Σελίδα 244 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 144194234239240241242243244245246247248249254294344 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.646 έως 3.660 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3646
    Γιατί αν δεν εμβολιάσεις αυτες τις ηλικίες, μόλις ανοίξουν τα σχολεία θα κολλήσουν όλα μέσα σε 60 μέρες. Βέβαια λόγω ηλικίας σχεδόν κανένα δεν θα πάθει κάτι, αλλά αυτά με τη σειρά τους θα πάνε σπίτι και θα κολλήσουν όποιον παππού/γιαγιά/θείο δεν έχει κάνει το εμβόλιο. Θα μου πείς, ε και; Ας το έκαναν, τώρα καλά να πάθουν. Συμφωνώ. Όταν όμως αρχίσουν πάλι να γεμίζουν οι εντατικές με όσους άνω των 60 δεν έχουν εμβολιαστεί, αναβάλλονται τακτικά χειρουργεία, και χανουν τη ζωή τους άτομα που καθυστερούν σημαντικές επεμβάσεις (ογκολογικά κτλ) τα οποία δεν φαίνονται στις στατιστικές, τότε τι θα λέμε; Ας πρόσεχαν και αυτοί;
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  2. #3647
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Η πενικιλινη κανει θανατηφορα αλλεργικη αντιδραση σε προδιαθετημενα ατομα.Ας την καταργησουμε.
    Η ασπιρινη κανει θανατηφορα αιμορραγια απο το πεπτικο σε ευαισθητα ατομα.Ας την καταργησουμε.
    Η διγοξινη κανει θανατηφορα τοξικοτητα στο αιμα αν αυξηθουν τα επιπεδα της .Ας την καταργησουμε.
    Η κορτιζονη επιφερει θανατηφορες περενεργειες αν δεν χρησιμοποιηθει σωστα.Ας την καταργησουμε
    Η ινσουλινη κανει θανατηφορα υπογλυκαιμια σε διαβητικους .Ας την καταργησουμε
    Τα αντιυπερτασικα φαρμακα μπορει να κανουν θανατηφορα υποταση σε υπερτασικους Ας τα καταργησουμε
    Ας καταργησουμε και τα εμβολια ολα ,ουτως ωστε να μην υπαρξουν πλεον αυτοι που θρηνουν συγγενεις και φιλους εξαιτιας τους.
    Ας καταργησουμε οριζοντια ολα τα φαρμακα της ιατρικης εφ,οσον δεν υπαρχουν φαρμακα που να μην παρουσιαζουν παρενεργειες .

    Then what !

    Συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια, επειδή και τα 2 είναι φρούτα...ΟΚ.... δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που υποχρεώθηκε γνωστός μου να πάρει πενικιλίνη και κορτιζόνη αλλιώς θα απολυθεί... ούτε θυμάμαι να είχα πάει ποτέ διακοπές σε νησί με πιστοποιητικό διγοξίνης και ασπιρίνης...

    Η ασπιρίνη πόσα χρόνια κυκλοφορεί και ξέρουμε ότι κάνει θανατηφόρα αιμορραγία στο πεπτικό; 1 χρόνο; Μισό; Η πενικιλίνη πόσα χρόνια κυκλοφορεί και κάνει θανατηφόρα αλλεργική αντίδραση; 1 χρόνο; 2 χρόνια;

    Μόλις σήμερα ο ΕΜΑ έβγαλε προειδοποίηση ότι τα εμβόλια της Astra και της Johnson δεν πρέπει να γίνονται σε άτομα με ιστορικό διαρροής τριχοειδών αγγείων πχ. Το ξαναγράφω...ΣΗΜΕΡΑ! Γιατί σήμερα; Γιατί τώρα διαπίστωσαν ότι όντως προκαλεί τη συγκεκριμένη παρενέργεια. Γιατί το διαπίστωσαν τώρα; Γιατί τώρα έχουν επαρκή δεδομένα...

    Πριν 25 χρόνια η Pfizer δοκίμαζε ένα νέο εμβόλιο κατά της παιδικής μηνιγγίτιδας. Που το δοκίμαζε; Όχι στην Ελβετία, όχι στη Νορβηγία, όχι στις ΗΠΑ, όχι στο Ισραήλ, στη Νιγηρία. Τελικά το εμβόλιο δεν κυκλοφόρησε, γιατί καμιά 20αριά παιδάκια-πειραματόζωα ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ των γονιών τους, πέθαναν κατά τη διάρκεια των δοκιμών. Δεν ξέρω εάν έχεις παιδί... εάν πήγαινες στον παιδίατρό σου και σου έλεγε "κύριε Ιωάννη Φοξίδη, σήμερα θα κάνουμε ένα εμβόλιο στο παιδάκι σας κατά της μηνιγγίτιδας που δεν έχει ξαναδοκιμαστεί"... τι θα έλεγες; "Αααα τιμή μου!!! Τα εμβόλια έχουν σώσει τον κόσμο";...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 09/07/2021 στις 19:06.

  3. #3648
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Δλδ το ότι αρχισαν να εμβολιαζουν 20χρονα σας φαίνεται φυσιολογικο; Τι θνησιμοτητα εχουν αυτες οι ηλικιες και πρεπει ντε και καλα να εμβολιαστουν;
    Μετα απο δυο χρονια κορονοιου εχουμε τρεις θανατους για ηλικιες απο 0-17 ετων, ο εοδδυ τα λεει, βεβαια δεν λεει αν ειχαν υποκειμενα, αλλα το πιο πιθανο ειναι να ειχαν.
    Με ποια λογικη θα πας να εμβολιασεις αυτες τις ηλικιες;
    Ας μου εξηγήσει καποιος γιατι εγω δεν καταλαβαινω
    Για να προστατευτούν άτομα με ανοσοκαταστολη, για να μη δημιουργούνται μεταλλάξεις κτλ κτλ. Δεν εμβολιαζεται κάποιος για το κωλαράκι του. Για τους άλλους εμβολιαζεται. Και γιατί αν κολλήσουν όλοι οι ανεμβολιαστοι, οποιο και να ειναι το ποσοστό, αριθμητικά θα είναι τόσοι για να ξαναγεμισουν οι μεθ και τα νοσοκομεία με ότι συνεπάγεται αυτό.

    Εγώ ούτε.μια στιγμή δεν φοβήθηκα από τον κορωνοιο. Ποιο πολύ φοβήθηκα από το εμβόλιο από τις βλακείες στα μέσα ενημέρωσης. Ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκα να μην κάνω το εμβολιο. Από τους πρώτους εμβολιάστηκα

  4. #3649
    Οσοι εμβολιαστηκαν το γεναρη πρεπει να ξαναεμβολιαστουν γιατι το εμβολιο κραταει 6-8 μηνες, δε νομιζω οτι προλαβαινουμε για τειχος ανοσιας.
    Δε ξερω σε τι ποσοστο εμβολιασμου εχουμε φτασει αλλα μοιαζει λιγο δυσκολο το τειχος ανοσιας.
    Παρολα αυτα ετσι οπως τα λες θα ρισκαρουμε να εχουμε θανατους σε ηλικιακες ομαδες που εχουν κινδυνο 0% για να σωθουν οι 70 και ανω, που στην τελικη αν εμβολιαστουν δεν θα κινδυνευουν.
    Εγω παντως αν μου πει κανεις να εμβολιασω τα παιδια μου, του φαγα το λαρυγγι.
    Εγω εχω ραντεβου τη δευτερα για pfizer, 42 ετων

  5. #3650
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Οσοι εμβολιαστηκαν το γεναρη πρεπει να ξαναεμβολιαστουν γιατι το εμβολιο κραταει 6-8 μηνες, δε νομιζω οτι προλαβαινουμε για τειχος ανοσιας.
    Δε ξερω σε τι ποσοστο εμβολιασμου εχουμε φτασει αλλα μοιαζει λιγο δυσκολο το τειχος ανοσιας.
    Παρολα αυτα ετσι οπως τα λες θα ρισκαρουμε να εχουμε θανατους σε ηλικιακες ομαδες που εχουν κινδυνο 0% για να σωθουν οι 70 και ανω, που στην τελικη αν εμβολιαστουν δεν θα κινδυνευουν.
    Εγω παντως αν μου πει κανεις να εμβολιασω τα παιδια μου, του φαγα το λαρυγγι.
    Εγω εχω ραντεβου τη δευτερα για pfizer, 42 ετων
    Κάτσε ρε πατρίδα, όταν ήταν μωρά και τους έκανες το ένα εμβόλιο πίσω από το άλλο ήξερες / έψαχνες / ρώταγες αν υπήρχε 1/10000 να μείνουν στον τόπο ;

  6. #3651
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    537
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Η λογικη της κατασκευης τειχους ανοσιας .Εφ'οσον δεν εμβολιαστει αυτη η ηλικιακη ομαδα θα υπαρχει τρυπα στο ανοσιακο φραγμα ,λογο ελλειψης αντισωματων.Σε αυτες τις συνθηκες ειναι που επιβιωνει ο ιος αλλα και το σπουδαιοτερο ,επιβιωνει μεσω μεταλλαξεων
    Γιατρέ (αν θυμάμαι καλά) θα εμβολιάσω εγώ το παιδί μου επειδή δεν εμβολιάζονται αυτοί που λένε ότι θα τους σώσει ο Παΐσιος και κολλάνε το δίευρο στο σημείο της ένεσης; Εγώ, η γυναίκα μου και οι γονείς μου έχουμε εμβολιαστεί. Τείχος ανοσίας χτισμένο από την έφηβη κόρη μου για να με λέει ο άλλος μπολιασμένο;
    Πραγματικά με ενδιαφέρει η άποψή σου.

  7. #3652
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως αν μου πει κανεις να εμβολιασω τα παιδια μου, του φαγα το λαρυγγι.
    Εγω εχω ραντεβου τη δευτερα για pfizer, 42 ετων
    Ωραία πάσα φίλτατε!!! Συζητούσαμε σήμερα στη δουλειά για τα εμβόλια και τον κορωνοϊό (τι άλλο δηλ...) και 2-3 δήλωναν με στόμφο ότι είναι απίστευτο πόσοι μαλάκες υπάρχουν που φοβούνται μην πάθουν τίποτα και δεν εμπιστεύονται την επιστήμη... οι ίδιοι πριν 1-2 βδομάδες, που συζητούσαμε για την πιθανότητα υποχρεωτικού εμβολιασμού των παιδιών, δήλωναν εξαγριωμένοι "ας τολμήσουν να υποχρεώσουν τα παιδιά μας να τρυπηθούν, και θα γίνει μακελειό"...προσοχή στη λεπτομέρεια της φρασεολογίας... εμβόλιο αυτοί, τρύπημα τα παιδιά... κι αν αυτός που δεν εμβολιάζεται γιατί φοβάται ότι θα πάθει κάτι, αυτός που εμπιστεύεται την επιστήμη στον εαυτό του, αλλά όχι στο παιδί του, πόσο μαλάκας είναι; Και υπάρχει όντως εμπιστοσύνη;... ή μήπως όχι;...

  8. #3653
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Οσοι εμβολιαστηκαν το γεναρη πρεπει να ξαναεμβολιαστουν γιατι το εμβολιο κραταει 6-8 μηνες, δε νομιζω οτι προλαβαινουμε για τειχος ανοσιας.
    Δε ξερω σε τι ποσοστο εμβολιασμου εχουμε φτασει αλλα μοιαζει λιγο δυσκολο το τειχος ανοσιας.
    Παρολα αυτα ετσι οπως τα λες θα ρισκαρουμε να εχουμε θανατους σε ηλικιακες ομαδες που εχουν κινδυνο 0% για να σωθουν οι 70 και ανω, που στην τελικη αν εμβολιαστουν δεν θα κινδυνευουν.
    Εγω παντως αν μου πει κανεις να εμβολιασω τα παιδια μου, του φαγα το λαρυγγι.
    Εγω εχω ραντεβου τη δευτερα για pfizer, 42 ετων
    Χωρις ίχνος κόντρας ή αμφισβήτησης. Γιατί εχεις θέμα με το συγκεκριμένο εμβόλιο; Γιατι ολα τα υπολοιπα φανταζομαι λογικά τα εχεις κανει στα παιδιά σου.

    Επίσης οπως θα προχωρήσει η κατασταση στα επόμενα χρόνια θα καταλήξουμε στο εξης: Ολοι οι ανεμβολιαστοι, αργα ή γρηγορα θα κολλήσουν. Και επομένως η συζήτηση θα μετατοπιστεί στο αν θέλω τις πιθανες μακροχρόνιες του ιού ή τις πιθανες μακροχρόνιες των εμβολίων. Τα εμβόλια μάλλον δεν θα εχουν. Ο ιός δεν ξερουμε ακομα τι αφήνει, long-term.
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 09/07/2021 στις 20:33.

  9. #3654
    Γιατι τα εμβολια που τους εχω κανει, τα προστατευουν απο κατι που απειλει τα ιδια, οχι τους παπουδες του

  10. #3655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Κάτσε ρε πατρίδα, όταν ήταν μωρά και τους έκανες το ένα εμβόλιο πίσω από το άλλο ήξερες / έψαχνες / ρώταγες αν υπήρχε 1/10000 να μείνουν στον τόπο ;
    Δλδ ρε πατριδα εσυ συμφωνεις με το να εμβολιαζουμε ανθρωπους που δεν κινδυνευουν, επειδη αυτοι που κινδυνευουν περιμενουν τον παισιο να τους σωσει οπως ειπε και ο φιλος παραπανω?
    Αισθανομαι λες και ξερετε κατι και δεν μας το λετε, πραγματικα δεν καταλαβαινω..

  11. #3656
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    κύριε Ιωάννη Φοξίδη, σήμερα θα κάνουμε ένα εμβόλιο στο παιδάκι σας κατά της μηνιγγίτιδας που δεν έχει ξαναδοκιμαστεί"... τι θα έλεγες; "Αααα τιμή μου!!! Τα εμβόλια έχουν σώσει τον κόσμο";...
    θα σου απαντησω οτι ολα τα εμβολια πρωτου παρουν εγκριση στην Ευρωπη παρουσιαζουν 3 σταδια κλινικων δοκιμασιων.Δεν κατανοω αυτο το ''ξαναδοκιμαστει ''που γραφεις https://www.ema.europa.eu/en/from-la...tient-timeline

    Και θα σου απαντησω σε οτι θες ,αλλα πριν οτιδηποτε θα ηθελα μια εμπεριστατωμενη αποψη των εμβολιαστικων αμφιβολιων σου καθως και των εναλλακτικων που προτεινεις
    κουκουρουκουκου

  12. #3657
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Δλδ ρε πατριδα εσυ συμφωνεις με το να εμβολιαζουμε ανθρωπους που δεν κινδυνευουν, επειδη αυτοι που κινδυνευουν περιμενουν τον παισιο να τους σωσει οπως ειπε και ο φιλος παραπανω?
    Αισθανομαι λες και ξερετε κατι και δεν μας το λετε, πραγματικα δεν καταλαβαινω..
    τι εννοεις με το '' δεν κινδυνευουν ''
    κουκουρουκουκου

  13. #3658
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    537
    Αν ο κορωνοιός αφορούσε αποκλειστικά ανήλικους θα έβγαινε εμβόλιο;

  14. #3659
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    θα σου απαντησω οτι ολα τα εμβολια πρωτου παρουν εγκριση στην Ευρωπη παρουσιαζουν 3 σταδια κλινικων δοκιμασιων.Δεν κατανοω αυτο το ''ξαναδοκιμαστει ''που γραφεις https://www.ema.europa.eu/en/from-la...tient-timeline

    Και θα σου απαντησω σε οτι θες ,αλλα πριν οτιδηποτε θα ηθελα μια εμπεριστατωμενη αποψη των εμβολιαστικων αμφιβολιων σου καθως και των εναλλακτικων που προτεινεις
    Η θεραπεία με Τ- λεμφοκύτταρα που παλεύουν στο Παπανικολάου θα μπορούσε να είναι μια καλή εναλλακτική; Ποια η άποψη σου στο θέμα;

  15. #3660
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Η θεραπεία με Τ- λεμφοκύτταρα που παλεύουν στο Παπανικολάου θα μπορούσε να είναι μια καλή εναλλακτική; Ποια η άποψη σου στο θέμα;
    ιατρικο δογμα '' Το προλαμβάνειν κρείττον εστί του θεραπεύειν ''
    κουκουρουκουκου

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF