Σελίδα 22 από 60 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 887

Θέμα: MZ Riders Greece!!!

  1. #316
    Άσε που μερικές φορές την μαλ@κία του βοηθού την πληρώνει ο μάστορας.

  2. #317
    Εδώ και 3 χρόνια μειώθηκαν οι δουλειές και τον έδιωξε. Μετακόμισε σε πολύ μικρότερο χώρο γιατί δεν έβγαινε. Τώρα πήγε Ν.Κόσμο.

  3. #318
    Τουλάχιστον υπάρχει ακόμη κι αυτό είναι καλό.

  4. #319
    Άντε, Κοκκίκλη, καλός πολίτης!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων MZ-Lisa-Kalaschnikow.jpg‎  

  5. #320
    notakos600, στην υπογραφή σου έχεις τον μηχανικό της ΜΖ. Αυτός κατέφυγε στην Ιαπωνία και έδωσε τα μυστικά στην Suzuki;

  6. #321
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STO DIAOLO Προβολή μηνύματος
    notakos600, στην υπογραφή σου έχεις τον μηχανικό της ΜΖ. Αυτός κατέφυγε στην Ιαπωνία και έδωσε τα μυστικά στην Suzuki;

    Αυτός είναι ο αρχιμηχανικός, εσύ μιλάς για τον Ernst Degner, οι λεπτομέρειες στο αρθράκι που έγραψα:

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134311

  7. #322
    Στην δεκαετία του 1990, στο περιοδικό ΜΟΤΟ είχα διαβάσει την ιστορία της ΜΖ-DKW. Φίλε, το θέμα σου είναι πολύ ενδιαφέρον, θα το διαβάσω.

  8. #323
    Συνέχεια επισκευών στον Ρογδάκη:

    Αλλαγή των 2 μαύρων κλειστών πλαστικών σωληνωτών της αλυσίδας στην 2η ΜΖ-SAXON. Καινούργια του πωλητή της SAXON. Γρασάρισμα αλυσίδας, ρύθμιση τάσης αλυσίδας φυσικά: 10 ευρώ.

    Η πρώτη μου ΜΖ είχε ακινητοποιηθεί λόγω κάμπανας συμπλέκτη που ήθελε σφίξιμο και η μανιβέλα δεν έπιανε καθόλου συμπίεση. Κατόπιν έσπασε ο οδηγός(διχαλωτή απόληξη καπακίου κινητήρα) στον οποίο στερεώνεται το σπειροειδές ελατήριο του συμπλέκτη.
    Ο Ρογδάκης την 1η φορά
    1. άλλαξε καπάκι κινητήρα από την μεριά συμπλέκτη. Καινούργιο. Επειδή ο οδηγός του ελατήριου συμπλέκτη είναι ένα σώμα με το καπάκι. 30 ευρώ το καπάκι καινούργιο. Είπε οτι η κανονική του τιμή είναι 120 ευρώ περίπου.
    2. Λύσιμο, καθαρισμός και φύσηγμα του καρμπυρατέρ που είχε κολλήσει το κυλινδράκι της βελόνας λόγω διετούς ακινησίας. Ρύθμιση του φλοτέρ με το παχύμετρο.
    3.Καθαρισμός διακόπτη βενζίνης. Αποδεδειγμένα καθάρισε τον διακόπτη πισω από από αυτόν, ανάμμεσα στο πάνω και στο κάτω φίλτρο. Εκεί δεν είχα καθαρίσει εγώ και είχε σίγουρα στερεές βρωμιές.
    4. Αλλαγή λαδιού κιβωτίου. 12 ευρώ το λάδι.
    5. Αλλαγή ρεγουλατόρου συμπλέκτη.10 ευρώ. Μου έδωσε τον παλιό ρεγουλατόρο και μου εξήγησε λεπτομερειακά πάνω στο σπασμένο καπάκι κινήτηρα την όλη ζημιά.
    6. Έβαλε βενζίνη 5 ευρώ για να την δοκιμάσει μετά και για να καθαρίσει το ντεπόζιτο.
    7. Είπε οτι καθάρισε με βενζίνη το ντεπόζιτο. Ήδη το είχα καθαρίσει εγώ με βενζίνη-αλυσίδα-βίδες.
    8. Φόρτισε την μπαταρία μήπως την γλιτώσουμε. 2 έτη είχα βγάλει την μπαταρία για να μην χαλάσει. Είχε χαλάσει κατά τον Ρογδάκη.

    Ήτοι: 30+12+10+5=57 ευρώ
    + 50 εργασία = 107 ευρώ σύνολο. Μόνος του ζήτησε 100 ευρώ στρογγυλεύοντας το ποσό.
    Έβαλα μπαταρία YUASA 35 ευρώ.Καλή τιμή για αυτήν την μπαταρία και την αγόρασα από αλλού.
    Σύνολο 1ης επισκευής = 135 ευρώ.
    Ξέχασα να γράψω οτι στα 100 ευρώ της 1ης επισκευής της 1ης ΜΖ μου ήταν και η ρύθμιση του ΑΒΑΝΣ και το γρασάρισμα αλυσίδας, ντιζών γκαζιού-αντλίας λαδιού.
    Τελευταία τροποποίηση από STO DIAOLO; 14/05/2013 στις 13:35.

  9. #324
    Νέο μέλος Το avatar του/της Outlaw74
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    5
    βρε παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ τεπόζιτο MZ Baghira 660 και κατι φτεράκια - πλαστικα - μασκα κτλ ?

  10. #325
    1.Ρώτα εδώ:
    http://moto-plus.gr/%CE%BC%CE%BF%CF%...AC-c-1305.html
    2. Πάρε τηλ. τον Ρογδάκη μήπως έχει: 69 700 30 221
    3.Ιωνάς τηλ.: 210 - 2525 651
    Που την φτιάχνεις την ΜΖ σου;

  11. #326
    Διόρθωση στην 1η επισκευή της 1ης μου ΜΖ στον Ρογδάκη:
    Καπάκι κινητηρα από την μεριά συμπλέκτη: 30
    Φλάντζα κινητήρα στο καπάκι: 10
    Λάδι κιβωτίου: 12
    Ρεγουλατόρος συμπλέκτη: 10
    Βενζίνη: 5
    Εργασία: 40
    Σύνολο: 107 ευρώ. Έκοψε τα 7 ευρώ και ζήτησε 100 ευρώ.

  12. #327
    Νέο μέλος Το avatar του/της Outlaw74
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    5
    ευχαριστώ πολύ, θα καλέσω στα τηλ που μου είπες. Το μηχανάκι διότι yamaha μοτέρ στο μάστορα της γειτονίας μου.... έχει κάνει 85000χλμ και τώρα το αγοράζει αδερφικός φίλος από τον εξάδελφό μου. Του κάναμε και μια προληπτική γενική στο μοτέρ στα 80000χλμ (χωρίς να καίει λάδια ή με κάποιο άλλο πρόβλημα, καθαρά από την λόξα του ξαδέλφου)και πάει για άλλα τόσα χλμ. Είναι το πρώτο Baghira που πουλήθηκε στην Ελλάδα, έκτοτε αφού γύρισε σχεδόν την μισή Ελλάδα αλλάζει χέρια για να γυρίσει και την υπόλοιπη. Θα ανεβάσω φωτο μόλις τελειώσει το συμμάζεμα της.

  13. #328
    Kαλοτάξιδος ο φίλος σου με το MZ Baghira 660!

  14. #329
    Πριν την 2η επισκευή της 1ης ΜΖ στον Ρογδάκη, αγόρασα 1 διαγράφεισα ΜΖ με καινούργια ελαστικά (10/2012) και μία άλλη λυμένη και τις δύο μαζί..
    1. Αλλαγή των 2 ζαντολάστιχων. Έβαλα τα ζαντολάστιχα με τα καινούργια ελαστικά από την διαγραφείσα στην δική μου 1η ΜΖ. Γρασάρισμα αξόνων.
    2. Καινούργιες σιαγόνες πίσω
    3. Τοποθέτηση του πηρουνιού της διαγραφείσης στην δική μου ΜΖ. Αλλαγή λαδιών, τσιμουχών και φλαντζών στο πηρούνι.
    4. Cremeca δοχείο μπροστινού φρένου από την διαγραφείσα στην δική μου. Υγρά φρένου, εξαέρωση.
    5. Δαγκάνα και ντίζα μπροστινού φρένου που αγόρασα από το ebay, τοποθετήθηκε στην 1η μου ΜΖ.
    6. Τοποθέτηση γέφυρας ΤΑRRΟΖΙ στην 1η μου ΜΖ.
    7. Τοποθέτηση ασφαλειοκιβωτίου με τετράγωνες ασφάλειες της διαγραφείσης ΜΖ στην δική μου.
    8. Τοποθέτηση σχάρας.
    9. Αλλαγή τιμονιού.
    10. Αλλαγή κλειδαριας καπακίου μπαταρίας.
    11. Αλλαγή μαύρου σωληνωτού λάστιχου του θαλάμου αέρα.
    12. Αμορτισέρ της διαγραφείσης μπήκαν στην δική μου.
    13. Στέλεχος=αλουμινένιο σωληνωτό που συνδέει το καρμπυρατέρ με τον θάλαμο καύσης. Από την διαγραφείσα στην δική μου. Το δικό μου είχε σπάσει.
    14. Μπροστινό φτερο διαγραφείσης στην δική μου.
    15. Τοποθέτηση μεταλικού ματιού και αντίστοιχα τσιμούχας στο δοχείο μίξης. Καινούργια του Ρογδάκη. Δεν τα χρέωσε.
    16. Ευθυγράμμιση μηχανής-τιμονιού στο τέλος.
    17. Λύσιμο της διαγραφείσης ΜΖ προς αποθήκευση ως ανταλλακτικά.
    Ως εργασία για όλα αυτά πλήρωσα 100 ευρώ στον Ρογδάκη. Τα ανταλλακτικά ήταν δικά μου.

    Εν μέσω εργασιών ο Ρογδακης διαπίστωσε οτι έχει σπάσει η μία από τις δύο μεταλικές κάθετες φέτες-βάσεις στήριξης του μοτέρ στον σκελετό. Πράγματι η ΜΖ έκανε ένα θόρυβο που παλιότερα δεν έκανε. Κατέβασε το μοτέρ και άλλαξε βάση. Έβαλε βάση από την διαγραφείσα. Φυσικά έλεγξε και τις 3 βάσεις στήριξης.
    Δεν ζήτησε τίποτα παραπάνω. Μόνος μου του έδωσα 20 ευρώ πλέον.
    Επιπλέον άλλαξε λάμπα πορείας και μηχανισμό πίσω φωτός STOP στην 2η ΜΖ μου. Λάμπες και βαλβίδα STOP δικά μου από τις διαγραφείσες.
    Σύνολο 2ης επισκευής του Ρογδάκη = 120 ευρώ.
    Τελευταία τροποποίηση από STO DIAOLO; 15/05/2013 στις 17:58.

  15. #330
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Outlaw74 Προβολή μηνύματος
    βρε παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ τεπόζιτο MZ Baghira 660 και κατι φτεράκια - πλαστικα - μασκα κτλ ?
    Ρίξε λίγο ψάξιμο ΕΔΩ και μη φοβηθείς για τα γερμανικά, γράψε email σε αγγλικά και πιθανότατα θα σου απαντήσουν και θα συνεννοηθείς, αν πετύχεις κάτι που να σ'ενδιαφέρει!
    ...το νου σου!!

Παρόμοια θέματα

  1. Rider Sainct killed in Egypt crash
    από Julius στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 12:18
  2. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02
  3. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  4. ΩΧ,ωΧ.....ο X-rider....
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 10:46
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF