Σελίδα 23 από 76 ΠρώτοΠρώτο ... 1318192021222324252627283373 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 1132

Θέμα: Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.

  1. #331
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.187
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάνοντας το φιλοσοφικό οπισθοδρομικό βήμα, δεν πρέπει να υπάρχει άγχος για την αγορά ή στενοχώρια για την καθυστέρηση, αν και καταλαβαίνω την ανυπομονησία.
    1) Καλή μοτοσυκλέτα έχεις ήδη. Πας δουλειά, πας ταξίδια.
    2) Όσο καθυστερεί η αγορά, τόσο μαζεύεις χρήματα. Αν οι αντιπρόσωποι δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν σε τρεις μήνες, θα πάρεις αργότερα, καλύτερη μοτοσυκλέτα.
    3) Στα χρήματα που κοιτάζεις, υπάρχουν άμεσα διαθέσιμες πολλές μοτοσυκλέτες καλύτερες από τη δική σου, μεταχειρισμένες μεν, ετοιμοπαράδοτες δε. Οπότε αν σου γυρίσει το φρύδι, πας και παίρνεις τέτοια.
    Αυτό που λες είναι σωστό.
    Όντως πρέπει να κουλάρω, γιατί όλη αυτή η ένταση δεν βοηθά να επιλέξω καθαρά.
    The Dirty Harry.

  2. #332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.674
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το 900αρι triumph το κοιτας καθολου? εχει παρει πολύ καλες κριτικες.
    το εχει κολλητός,ΠΟΛΥ μικρόκαμωμένο μηχανάκι που το καταλαβαίνεις μόλις κάτσεις πάνω του,ωραίο μοτέρ αλλά πολύ μέτριο για έστω και λίγη σπορ οδήγηση στο δρόμο.150άρι λάστιχο και μασπιέ που βρίσκουν και περιορίζουν για πλάκα.

    υγ.τέλειο για κίνηση εντός πόλης!
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 10/11/2022 στις 18:24.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #333
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    ενδεικτικά αναφέρω πως το 1290 κοστίζει 21800.χωρίς ενεργοποίηση που χρεώνεται έξτρα και χωρίς όλα τα ηλεκτρονικά όλα τα ηλεκτρονικά ενεργοποιημένα που και αυτά χρεώνονται έξτρα!το μαλλί θα πάει 23000 όταν το αντίστοιχο ν4s είναι στα 25000!ναι 2κ διαφορά αλλά πραγματικά τα αξίζει και με το παραπάνω!
    αν θυμαμαι καλα δεν εισαι ελλαδα. αυτα ισχυουν και εδω?
    οδηγα και το v2s να μας πεις τελικα τι ψαρια πιανει

  4. #334
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.402
    Ισχύουν και στην Ελλάδα τα κλειδωμένα ηλεκτρονικά, που ενεργοποιούνται μόνο αν πληρώσεις επιπλέον στα KTM Adventure. Το μόνο που ευτυχώς δεν έχουν κάνει, είναι να στο δίνουν με κλειδωμένες τις βαλίτσες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #335
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.331
    Ποια ηλεκτρονικά έχουν κλειδωμένα;

  6. #336
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.402
    Δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω θερμαινόμενα grip, cruise control, μεταξύ άλλων. Είναι κάμποσα, πιθανώς από αυτή τη λίστα.
    Το είχα ακούσει πάντως πρώτο χέρι από σύντροχο με KTM Adventure.

    Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει ότι σε μερικά μοντέλα τα έχει ξεκλείδωτα στην αρχή για να σε γλυκάνει και μετά από κάποια χιλιόμετρα τα κλειδώνει και πρέπει να πληρώσεις για την ενεργοποίηση. Με επιφύλαξη αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #337
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.674
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ποια ηλεκτρονικά έχουν κλειδωμένα;
    Δυστυχώς πολλά,που χωρίς αυτά δεν έχεις μηχανάκι των 22000 που ζητάνε!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.674
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν θυμαμαι καλα δεν εισαι ελλαδα. αυτα ισχυουν και εδω?
    οδηγα και το v2s να μας πεις τελικα τι ψαρια πιανει
    Ελλάδα είμαι και δυστυχώς ισχύουν όλα και οι τιμές είναι ελλάδας!
    Έχω οδηγήσει το 950 πριν γίνει ν2 με τις αναβαθμίσεις και μου έκανε εντύπωση πόσο ελαστικό για ν2 ντουκάτι είναι το μοτέρ χωρίς να σου λείπει η δύναμη πουθενά!(σε λογικά πλαίσια πάντα)τα υπόλοιπα (πλαίσιο-αναρτήσεις-φρένα-ηλεκτρονικά-quicksifter) σε τοπ επίπεδο.
    Οι μόνες μου παρατηρήσεις είναι η εμφάνιση που είναι ίδια πααααάρα πολλά χρόνια και η οθόνη του που πλέον είναι πολύ πίσω!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #339
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ελλάδα είμαι και δυστυχώς ισχύουν όλα και οι τιμές είναι ελλάδας!
    Έχω οδηγήσει το 950 πριν γίνει ν2 με τις αναβαθμίσεις και μου έκανε εντύπωση πόσο ελαστικό για ν2 ντουκάτι είναι το μοτέρ χωρίς να σου λείπει η δύναμη πουθενά!(σε λογικά πλαίσια πάντα)τα υπόλοιπα (πλαίσιο-αναρτήσεις-φρένα-ηλεκτρονικά-quicksifter) σε τοπ επίπεδο.
    Οι μόνες μου παρατηρήσεις είναι η εμφάνιση που είναι ίδια πααααάρα πολλά χρόνια και η οθόνη του που πλέον είναι πολύ πίσω!
    η εμφανιση παπαγαλος και εμενα με ξενιζει. αμα ζητας τοσα λεφτα φτιαξε κατι ωραιο. ντουκατι σε λενε.
    δεν ηξερα οτι τρως paywall στην κτμ. ξενερα... Παντως το v2s ειναι σε χρηματα που παιρνεις το τ9 gt. πιο τουριστικο λογικα το τ9 αλλα yamaha. τελικα η ντουκατι απο αξιοπιστια τι λεει?

  10. #340
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    899
    Δεν μπορω να καταλαβω αυτον τον καημο με
    το tracer 900
    Οκ καλο χρυσο μηχανακι αλλα οχι να το
    συγκρινουμε με το multi και επισης ειναι ντροπη
    να ζηταει η Γιαμαχα 15000 με τετοια περιφερειακα που εχει

  11. #341
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.674
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η εμφανιση παπαγαλος και εμενα με ξενιζει. αμα ζητας τοσα λεφτα φτιαξε κατι ωραιο. ντουκατι σε λενε.
    δεν ηξερα οτι τρως paywall στην κτμ. ξενερα... Παντως το v2s ειναι σε χρηματα που παιρνεις το τ9 gt. πιο τουριστικο λογικα το τ9 αλλα yamaha. τελικα η ντουκατι απο αξιοπιστια τι λεει?
    Από την vw εποχή και μετά στην αξιοπιστία και
    στην αντιμετώπιση των αναποδιών η ντουκάτι είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο!σίγουρα πολλά επίπεδα πάνω απο το παρελθόν!
    Θυμίσου τι έγινε το πρώτο 3μήνο με τα ν4...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #342
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Από την vw εποχή και μετά στην αξιοπιστία και
    στην αντιμετώπιση των αναποδιών η ντουκάτι είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο!σίγουρα πολλά επίπεδα πάνω απο το παρελθόν!
    Θυμίσου τι έγινε το πρώτο 3μήνο με τα ν4...
    κατι ανακλησεις και κατι κλειδια που δεν δουλευαν ηταν?

  13. #343
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.674
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κατι ανακλησεις και κατι κλειδια που δεν δουλευαν ηταν?
    Όχι,κάτι που ακούγεται κακό αλλά αντιμετωπίστηκε άριστα.ανακάλυψαν προβληματική παρτίδα βαλβιδών από προμηθευτή και βγάλανε ανάκληση.ΟΧΙ στους ντιλερς αλλά μάζεψαν τα σχετικά λίγα μηχανάκια που είχαν πουληθεί τότε και τους βάλανε νέο μοτερ στο ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.και δωσανε στους πελάτες αν θυμάμαι καλά 1500ε δώρο αξεσουάρ!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #344
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Γελάω μόνος μου.
    Πήρα και Paddock και Καραμανώλη και μου είπαν ούτε καν παραγγελία δεν παίρνουν.
    Σημειώνουν όνομα και ότι έρχεται το δίνουν με σειρά προτεραιότητας...
    Για Test Drive γελάσανε.
    Αν δε βαριέσαι κάνε ένα τηλεφώνημα στη Yamaha Αγ. Παρασκευής. Δεν είναι ότι ξέρω ότι έχουν αυτή τη στιγμή, αλλά στο παρελθόν όλα τα Test Ride τα έχω πάρει από το εν λόγω κατάστημα, MT-10, MT-09, Tracer 900, XSR900 και Tenere 700. Οπότε αν είσαι τυχερός παίζει να έχει κάποιο Tracer 9.

    Το τι θα διαλέξεις είναι δική σου υπόθεση. Εγώ μπορώ να σου πω δυο πράγματα για δυο μοτοσυκλέτες από τις προτεινόμενες, αυτές είναι το V-Strom 1050 και το Tracer 9.

    Το V-strom 1050 είναι μια μοτοσυκλέτα με τεράστια ταξιδιωτική ικανότητα και σχετικά καλή κατανάλωση. Το θέμα μας εδώ είναι τι κάνει μια τέτοια μοτοσυκλέτα στη πόλη. Έχει μακράν τον ελαφρύτερο υδραυλικό συμπλέκτη που έχω πιάσει σε 1000άρα μηχανή. Έχει πολύ καλό κόψιμο το τιμόνι για να κινείσαι μεταξύ των αυτοκινήτων σε ημέρες με έντονο κυκλοφοριακό. Έχει ελαφριά αίσθηση (η μηχανή που οδήγησα είχε μισογεμάτο το ντεπόζιτο της). Στρίβει στους επαρχιακούς πολύ καλά, θα σου χαρίσει υπέροχες στιγμές ξέγνοιαστης οδήγησης και θα σε βοηθήσει να οδηγήσεις σπορτίβικα με ελεγχόμενο τρόπο. Το 2023 έρχεται το νέο μοντέλο, θα πρότεινα να προτιμήσεις αυτό με τον 19άρι τροχό μπροστά και όχι με τον 21 για τη χρήση που θέλεις εσύ.

    Το Tracer 9 φοράει τον CP3, έναν κινητήρα που κατά τη γνώμη μου είναι ο κινητήρας της δεκαετίας για τη Yamaha. Είναι σίγουρο πως αυτό το μοτέρ είναι κάπως δύσκολο να το βαρεθείς. Το πίσω φρένο του έχει μια λαστιχώδη αίσθηση που δε μου άρεσε πολύ, το μπροστινό είναι εξαιρετικό. Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή αλλά θεωρητικά ξεχνάς το χώμα με τους 17άρηδες τροχούς. Και εδώ το μοντέλο του 2023 θα έχει πολύ καλύτερη οθόνη γιατί αυτή που φοράνε τα υπάρχοντα μοντέλα είναι απίστευτα φλύαρη και με μικρές γραμματοσειρές (πράγμα που μάλλον εσένα δε θα σε απασχολήσει και τόσο).

    Στο F900XR με χαλάει η χώρα κατασκευής, πληρώνεις BMW αγοράζεις μοτοσυκλέτα κατασκευασμένη στη Κίνα. Στερεότυπο ναι, αλλά για μένα παραμένει σημαντικό ειδικά όταν πληρώνω Ευρωπαϊκό τιμοκατάλογο.

    Τα NC750X και Transalp 750 δε στα προτείνω γιατί πλέον έχεις αποκτήσει κάποια πείρα και παράλληλα παραμένεις νέο παιδί, οπότε κάτι πιο ζωντανό σου ταιριάζει καλύτερα.

    Αν με ρωτούσες ως μεγαλύτερο σου θα σε απέτρεπα να πας σε Premium μοντέλα όχι γιατί δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα αλλά κυρίως γιατί αν πάρεις από τώρα τέτοια μοντέλα τι θα κάνεις αργότερα; Θεωρώ ότι η μοτοσυκλετιστική πορεία κάθε ανθρώπου πρέπει να περνάει από μια υγιή διαβάθμιση ώστε όσο μεγαλώνεις να απολαμβάνεις τον κόσμο της μοτοσυκλέτας με μια ωριμότητα.

    Όλα αυτά με πολύ φιλική διάθεση και χωρίς να προσπαθώ να σε πείσω, περισσότερο να σε βοηθήσω να σκεφτείς και με άλλους τρόπους.

  15. #345
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    2.187
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αν δε βαριέσαι κάνε ένα τηλεφώνημα στη Yamaha Αγ. Παρασκευής. Δεν είναι ότι ξέρω ότι έχουν αυτή τη στιγμή, αλλά στο παρελθόν όλα τα Test Ride τα έχω πάρει από το εν λόγω κατάστημα, MT-10, MT-09, Tracer 900, XSR900 και Tenere 700. Οπότε αν είσαι τυχερός παίζει να έχει κάποιο Tracer 9.

    Το τι θα διαλέξεις είναι δική σου υπόθεση. Εγώ μπορώ να σου πω δυο πράγματα για δυο μοτοσυκλέτες από τις προτεινόμενες, αυτές είναι το V-Strom 1050 και το Tracer 9.

    Το V-strom 1050 είναι μια μοτοσυκλέτα με τεράστια ταξιδιωτική ικανότητα και σχετικά καλή κατανάλωση. Το θέμα μας εδώ είναι τι κάνει μια τέτοια μοτοσυκλέτα στη πόλη. Έχει μακράν τον ελαφρύτερο υδραυλικό συμπλέκτη που έχω πιάσει σε 1000άρα μηχανή. Έχει πολύ καλό κόψιμο το τιμόνι για να κινείσαι μεταξύ των αυτοκινήτων σε ημέρες με έντονο κυκλοφοριακό. Έχει ελαφριά αίσθηση (η μηχανή που οδήγησα είχε μισογεμάτο το ντεπόζιτο της). Στρίβει στους επαρχιακούς πολύ καλά, θα σου χαρίσει υπέροχες στιγμές ξέγνοιαστης οδήγησης και θα σε βοηθήσει να οδηγήσεις σπορτίβικα με ελεγχόμενο τρόπο. Το 2023 έρχεται το νέο μοντέλο, θα πρότεινα να προτιμήσεις αυτό με τον 19άρι τροχό μπροστά και όχι με τον 21 για τη χρήση που θέλεις εσύ.

    Το Tracer 9 φοράει τον CP3, έναν κινητήρα που κατά τη γνώμη μου είναι ο κινητήρας της δεκαετίας για τη Yamaha. Είναι σίγουρο πως αυτό το μοτέρ είναι κάπως δύσκολο να το βαρεθείς. Το πίσω φρένο του έχει μια λαστιχώδη αίσθηση που δε μου άρεσε πολύ, το μπροστινό είναι εξαιρετικό. Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή αλλά θεωρητικά ξεχνάς το χώμα με τους 17άρηδες τροχούς. Και εδώ το μοντέλο του 2023 θα έχει πολύ καλύτερη οθόνη γιατί αυτή που φοράνε τα υπάρχοντα μοντέλα είναι απίστευτα φλύαρη και με μικρές γραμματοσειρές (πράγμα που μάλλον εσένα δε θα σε απασχολήσει και τόσο).

    Στο F900XR με χαλάει η χώρα κατασκευής, πληρώνεις BMW αγοράζεις μοτοσυκλέτα κατασκευασμένη στη Κίνα. Στερεότυπο ναι, αλλά για μένα παραμένει σημαντικό ειδικά όταν πληρώνω Ευρωπαϊκό τιμοκατάλογο.

    Τα NC750X και Transalp 750 δε στα προτείνω γιατί πλέον έχεις αποκτήσει κάποια πείρα και παράλληλα παραμένεις νέο παιδί, οπότε κάτι πιο ζωντανό σου ταιριάζει καλύτερα.

    Αν με ρωτούσες ως μεγαλύτερο σου θα σε απέτρεπα να πας σε Premium μοντέλα όχι γιατί δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα αλλά κυρίως γιατί αν πάρεις από τώρα τέτοια μοντέλα τι θα κάνεις αργότερα; Θεωρώ ότι η μοτοσυκλετιστική πορεία κάθε ανθρώπου πρέπει να περνάει από μια υγιή διαβάθμιση ώστε όσο μεγαλώνεις να απολαμβάνεις τον κόσμο της μοτοσυκλέτας με μια ωριμότητα.

    Όλα αυτά με πολύ φιλική διάθεση και χωρίς να προσπαθώ να σε πείσω, περισσότερο να σε βοηθήσω να σκεφτείς και με άλλους τρόπους.
    Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με κρατάει το ''μήπως το χέζω λίγο για δεύτερη μηχανή να πάω σε ένα τόσο Premium μοντέλο? ''
    Ωστόσο , αυτό που το επαναφέρει στην κουβέντα είναι πως θα φτάσω που θα φτάσω το Χ ποσό , με λίγο ακόμα, το ψιλό τερματίζω.
    Αν π.χ. η διαφορά δεν ήταν στα 3 αλλά μιλούσαμε για 5000 και πάνω χιλιάρικα δεν θα το σκεφτόμουν καν.
    Δεν ξέρω πραγματικά είμαι μπερδεμένος.
    Τώρα όσον αφορά το XR , πολλοί παράξενοι κυρίως από το Ιαπωνικό Lobby , λένε ότι ο κινητήρας XR δεν βγάζει θέματα επειδή το φτιάχνει Ασιάτης.
    Δεν είναι το θέμα ότι φτιάχνεται Κίνα , αλλά ότι έχει ευρωπαικές προδιαγραφές.
    Και εμένα να γυρίσεις ανάσκελα πλέον, Made in P.C.R θα γράφει από κάτω.
    The Dirty Harry.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2019, 23:44
  2. Για να ετοιμαζομαστε για Ιουλιο σιγα-σιγα!
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2010, 17:05
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 22:14
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF