Σελίδα 246 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 146196236241242243244245246247248249250251256296346 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.676 έως 3.690 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3676
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Σ' έχασα ομολογουμένως...
    Οι (π.χ αναπνευστικοι) ιοι δεν θεραπευονται,δλδ δεν υπαρχουν φαρμακα που να τους καταστρεφουν,οπως λειτουργουν τα αντιβιοτικα στα μικροβια η στα βακτηρια.Τους ιους τους σκοτωνει το ανοσοποιητικο μας συστημα(λεμε κανουν τον κυκλο τους).Πχ η γριππη περναει μονη της,δεν υπαρχει φαρμακο να την θεραπευσει στοχευμενα.Το tamiflu (οσελταμιβίρη) πχ που κακως ονομαζεται '' αντιγριππικο'' δρα οχι αιτιολογικα εναντιον του ιου αλλα μπορει να τον περιορισει με αλλο μηχανισμο.Δλδ δεν ειναι ειδικο για την γριππη φαρμακο.
    κουκουρουκουκου

  2. #3677
    αν μπορει να απαντησει καποιος που ειναι γιατρος/βιολογος/ειδικος ( κανονικος οχι του γκουγκλ)... πολυ απλοικα , καθε εμβολιο περιεχει μια ποσοτητα η μια κοπια του ιου που θελουμε να καταπολεμησουμε , ωστε το ανοσοποιητικο συστημα να παραγει τα καταλληλα αντισωματα ( λεμφοκυτταρα) για να τον αντιμετωπισει...αρα ουσιαστικα βαζουμε οικειοθελώς τον εκαστε ιο (ενα μικρο ποσοστο φανταζομαι) στον οργανισμο μας...σωστα στο περιπου?

  3. #3678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Κανεις μεγα λαθος.Αυτη την στιγμη γνωριζουμε καποια ολιγα για αυτη την νοσο σε επιπεδο οξειας λοιμωξης του αναπνευστικου
    Ακομη δεν γνωριζουμε τιποτα για την διαφαινομενη πολυσυστηματικη φλεγμονωδη νοσο που αφορα την εντοπιση της νοσου εκτος του αναπνευστικου ,τιην παθοφυσιολογια της ,την θεραπεια της καθως και τις μακροχρονιες συνεπειες της που πιθανοτατα αφορουν ολες τις ηλικιες.



    https://jamanetwork.com/journals/jam...rticle/2773338
    δε μπορω να κατσω να το διαβασω αυτο το πραγμα, ουτε να το αξιολογησω, μενω στην περιληψη που εκανες, αλλα αυτο δεν λεει τιποτα σε μενα, αν πχ το 90 % των μεχρι 35 νοσουν χωρις συμπτωματα και το υπολοιπο ποσοστο νοσει με δυο μερες πυρετο παθαινει πολυσυστηματικη φλεγμονωδη νοσο?
    Δλδ οταν λες οτι αφορα ολες τις ηλικιες, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι οταν καποιος το περναει σαν απλο κρυολογημα κινδυνευει να παθει κατι σοβαρο. Αυτοι που το περνανε βαρια ειναι οι ευπαθεις ομαδες, 60-70 βαλε και οι νεοτεροι με υποκειμενα.
    Η αποψη σου δλδ ειναι οτι ο υγιης πλυθυσμος μεχρι ~35 ετων κινδυνευει και πρεπει να εμβολιαστει?
    Παντως υπαρχουν πολλοι επιστημονες υποτιθεται διακεκριμενοι που λενε αλλα. Εγω δεν ειμαι απολυτος σε τιποτα, αλλα η επισημη ενημερωση απο τους αρμοδιους δεν με εχει πεισει ουτε κατα διανοια.

  4. #3679
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    αν μπορει να απαντησει καποιος που ειναι γιατρος/βιολογος/ειδικος ( κανονικος οχι του γκουγκλ)... πολυ απλοικα , καθε εμβολιο περιεχει μια ποσοτητα η μια κοπια του ιου που θελουμε να καταπολεμησουμε , ωστε το ανοσοποιητικο συστημα να παραγει τα καταλληλα αντισωματα ( λεμφοκυτταρα) για να τον αντιμετωπισει...αρα ουσιαστικα βαζουμε οικειοθελώς τον εκαστε ιο στον οργανισμο μας...σωστα στο περιπου?
    Ναι αλλα τον βαζουμε εξασθενημενο,οπως σε ολα τα εμβολια των ασθενειων που κανουμε .Και αυτο γινεται για να ''ασθενησουμε'' ελαχιστα στην αρχη (οι παρενεργειες που λεμε ) ωστε ο οργανισμος να αποκτησει ''αντισωματα'' που θα πολεμησουν την καταλληλη στιγμη τον ''κανονικο '' σε δυναμη ιο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #3680
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Οι (π.χ αναπνευστικοι) ιοι δεν θεραπευονται,δλδ δεν υπαρχουν φαρμακα που να τους καταστρεφουν,οπως λειτουργουν τα αντιβιοτικα στα μικροβια η στα βακτηρια.Τους ιους τους σκοτωνει το ανοσοποιητικο μας συστημα(λεμε κανουν τον κυκλο τους).Πχ η γριππη περναει μονη της,δεν υπαρχει φαρμακο να την θεραπευσει στοχευμενα.Το tamiflu (οσελταμιβίρη) πχ που κακως ονομαζεται '' αντιγριππικο'' δρα οχι αιτιολογικα εναντιον του ιου αλλα μπορει να τον περιορισει με αλλο μηχανισμο.Δλδ δεν ειναι ειδικο για την γριππη φαρμακο.
    Ο ιός αυτός το γυρνάει σε πνευμονία και βαριά... όταν πριν 2-3 χρόνια πάθαινες πνευμονία, σου έδιναν αντιβίωση και συγκεκριμένη θεραπευτική αγωγή, η οποία δεν ακολουθείται στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο οδηγία είναι οξυγόνο, κι αν δεν ανταποκριθεί, διασωλήνωση. Αφήνουμε στην άκρη γρίπες και κρυολογήματα, επιστήμονες έχουν πει ότι έχουν βρει θεραπεία για να αποτρέπονται οι θάνατοι όταν κάποιος νοσήσει βαριά, και κανείς δεν ενδιαφέρεται... η Pfizer λέει θα βγάλει χάπι που θα κάθεσαι σπίτι σου, θα το λαμβάνεις και δεν θα χρειάζεσαι νοσοκομειακή διακομιδή. Εδώ και μήνες, έχει έρθει Ελλάδα το εισπνεόμενο φάρμακο του Ισραηλινού γιατρού, αλλά ακόμα δεν έχουν βγάλει συμπεράσματα, απλά λένε δείχνει υποσχόμενο...

  6. #3681
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ο ιός αυτός το γυρνάει σε πνευμονία και βαριά... όταν πριν 2-3 χρόνια πάθαινες πνευμονία, σου έδιναν αντιβίωση και συγκεκριμένη θεραπευτική αγωγή, η οποία δεν ακολουθείται στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο οδηγία είναι οξυγόνο, κι αν δεν ανταποκριθεί, διασωλήνωση. .
    Στις ιογενεις πνευμονιες δεν δινουμε φαρμακα ,γιατι δεν υπαρχουν φαρμακα που να τις θεραπευουν αιτιολογικα.Τα αντιβιοτικα που δινουμε αφορουν δευτερογενεις επιλοιμωξεις απο μικροβια που επικαθονται στην ιογενη πνευμονια.Επικουρικα δινουμε οξυγονο με ρινικους καθετηρες ,βρογχοδιασταλτικα και ισως κορτιζονη η και κολχικινη σε περιπτωση covid πνευμονιας και παρακολουθουμε τις τιμες του Ο2 μεσω οξυμετριας.Εαν το οξυγονο αρχισει να πεφτει,αυτο σημαινει οτι εξαπλωνεται το υγρο που προκαλει ο ιος στους πνευμονες (πνευμονια) και οι πνευμονες δεν μπορουν πλεον να ανταπεξελθουν στην ανταλλαγη των αεριων του ασθενη με αποτελεσμα να πεφτει το Ο2 και να αυξανεται η συγκεντρωση CO2 στο αρτηριακο του αιμα οδευοντας σε θανατο .Ετσι τον διασωληνωνουμε βαζοντας τον σε αναπνευστηρα (θετικης τελοεκπνευστικης πιεσης PEEP ) που πιεζει τους πνευμονες να διαταθουν παρεχοντας οξυγονο με μηχανικη αναπνοη,ελπιζοντας οτι στον χρονο που ο ασθενης οξυγονωνεται μηχανικα ο ιος θα κανει τον κυκλο του και ο ασθενης θα αναρρωσει.Εδω ειναι που αποτυγχανουν ακριβως οι μεγαλυτεροι και οι με υποκειμενα νοσηματα (αλλα και υγιεις και νεοι )να καταφερουν να αναρρωσουν και καταληγουν απο τις διαφορες οξειες πνευμονικες επιπλοκες.Εδω εχουν εδαφος τα πειραματικα φαρμακα των ενεργοποιημενων T-λεμφοκυτταρων εναντιον του ιου, που αναφερθηκαν παραπανω τα οποια ομως ακομη εχουν διαδρομη πριν την εφαρμογη τους
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 09/07/2021 στις 22:56.
    κουκουρουκουκου

  7. #3682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα τον βαζουμε εξασθενημενο,οπως σε ολα τα εμβολια των ασθενειων που κανουμε .Και αυτο γινεται για να ''ασθενησουμε'' ελαχιστα στην αρχη (οι παρενεργειες που λεμε ) ωστε ο οργανισμος να αποκτησει ''αντισωματα'' που θα πολεμησουν την καταλληλη στιγμη τον ''κανονικο '' σε δυναμη ιο.
    ναι αυτο το εξασθενημενο εννοουσα και εγω ( εκανα εντιτ ενω απαντουσες)...ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ...φοβαμαι/δεν θελω να κανω το εμβολιο (και να βαλω στον οργανισμο μου εναν εξασθενημενο ιο για να ενισχυσω/δημιουργησω τα καταλληλα αντισωματα ) γιατι υπαρχει πιθανοτητα να παθω μια σοβαρη παρενεργια ( πχ θρομβωσεις η σε ελαχιστες περιπτωσεις να τα κακαρωσω)...αλλα δεν φοβαμαι να τον αντιμετωπισω ΜΗ εχοντας δημιουργησει την καταλληλη αμυνα οταν τον κολλησω (που με τους ρυθμους που κολλαει ειναι το μονο σιγουρο) σε φουλ επιθετικοτητα...
    αντιλαμβανομαι (και βαση λογικης) αν με το εμβολιο (εξασθενημενος ιος) κανω θρομβωσεις , τις ιδιες ( η και πιο σοβαρες) θα εχω αν κολλησω τον κανονικο ιο σε φουλ επιθετικοτητα...σωστα?
    θεωριτικα παντα φανταζομαι οτι λιγοτερο σοβαρες (και ισως πιο ευκολα αντιμετωπισημες ) θα ειναι αυτες απο εναν "εξασθενημενο" ιο παρα απο τον κανονικο...σωστα?
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 09/07/2021 στις 22:53.

  8. #3683
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    670
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    (αλλα και υγιεις και νεοι )
    στατιστικά φτάνουμε κοντά στις παρενέργειες των εμβολίων σε αυτές τις ηλιακές ομάδας

    0.001% κορονοιός vs 0.0001% εμβόλια


    έχεις πηγή για στατιστικά στο παραπάνω?

    Τα υπόλοιπα είναι ολόσωστα και απορώ με την υπομονή σου
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  9. #3684
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    .... θα ειναι αυτες απο εναν "εξασθενημενο" ιο παρα απο τον κανονικο...σωστα?
    Αυτό που παραβλέπεται εδώ είναι οτι οι νέες τεχνολογίες, τόσο του messenger RNA της Pfizer και της Μoderna, όσο και της ΑΖ με την τοποθέτηση των ακίδων σε φορέα, δεν έχουν καμμία σχέση με αυτό που κάποτε λέγαμε εμβολιασμό. (Δλδ την χρήση εξασθενισμένου ιού που αναφέρεις.)
    Είναι εντελώς άλλου παπά ευαγγέλιο, και στην περίπτωση της Pfizer τερμα για τέρμα διαφορετική τεχνολογία.

    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό, πάντα με ενδιαφέρουν οι νέες τεχνολογίες και τα πιθανά πλεονεκτήματά τους, αλλά θεωρώ οτι καλό θα ήταν να παρουσιάζεται λίγο πιο ξεκάθαρα οτι αυτά τα "εμβόλια" δεν είναι και τόσο εμβόλια σαν αυτά που ξέραμε. Ποιος ο λόγος για ντροπές τέτοια ώρα;

  10. #3685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Ποιος ο λόγος για ντροπές τέτοια ώρα;
    δεν αναφερα εγω για εξασθενισμενο ιο , καποιος πιο πανω (φανταζομαι γνωστεις επι του θεματος ) το εγραψε ετσι και εγω το κρατησα...εισαι γιατρος/βιολογος/κλπ και δεν εχεις την αναλογει πληροφορηση δηλαδη?

  11. #3686
    Παντού στη δουλειά μου έχουμε τοποθετήσει πινακίδες που λένε «εμπιστευτείτε τους ειδικούς επιστήμονες».
    Ξέρετε γιατί;
    Γιατί οι «ειδικοί επιστήμονες» ξέρουν λίγα περισσότερα από τους «μη ειδικούς».
    Όταν δεν μπορείτε να διαβάσετε «αυτό το κατεβατό» ξέρετε τι;
    Είναι επειδή δεν μπορείτε να το κατανοήσετε. Γιατί; Επειδή δεν ξέρετε.
    Και δεν ξέρετε επειδή ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΗΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ.

    Αλλά δεν είναι περίεργο. Ο μέσος άνθρωπος (όχι Έλληνας, άνθρωπος) νομίζει ότι με την «κοινή λογική» (common sense) μπορεί να έχει άποψη για τα πάντα.

    Θα σας πω ένα στατιστικό δεδομένο (με αυθαίρετες αντιστοιχίες) για τις ειδήσεις που διαβάζετε/ακούτε/βλέπετε.

    Έπεσε ένα 12όροφο κτήριο στο Μαϊάμι τον Ιούνιο και σκοτώθηκαν τρεις άνθρωποι.
    Είδατε πουθενά πόσα κτήρια ΔΕΝ ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ τον Ιούνιο στο Μαϊάμι;

    Είδατε πουθενά στις ειδήσεις πόσες κοπέλες ΔΕΝ δολοφονήθηκαν από τους συζύγους τους; Πόσα αεροπλάνα ΔΕΝ έπεσαν, Πόσα πλοία ΔΕΝ βυθίστηκαν;

    Στα νέα θα μάθετε τις εξαιρέσεις. Αυτές πουλάνε.

    Και οι γνωστοί σας μόνο τα αρνητικά θα σας πούνε.
    Τα θετικά δεν θα σας τα πει κανένας.

    «Μου είπε ένας όταν ήρθε στο μαγαζί ότι έπαθε ο κουμπάρος του θρόμβωση από το χ-ψ εμβόλιο».

    Πόσοι μπήκαν όμως στο μαγαζί που είχαν κάνει το χ-ψ εμβόλιο και ΔΕΝ ΕΠΑΘΑΝ ΤΙΠΟΤΑ; Ε;

    Πέθαναν από παρενέργειες των εμβολίων ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

    Πόσοι όμως ΔΕΝ ΕΠΑΘΑΝ ΤΙΠΟΤΑ;

    Αντιλαμβάνομαι ότι ο καθένας προτιμά να μην αποτελέσει το αρνητικό μέρος μιας στατιστικής. Και εγώ επίσης, μαζί σας.
    (δεν κρύβω ότι μόλις έκανα τη 2η δόση, έβαλα μαγνήτη στο χέρι μου να δω αν θα κολλήσει. Μαντέψτε το αποτέλεσμα).

    Προσωπικά, όταν βγήκε το εμβόλιο για τον H1N1 ΔΕΝ το έκανα. Και συμβούλεψα και κοντινούς μου ανθρώπους να ΜΗΝ το κάνουν. Την 1η χρονιά. Την επόμενη το έκανα.
    (Πλέον αμφιβάλω αν είχα δίκιο).
    Όμως, μιλάμε για έναν ιό που είναι κάργα μεταδοτικότερος. Και που όταν πέρυσι στο Italia το κοροϊδεύανε, έγινε ΜΑΚΕΛΕΙΟ (το γνωρίζω από πρώτο χέρι).

    Ακόμα λοιπόν και στη περίπτωση που τα εμβόλια προταθούν για το παιδί μου (αν και ως δηλωμένος άθεος), θα κάνω το σταυρό μου και θα τον τρυπήσω.

    Γιατί προτιμώ να εμπιστευτώ τον άνθρωπο που έχει φάει 15 χρόνια στη μελέτη, παρά τον μπάρμπα Μήτσο, τον ιολόγο του ίνσταγκραμ.

    Σόρρυ κι όλας δηλαδής.

  12. #3687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Παντού στη δουλειά μου έχουμε τοποθετήσει πινακίδες που λένε «εμπιστευτείτε τους ειδικούς επιστήμονες».
    Ξέρετε γιατί;
    Γιατί οι «ειδικοί επιστήμονες» ξέρουν λίγα περισσότερα από τους «μη ειδικούς».
    Όταν δεν μπορείτε να διαβάσετε «αυτό το κατεβατό» ξέρετε τι;
    Είναι επειδή δεν μπορείτε να το κατανοήσετε. Γιατί; Επειδή δεν ξέρετε.
    Και δεν ξέρετε επειδή ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΗΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ.

    Αλλά δεν είναι περίεργο. Ο μέσος άνθρωπος (όχι Έλληνας, άνθρωπος) νομίζει ότι με την «κοινή λογική» (common sense) μπορεί να έχει άποψη για τα πάντα.

    Θα σας πω ένα στατιστικό δεδομένο (με αυθαίρετες αντιστοιχίες) για τις ειδήσεις που διαβάζετε/ακούτε/βλέπετε.

    Έπεσε ένα 12όροφο κτήριο στο Μαϊάμι τον Ιούνιο και σκοτώθηκαν τρεις άνθρωποι.
    Είδατε πουθενά πόσα κτήρια ΔΕΝ ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ τον Ιούνιο στο Μαϊάμι;

    Είδατε πουθενά στις ειδήσεις πόσες κοπέλες ΔΕΝ δολοφονήθηκαν από τους συζύγους τους; Πόσα αεροπλάνα ΔΕΝ έπεσαν, Πόσα πλοία ΔΕΝ βυθίστηκαν;

    Στα νέα θα μάθετε τις εξαιρέσεις. Αυτές πουλάνε.

    Και οι γνωστοί σας μόνο τα αρνητικά θα σας πούνε.
    Τα θετικά δεν θα σας τα πει κανένας.

    «Μου είπε ένας όταν ήρθε στο μαγαζί ότι έπαθε ο κουμπάρος του θρόμβωση από το χ-ψ εμβόλιο».

    Πόσοι μπήκαν όμως στο μαγαζί που είχαν κάνει το χ-ψ εμβόλιο και ΔΕΝ ΕΠΑΘΑΝ ΤΙΠΟΤΑ; Ε;

    Πέθαναν από παρενέργειες των εμβολίων ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

    Πόσοι όμως ΔΕΝ ΕΠΑΘΑΝ ΤΙΠΟΤΑ;

    Αντιλαμβάνομαι ότι ο καθένας προτιμά να μην αποτελέσει το αρνητικό μέρος μιας στατιστικής. Και εγώ επίσης, μαζί σας.
    (δεν κρύβω ότι μόλις έκανα τη 2η δόση, έβαλα μαγνήτη στο χέρι μου να δω αν θα κολλήσει. Μαντέψτε το αποτέλεσμα).

    Προσωπικά, όταν βγήκε το εμβόλιο για τον H1N1 ΔΕΝ το έκανα. Και συμβούλεψα και κοντινούς μου ανθρώπους να ΜΗΝ το κάνουν. Την 1η χρονιά. Την επόμενη το έκανα.
    (Πλέον αμφιβάλω αν είχα δίκιο).
    Όμως, μιλάμε για έναν ιό που είναι κάργα μεταδοτικότερος. Και που όταν πέρυσι στο Italia το κοροϊδεύανε, έγινε ΜΑΚΕΛΕΙΟ (το γνωρίζω από πρώτο χέρι).

    Ακόμα λοιπόν και στη περίπτωση που τα εμβόλια προταθούν για το παιδί μου (αν και ως δηλωμένος άθεος), θα κάνω το σταυρό μου και θα τον τρυπήσω.

    Γιατί προτιμώ να εμπιστευτώ τον άνθρωπο που έχει φάει 15 χρόνια στη μελέτη, παρά τον μπάρμπα Μήτσο, τον ιολόγο του ίνσταγκραμ.

    Σόρρυ κι όλας δηλαδής.
    Δεν λενε ολοι οι ειδικοι τα ιδια,
    επισης οταν ρωτησα τον fox να μου εξηγησει τον λογο που πρεπει να εμβολιαστουν τα 20χρονα μου απαντησε οτι πρεπει να γινει για να μην εχει τρυπα το ανοσιακο φραγμα.
    Τελευταία τροποποίηση από kosni; 10/07/2021 στις 00:17.

  13. #3688
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    (δεν κρύβω ότι μόλις έκανα τη 2η δόση, έβαλα μαγνήτη στο χέρι μου να δω αν θα κολλήσει. Μαντέψτε το αποτέλεσμα).
    ναι αλλα μας κρυβεις για της ταχυτητες του 5G και τι σε εκανε να κανεις χωρις την θεληση σου ο BG...

  14. #3689
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Δεν λενε ολοι οι ειδικοι τα ιδια,
    .
    Γεγονός. Και έτσι πρέπει. Δεν είναι θρησκεία η επιστήμη.

    Το κακό είναι που πολλοί καθόλου ειδικοί συχνά αυτοπαρουσιάζονται σαν ειδικοί, λες και το γεγονός οτι μπορείς να εκμεταλευτείς τις φοβίες κάποιου σε κάνει ειδικό.

    Το χειρότερο όμως είναι όταν πραγματικοί ειδικοί τρώνε απίστευτο και χυδαίο πόλεμο γιατί προβάλουν απόψεις που δεν συμβαδίζουν με την μόδα του όποιου κατεστημένου.

    Και εγώ πιστεύω οτι πρέπει να ακούμε και να συμβουλευόμαστε τους ειδικούς, αλλά αναγνωρίζω επίσης οτι δεν είναι πάντα και το πιο εύκολο πράγμα.

    Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται όταν κάποιοι τριτοκλασάτοι γλύφτες καταφέρνουν να φτάσουν σε θέση "κυβερνητικών ειδικών".

    Όρος οξύμωρος φυσικά. Όπου ασκείται οικονομική ή πολιτική πίεση σε "ειδικό" αυτό μάλλον αυτόματα τον καθιστά αναξιόπιστο.

  15. #3690
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Δεν λενε ολοι οι ειδικοι τα ιδια,
    επισης οταν ρωτησα τον fox να μου εξηγησει τον λογο που πρεπει να εμβολιαστουν τα 20χρονα μου απαντησε οτι πρεπει να γινει για να μην εχει τρυπα το ανοσιακο φραγμα.
    για να απαξιωσεις ένα δεδομένο θα πρέπει να το υπερκερασεις.Πληροφορησε μας να μάθουμε και εμείς το πώς θα χτίσεις ανοσιακη άμυνα ,σε πόσο καιρό και με πόσες απώλειες,σε ένα πληθυσμό,με το 30%του συνόλου του να επιπολαζει τον ιό και τις μεταλλάξεις του....και όχι με "εγώ πιστεύω" αλλά με στατιστικά στοιχεία
    κουκουρουκουκου

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF