Σελίδα 21 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 11161718192021222324252631 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #301
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    απο τις απαντησεις καποιων εδω μεσα καταλαβαινεις γιατι οι ντελιβεραδες δεν προκειται ποτε να γινουν κατι περισσοτερο και θα παραμεινουν μια ζωη ντελιβεραδες...

  2. #302
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    απο τις απαντησεις καποιων εδω μεσα καταλαβαινεις γιατι οι ντελιβεραδες δεν προκειται ποτε να γινουν κατι περισσοτερο και θα παραμεινουν μια ζωη ντελιβεραδες...
    Υπάρχουν πολλύ χειρότερα πράγματα να γίνεις σ αυτή τη ζωή απ το ντελιβεράς...


    (σοβαρά το λέω)
    ανανήψαντας

  3. #303
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πολλύ χειρότερα πράγματα να γίνεις σ αυτή τη ζωή απ το ντελιβεράς...


    (σοβαρά το λέω)


    δεν αντιλεγω...
    ουτε το ειπα υποτιμητικα...

    μεχρι εκει φτανουν καποιοι...δεν ειναι κακο...

  4. #304
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν παρεξηγω ρε συ Κωστα...
    αλλα δεν χρειαζεται να το κανουμε μελο...

    δεν εχει καμια σημασια κατα ποσο "σκοτωνονται" γιατροι ή υπαλληλοι γραφειου...αυτοι στην τελικη εχουν λιωσει και στο διαβασμα και ειχαν σαν σκοπο της ζωης τους απο πιτσιρικαδες να μην κανουν επικινδυνο επαγγελμα...ο ντελιβερας ποσο διαβαζε και τι σκοπο ειχε στα 16-17-18 του? μηπως ειχε σαν σκοπο απλα να κανει βολτες με το παπι του? παλι παμε στο κοντοφθαλμο πλανο...

    επισης γιατι να λυπηθω για καποιον που (πιθανοτατα) δεν φοραγε κρανος και γενικα εχει ελλειπεστατο προστατευτικο εξοπλισμο? οι περισσοτεροι του "κλαδου" ετσι ειναι και το ξερεις...

    οποτε, πρωτιστως δεν παιρνουν οι ντελιβεραδες στα σοβαρα τους εαυτους τους και το επαγγελμα τους...
    αρα ποιος φταιει για τον θανατο του ντελιβερα? ολα επιλογες ειναι στην ζωη...


    και ξαναλεω...θελουν να πετυχουν κατι? συσπειρωση, συνασπισμος και αγωνας μεσα απο σοβαρες δρασεις...


    και για να μην παρεξηγηθω, ΠΑΝΤΑ δινω τιπ στα ντελιβερι boys...
    αναγνωριζω την δυσκολια του επαγγελματος γιατι οδηγω μηχανη και ξερω τι εστι καιρικες συνθηκες επι Χ ωρες...

    αλλα δεν γινεται να μην δω και αντικειμενικα καποια πραγματα...


    κλεινοντας γραφω το εξης...δεν ειναι καλο να σε λυπουνται...οποτε το "καμια λυπηση για τον κλαδο" δεν ειναι υποτιμητικο...
    οταν λυπασαι καποιον παει να πει οτι ειναι στο "τελευταιο σταδιο" και δεν υπαρχει διεξοδος...
    και ναι, δεν ειναι ετσι το επαγγελμα των ντελιβερι...
    Επειδη το λο θεμα εχει να κανει με τα τιπς θα μιλησω πρωσοπικα για εμενα και δε θα το γενικεψω για ολα τα ντελιβερι.Πως θα μπορουσα να το κανω αλλοστε.Δεν υπαρχει συγκριση μεταξη εμου και σε ενα ντελιβερι της υποληπης ελλαδας.Εγω επερνα 4,5-5 με μηχανακι του μαγαζιου και δικες τους συντηρησεις ενω ο αλλος περνει 3 με μηχανακι δικο του και βενζινες.

    Οπως ειπα πιο πανω.Η μου εδεινε η δε μου εδεινε τιπ ενας πελατης η αντιμετωπηση μου θα ηταν προς αυτον αναλογη με τη συμπεριφορα του απεναντι μου.Μπορει ενας πελατης να με εβγαζε στον 3ο και να μη μου δεινε τιποτα και να περιμενε και το 10λεπτο αλλα να ηταν ευγενικος.Σε αυτον θα ειμουν ευγενικος.Σε καποιον αλλο που μου εδεινε και ηταν ξινος και ειρωνικος το ιδιο θα ειμουν και εγω.Στο παιδακι που το εβγαζαν οι γονοις του να μου ανοιξει τη πορτα και να με πληρωσει ημουν παντα ευγενικος και χαμογελαστος και ας μην επερνα τιποτα.
    Δε μπορουσα τους μαλακες που το πεζαν καπιοι του τυπου οτι εγω ειμαι τραπεζικος(τυχαιο παραδειγμα)και εση ντελιβερι.Η αυτους που μου ελεγαν οτι αργησα.Τους ελεγα παρτε τηλ στο μαγαζι.Μη τα λετε εμενα.Βασικα ολα εχουν να κανουν με την υθικη και τη συμπεριφορα απο τους πελατες απεναντι μας και οχι τοσο τα τιπς.
    Δουλευω σε σουπερ μαρκετ 11 χρονια.Πρωην μαρινοπουλος νην σκλαβενιτης.Μια μερα καποιος πελατης με προσεβαλε ασχημα μπροστα στον κοσμο.Ο κανονας λεει να απευθηνθω ιεραρχικα στον ανωτερο μου.Εγω τον στολισα κανονικα μεσα στο μαγαζι.Με ειχε ανεβασει στο γραφειο ο διευθηντης και σε μια κουβεντα του μεσα σε ολλα που μου αραδιαζε μου ειπε "στο πελατη πρεπει να περνουμε πιπα"Του ειπα "πιπα να παιρνεις εση.Εγω δε περνω σε κανενα"
    Δε με ενδιαφερει αν παρω η δε παρω τιπς.Θελω να μου φερονται ανθρωπινα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #305
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.778
    Το εξαντλήσαμε το -όποιο- θέμα.

    Τι λέτε να συμπληρώσουμε καμιά αστεία εμπειρία του επαγγέλματος που μας έτυχε; Από αστείες με την χαριτωμένη έννοια, μέχρι αστείες με την κυνική έννοια, όλο το φάσμα.

    Ξεκινάω εγώ.


    Πηγαίνω λοιπόν μια παραγγελία, σε μια έξω-έξω συνοικία της πόλης, 2 πιτοσουβλάκια, μια κοκακόλα, είχε θυμάμαι 980 δραχμές. Μέρες Χριστουγέννων.

    Μονοκατοικία ταπεινή, χτυπάω κουδούνι, ανοίγει η πόρτα, και βγαίνει τύπος, μπάτσος των φυλακών (τον ήξερα φατσικά από όταν παράγγελνε από υπηρεσία στις φυλακές).

    Άνθρωπος σκατόψυχος, κακομούτσουνος, σαν τον ηθοποιό Γεράσιμο Γιαννατά φανταστείτε τον κάπως, αλλά στο αντιπαθητικό-μίζερο, όχι στο χαρούμενο-αστείο-έξυπνο, και φυσικά αφού δίνει χιλιάρικο, απλώνει χέρι και περιμένει το 20-δραχμο ρέστα.

    Όλα αυτά, με ύφος ''εγω που λες είμαι και πολύ γαμώ τύπος'' ενώ βέβαια είναι όλη η μιζέρια του κακού δημόσιου υπάλληλου που δεν ήταν άξιος για τίποτα άλλο.

    Του δίνω το 20δραχμο, το κοιτάει, και μου λέει με ύφος που ήδη περιέγραψα ''πάρτο κι εσύ καημένε να κάνεις χριστούγενννα'' κι αρχίζει να γελάει μόνος του από την σούπερ εξυπνάδα που είπε. Πιο γλοιώδης, δεν γίνεται.

    Ενώ γίνονται όλα αυτά στην πόρτα, ξεπροβάλει η Τ. που εγώ την ήξερα από όταν ήταν φοιτήτρια, καυλάκι-κοπελίτσα με έντονη μορφή, σαν την τραγουδίστρια των Army of Lovers στο βιντεοκλίπ Crussified, πολύ όμορφη και με ... έντονη...ζωή. Καταλαβαίνω ότι ''σοβαρεύτηκε'' η Τ. και βρήκε ''κολώνα'' για το σπίτι της, με κοιτάει στα μάτια και μου δίνει πιο άηχο-ασύρματο-τηλεπαθητικό ''μην μιλήσεις-μην δείξεις ότι με ξέρεις'' μήνυμα , κι από master jedi με την force στο star wars.

    Κι ενώ γελάει αυτοθαυμαζόμενος ο βλάκας με την εξυπνάδα του, που δεν έχει πάρει γραμμή τι παίχτηκε, σκέφτομαι από μέσα μου, ''να σου πω τώρα καμιά ιστορία, τι γινότανε σε ένα διαμέρισμα στην οδό Α. να δούμε που θα πάνε τα γέλια σου'' (ναι το σπίτι της Τ. όταν την ήξερα εγώ) , αλλά σέβομαι το κορίτσι που εμένα δεν μου έφταιξε ποτέ σε τίποτα, που θα έμπλεκε μετά και θα την πλήρωνε αυτή, δεν λέω λέξη, λέω ένα τυπικό ΄'ευχαριστώ, καλό σας βράδυ'', και αποχωρώ.


    Την εκδίκηση για την συμπεριφορά του τύπου, μπορεί να μην την πήρα κι ας είχα τέτοια μπόμπα που δεν θα του έμενε τίποτα όρθιο, αλλά γέλαγα σαν τον χαζό όλη την υπόλοιπη ντελιβεροβάρδεια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #306
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Βγαίνει βολεμένος ************, απο τους πλέον ******** ********* **********, με ύφος βιομήχανου απο τζάκι του Παλαιού Ψυχικού και "κουνάει το δάχτυλο" στην -κατ'εκείνον- πλέμπα και δωστου κήρυγμα και πάρε υποδείξεις.
    και τόσες σελίδες κάνω υπομονη γιατί τάχα πρέπει να δίνουμε το καλό παράδειγμα ως διαχειριση.
    Αλλά έχει και η υπομονή τα όρια της.
    Και της δικιάς μου τα ξεπερασες με τα ποστ "καμία λύπηση για τον κλάδο" όταν έχουμε μεροκαματιάρηδες να πεθαίνουν στην ασφαλτο και με τα #301 και #303.
    Ντεβιλς έχεις ξεπεράσει κάθε όριο, και δυστυχώς μαζί με σένα πολλοί ακόμα.
    Επειδή πλέον είμαι πεισμένος ότι επίτηδες γράφεις εριστικά και επειδή δεν είναι η πρωτη φορά που σε πίπτω για αυτό, θα πάρεις το μπανάκι σου για μια βδομαδούλα και ελπίζω να ηρεμήσεις.
    Αλλιώς όσο συνεχίζεις αυτή τη βιόλα, να ξέρεις ότι εδώ μάλλον θέση δε θα έχεις.
    Η προσωπικη επίθεση δεν γίνεται εν θερμώ.
    Ξεπέρασες κάθε εσκαμμένο ηθικής γράφοντας σαν *********** ******** που δεν έχει ιδέα τι εστί πραγματικό κόσμος.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 14/01/2019 στις 21:50.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #307
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Απο τα υπόλοιπα το μόνο που θα ήθελα να σχολιάσω είναι το ποστ του Μπλιτζ που το θεωρώ ακυρο.
    τζωρτζινο δεν ξέρω τι σκεφτόσουν όταν έγραφες περι σπουδαγμένων και μη και ας ανοίξουν κάνα βιβλίο αν θελουν να δουνε προκοπή αλλά είναι τέρμα άκυρο.
    Γνωρισα πολύ κόσμο όταν έκανα το επαγγελμα του διανομέα που ήταν μορφωμένος (εμού συμπεριλαμβανομένου).
    Πρέπει να καταλάβετε όσοι δεν γνωρίζετε, ότι διανομέας δεν επιλέγεις να γίνεις.
    Αναγκάζεσαι!
    Επισης,στην Ελλάδα των 9 χρόνων οικονομικής κρίσης, το να έχεις καποιο πτυχίο δεν εξασφαλίζει τίποτα.Δεν μπορεί να μην είναι αντιληπτό αυτό μετά απο τόσα χρόνια ρε μάγκες.
    Και σαφώς δεν λέγεται ότι το ντελίβερι είναι το μονο δυσκολο.
    Στο βενζιναδικο που βάζω το ενα παλικαρι που ειναι εκει ειναι διπλωματούχος Χημικός.
    κι όμως για 6 κατοστάρικα κάθεται με τα κρύα με τις ζέστες και εισπνέει αναθυμιάσεις όλη μέρα.
    Προφανώς δεν ήταν αυτό το όνειρο του.
    Με παλαβώνει να διαβάζω μετα απο τόσα χρόνια κρισης οτι υπάρχει ακόμα κόσμος που θεωρεί ότι ο κοσμος "επιλέγει" να εξασκεί χαμαλικοδουλειές.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #308
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Η αλήθεια είναι ότι είχε χοντρύνει το νήμα γιατί μερικοί το είχατε πάρει πατριωτικά. Μόνο ο κακομοίρης ο Μπάκλης προσπαθούσε να το ελαφρύνει.
    Ειρήσθω εν παρόδω, έχει κάνει και ο λεγάμενος delivery όντας φοιτητής, βέβαια τότε πολλοί δεν ήσασταν ακόμα ούτε στην κοιλιά της μάνας σας.
    1985, μαντέψτε με τι μηχανάκι

  9. #309
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι είχε χοντρύνει το νήμα γιατί μερικοί το είχατε πάρει πατριωτικά. Μόνο ο κακομοίρης ο Μπάκλης προσπαθούσε να το ελαφρύνει.
    Ειρήσθω εν παρόδω, έχει κάνει και ο λεγάμενος delivery όντας φοιτητής, βέβαια τότε πολλοί δεν ήσασταν ακόμα ούτε στην κοιλιά της μάνας σας.
    1985, μαντέψτε με τι μηχανάκι
    Κατάνα με μπαγαζιέρα

  10. #310
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #311
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Κατάνα με μπαγαζιέρα
    ρε κερατά

  12. #312
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Ρε σεις....Ότι είπε ο γαύρος..Σχεδον πάντα δεν είναι επιλογή το συγκεκριμένο επάγγελμα για πολλούς λόγους είναι ανάγκη και όποιος το χει κάνει χειμώνα με βροχή ξέρει(3μηνες κάναν να στεγνώσουν τα κόκαλα μου)αλλά υπάρχει και κόσμος που το κάνει κατ' επιλογή λογο ευελικτου ωραρίου φοιτητές ας ουμε η καλής αμοιβής και ναι παίζει και αυτό..Έχω γνωστό που μαζί με τα τιπ βγάζει 1000-1100 εν καιρο κρίσης και ζει αξιοπρεπώς τα 2 παιδιά του...όσο για τα τιπ όποιος είναι οκ να του φέρνουν το φαι στην πόρτα του χειμώνα καλοκαίρι και δε δίνει έστω 50λεπτα που κατα πάσα πιθανότητα θα τα χάσει από καμία τρύπα στην κωλοτσεπη είναι γαϊδούρι ξεσαμαρωτο...Νο φερδερ κομεντ γιοτ ονορ
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #313
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    ρε κερατά
    Απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί

  14. #314
    Τό 'χω ξαναγράψει:

    Με την οικονομική κρίση -που έχει γίνει και κοινωνική πλέον- δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε καλύτερα τους γύρω μας.
    Πιο παλιά θαρρώ πως δεν ασχολούμαστε και πολύ με το τι υπάρχει κάτω από τη μάσκα.
    Think faster than you ride

  15. #315
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Σιγά μην κάνουμε και υπόκλιση σε κάποιον που ξοδεύει συστηματικά 50 ευρώ την εβδομάδα μόνο και μόνο για να φάει απ΄έξω γιατί βαριέται να παει στο σουπερμάρκετ και σκυλοβαριέται να μαγειρέψει.Και επειδή είναι κακομαθημένος και έχει παρόμοια νοοτροπία δεν θα σ΄αφήσει ποτέ τίποτα. Γιατί το κάνει? -Γιατί μπορεί. Είναι το κόμπλεξ που έχουν. Μόνο πόρτα σε κάτι τέτοιους.
    Δεν είμαι ο γραμματέας σου ούτε ο φίλος σου ούτε η γκομενά σου να σου κλείνω ραντεβού τηλεφωνικά, ούτε ο αχθοφόρος σου να να ψάχνω τα κουδούνια σου φορτωμένος σαν το γαιδούρι γιατί έχεις μιτιν ή πιτσα παρτυ στο σπίτι. Να περπαταώ 100 μέτρα με 10 κιλα μόνο τα φαγητά σου. Με μπότες αδιάβροχα κράνη 3 κιλά στην μέση με τα ψιλά λες και είμαι περιπτεράς και να μου λες μισό λεπτό , να με κρα΄τας άλλο μισό λεπτό στην πόρτα για να δώσε 25 λεπα΄τ σε 5λπετα. Αχ δεν έχω άλλα ψιλα. Και αυτό συστηματικά!

    Μακράν το ακυρότερο σχολιο μέχρι τώρα.
    δηλαδή οταν ειχες κανει αιτηση ειχες ξεκαθαρισει οτι δεν θα πηγαινεις παραγγελιες ανω των 2 κιλων η περα των 150 μετρων, παραδοση μονο σε ισογεια και μονο με λιακαδα, σε ωρες που βολευουν εσενα?
    Ειχες ενημερωσει απο πριν "μαστορα, θα με πλερωνεις για να σου διωχνω την πελατεία"?

    οπως καλη ωρα το παλικαρι στη Σαλαμίνα , παραγγέλνω 2 καφέδες, 2,40€ σύνολο. Δίνω 10ευρο.
    Μου δίνει κάμποσα κέρματα για ρέστα και κανει μεταβολή.
    -Στάσου, του φωνάζω και πιάνω μερικά ψιλά για τιπ,
    -θα σου τα φέρω σε λίγο μου λέει ενώ συνεχίζει να απομακρύνεται.
    ο τύπος είχε δώσει εν γνώσει του 1,5€ λιγότερα περιμένοντας να μην το καταλάβω.
    Φυσικά δεν επέστρεψε ποτέ.
    Τον ξαναπέτυχα μήνες αργότερα, αυτός σε άλλο μαγαζί, εγώ σε άλλο μέρος.
    ξανά τα ίδια.
    μόλις φάει ban από όλα τα ντελιβεραδικα του νησιού,
    θα φταίμε εμείς που δεν του αποδίδουμε το απαιτούμενο respect.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF