Σελίδα 248 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 148198238243244245246247248249250251252253258298348 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 3.706 έως 3.720 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #3706
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Σε συγχυση δεν ειμαι, η εσυ με δουλευεις η μου στελνεις αρθρα που δεν εχεις καταλαβει, παραθεσα τα στοιχεια του εοδυ και εκανα και μια εικασια οσων αφορα τα κρουσματα. Και εκανα εικασια γιατι τα στοιχεια τοτ εοδυ ειναι για τον πεο. Και σε εχω ρωτησει ευθεως για το αν κινδυνευουν οι υγιης νεοι, και εσυ μου απαντας με ενα αρθρο που λεει για τους καρδιακους τους υπερτασικους και τους πεθαμενους, μαλλον εισαι σε συγχυση. Δεν εχεις καταλαβει τι λεει αυτο που μου εστειλες και επιμενεις να με ρωτας για τειχος ανοσιας. Δεν με ενδιαφερει το τειχος ανοσιας, εγω ρωταω αν υπαρχει κανενας υγιης νεος που να εχει νοσησει σοβαρα και δεν μου απαντας. Εγω δεν εχω ακουσει ουτε ενα παραδειγμα απ την αρχη της πανδημιας. Και ρωταω, μπορουμε να το μαθουμε απο καποια επισημη αναφορα; Γιατι αν δεν κινδυνευουν, δεν μπορουμε να τους θεσουμε.σε.κινδυνο για να σωθουν οι γεροι. Ειναι μαλακια ,πως να το κανουμε.
    Δλδ πρεπει εγω να σου αποδειξω γιατι δεν πρεπει να εμβολιαστουν οι νεοι, ενω εσυ δεν μπορεις να μου βρεις ουτε ενα επισημο χαρτι που να λεει οτι οντως νοσουν βαρια και οι νεοι.Τοσο δυσκολο ειναι ρε π@υστη μου πια?
    Μαθε να συζητας σαν κυριος γιατι ο τροπος σου δειχνει το αντιθετο Το τι γνωριζω εγω για την δουλεια μου ασε να το ξερω εγω καλυτερα.Οσο για την ερωτηση σου αρκει να μπεις σε ενα επισημο σαιτ να το μαθεις https://covid19.gov.gr/covid19-live-analytics/ Και μαθε οτι το τοιχος ανοσιας που γραφεις οτι δεν σε... ενδιαφερει δεν επιτυγχανεται με ψεκασμους και κηραλοιφες αλλα με ανθρωπινες ζωες.Οποιασδηποτε ηλικιας ζωες ανθρωπων που χανονται.
    κουκουρουκουκου

  2. #3707
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    639
    Αν λοιπον εμβολιαστουν ολοι οι πανω απο 25, ολοι οσοι μπορουν και δεν εχουν προβληματα υγειας που τους το απαγορευουν, οι νεωτεροι γιατι να εμβολιαστουν; Απο ποιον θα κολλησουν και σε ποινο θα μεταδωσουν την νοσο; Οι εμβολιασμενοι ειναι ασφαλεις.
    Αφου τελικα αν νοσησουν αναμεταξυ τους θα ειναι "γριπουλα" η φαση, θα τους αφησει κουσουρια; Υπαρχει μελετη νεων ανθρωπων που αποκτησαν μονιμες βλαβες ειτε σε πνευμονες, ειτε στην καρδια εξαιτιας της νοσησης απο covid-19?

    Γιατι αυτο που ακουω ειναι οτι η πανδημια ειναι μια κατασταση ενεργη που ακομα μελετουν οι επιστημονες. Πως φτασαμε σε τετοια συμερασματα; Και στο τελος τελος ποσους αφορουν; Το 1/100.000 ? Πως ξερουμε οτι οι νεοι με προβληματα τετοια δεν θα τα ανεπτυσαν μεγαλωνοντας ετσι κι αλλιως;

    Δεν ξερω, ενω ημουν υπερ των εμβολιων για οσους κινδυνευουν και εμβολιαστηκα οπως και ολοι οι γνωστοι, συγγενεις και φιλοι, δεν νομιζω οτι θα βαλω το 13χρονο παιδι μου στην διαδικασια. Δεν πιστευω οτι τον αφορα το θεμα. Ολα τα υπολοιπα εμβολια που τον αφορουν τα εχει κανει και το bexcero που κοστισε 2Χ110€

  3. #3708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Μαθε να συζητας σαν κυριος γιατι ο τροπος σου δειχνει το αντιθετο Το τι γνωριζω εγω για την δουλεια μου ασε να το ξερω εγω καλυτερα.Οσο για την ερωτηση σου αρκει να μπεις σε ενα επισημο σαιτ να το μαθεις https://covid19.gov.gr/covid19-live-analytics/ Και μαθε οτι το τοιχος ανοσιας που γραφεις οτι δεν σε... ενδιαφερει δεν επιτυγχανεται με ψεκασμους και κηραλοιφες αλλα με ανθρωπινες ζωες.Οποιασδηποτε ηλικιας ζωες ανθρωπων που χανονται.
    Δεν ηθελα να σε προσβαλω, παντως απο τα γραφηματα του εοδυ δεν βγαινει και κανα συμπερασμα οσον αφορα τον προβληματισμο μου, μαλλον κανω κακη αναγνωση, τι να πω.
    Παρολαυτα ακομα δεν μου ειπες αν εχεις ακουσει για καμια νοσηλεια νεου υγιη ανθρωπου, εχω ρωτησει 15 φορες και δεν παιρνω απαντηση. Το γραφημα του εοδυ ειναι η απαντηση σου?

  4. #3709
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    ελαχιστοι νεοι ανθρωποι(18-30) χωρις υποκειμενα νοσηματα διασωληνωθηκαν και ακομα πιο λιγοι απεβιωσαν.Η ιωση αυτη στατιστικα συμπεριφερεται τυπικα για το ειδος της οσο αφορα τις βραχυχρονιες επιπτωσεις της και τον κινδυνο θανατου.Οι μακροχρονιες ενδειξεις βλαβων στα διαφορα συστηματα ειναι σε ερευνητικη εξελιξη.Οι επιπτωσεις θα φανουν μετα μια πενταετια το ελαχιστο.Οι νεοι πρεπει να εμβολιαστουν για να σταματησει να ανακυκλωνεται ο ιος προσφεροντας μεταλλαξεις που δεν καλυπτονται απο τον εμβολιασμο ,διατηρωντας με αυτον τον τροπο πανδημια ενεργη.
    κουκουρουκουκου

  5. #3710
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αν λοιπον εμβολιαστουν ολοι οι πανω απο 25, ολοι οσοι μπορουν και δεν εχουν προβληματα υγειας που τους το απαγορευουν, οι νεωτεροι γιατι να εμβολιαστουν; Απο ποιον θα κολλησουν και σε ποινο θα μεταδωσουν την νοσο; Οι εμβολιασμενοι ειναι ασφαλεις.
    Το εμβολιο δεν προστατευει απο την λοιμωξη αλλα απο τις επιπλοκες της και τον κινδυνο διασωληνωσης.Δλδ ο ιος δεν εξαφανιζεται ,αλλα γινεται εποχιακος και αδυναμος για την υγιη κοινοτητα. Οι ευπαθεις ομαδες θα εμβολιαζονται καθε χρονο ,οπως με την γριπη αλλά για να γίνει αυτό και κυρίως για τις μεταλλάξεις χρειάζεται να υψωθεί τοίχος ανοσίας.
    κουκουρουκουκου

  6. #3711
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    786
    Δύο απλες ερωτήσεις:

    1.Αν κολλήσεις τον ιό στην Ελλάδα σήμερα τι πιθανότητες έχεις να πεθάνεις ανάλογα με την ηλικία σου (0-20/20-40/40-60/60+) ανεξαρτήτως προηγούμενης κατάστασης υγείας.

    2.Τι πιθανότητες έχει να κολλήσει (ανεξαρτήτως ηλικίας και κατάστασης υγείας) ένας βοσκός στο βουνό με έναν ας πούμε οδηγό αστικού λεωφορείου στην Αθήνα.(θερμή παράκληση,για το δεύτερο ερώτημα μη μου πείτε ότι δεν είναι μετρήσιμο,και οι βοσκοί κινητό κουβαλάν μαζί τους...)

  7. #3712
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    1 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ψοωιδ 19.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	429423 https://eody.gov.gr/wp-content/uploa...t-20210706.pdf
    2
    συγχρωτισμος = λοιμωξη
    κουκουρουκουκου

  8. #3713
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Δύο απλες ερωτήσεις:

    1.Αν κολλήσεις τον ιό στην Ελλάδα σήμερα τι πιθανότητες έχεις να πεθάνεις ανάλογα με την ηλικία σου (0-20/20-40/40-60/60+) ανεξαρτήτως προηγούμενης κατάστασης υγείας.

    2.Τι πιθανότητες έχει να κολλήσει (ανεξαρτήτως ηλικίας και κατάστασης υγείας) ένας βοσκός στο βουνό με έναν ας πούμε οδηγό αστικού λεωφορείου στην Αθήνα.(θερμή παράκληση,για το δεύτερο ερώτημα μη μου πείτε ότι δεν είναι μετρήσιμο,και οι βοσκοί κινητό κουβαλάν μαζί τους...)
    Κοψε γιατι θα έρθω να ζητησω το κινεζικο δυναμοκλειδο,οταν θα λειπεις εννοειται

  9. #3714
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    786
    Ευχαριστώ,για τη δεύτερη ερώτηση μου υπάρχει κάποια απάντηση με αριθμούς;(έστω από άλλη χώρα)

  10. #3715
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Σύμφωνα με τα Κέντρα Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων ο νέος κορωνοϊός του 2019 εξαπλώνεται κυρίως όταν υγιείς άνθρωποι έρχονται σε στενή προσωπική επαφή με άτομο που έχει COVID-19 και βήχει ή φταρνίζεται. (Αυτός είναι και ο λόγος που η κοινωνική απόσταση είναι τόσο σημαντική.)
    Αρα ο οδηγος του λεωφορειου κινδυνευει περισσοτερο ,ο βοσκος σιγουρα οχι
    Νουμερα αναφορας υπαρχουν στις σελιδες του εοδυ (ιικο φορτιο )
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 10/07/2021 στις 11:32.
    κουκουρουκουκου

  11. #3716
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει μελετη νεων ανθρωπων που αποκτησαν μονιμες βλαβες ειτε σε πνευμονες, ειτε στην καρδια εξαιτιας της νοσησης απο covid-19?

    Ναι υπάρχουν αρχικές μελέτες. Αυτό ανησυχεί περισσότερο τους επιστήμονες. Την πιο σοβαρή από αυτές την έψαξα χθες και δεν τη βρήκα. Αν τη βρω θα την γράψω εδώ και θα στην στείλω πμ

  12. #3717
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    786
    Από τη στιγμή που ξεκίνησαν οι εμβολιασμοί στην Ελλάδα τα ποσοστα αυτών που μολύνθηκαν και απεβίωσαν (συνολικα και κατά ηλικιακή ομάδα) έχουν μεταβληθεί σημαντικά;

  13. #3718
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Το πρόβλημα όταν εμβολιαζεις όλο τον πληθυσμό με κάτι σχετικά νέο είναι πως αν κάτι πάει στραβά ,αν ξαναλέω ( έχει συμβεί στο παρελθόν , μπορεί να συμβεί και τώρα) και αυτό ανακαλυφθεί στην πορεία θα μιλάμε για τη μεγαλύτερη τραγωδία όλων των αιώνων , διάβαζα τις προάλλες για μια περίπτωση κάπου στα 60's για παιδιά που γεννήθηκαν χωρίς χέρια και πόδια από φάρμακο που λάβανε οι μητέρες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ...



    Προσωπικά αν και έχω λάβει 2 φορές εμβόλιο χωρίς έγκριση με δική μου υπογραφή και ευθύνη ποτέ δεν πήρα απάντηση για ένα φάρμακο από επιστήμονες του τύπου " δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι σε 10 χρόνια δεν βγάλεις λέπια , αλλά τώρα καλό είναι να το κάνεις " ...wtf δηλαδή;

    κάτι ακόμα , μπορεί κάποιος ειδικός να μας πει πόσα φάρμακα η εμβόλια προτείνονται σε όλο το πληθυσμο που να έχουν πιθανή παρενέργεια θάνατο;
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 10/07/2021 στις 12:58.

  14. #3719

  15. #3720
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα όταν εμβολιαζεις όλο τον πληθυσμό με κάτι σχετικά νέο είναι πως αν κάτι πάει στραβά ,αν ξαναλέω ( έχει συμβεί στο παρελθόν , μπορεί να συμβεί και τώρα) και αυτό ανακαλυφθεί στην πορεία θα μιλάμε για τη μεγαλύτερη τραγωδία όλων των αιώνων , διάβαζα τις προάλλες για μια περίπτωση κάπου στα 60's για παιδιά που γεννήθηκαν χωρίς χέρια και πόδια από φάρμακο που λάβανε οι μητέρες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ...



    Προσωπικά αν και έχω λάβει 2 φορές εμβόλιο χωρίς έγκριση με δική μου υπογραφή και ευθύνη ποτέ δεν πήρα απάντηση για ένα φάρμακο από επιστήμονες του τύπου " δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι σε 10 χρόνια δεν βγάλεις λέπια , αλλά τώρα καλό είναι να το κάνεις " ...wtf δηλαδή;

    κάτι ακόμα , μπορεί κάποιος ειδικός να μας πει πόσα φάρμακα η εμβόλια προτείνονται σε όλο το πληθυσμο που να έχουν πιθανή παρενέργεια θάνατο;
    http://pathologia.eu/loimoxeis/pws-t...a-kai-embolia/
    Καμμια σχέση με σήμερα η τεχνολογία και η ασφάλεια των φαρμακων
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF