Σελίδα 22 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 886

Θέμα: Αξιοπιστία Bmw (την πέσαν οι JapanBoyz & αντεπιτέθηκαν οι EuroPeans)

  1. #316
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ήθελα να ήξερα ποιοι τα κάνουν σε ποιους τσουρέκια..
    & να ξαναγράψω.. Οι περισσότεροι από εδώ που γράφουν δεν έχουν καβαλήσει BMW ούτε εν στάση..


    Έλα συνεχίστε..
    Καλά και μερικοί από αυτούς που έχουν, δεν έχουν καβαλήσει καμιά πραγματική bmw.

  2. #317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Καλά και μερικοί από αυτούς που έχουν, δεν έχουν καβαλήσει καμιά πραγματική bmw.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #318
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
    εσύ είπες δεν έχουμε σημείο επαφής τι μας τα κάνεις τσουρέκια πάλι?
    Δεν μιλάμε για επιδόσεις αδερφέ, για το αν ενα japan μιλάει στις αισθήσεις λέμε, και το R1 το καινούργιο μιλάει πολύ με τον απίστευτο ήχο του cranshaft, δεν μίλησα για επιδόσεις.
    πολυ ευέξαπτος είσαι αρχηγέ, coοl down

    Από ήχο πάντως ναι το R1 έχει το καλύτερο εν έτη 2011, αλλά μπορείς να πάρει και ένα ντεφι κάποιος εάν το φτιάχνει ο ήχος :rotflmao:

  4. #319
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ήθελα να ήξερα ποιοι τα κάνουν σε ποιους τσουρέκια..
    & να ξαναγράψω.. Οι περισσότεροι από εδώ που γράφουν δεν έχουν καβαλήσει BMW ούτε εν στάση..


    Έλα συνεχίστε..
    προσωπικά έχω μικρή και δυσάρεστη εμπειρία από bmw.
    τελείως καλοπροαίρετα εσύ που προφανώς ως κάτοχος έχεις πιο ολοκληρωμένη γνώμη μπορείς να μου εξηγήσεις αντικειμενικά για πιο λόγω διέθεσες ένα μεγαλύτερο ποσό σε σχέση με τον ανταγωνισμό για την αγορά bmw;
    αν μου πεις έτσι γούσταρα θα το δεχτώ
    αν όμως θες να δικαιολογήσεις την επιλογή σου περιμένω να ακούσω κάποια χειροπιαστά δεδομένα και όχι αοριστολογίες περί αίσθησης, προσωπικότητας, διαφορετικότητας κλπ
    ευχαριστώ

  5. #320
    22 σελίδες για τα BMW??? :rotflmao:

    Να τις κατοστήσουμε!!!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  6. #321
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
    προσωπικά έχω μικρή και δυσάρεστη εμπειρία από bmw.
    τελείως καλοπροαίρετα εσύ που προφανώς ως κάτοχος έχεις πιο ολοκληρωμένη γνώμη μπορείς να μου εξηγήσεις αντικειμενικά για πιο λόγω διέθεσες ένα μεγαλύτερο ποσό σε σχέση με τον ανταγωνισμό για την αγορά bmw;
    αν μου πεις έτσι γούσταρα θα το δεχτώ
    αν όμως θες να δικαιολογήσεις την επιλογή σου περιμένω να ακούσω κάποια χειροπιαστά δεδομένα και όχι αοριστολογίες περί αίσθησης, προσωπικότητας, διαφορετικότητας κλπ
    ευχαριστώ

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δικαιολογήσω την επιλογή μου, ίσως μόνο στον εαυτό μου. Παρεμπιπτόντως ο ανταγωνισμός για τη μοτοσυκλέτα που έχω, τώρα προσπαθεί να αρχίσει να δημιουργείτε, με σχεδόν ίδιες τιμές.
    Τέλος, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάσω αυτό το super τέλειο thread, όπου μαζεύτηκαν όλοι μαζί να κράξουν.
    Κράξτε ελεύθερα.


    p.s Σε προηγούμενο μου post, είπα την άποψη μου επί του συγκεκριμένου στο φίλο. Να προσθέσω επίσης ότι κάποιος μπορεί να αγοράσει τη μοτοσυκλέτα που θέλει μεταχειρισμένη, το πολύ ενός έτους, με σημαντική μείωση στη τιμή.

    p.s 2 Αν ο ανταγωνισμός του 1200GS είναι πχ το Βαρκαντέρο και το Vstrom, τότε να μεταφέρω τάχιστα το νήμα στα ανέκδοτα. (ίσως θα έπρεπε να το είχα κάνει εδώ και μέρες)



  7. #322
    Να πω και εγώ το μακρύ μου…..

    Καταρχάς σπάζομαι που βλέπω οπαδούς εταιριών η οπαδούς ευρωπαϊκών η ιαπωνικών αντίστοιχα .
    Μια μεγάλη αλήθεια είναι πως ναι τα ευρωπαϊκά είναι ζημιάρικα κ ακριβά και συμφωνώ πως όλα χαλανε.
    ΑΛΛΑ!!!!
    Όταν υποτίθεται πληρώνεις ένα μηχανάκι χρυσό βλέπε σουπερ δούκα τουονο τριπλ1050 τίγρη για καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αποδεικνύεται πως όχι μόνο έχει ισάξια ποιότητα με ένα ιαπωνικό αλλά πολλές φορές πολύ κατώτερη τότε ειναι να τραβάς τις κωλ……..τριχες σου και εξηγούμε.

    Τουονο (δικό μου μηχανάκι)
    2φορες σπασμένο μοτέρ
    Όποτε το πλένω βάζει υγρασία στα όργανα

    Τριπλ1050(πριν πάρω τουονο) μου είπε ο πωλητής(triumph dealer) πως ebgazan problhma ston 2o kylindro sto sazman κ κάτι για τη μίζα δεν θυμάμαι και είχε φάει όλες τις ανακλήσεις και το μηχανάκι είναι κομπλέ…

    Ο αδελφός μου εχει ρ1 05 με 40000 στο κοντέρ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.
    Και ρωτάς εγώ με το λίγο μυαλό που έχω γιατί υποστηρίζεται τις εταιρίες τόσο έντονα??

    Μακάρι και το εύχομαι σε κανέναν να μην σπάσει ούτε βίδα αλλά δεν μου αρέσει να μην παραδεχόμαστε ότι τα κτμ τα απριλια και όλα αυτά την ιταλογερμανικα μηχανάκια είναι άσπαστα .κάντε ένα search στο apriliabikers ---triumphforum θα καταλάβετε ότι ναι είναι προβληματικά προβληματικά μηχανάκια και αν όχι όλα που εννοείται κάτι τέτοιο τουλάχιστον πολλά μηχανάκια συμφώνα με τον όγκο που κυκλοφορούν έχουν αν όχι σοβαρές βλάβες προβλήματα που τους ταλαιπωρούν.

    Και συμπληρώνω πως το τουονο το έχω ακόμα και κάνω χιλιόμετρα και το κατάευχαριστιεμαι.

    Αλλά η αίσθηση είναι η ιδία με αυτή που είχα όταν καβάλαγα το ζ750


    Ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου να με συγχωράτε αλλά δεν θέλω να μάθετε πως είναι να σου σπάει μοτέρ 2φορες μέσα σε 1100 χιλιόμετρα.

  8. #323
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mono_tapa
    Να πω και εγώ το μακρύ μου…..

    Καταρχάς σπάζομαι που βλέπω οπαδούς εταιριών η οπαδούς ευρωπαϊκών η ιαπωνικών αντίστοιχα .
    Μια μεγάλη αλήθεια είναι πως ναι τα ευρωπαϊκά είναι ζημιάρικα κ ακριβά και συμφωνώ πως όλα χαλανε.
    ΑΛΛΑ!!!!
    Όταν υποτίθεται πληρώνεις ένα μηχανάκι χρυσό βλέπε σουπερ δούκα τουονο τριπλ1050 τίγρη για καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αποδεικνύεται πως όχι μόνο έχει ισάξια ποιότητα με ένα ιαπωνικό αλλά πολλές φορές πολύ κατώτερη τότε ειναι να τραβάς τις κωλ……..τριχες σου και εξηγούμε.

    Τουονο (δικό μου μηχανάκι)
    2φορες σπασμένο μοτέρ
    Όποτε το πλένω βάζει υγρασία στα όργανα

    Τριπλ1050(πριν πάρω τουονο) μου είπε ο πωλητής(triumph dealer) πως ebgazan problhma ston 2o kylindro sto sazman κ κάτι για τη μίζα δεν θυμάμαι και είχε φάει όλες τις ανακλήσεις και το μηχανάκι είναι κομπλέ…

    Ο αδελφός μου εχει ρ1 05 με 40000 στο κοντέρ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.
    Και ρωτάς εγώ με το λίγο μυαλό που έχω γιατί υποστηρίζεται τις εταιρίες τόσο έντονα??

    Μακάρι και το εύχομαι σε κανέναν να μην σπάσει ούτε βίδα αλλά δεν μου αρέσει να μην παραδεχόμαστε ότι τα κτμ τα απριλια και όλα αυτά την ιταλογερμανικα μηχανάκια είναι άσπαστα .κάντε ένα search στο apriliabikers ---triumphforum θα καταλάβετε ότι ναι είναι προβληματικά προβληματικά μηχανάκια και αν όχι όλα που εννοείται κάτι τέτοιο τουλάχιστον πολλά μηχανάκια συμφώνα με τον όγκο που κυκλοφορούν έχουν αν όχι σοβαρές βλάβες προβλήματα που τους ταλαιπωρούν.

    Και συμπληρώνω πως το τουονο το έχω ακόμα και κάνω χιλιόμετρα και το κατάευχαριστιεμαι.

    Αλλά η αίσθηση είναι η ιδία με αυτή που είχα όταν καβάλαγα το ζ750


    Ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου να με συγχωράτε αλλά δεν θέλω να μάθετε πως είναι να σου σπάει μοτέρ 2φορες μέσα σε 1100 χιλιόμετρα.
    Δέν είναι θέμα οπαδισμού αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους......έλεος με το μύθο του πιό σπάει και πιό όχι ...
    το κάθε μηχανάκι είναι όσο αξιόπιστος είναι το αφεντικό τού
    Για το Aprillia τι να σου πώ απο τούς λίγους είσαι που το έσπασαν
    Εχεις σκεφτει ότι σε φορουμ όπως το apriliabikers απλά είναι πιο ειλικρηνείς......
    Αμα πχ σε aprilia ή ducati έσπαγε σάν το bmw
    θα λέγανε κλασσικά οι περισσότεροι ότι είναι τριμπου......

    Το zx-10 που έχει χοντρό πρόβλημα (σου μιλάω για τωρινό πρόβλημα μήν πάω σε παλια ) τι είναι στατιστικό λάθος

    ο καθένας να πάρει αυτο που γουστάρει και μπορει αυτο είναι το ζητούμενο

    * να μήν πώ για άλλα japan θα πέσει γέλιο ...............

  9. #324
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mono_tapa
    Ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου να με συγχωράτε αλλά δεν θέλω να μάθετε πως είναι να σου σπάει μοτέρ 2φορες μέσα σε 1100 χιλιόμετρα.

    Είσαι το παιδί που πήρε ένα μεταχειρισμένο Tuono και έσπασε μετά απο 2 μέρες, το πήγες για επισκευή και σου ξανάσπασε καρφώνοντας βαλβίδες στο πιστόνι?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #325
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mono_tapa



    Και συμπληρώνω πως το τουονο το έχω ακόμα και κάνω χιλιόμετρα και το κατάευχαριστιεμαι.

    Αλλά η αίσθηση είναι η ιδία με αυτή που είχα όταν καβάλαγα το ζ750




    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    να σαι καλά ρε φίλε ,καιρό είχα να ακούσω τόσο καλό ανέκδοτο...

  11. #326
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    να σαι καλά ρε φίλε ,καιρό είχα να ακούσω τόσο καλό ανέκδοτο...

    +1

    Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, έχω την εντύπωση πως ο mono-tapa αγόρασε ένα μεταχειρισμένο tuono το καλοκαίρι με χτυπημένη μπιέλλα. Το πήγε για επισκευή και του έσπασε αμέσως από λάθος χρονισμό του κινητήρα.

    Αν δεν κάνω λάθος κάρφωσε βαλβίδες στο πιστόνι. Σωστά τα λέω?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #327
    ρε japan boys ,γιατι ασχολειστε ακομη? βλεπετε οτι κανουν lysterine οτι και να γραφτει...τους λες για ενα μυριο συγκεκριμενα προβληματα που τα αναφερουν οι ιδιοι οι ιδιοκτητες και αυτοι μιλουν για αγαπες και λουλουδια...

    εγω θα προσθεσω μονο κατι απλο προς τους ντουκατο κτμιτζηδες που μπηκαν κι αυτοι να συνδραμουν...

    τα μηχανακια σας κυριοι αρχισαν να λειτουργουν οταν βαλανε τζαπαν ηλεκτρικα και τροφοδοσια...

    ειδικα τα ktm ειναι διαφημιση της ιαπωνιας με kokusan ηλεκτρικα,keihin fcr καρμπ και τρομπες λαδιου Mikuni...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #328
    Είπε το japan boy και επέστρεψε στα ευρωπαϊκά τρομποδαγκανοδισκόφρενα του busa του.

    Ρε Αντών.....αληθεύει οτι ξυρίζεις το κεφάλι για να μην φαίνονται οι άσπρες τρίχες που απέκτησες απ΄τα φρένα του Busa?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


    τα μηχανακια σας κυριοι αρχισαν να λειτουργουν οταν βαλανε τζαπαν ηλεκτρικα και τροφοδοσια...


    ΕΙΔΙΚΑ τοτε αρχισαν τα μικροπροβληματα των aprilia... την ιδια στιγμη που τα ηλεκτρονικα τους και τα ηλεκτρικα τους αρχισαν να γραφουν made in japan.......... Παθων και το φυσαω και δεν κρυωνει
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  15. #330
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    εγώ απορώ πως σταματάς με τα φρένα του Z750,αφού πας mono_tapa...

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ Bmw
    από novo45 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 11:11
  2. ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ.. ΟΙ ΑΛΛΟΙ
    από reptile4 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 12:39
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 13:55
  4. Οι μαύροι και οι μαύροι...
    από DimST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 10:49
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 23:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF