Σελίδα 25 από 46 ΠρώτοΠρώτο ... 15202122232425262728293035 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #361
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Μια ερωτηση σε ολους εσας που παραγγελνετε και εχετε στιλακι και τουπε παρε μου τσιγαρα,ανεβα στον εκτο με τα ποδια,αργησες περιμενω τοση ωρα και κλεινετε και τις πορτες πανω στα μουτρα αφου ειναι ντελιβερας 'σκουπιδι' και για αυτο γενηθηκε να κανει και δε μπορει κατι καλυτερο πως πινετε και τρωτε αφοβα οτι σας εφερε.
    This thread is worthless without pics
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #362
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Διαβάζει και η παπασούζαινα το φόρουμ ε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #363
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το γυρίσαμε στα δακρύβρεχτα βιωματικά τώρα; για να καταλάβω....

    Παπασούζα, άσε τα σάπια Εσύ
    Οχι αληθεια λεω...Με λες και μαλακα δηλαδη...Και ανορθογραφος και μαλακας
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #364
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.781
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris xj Προβολή μηνύματος
    Εγώ ένα παράπονο έχω....
    Βγαίνουν όλοι οι μαντραχαλοι με το σλιπακι να πάρουν την παραγγελία....
    Μια γκόμενα να βγει με το στρινγκ..ποτέ.....
    Βιωματικά κ εγω������
    Χτυπάω που λες το κουδούνι, ακούω τα βήματα από μέσα, ανοίγει η πόρτα βιαστικά-δυναμικά, και ξεπροβάλει μια ξανθειά (πάνω-κάτω) γύρω στα 45κάτι, λεπτή, στενή γραμμή, εντελώς γυμνή. ΕΝΤΕΛΩΣ. Λίγο σαν χωριάτισα, λίγο ξεπεσμένη-ξινισμένη στα μούτρα λόγω 45+, αλλά γυμνή.

    Πρόλαβα και είδα, το περιποιημένο και με κόμμωση ξανθό γουνάκι.

    Υποθέτω ότι κάποιον άλλον περίμενε αυτή, και δεν είχε ιδέα ότι αναμενόταν και ντελιβεράς, οπότε ξαφνιάζεται που με βλέπει, ντρέπεται, και μου κλείνει την πόρτα στα μούτρα. Με κλειστή την πόρτα , την ακούω να ρωτάει κάποιον μέσα αν έχει παραγγείλει, ακούγεται μια αντρική φωνή, με ρωτάει πόσο κάνει, ανοίγει πόρτα βγαίνει ΜΟΝΟ χέρι, δίνει λεφτά, παίρνει παραγγελία, κλείνει πόρτα.

    Στο μαγαζί αυτό δουλεύαμε 2 ντελιβεράδες σύνολο, οπότε πήγε το μυαλό μου, μήπως έτρεχε κανά στόρι με τον άλλον, και περίμενε να εμφανιστεί αυτός, αλλά ούτε ο άλλος ήξερε κάτι όταν το συζήτησα.

    Από το σπίτι αυτό, δεν ξαναπήραν ποτέ ξανά παραγγελία.

    Το γουνάκι ακόμα το θυμάμαι πως χανόταν μέσα εκεί στο ''βαθούλωμα'' της λεκάνης. Κλασσικά χαζογέλαγα σε όλη την βάρδεια.

    ------

    Μια άλλη πάλι, φοιτήτρια στην φοιτητική εστία, μου είχε ανοίξει με μαγιώ μπικίνι μεταλιζέ ιριδίζον. Χειμωνιάτικα. Γέλασε, γέλασα, δεν την ξανάδα.

    3 χρόνια ντελίβερι, αυτές οι δύο περιπτώσεις, ήταν όλες κι όλες, οι ''πιπεράτες'', τίποτα άλλο δεν προέκυψε, ποτέ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #365
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Επιτέλους το νήμα αποκτά ενδιαφέρον

    Για πείτε, για πείτε...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #366
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    3 χρόνια ντελίβερι, αυτές οι δύο περιπτώσεις, ήταν όλες κι όλες, οι ''πιπεράτες'', τίποτα άλλο δεν προέκυψε, ποτέ.
    Ούτε ένας δηλαδή εδώ μέσα που να του έχει τύχει κάτι τέτοιο; Πφφφ... Deliver-@ss σου λέει μετά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #367
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ούτε ένας δηλαδή εδώ μέσα που να του έχει τύχει κάτι τέτοιο; Πφφφ... Deliver-@ss σου λέει μετά.
    Δυστυχώς η ζωή δεν είναι ταινία πορνο.....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #368
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Φίλε αυτό που υπονόησες ούτε για πλάκα δεν πρέπει να λέγεται. Λίγη ντροπή δηλαδή...

    Μου σηκώθηκε η τρίχα και μόνο που το διάβασα, γιατί για να το έγραψες σημαίνει πως σου έχει περάσει έστω από το μυαλό.
    Γιατί εσένα δε σου έχει περάσει από το μυαλό ότι στο σερβιτόρο, το μάγειρα, και τέλος πάντων όσους βάζουν χέρι σε αυτό που τρως, έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι ευγενικός και καλοπροαίρετος?
    Χωρίς να εννοώ φυσικά ότι έχει το οποιοδήποτε δίκιο να φτύσει στο φαγητό σου ή οτιδήποτε άλλο.
    Εγκληματικό είναι. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν το λαμβάνεις υπόψη σου.


    Επίσης, απορώ με όσους μιλάνε για αγενείς ντελιβεράδες. Ελάχιστες φορές έχω πέσει σε αγενή ντελιβερά. Τί έκανε δηλαδή κι έγινε αγενής? Σου πέταξε τη σακούλα στα μούτρα?
    Εκτός κι αν έχουμε φτάσει να θεωρούμε αγένεια το να ρωτήσει "Ρε παλικάρια πόσο είναι το σκορ γιατί δεν έχω προλάβει να δω?" ή να μην έχει ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά όταν σου δίνει την παραγγελία μιας και το στόμα του είναι απασχολημένο να μασουλάει το παπάρι του από το κρύο.
    Κι αν τέλος πάντων είναι τόσο μαλάκας και φέρθηκε με αγένεια, πάρε τηλέφωνο στο μαγαζί που δουλεύει και πες το.

    Το να δίνεις τιπ είναι φυσικά προαιρετικό, όπως επίσης είναι προαιρετικό το να ασκείς το δικαίωμά σου να είσαι γαϊδούρι.
    Μπορείς να το αποφύγεις, δε σε υποχρεώνει κανείς.
    Και το ένα και το άλλο.

    Προσωπικά τιπς αφήνω πάντα, και πολύ περισσότερο τις μέρες που ο καιρός (είτε πολλή ζέστη είτε πολύ κρύο κλπ) με κάνει να σκέφτομαι πόσο δε θα γούσταρα να είμαι στη θέση του τύπου και να μου γ@μιέται το σπίτι πάνω σε ένα παπί επί 5-10 ώρες στο δρόμο. Δηλαδή του πούστη! Μηχανάκια καβαλάμε όλοι εδώ μέσα. Έχουμε δει τί γαμήσι είναι να παγώνει ο κώλος σου και να μη νιώθεις χριστό απο το κρύο. Να πω ότι η μάνα μου δεν ξέρει, πάει στο διάολο. Δεν έχει φάει ποτέ κρύο μηχανής. Αλλά για μας που το ξέρουμε αυτό το πράγμα, πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι πώς γίνεται να μην μπεις λίγο στη θέση του τύπου.

    Ακόμα κι αν τύχει να παραγγείλω με κάρτα γιατί δεν έχω μετρητά, πάντα θα τσεκάρω πρώτα αν έχω ψιλά για να αφήσω φιλοδώρημα αλλιώς δε θα παραγγείλω καν.
    Ισχύει ότι ορισμένοι (ελάχιστοι από τη δική μου εμπειρία) ντελιβεράδες είναι κάπως κακομουτσουνιασμένοι όταν ξέρουν ότι η παραγγελία είναι με κάρτα οπότε μπορεί ο μαλάκας να μην τους αφήσει τίποτα, αλλά ακόμα και σ'αυτή την περίπτωση προτιμώ να τον βγάζω ψεύτη δίνοντας του τιπ και βλεποντας τη φάτσα του να με κοιτάει έκπληκτος, παρά να του επιβεβαιώνω το φόβο του ότι έπεσε σε μαλάκα που επειδή πλήρωσε με κάρτα δε θα ασχοληθεί να βγάλει 1€ από το πορτοφόλι.

    Φυσικά και υπάρχει κόσμος που είναι πολύ δύσκολα οικονομικά και δεν τον παίρνει να αφήνει 2ευρα και 3ευρα, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιον που έχει την άνεση να παραγγείλει φαγητό/καφέ (κάτι το οποίο το λες και πολυτέλεια), και δεν του περισσεύει έστω ένα 20άλεπτο ή 50άλεπτο να αφήσει στον άνθρωπο που του τα φέρνει.

    Δηλαδή αν η πίτσα σου είχε 8€ θα την έπαιρνες, ενώ αν είχε 8,30€ θα έλεγες "Σόρυ είναι ακριβή, θα κάτσω νηστικός"?

    Όσον αφορά την εγκύκλιο, το να είναι το μηχανάκι κι ο εξοπλισμός του καταστήματος είναι κάτι που έπρεπε να έχει γίνει εδώ και χρόνια, όπως ισχύει για τόσες άλλες επιχειρήσεις που οφείλουν να παρέχουν μηχανάκια αυτοκίνητα κλπ σε όσους τα χρειάζονται για να κάνουν τη δουλειά που έχουν προσληφθεί να κάνουν.

    Και για να το αλαφρύνουμε και λίγο


    https://www.youtube.com/watch?v=3DrTSQ8WhFw

  9. #369
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Δουλειά γραφείου, ξέρετε, από αυτές που δεν κάνεις τίποτα.
    Θεματάκι άχαστο: ποιά είναι πιο δύσκολη δουλειά? στο γραφείο η στο γιαπί? 80 σελίδες πληκτρολογιόφαπες χαλαρα

  10. #370
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Θεματάκι άχαστο: ποιά είναι πιο δύσκολη δουλειά? στο γραφείο η στο γιαπί? 80 σελίδες πληκτρολογιόφαπες χαλαρα
    Αν πάρεις 10 τυχαία άτομα, ποια από τις 2 θα κάνουν ευκολότερα;
    Life begins at 45°.

  11. #371
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Γιατί εσένα δε σου έχει περάσει από το μυαλό ότι στο σερβιτόρο, το μάγειρα, και τέλος πάντων όσους βάζουν χέρι σε αυτό που τρως, έχεις ένα λόγο παραπάνω να είσαι ευγενικός και καλοπροαίρετος?
    Χωρίς να εννοώ φυσικά ότι έχει το οποιοδήποτε δίκιο να φτύσει στο φαγητό σου ή οτιδήποτε άλλο.
    Εγκληματικό είναι. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν το λαμβάνεις υπόψη σου.
    ]
    Μιας κι εγω ειμαι απο την αλλη μερια του θεματος, απο αυτους που βγαζουν το φαγητο και εχω πολυ καλη ιδεα για το τι συμβαινει. Οχι, δε μου εχει περασει απο το μυαλο και ουτε απο τον κοσμο θα επρεπε να περναει. Υπαρχει τοση προσπαθεια και τοσος κοπος απο ολο το προσωπικο σε ενα μαγαζι εστιασης (απο την καθαριστρια και τη λαντζερα, μεχρι τον σεφ και τον ιδιοκτητη) που θα επρεπε κανεις να ειναι εγκληματικα ηλιθιος και αντιεπαγγελματιας για να κανει κατι τετοιο. Αυτος που σκεφτεται ετσι πρωτα απ'ολα δε σεβεται τους συναδελφους του που ιδρωνουν για να φτιαξουν το φαγητο (χωρις να παιρνουν και τιπς), στη συνεχεια τον ιδιοκτητη που του δινει μεροκαματο και φυσικα τον πελατη που πληρωνει.

    Στα δεκαπεντε χρονια που δουλευω σε κουζινες μια φορα ακουσα τετοια εξυπναδα απο βοηθο σερβιτορου (οχι οτι εκανε κατι, αλλα οτι σε καποιον πελατη θα αξιζε) και την αλλη μερα ειχε παρει ποδι. Οπως εγραψα, ουτε για αστειο δεν λεγονται αυτα. Κανουμε μια δουλεια που εχει αμεσες προεκτασεις στην υγεια των συνανθρωπων μας και δεν εχει καμια θεση τετοια συμπεριφορα. Το πακετο που θα παει στο σπιτι μπορει να το φαει ενα παιδακι, μια εγκυος ή ενας ηλικιωμενος ανθρωπος. Προς Θεου ρε παιδια δηλαδη...

  12. #372
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ακόμα και να κυκλοφορήσει σαν φήμη, επειδή το είπε κάποιος διανομέας πάνω στα νεύρα του ή κάποιος κακοπροαίρετος σαν συκοφαντία, είναι ικανό, ειδικά σε κλειστή κοινωνία, να ζημιώσει έντονα ένα κατάστημα. Φαντάσου να κυκλοφορήσει φήμη ότι οι διανομείς της τάδε πιτσαρίας κάνουν κάτι άσχημο στο φαγητό που κουβαλάνε, αν κάποιος δεν τους δώσει ικανοποιητικό φιλοδώρημα ή αν δεν τους φερθεί με τρόπο που εκείνοι θεωρούν σωστό ή αν το αφεντικό τους πιέσει. Νομίζεις ότι ο κόσμος θα αρχίσει να δίνει μεγαλύτερα φιλοδωρήματα ή μήπως θα προτιμήσει να παραγγείλει από αλλού ή να μην παραγγείλει καθόλου;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #373
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας κι εγω ειμαι απο την αλλη μερια του θεματος, απο αυτους που βγαζουν το φαγητο και εχω πολυ καλη ιδεα για το τι συμβαινει. Οχι, δε μου εχει περασει απο το μυαλο και ουτε απο τον κοσμο θα επρεπε να περναει. Υπαρχει τοση προσπαθεια και τοσος κοπος απο ολο το προσωπικο σε ενα μαγαζι εστιασης (απο την καθαριστρια και τη λαντζερα, μεχρι τον σεφ και τον ιδιοκτητη) που θα επρεπε κανεις να ειναι εγκληματικα ηλιθιος και αντιεπαγγελματιας για να κανει κατι τετοιο. Αυτος που σκεφτεται ετσι πρωτα απ'ολα δε σεβεται τους συναδελφους του που ιδρωνουν για να φτιαξουν το φαγητο (χωρις να παιρνουν και τιπς), στη συνεχεια τον ιδιοκτητη που του δινει μεροκαματο και φυσικα τον πελατη που πληρωνει.

    Στα δεκαπεντε χρονια που δουλευω σε κουζινες μια φορα ακουσα τετοια εξυπναδα απο βοηθο σερβιτορου (οχι οτι εκανε κατι, αλλα οτι σε καποιον πελατη θα αξιζε) και την αλλη μερα ειχε παρει ποδι. Οπως εγραψα, ουτε για αστειο δεν λεγονται αυτα. Κανουμε μια δουλεια που εχει αμεσες προεκτασεις στην υγεια των συνανθρωπων μας και δεν εχει καμια θεση τετοια συμπεριφορα. Το πακετο που θα παει στο σπιτι μπορει να το φαει ενα παιδακι, μια εγκυος ή ενας ηλικιωμενος ανθρωπος. Προς Θεου ρε παιδια δηλαδη...
    Βρε μαζί σου.
    Λες να έχω όρεξη να τρώω φαγητό που έχει φτύσει ο άλλος μέσα ή να επικροτώ τέτοια συμπεριφορά?
    Μπράβο σου που το βλέπεις έτσι, και μπράβο σε όλους τους μαγαζάτορες που έχεις δουλέψει.
    Αυτονόητο είναι για κάποιους (ευτυχώς), αλλά για άλλους δεν είναι (δυστυχώς).

  14. #374
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.781
    Ξεκολλάτε, το σενάριο κάτι έφτυσε ο μαγειρας-σερβιτορος-ντελιβερας, το έχουμε δει σαν αστείο, σε αμέτρητες ταινίες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #375
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Ακούστηκαν και απ τις δυο πλευρές σοφά πράγματα, αλλά και βαρύγδουπες μαλακίες. (Σε μερικές περιπτώσεις απ τα ίδια άτομα.) Μη λέτε μεγάλα λόγια. (και οι δυο πλευρές) Κρατάτε μια πισινή, γιατί δεν ξέρεις πους τα φέρνει τούμπα η πουτάνα η ζωή.
    Γιατί νομίζετε οι πολιτικοί μας δίνουν άδειες στους βαρυποινίτες? Γιατί γνωρίζουν ότι... "δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή"

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 19:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 06:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 13:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 14:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 12:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF