Σελίδα 22 από 99 ΠρώτοΠρώτο ... 1217181920212223242526273272 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 1477

Θέμα: Καρυδάκια (σετ).

  1. #316
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Σωστά έχει μοχλό, δε το πρόσεξα. Γιατί έχει θηλυκό καρέ από πάνω;
    Για ότι σου έρθει στο μυαλό. Στο 1/4 έχει καρέ θυλικό αλλά και εξάγωνο για μύτες (δυο εκδόσεις). Το θυλικό καρέ στο 1/4 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να βάζεις το κατσαβίδια από πίσω ή οποιοδήποτε εργαλείο σου έρθει για να πάρεις τα μπόσικα της βίδας. Στο 1/2 3/8 κτλ. μπορείς να βάλεις μέχρι και κρικομανέλα ώστε να χαλαρώσεις μια πολύ σφιχτή βίδα αν δεν μπορείς με την καστάνια, χωρίς να αλλάζεις συνέχεια εργαλεία στο καρυδάκι. Σε αυτή την περίπτωση δεν ζορίζονται καθόλου τα δόντια ή ο μηχανισμος γενικότερα γιατί λειτουργεί απλά σαν ενδιάμεσος.
    Ή με μια μανέλα από πίσω μπορείς να κάνεις μπρος πίσω μια κολλημένη βίδα και όταν ξεκολλήσει να αφαιρέσεις την μανέλα και να συνεχίσεις με την καστάνια.
    Δε θυμάμαι αν σε κάποιες έχει και μεγαλύτερο καρέ από πίσω ώστε να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο εργαλείο. Πχ μανέλα 3/8 σε καστάνια 1/4. Σε αυτή την περίπτωση δλδ είναι σαν να έχεις αντάπτορα.


    Edit. To θυλικό καρέ της ελορα είναι σήμα κατατεθέν. Έχει όμως και με κουμπί. Οι καινούριες καστάνιες έχουν λαβή δύο συστατικών και έχει μοντέλα με 72 (νομίζω) δόντια σε έκδοση tear drop, χωρίς να είμαι σίγουρος τι γίνεται με τα παλιότερα. Νομίζω με μαυρη λαβή έχει και με πολλά δόντια και με λίγα.
    Sent from me using a computer.

  2. #317
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι την πήρες σε καλή τιμή. Είναι σίγουρα αρκετά ακριβότερη αλλά δεν ξέρω πόσο παλιά είναι η καστάνια. Οι καινούριες καστάνιες είναι με πολλά δόντια, η δική σου ίσως έχει λιγότερα απ' τις καινούριες αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πάντως μη σε απασχολεί καθόλου. Η elora βγάζει διάφορα μοντέλα καστάνιες. Σε μερικές, πίσω, αντι για θυλικό καρέ έχει θυλικό εξάγωνο για μύτες. Τα βρίσκω και τα δύο πολύ βολικά!
    Σε αυτή που πήρες μπορείς να βάζεις το κατσαβίδι από πίσω και να παίρνεις τα μπόσικα της βίδας και το τελειωτικό σφίξιμο να το κάνεις με την καστάνια. Πολύ βολικό!

    Αν η υποδοχή των εργαλείων είναι πλαστική, βγάλτη, γέμισέ τη με αφρό από πίσω και ξαναβάλτη στη θέση της. Έτσι δε θα σου σπάσει ποτέ ακόμα και αν την κακομεταχειριστείς.

    Καλοδούλευτη. Αν δεν σου αρέσει ή βρεις κάτι που σου αρέσει περισσότερο, σίγουρα με αυτή την τιμή θα αρέσει σε κάποιον άλλο.
    Nα μεταφερθεί,νόμιζα οτι το είχα βάλει στα καρυδάκια.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Από μια μικρή έρευνα που έκανα είδα οτι η κστάνια είναι παλιά αλλά όχι παρα πολύ.
    Αυτό που μου άρεσε είναι οτι δεν έχει λαστιχένιες λαβές να λερώνονται και οτι η μάρκα δεν έχει διαλυθεί,οπότε θα έχει την εγγύηση της αν πάθει κάτι λογικά.
    Ελπίζω αυτή η καστάνια να με δικαιώσει αν και σε αυτη την τιμή θα φοβάμαι μην τη χάσω/κλαπεί.
    Παρόλαυτά θεώρησα πώς μια κασετίνα που κανονικά έχει ενα κατοστάρικο στο νερό τα 45 € είναι ευκαιρία.

  3. #318
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Βαράτε όσο θέλετε αλλά στις 11.30 στο lidl της περιοχής μου πρόλαβα το τελευταίο κουτί με καρυδακια ν4-ν19 και μπουζοκλειδο 16χιλ σε 3/8".20 γιουρο.
    Θα μου πεις τι να τα κάνεις; Απλά στο αμαξι ποτέ δεν έχω καλές σειρές εργαλεια κυρίως από φόβο κλοπής.Επισης είναι ένα καλό δωράκι στην επαρχία να βγάλεις καμμια μικρουποχρεωση.Οπως όταν με ξεκολλησε από λασπες ένας, σε ένα κυνήγι, ντόπιος και λεφτά δεν δεχόταν,τελικά καταλήξαμε σε κρασοκατανυξη.
    ΥΓ. Μιλάμε για καστανια με 72 δόντια. Από εκεί ψωνίζει και η χαζετ!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180122_171537.JPG 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	392385
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 22/01/2018 στις 17:32.

  4. #319
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Βαράτε όσο θέλετε αλλά στις 11.30 στο lidl της περιοχής μου πρόλαβα το τελευταίο κουτί με καρυδακια ν4-ν19 και μπουζοκλειδο 16χιλ σε 3/8".20 γιουρο.
    Θα μου πεις τι να τα κάνεις; Απλά στο αμαξι ποτέ δεν έχω καλές σειρές εργαλεια κυρίως από φόβο κλοπής.Επισης είναι ένα καλό δωράκι στην επαρχία να βγάλεις καμμια μικρουποχρεωση.Οπως όταν με ξεκολλησε από λασπες ένας, σε ένα κυνήγι, ντόπιος και λεφτά δεν δεχόταν,τελικά καταλήξαμε σε κρασοκατανυξη.
    ΥΓ. Μιλάμε για καστανια με 72 δόντια. Από εκεί ψωνίζει και η χαζετ!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180122_171537.JPG 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	392385
    Δεν φαίνονται καλά από την φώτο δωδεκάγωνα είναι ?

  5. #320
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν φαίνονται καλά από την φώτο δωδεκάγωνα είναι ?
    Aeroναυτικού τύπου!

    spline!
    Sent from me using a computer.

  6. #321
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν φαίνονται καλά από την φώτο δωδεκάγωνα είναι ?
    Δωδεκαγωνα είναι αλλά το πάχος τους δεν πείθει, θα προτιμούσα τα μεγαλύτερα από 13χιλ να ήταν πιο χοντρα. Σιγουρα το 19 δεν το βλέπω να ξεβιδώνει τροχό αυτοκινήτου. Για να σφιγγεις καμμια χαλαρή βιδα ειναι ΟΚ.

  7. #322
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Δωδεκαγωνα είναι αλλά το πάχος τους δεν πείθει, θα προτιμούσα τα μεγαλύτερα από 13χιλ να ήταν πιο χοντρα. Σιγουρα το 19 δεν το βλέπω να ξεβιδώνει τροχό αυτοκινήτου. Για να σφιγγεις καμμια χαλαρή βιδα ειναι ΟΚ.
    Αν είναι ίδια με αυτά της φωτό δεν είναι δωδεκάγωνα. spline είναι! Εντελώς διαφορετικός τύπος.

    Ξεκίνησαν από βίδες αεροσκαφών αλλά πλέον τα βρίσκεις παντού γιατί μπορούν να πιάσουν πολλών ειδών βίδες. Εξάγωνες, δωδεκάγωνες και τετράγωνες μπορούν να πιάσουν και κοινά δωδεκάγωνα. Αυτα μπορούν επιπλέον να πιάσουν και spline (που δεν υπάρχουν έξω) και torx. Φυσικά δεν είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιείς το κατάλληλο καρυδάκι για την βίδα αλλά lidl είναι! Καλό είναι με μια συλλογή να μπορείς να κάνεις όσα περισσότερα γίνεται, αφού έτσι κι αλλιώς, υποτίθεται ότι δεν απευθύνονται σε power users!
    Sent from me using a computer.

  8. #323
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Spline_Socket(2).jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	392393
    Sent from me using a computer.

  9. #324
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Spline_Socket(2).jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	67,7 KB 
ID:	392393
    Έχεις δίκιο τέτοια είναι. Απέκτησα Japan technology!

  10. #325
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Παιδιά βλέπω έχω κάνει ένα πολύ όμορφο θέμα σχετικά με τις καστάνιες / καρυδάκια πολύ κατατοπιστικό...

    Unior δεν βλέπω να έχει κανείς...Έχω όλες τις 1/2 καστάνιες καθώς και πολλά 1/2 και 1" καρυδάκια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα , από Gedore 1/4 & 3/8 και τις δύο σε U20 και δεν έχουν και τρομερή διαφορά από τις Unior , επίσης καρυδάκια 1/2 σε ίντσες της Facom που είναι αρκετά καλά...Από Hazet μόνο δυναμόκλειδα αλλά αυτά είναι εκτός θέματος...

    Η γνώμη μου πάντως είναι ότι το "φτηνό" εργαλείο θα σε "προδώσει" την χειρότερη στιγμή...

  11. #326
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Τα έχουμε αναφέρει τα ουνιορ στο θρεντ tool addicts αλλά δεν μπόρεσα να τις διαχωρίσω όλες τις σχετικές συζητήσεις.
    Sent from me using a computer.

  12. #327
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα έχουμε αναφέρει τα ουνιορ στο θρεντ tool addicts αλλά δεν μπόρεσα να τις διαχωρίσω όλες τις σχετικές συζητήσεις.
    Να και μια 1/4' Unior σε ίντζες να λεει κανεις οτι γίνονται διακρίσεις.... Πάρα πολύ καλή ποιότητα -οχι Hazet αλλά πολύ καλή- και πολύ καλύτερες τιμές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170728_113930.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	40,2 KB 
ID:	392412

  13. #328
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Πολύ όμορφη σε κατάσταση mint !!!

    Τώρα μου έχει μπεί στο μάτι η σφραγισμένη καστάνια της Facom SL 161 1/2 pear head...Την έχει κανείς ; Εντυπώσεις ;
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Facom_161_Ratchet.jpg‎  

  14. #329
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφη σε κατάσταση mint !!!

    Τώρα μου έχει μπεί στο μάτι η σφραγισμένη καστάνια της Facom SL 161 1/2 pear head...Την έχει κανείς ; Εντυπώσεις ;
    Την πήρα στις γιορτές. Μια δουλίτσα έκανα στο αμαξι και μου άρεσε. Απλή και εργονομική.

  15. #330
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2017
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφη σε κατάσταση mint !!!

    Τώρα μου έχει μπεί στο μάτι η σφραγισμένη καστάνια της Facom SL 161 1/2 pear head...Την έχει κανείς ; Εντυπώσεις ;
    Στη δουλειά δουλεύαμε καστάνιες 99% facom και 1% hazet.Δεν ξέρω τι λέει η συγκεκριμένη καστάνια αλλά 3 λαβές facom που δοκίμασα δεν μου άρεσε καμία.Ίσως λίγο της r 360 μου ψιλοάρεσε.
    Σαν καστάνιες βέβαια ήταν καλές αλλά αν δεν σου κάτσει η λαβή σου χαλάει το 10/10.Οπότε θα συνιστούσα να δοκίμαζες τη λαβή πρώτα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2022, 12:44
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Σετ καρυδάκια - καστάνια μέχρι 100 ευρώ (1/2")
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2016, 19:39
  4. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF