Σελίδα 21 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 11161718192021222324252631 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #301
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3617126/
    Eντυπωσιάστηκες; Τι άλλο να ζητήσει κάποιος;

  2. #302
    http://www.car.gr/parts/view/3620520/
    Ωραίο το γκομενάκι στο ΜΖ!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 224943_450102501674936_836874583_n.jpg‎  

  3. #303
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Καλημέρα στους απανταχού ΜεΖεδόβιους!
    Λοιπόν, έχω να μοιραστώ μαζί σας έναν σοβαρό προβληματισμό! Πρόσφατα και μετά από σχεδόν 3 χρόνια που έχω στην κατοχή μου τον ΜεΖέ, διεπίστωσα ότι ΔΕΝ υπάρχει πλέον στην Ελλάδα συνεργείο που να μας υποστηρίζει σοβαρά...
    Ο γνωστός/άγνωστος "εξειδικευμένος και ψαγμένος μάστορας" που ασχολείται ακόμη με τα ΜΖ, μου έκανε για πολλοστή φορά απίστευτη π@π@ριά και πλέον αποφάσισα να διακόψω τις διπλωματικές σχέσεις και να ασχολούμαι μόνος μου με την τακτική συντήρηση... αν στο μέλλον προκύψει κανένα "χοντρό" και μη άμεσα επιλύσιμο πρόβλημα στο μηχανάκι, θα δω τι θα κάνω! Επί του παρόντος όποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ, να του πω τα καθέκαστα! Έχω ξενερώσει πάρα πολύ, διότι βλέπω ότι εν μέσω κρίσης υπάρχουν "επαγγελματίες" που όχι μόνο αρνούνται να εξυπηρετήσουν τους πελάτες όταν αυτό τους ζητείται, αλλά σερβίρουν και διάφορα παραμύθια, προκειμένου να μασήσουν καμιά δεκάρα παραπάνω, χωρίς να σκέφτονται ότι τελικά η πελατεία μπορεί να κόψει πέρα....
    ...το νου σου!!

  4. #304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στους απανταχού ΜεΖεδόβιους!
    Λοιπόν, έχω να μοιραστώ μαζί σας έναν σοβαρό προβληματισμό! Πρόσφατα και μετά από σχεδόν 3 χρόνια που έχω στην κατοχή μου τον ΜεΖέ, διεπίστωσα ότι ΔΕΝ υπάρχει πλέον στην Ελλάδα συνεργείο που να μας υποστηρίζει σοβαρά...
    Ο γνωστός/άγνωστος "εξειδικευμένος και ψαγμένος μάστορας" που ασχολείται ακόμη με τα ΜΖ, μου έκανε για πολλοστή φορά απίστευτη π@π@ριά και πλέον αποφάσισα να διακόψω τις διπλωματικές σχέσεις και να ασχολούμαι μόνος μου με την τακτική συντήρηση... αν στο μέλλον προκύψει κανένα "χοντρό" και μη άμεσα επιλύσιμο πρόβλημα στο μηχανάκι, θα δω τι θα κάνω! Επί του παρόντος όποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ, να του πω τα καθέκαστα! Έχω ξενερώσει πάρα πολύ, διότι βλέπω ότι εν μέσω κρίσης υπάρχουν "επαγγελματίες" που όχι μόνο αρνούνται να εξυπηρετήσουν τους πελάτες όταν αυτό τους ζητείται, αλλά σερβίρουν και διάφορα παραμύθια, προκειμένου να μασήσουν καμιά δεκάρα παραπάνω, χωρίς να σκέφτονται ότι τελικά η πελατεία μπορεί να κόψει πέρα....
    Απλό δίχρονο μοτεράκι είναι, αν ψαχτείς μάλιστα και στο νετ όσον αφορά τεχνικά και tips, μπορείς άνετα να την κουράρεις-βελτιώνεις-επισκευάζεις μόνος σου.

  5. #305
    Γιατί δεν τα λες δημόσια, Κοκκίκλη;

  6. #306
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    @notakos600: Έτσι είναι κι έτσι θα κάνω...
    @STO DIAOLO: Δε νομίζω ότι κάτι τέτοιο συμπνέει με τους όρους του forum, αν θέλεις ρώτα με με ΠΜ, έχω να σου πω ΠΟΛΛΑ στραβά για τον εν λόγω "μάστορα"... Ήθελα απλώς να το αναφέρω εδώ γενικά κι αόριστα, διότι νομίζω ότι όλοι σχεδόν οι ΜεΖεδάκηδες εδώ μέσα ξέρουμε λίγο-πολύ για ποιον πρόκειται και έκρινα πως πρέπει να επιστήσω σε όλους την προσοχή, μια και σε μένα έγιναν πολλά και απανωτά φάουλ...
    ...το νου σου!!

  7. #307
    Συνέπλεε με τους κανονισμούς όταν γράφτηκαν καλά λόγια για τον Ιωνά;
    Και δεν συμπλέει τώρα να γράψεις τι έπαθες από τον Ιωνά;
    Κοκκίκλη την 1η μου ΜΖ, την έφτιαξα τελικά στον Ρογδάκη. Και πουλάω την 2η μαζί με καποια ανταλλακτικά ως δώρα: Πηρούνι, φτερό-πίσω, ψύκτρες-κύλινδρος.
    Τον Χειμώνα είχα αγοράσει δύο ολόκληρες ΜΖ ΕΤΖ 251 ως ανταλλακτικά. Η αποθήκη μου είναι γεμάτη.

  8. #308
    Ας μιλάμε εδώ για να βοηθήσουμε και άλλους συναγωνιστές. Αύριο θα γράψω αναλυτικά τις εργασίες που έκανε ο Ρογδάκης και τα κόστη.
    Αυτός έφυγε από Καλλιθέα και άνοιξε συνεργειο στον Ν.Κόσμο κοντά στο μετρό. Το τηλέφωνο που δίνει στους πελάτες είναι 69 700 30 221 .

  9. #309
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STO DIAOLO Προβολή μηνύματος
    Συνέπλεε με τους κανονισμούς όταν γράφτηκαν καλά λόγια για τον Ιωνά;
    Και δεν συμπλέει τώρα να γράψεις τι έπαθες από τον Ιωνά;
    Κοκκίκλη την 1η μου ΜΖ, την έφτιαξα τελικά στον Ρογδάκη. Και πουλάω την 2η μαζί με καποια ανταλλακτικά ως δώρα: Πηρούνι, φτερό-πίσω, ψύκτρες-κύλινδρος.
    Τον Χειμώνα είχα αγοράσει δύο ολόκληρες ΜΖ ΕΤΖ 251 ως ανταλλακτικά. Η αποθήκη μου είναι γεμάτη.
    Προσωπικά δεν έγραψα ποτέ καλά λόγια για κανέναν εδώ μέσα (βλέπω ότι άλλοι πράγματι γράψανε, αλλά αυτό είναι πρόβλημα δικό τους), ούτε όμως τώρα θα αρχίσω και να κακολογώ κανέναν κατονομάζοντάς τον... όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να με ρωτήσει και να μάθει!
    Για να είμαι ειλικρινής, στην αρχή κι εγώ δήλωνα ευχαριστημένος από τη δουλειά του μάστορα, όμως αργότερα φάνηκε το δούλεμα που έπεφτε! Για την ακρίβεια, πλέον έχω καταλάβει ότι αφότου το πρωτοπήγα εκεί, το μόνο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζόταν ήταν βαλβολίνες, πλατίνες και μάζεμα στα φρένα... ό,τι άλλο με έπεισε ότι έπρεπε να γίνει, μάλλον χειροτέρεψε το μηχανάκι παρά το βελτίωσε, αφού όπως ήταν όταν το πήρα πήγαινε μια χαρά!
    Αποτέλεσμα να τρέχω κάθε τρεις και λίγο, να σπαταλώ πολύτιμο χρόνο από τις εκάστοτε ολιγοήμερες ημέρες παραμονής μου στην Αθήνα και να τα σκάω για μικροπροβλήματα που οφείλονταν στο ΔΙΚΟ ΤΟΥ σκάλισμα και έγιναν είτε από τσαπατσουλιά, είτε σκόπιμα για να μου τα "μασάει"... και ξαναλέω, δε χρειάζεται να κατονομάσω κάποιον, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε! Το thread εξάλλου απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό...

    Χαίρομαι που έφτιαξες το παλιό σου 251 κι εύχομαι να δώσεις και το Saxon σε κάποιον που θα το γουστάρει και θα το κυκλοφορεί!
    ...το νου σου!!

  10. #310
    Και οι δύο ΜΖ πέρασαν ΚΤΕΟ και μάλιστα οι μετρήσεις καυσαερίων ήταν εντός των νόμιμων ορίων. 25 ευρω έκαστη στην ΑUTOVISION.

  11. #311
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STO DIAOLO Προβολή μηνύματος
    Και οι δύο ΜΖ πέρασαν ΚΤΕΟ και μάλιστα οι μετρήσεις καυσαερίων ήταν εντός των νόμιμων ορίων. 25 ευρω έκαστη στην ΑUTOVISION.
    Μια και αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο ΚΤΕΟ, να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι εκεί κόψανε φίλο με ΜεΖέ, όχι για κακό φρενάρισμα, αλλά για φθαρμένα τακάκια δισκόφρενου (!!!) και όταν χρειάστηκε να πάει στο "μάστορα" να ζητήσει τακάκια όχι μόνο δε του έβαλε, λέγοντας ότι ο δίσκος έχει δόντι και αυτά που έχει εκείνος δε θα ταιριάξουν και κάτι άλλες αρλούμπες, αλλά του την είπε κι από πάνω διότι δεν πήγε στο "δικό του" ΚΤΕΟ που ξέρει και περνάει τους ΜεΖέδες έτσι, χωρίς τσεκάρισμα!
    O tempora, o mores....
    ...το νου σου!!

  12. #312
    Η πρώτη μου ΜΖ είχε ακινητοποιηθεί λόγω κάμπανας συμπλέκτη που ήθελε σφίξιμο και η μανιβέλα δεν έπιανε καθόλου συμπίεση. Κατόπιν έσπασε ο οδηγός(διχαλωτή απόληξη καπακίου κινητήρα) στον οποίο στερεώνεται το σπειροειδές ελατήριο του συμπλέκτη.
    Ο Ρογδάκης την 1η φορά
    1. άλλαξε καπάκι κινητήρα από την μεριά συμπλέκτη. Καινούργιο. Επειδή ο οδηγός του ελατήριου συμπλέκτη είναι ένα σώμα με το καπάκι. 30 ευρώ το καπάκι καινούργιο. Είπε οτι η κανονική του τιμή είναι 120 ευρώ περίπου.
    2. Λύσιμο, καθαρισμός και φύσηγμα του καρμπυρατέρ που είχε κολλήσει το κυλινδράκι της βελόνας λόγω διετούς ακινησίας. Ρύθμιση του φλοτέρ με το παχύμετρο.
    3.Καθαρισμός διακόπτη βενζίνης. Αποδεδειγμένα καθάρισε τον διακόπτη πισω από από αυτόν, ανάμμεσα στο πάνω και στο κάτω φίλτρο. Εκεί δεν είχα καθαρίσει εγώ και είχε σίγουρα στερεές βρωμιές.
    4. Αλλαγή λαδιού κιβωτίου. 12 ευρώ το λάδι.
    5. Αλλαγή ρεγουλατόρου συμπλέκτη.10 ευρώ. Μου έδωσε τον παλιό ρεγουλατόρο και μου εξήγησε λεπτομερειακά πάνω στο σπασμένο καπάκι κινήτηρα την όλη ζημιά.
    6. Έβαλε βενζίνη 5 ευρώ για να την δοκιμάσει μετά και για να καθαρίσει το ντεπόζιτο.
    7. Είπε οτι καθάρισε με βενζίνη το ντεπόζιτο. Ήδη το είχα καθαρίσει εγώ με βενζίνη-αλυσίδα-βίδες.
    8. Φόρτισε την μπαταρία μήπως την γλιτώσουμε. 2 έτη είχα βγάλει την μπαταρία για να μην χαλάσει. Είχε χαλάσει κατά τον Ρογδάκη.

    Ήτοι: 30+12+10+5=57 ευρώ
    + 50 εργασία = 107 ευρώ σύνολο. Μόνος του ζήτησε 100 ευρώ στρογγυλεύοντας το ποσό.
    Έβαλα μπαταρία YUASA 35 ευρώ.Καλή τιμή για αυτήν την μπαταρία και την αγόρασα από αλλού.
    Σύνολο 1ης επισκευής = 135 ευρώ.
    Τελευταία τροποποίηση από STO DIAOLO; 13/05/2013 στις 12:58.

  13. #313
    Επίσης κάποιος κακός «συνάδελφος» έκλεψε το ελατήριο συγκράτησης-επαναφοράς του κεντρικού στάντ όταν η ΜΖ ήταν παρκαρισμένη έξω από το μαγαζί την νύχτα. Ο Ρογδάκης το αντικατέστησε και δεν το χρέωσε.
    Κατόπιν αγόρασα 2 διαγραφείσες ΜΖ ΕΤΖ 251 ως ανταλλακτικά και προχώρησα στην 2η επισκευή στον Ρογδάκη. Θα γράψω.

  14. #314
    Σαν μηχανικός από δουλειά και χρεώσεις εμένα μου φαίνεται εντάξει ο συγκεκριμένος πάντως.

  15. #315
    Σωστά. Παλαιά είχε ένα κωλόπαιδο βοηθό στο μαγαζί του Ελ Πάσο στο γήπεδο Καλλιθέας. Του έβαζε λόγια, του ψυθίριζε και βάραγε στις τιμές. Έβγαζε από την μύγα ξύγκι. Μεγάλο ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ ο βοηθός του.

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF