμαθα εχουν γινει πολλα abductions εκει τελευταια

  4. #289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jezuz Προβολή μηνύματος
    Μολις ειδα αυτο

    Συνημμένο 257517

    Πολυ καλο για αυτο που ειναι (Πολεμικη περιπετεια στο διαστημα βασισμενη σε βιντεοπαιχνιδι)
    Τα εχω παιξει ολα. Εχοντας τον ιδιο σκηνοθετη (Chris Roberts) με τα παιχνιδια απολυτως καμια σχεση δεν ειχε με WC. Ενταξει, οταν ανακατευονται ασχετοι παει κι ερχεται. Αλλα ο ιδιος ο Chris? ποτε δεν θα το χωνεψω.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  5. #290
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Test_pilota_pirxa.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	35,5 KB 
ID:	265040
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  6. #291
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jezuz Προβολή μηνύματος
    Εχω δει αυτο
    http://www.imdb.com/title/tt0314063/
    χωρις να εχω διαβασει τα κομικ. Ενταξυ, δεν ηταν και πολυ προσεγμενο, αλλα ουτε και για τα μπαζα ηταν
    Ναι το έχω δει και εγώ. Κατά τη γνώμη μου καταστρέφει την υπέροχη εικόνα των κόμικς του Bilal. Το "πείραμα" με την ανάμειξη CGI χαρακτήρων με ζωντανούς ηθοποιούς κάνει το όλο πράγμα να δείχνει ψεύτικο, ενώ στα κόμικς η ατμόσφαιρα του "απόκοσμου" που τα τυλίγει (και οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην αλλόκοτη αισθητική του Bilal) είναι τόσο απόλυτη που σε σημαδεύει για καιρό. Και δεν είναι αυτό το μόνο μειονέκτημα της ταινίας. Γενικά είναι έκδηλη η προσπάθεια του Bilal να μεταφέρει αυτούσια την κόμικς-αισθητική του στον κινηματογράφο κάτι που (ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση) είναι καταδικασμένο να αποτύχει. Αν ήταν μια ταινία της σειράς, μπορεί να μην με χαλούσε και τόσο, αλλά όταν προσπαθεί να μεταφέρει ένα υλικό που στην πρωτότυπη μορφή του είναι τόσο καθοριστικό... ε όσο να 'ναι με χαλάει άσχημα.

    Γενικά είμαι της άποψης πως ο μόνος τίμιος τρόπος να μεταφέρεις ένα έργο από ένα μέσο σε κάποιο άλλο είναι να το αφομοιώσεις εντελώς, να το ξεχάσεις σχεδόν, και μετά ελεύθερα να δημιουργήσεις στο νέο μέσο, εξ´ αρχής, κάτι που αφήνει παρόμοιο ίχνος μέσα σου, χωρίς να δανείζεσαι σχεδόν τίποτα από τα δομικά, αισθητικά ή ακόμα και αφηγηματικά μέσα του πρωτότυπου (γιατί δεν πρόκειται να δουλέψουν, έτσι κι αλλιώς).

    Έχω δει και άλλη μια (παλιότερη) κινηματογραφική προσπάθεια του Bilal, με τίτλο Tykho Moon: Πολύ πιο πρόχειρη δουλειά, πολύ πιο low-budget και συνολικά πολύ προβληματική. Παρ' όλ' αυτά, την θεωρώ λιγότερο άστοχη απ' το "Immortel" (αν και, συνολικά, αποτυχημένη θα την αποκαλούσα και αυτή) καθώς υπάρχουν κάποιες σκηνές στις οποίες, μέσα απ' τις κινηματογραφικές εικόνες, σχεδόν διακρίνεται η πραγματική μορφή της οπτικής του Bilal... Δυστυχώς όμως αυτό κρατά πολύ λίγο.

    Τέλος πάντων... όλα αυτά γιατί πράγματι δεν ήταν σωστό να χαρακτηρίσω τις ταινίες απλά "μπούρδες", χωρίς να πω κάτι παραπάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από npat; 29/07/2012 στις 00:40.

  7. #292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Καταλαβαίνω πως το εννοεις. Και εγω δεν εχω διαβασει και τα κομικ οπως ειπα, οποτε οτι κριτικη και να κανω θα ειναι σαν απλος θεατης μιας ιστοριας και ενος κοσμου που δεν γνωριζα πιο πριν. Παντως οντως η μιξη κανονικων και ψηφιακων χαρακτηρων κανει το αποτελεσμα να διχνει προχειρο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Γενικά είμαι της άποψης πως ο μόνος τίμιος τρόπος να μεταφέρεις ένα έργο από ένα μέσο σε κάποιο άλλο είναι να το αφομοιώσεις εντελώς, να το ξεχάσεις σχεδόν, και μετά ελεύθερα να δημιουργήσεις στο νέο μέσο, εξ´ αρχής, κάτι που αφήνει παρόμοιο ίχνος μέσα σου, χωρίς να δανείζεσαι σχεδόν τίποτα από τα δομικά, αισθητικά ή ακόμα και αφηγηματικά μέσα του πρωτότυπου (γιατί δεν πρόκειται να δουλέψουν, έτσι κι αλλιώς).
    Οντως με αυτο τον τροπο εχουν βγει μερικα πραγματικα διαμαντια. Π.χ. το Harrison Bergeron του Kurt Vonnegut Jr. (για την τηλεταινια του 1995 λεω, οχι για τις δυο μικρου μηκους) ειχε δανιστει το ονομα και καποια στοιχεια/μια γενικη ιδεα απο τη νουβελα, και το αποτελεσμα πραγματικα δικαιωνει τον δημιουργο, μιας και απο πισω κρυβει σε μεγαλο βαθμο τους φιλοσοφικους και κοινωνικους προβληματισμους της νουβελας του Vonnegut. Kαι πραγματικα εχει τοσο συμπυκνωμενο νοημα αυτη η ταινια, που σε καθε ατακα/διαλογο, θα μπορουσε κανεις να κανει παυση και να χανετε στους στοχασμους του για κανα μισαωρο. Το συστηνω ανεπιφυλακτα!

  8. #293
    Πολύ κουλτούρα μου το έχετε κάνει το θέμα και εδώ είμαστε για τζουμπ τζουμπ (μπλάστερ σούτινγκ)
    και πράσινα ανθρωπάκια με κεραίες.

    Να ταινίες http://en.wikipedia.org/wiki/The_Bra...Wouldn%27t_Die

  9. #294
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Guyver the dark hero(1994),ο τυπας που κανει τον guyver,δινει την φωνη του και στον κεντρικο ηρωα του metal gear solid.

  10. #295
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Βγειτε τωρα εξω, για 6 λεπτα περναει πολυ κοντα απο την Ελλαδα ο ΙSS http://www.nasa.gov/mission_pages/st...ain/index.html και θα ειναι ορατος στον ουρανο, το λαμπροτερο αντικειμενο μετα τη Σεληνη.

    Αμα ξαναμειτε μεσα δειτε αυτο: http://vimeo.com/38101676

  11. #296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Βγειτε τωρα εξω, για 6 λεπτα περναει πολυ κοντα απο την Ελλαδα ο ΙSS http://www.nasa.gov/mission_pages/st...ain/index.html και θα ειναι ορατος στον ουρανο, το λαμπροτερο αντικειμενο μετα τη Σεληνη.

    Αμα ξαναμειτε μεσα δειτε αυτο: http://vimeo.com/38101676
    Φμ τη φωτορύπανσή μου, τίποτα δε βλέπω...

  12. #297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Φμ τη φωτορύπανσή μου, τίποτα δε βλέπω...

    http://external.jsc.nasa.gov/events/ISSPhotos/



  13. #298
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Δεν ανοίγει η σελίδα... (άσχετο, το VF-84 από το Jolly Rogers; )

  14. #299
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Φμ τη φωτορύπανσή μου, τίποτα δε βλέπω...
    Ποια φωτορυπανση ρε συ Νικολα; Τουμπανο φαινοτανε και εχω και λαμπα της ΔΕΗ καρφι να φωτιζει μεσα στην αυλη. Πολυ γρηγορος ο φουστης, παντως.

    Στις 29 ξαναπερναει σε καλη θεση παλι, αλλα οχι τοσο φωτεινος οσο σημερα. http://www.heavens-above.com/PassSum...alt=147&tz=EET

  15. #300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Δεν ανοίγει η σελίδα
    Στον IE την ανοίγει. Σε άλλον μπορεί να θέλει να ανοίξεις την κεντρική πρώτα και μετά.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    (άσχετο, το VF-84 από το Jolly Rogers; )
    Yes sir !!! The one and only !!! (ας όψεται το Robotech )
    Τελευταία τροποποίηση από Grafton 505; 28/08/2012 στις 15:03.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 13:27
  3. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17
  5. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF