Σελίδα 22 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #316
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.212
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πολλύ χειρότερα πράγματα να γίνεις σ αυτή τη ζωή απ το ντελιβεράς...


    (σοβαρά το λέω)


    Φαρμακοτρίφτης μήπως;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #317
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.697
    Ρε τζιμιδη, από όσο σε έχω κόψει δείχνεις ψημενος.
    Πιστεύεις ότι ο κακός αυτός υπάλληλος θα μακροημερευσει σε οποιαδήποτε δουλειά;
    Εγώ Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλέφωνο να ενημερώσω το μαγαζί ώστε να ξέρουν με ποιον έχουν να κάνουν και τους εκθέτει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #318
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Απο τα υπόλοιπα το μόνο που θα ήθελα να σχολιάσω είναι το ποστ του Μπλιτζ που το θεωρώ ακυρο.
    τζωρτζινο δεν ξέρω τι σκεφτόσουν όταν έγραφες περι σπουδαγμένων και μη και ας ανοίξουν κάνα βιβλίο αν θελουν να δουνε προκοπή αλλά είναι τέρμα άκυρο.
    Γνωρισα πολύ κόσμο όταν έκανα το επαγγελμα του διανομέα που ήταν μορφωμένος (εμού συμπεριλαμβανομένου).
    Πρέπει να καταλάβετε όσοι δεν γνωρίζετε, ότι διανομέας δεν επιλέγεις να γίνεις.
    Αναγκάζεσαι!
    Επισης,στην Ελλάδα των 9 χρόνων οικονομικής κρίσης, το να έχεις καποιο πτυχίο δεν εξασφαλίζει τίποτα.Δεν μπορεί να μην είναι αντιληπτό αυτό μετά απο τόσα χρόνια ρε μάγκες.
    Και σαφώς δεν λέγεται ότι το ντελίβερι είναι το μονο δυσκολο.
    Στο βενζιναδικο που βάζω το ενα παλικαρι που ειναι εκει ειναι διπλωματούχος Χημικός.
    κι όμως για 6 κατοστάρικα κάθεται με τα κρύα με τις ζέστες και εισπνέει αναθυμιάσεις όλη μέρα.
    Προφανώς δεν ήταν αυτό το όνειρο του.
    Με παλαβώνει να διαβάζω μετα απο τόσα χρόνια κρισης οτι υπάρχει ακόμα κόσμος που θεωρεί ότι ο κοσμος "επιλέγει" να εξασκεί χαμαλικοδουλειές.
    Γιατί άκυρο, γαυρούλη μου; Μην το παίρνεις out of context. Έγραψα ξεκάθαρα, στην ίδια πρόταση μάλιστα, ότι είναι ανταπάντηση στο "ε αν θεωρείτε ότι είναι τόσο καλοπληρωμένο, κάντε το κι εσείς". Σίγουρα δεν είναι πιο άκυρο από αυτό ή από άλλα που διαβάσες εδώ μέσα, μμ; Εν τω μεταξύ, το "αστείο" είναι ότι μόνοι τους οι ντελιβεράδες εκτίθενται, εκφράζοντας θέσεις και συμπεριφορές που ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι υπάρχουν. Μιλάμε, έχω εκπλαγεί.

    Σίγουρα υπάρχουν και σπουδαγμένοι ντελιβεράδες, όπως υπάρχουν και ντελιβεράδες που πραγματικά η ζωή δεν τους έδωσε άλλη επιλογή. Σεβασμός σε αυτούς. Θεωρείς ειλικρινά ότι αυτοί αποτελούν την πλειονότητα των ντελιβεράδων στην Ελλάδα; Σκέψου το αντικειμενικά, με καθαρό μυαλό, και πες μου.

    Συμφωνώ, φυσικά, ότι το πτυχίο στην Ελλάδα είναι λίγο πιο άχρηστο από το κωλόχαρτο. Αλλά, ξανά, δεν είναι αυτό το νόημα των όσων γράφω.

    Το έχω γράψει δεκάδες φορές ότι τους εκτιμώ, τους σέβομαι, τους προστατεύω και με το παραπάνω στον δρόμο, αφήνω ΠΑΝΤΑ φιλοδώρημα, ΔΕΝ τους καλώ όταν έχει καταιγίδες ή χιόνια, δεν έχω κάτι εναντίον τους, μάλλον το ακριβώς αντίθετο. Ή τουλάχιστον δεν είχα μέχρι που διάβασα κάποια ποστ εδώ μέσα.

    Εσκεμμένα σχολιάζω λακωνικά γιατί δε θέλω να το συνεχίσω. Πχ θα ήθελα πολύ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο πώς ακριβώς "αναγκάζεσαι" να κάνεις τέτοια δουλειά (και δε μιλάω για τον έναν στους 1000). Αλλά τέτοιου είδους κουβέντες δε γίνονται σε τέτοιο μέσο. Ο καθένας λέει τα δικά του, φιλτραρισμένα μέσα από το δικό του πρίσμα, τα δικά του βιώματα, άλλα εννοεί, άλλα καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι, σε άλλα απαντάνε και, γενικά, ένα μπάχαλο. Αλλά, όπως έγραψε και ο Blade, καταλαβαίνεις 2 πραγματάκια. Το ένα είναι ότι κακώς παίρνεις μέρος σε τέτοιες συζητήσεις.

    - Ένας άνεργος
    Life begins at 45°.

  4. #319
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    BLiTzER και που να δεις και άλλα που υπάρχουν και με αηδιαζουν από τον κλάδο μου....

  5. #320
    το θρεντ ξεκίνησε με αλλο σκοπο και εχει καταλήξει αλλού...
    ο σκοπος ηταν να ενημερωθούν οσοι δουλεύουν με δικύκλο (μιας και κατα πως λεμε ειμαστε φορουμ μοτοσυκλετας) , οτι εχουν καποια δικαιώματα και δεν ειναι κρεας για να ταΐζουμε την άσφαλτο ή σκλάβοι..

    το αν υπάρχουν (που υπαρχουν) και μ@λακες ντελιβεραδες, δεν αναιρει τα δικαιώματα τους , δεν τους κανει παρακατιανους ουτε γιδια επειδη δεν εχουν ολοι PhD και , σιγουρα, επειδη μπορει να βγαλουν ενα καλο μεροκάματο απο τιπς στον τελικο του Μουντιαλ , δεν τους κανει εφοπλιστες ουτε λαμογια.

    είναι εντυπωσιακό το ,σχεδον, μένος που βγηκε για την αμοιβη τους , τα "μαθηματικα" που χρησιμοποιηθηκαν για να βγαλουν μηνιατικα 2000 ευρω(!!!) , οι ανακρίβειες που ειπώθηκαν για μισθους νοσοκομειακων γιατρων των 700ευρω(!!) , την σύγκριση τους με άλλα (κακοπληρωμενα) επαγγέλματα που ομως "εχουν διαβασει" , και ολα αυτα να να πουμε οτι τι θελουν και μιλανε τα ζωα οι ντελιβεραδες που περνανε ζωη και κοτα..

    και ολα αυτα τα λεμε για τους ντελιβεραδες, μια δουλεια που γινεται με μηχανακι 365 μερες το χρονο , σε ενα φορουμ μοτοσυκλετας..

  6. #321
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.244
    ΑΠΟΚΑΛΗΨΗ
    Ο μεγαλοαπατέωνας Ριχάρδος ξεκίνησε στη μαύρη αγορά εργασίας ως διανομέας. Εξελίχθηκε στην ιεραρχία των αδίστακων απατεώνων της διανομής και με το υπέρογκο κεφάλαιο που μάζεψε πέρασε στο επόμενο στάδιο απατεωνιάς.
    Φωτογραφία ντοκουμέντο από τα πρώτα του βήματα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	649205E1-3BCB-4B89-A372-8CE6E784A614.jpeg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	402617
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #322
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.137
    ακόμη και αν ξεφύγαμε αρκετα, νομιζω οτι εδω το θέμα συζητήθηκε πιο πολύ απο οτι στο υπουργειο που εγραψε το νομοσχέδιο.

    Δυστυχως ειναι μια δουλεια "του ποδαριου" για την πλειοψηφία των εργαζομένων στον κλάδο και συλλογικές κινήσεις δεν θα γίνουν. Γιαυτο ομως υπάρχει το κράτος και θεωρω το νομοσχέδιο αυτο σαν καλή βάση.


    Πάντως τα σχόλια για γιατρους και "γραφιάδες" ειναι άκυρα. Είναι οπως το "ολοι οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθονται και τα ξύνουν".

  8. #323
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Είναι οπως το "ολοι οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθονται και τα ξύνουν".
    Όχι;
    Life begins at 45°.

  9. #324
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι;
    ξέρω 2 άρα σίγουρα οχι "όλοι"

  10. #325
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Ε το "όλοι" σημαίνει, στην καθομιλουμένη, ένα συντριπτικό ποσοστό. Αν 10% δεν τα ξύνει, μπορούμε να πούμε με ασφάλεια ότι όλοι οι ΔΥ τα ξύνουν.
    Life begins at 45°.

  11. #326

  12. #327
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21-36-28-49594100_2161923117162164_7612114218241753088_n.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	402619
    πολύ λάθος αυτο. Αν βρέχει δηλαδη 10 μέρες να μεινουν χωρις μεροκάματο. Εγω διαφωνω με αυτη τη λογικη.

  13. #328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πολύ λάθος αυτο. Αν βρέχει δηλαδη 10 μέρες να μεινουν χωρις μεροκάματο. Εγω διαφωνω με αυτη τη λογικη.
    Η βροχή δεν είναι ακραίο καιρικό φαινόμενο.

  14. #329
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    587
    Στην ζωη μου εχει τυχει να δουλέψω δυο φορες εξωτερικος. Στα 20 μου για 2,5 χρονια μετα το στρατο μεχρι να παρω μια επαγγελματικη σειρα και στα 45 οταν χρεωκοπησα για αλλα δύο χρονια. Την πρωτη και την δευτερη φορα με βαρδιες 12-14 ωρων. Οταν ημουν νεος θυμαμαι ψιλοαντεχα. Την τελευταια φορα και παρολο που ημουν περισσοτερο εμπειρος σε ενδυση , ενυδατωση, ληψη θερμιδων κτλ ηταν πολυ δυσκολα. Δεν θα ξεχασω ποτε τα βραδια του χειμωνα που γυρναγα στο σπιτι και ετρεμα απο το κρυο απο την υποθερμια καθως και τα καλοκαιρια με καυσωνα που νομιζα ότι θα εσβηνα και θα λιποθυμουσα πανω στο παπι. Περα απο αυτο ειχα και ενα σοβαρο ατυχημα απο την ποιο τραγικη οδηγο που συναντησα ποτε μου σαν δικυκλιστής και τραβηχτηκα 3 χρονια κατι που φυσικα μου αλλαξε ολη την ζωη...
    Οταν εχεις λοιπον τετοια βιωματα προσπαθωντας μονο και μονο για να βγαλεις λιγα ευρω για να ζησεις μια αξιοπρεπη ζωη χωρις να ζητας δανεικα, να κλεβεις ή να αυτοκτονεις με το αλκοολ κάποια σχολια σε αυτο το νημα φαίνονται καπως παιδιαριωδη και προσβλητικα ( οχι απο σκοπιμοτητα αλλα απο αγνοια). Ειναι σαν να πηγαινω εγω στο νημα των track days, ενω δεν εχω καμια εμπειρια απο πιστα, και να σχολιάζω δηκτικα τα γραφομενα του καθε συμμετεχοντα και του λεω ποσο looser ειναι που δεν τρεχει στο παγκοσμιο.... ή να καβαλαω παπι και να ισχυριζομαι οτι εχω ποιο σωστη αποψη για την σειρα της yamaha ΜΤ απο τους ιδιους τους χρηστες της μηχανης και οτι αυτοι ειναι κουλαδια και δεν ξερουν να τα πανε....

    Θα ηθελα να παρακαλεσω λοιπον ολοι να συμμετεχουμε με λιγο σεβασμο και αυτοσυγκρατηση. Και επειδη αυτο το νημα εχει καταντησει και λιγο τραυματικο προς ολους θα προτεινα οι συμμετεχοντες να μαζευτουμε να πιουμε καμια μπυρα ή να κανουμε καμια μοτοβολτα να γνωριστουμε απο κοντα και να χαλαρωσουμε....

  15. #330
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Εγώ λέω να μαζευτούμε σε ένα σπίτι και να παραγγείλουμε μερικές μπίρες.

    Και ένα χυμό.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF