Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 65

Θέμα: Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?

  1. #31
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Μπορεί να εκλαϊκεύω αλλά ουσιαστικά η εμπειρία μου λέει ότι μονο το παράδειγμα γίνετε κατανοητό απ'όλους .
    Γι' αυτό και το προσαρμόζω στο cayenne και το παπάκι.

    Φίλε Filosofos,
    Σύμφωνο με βρίσκεις στα λόγια του Μακρυγιάννη, αλλά η ουσία είναι ότι η Ελληνική κοινωνία απέχει μακράν από αυτά , στη δεδομένη χρονική στιγμή.
    Με το παραπάνω λοιπόν, η καθημερινότητα όλων των πολιτών , θα έπρεπε να βρίσκεται κάπου κοντά στο στο παπάκι μέχρι να μπορούν όλοι να πάρουν cayenne. Σωστά?

    Κι αν όντως είναι έτσι , τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν cayenne , και κατ'επέκταση καμμία εξέλιξη στο συγκεκριμένο είδος προϊόντων.

    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  2. #32
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
    quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Μα το ουσιαστικο ατομικο οφελος ειναι συνεπεια του συλλογικου. Αν δεν υπαρχει συλλογικο οφελος, τοτε το ατομικο οποιο και αν ειναι αυτο θα ειναι προσκαιρο
    --------------------------------------------------------------------------------
    DrBig !

    Aφου ξεκαθαρίσουμε πως δεν μιλάμε για υλικά οφέλη και ούτε αναφερόμαστε σε κοινωνίες μερμυγκιών...

    Αν (συμφωνα με τον συλλογισμό σου) "Το συλλογικό όφελος συνεπάγεται το ατομικό" και όχι αντίστροφα (όπως εγώ υποστηρίζω) .. Τότε ποιός έχει την ευθύνη ??

    Δηλ. Την δυστυχία ή την ευτυχία του ατόμου την χρεώνεις στην "κακούργα" κοινωνία απαλασσοντας το άτομο απο την ευθύνη?

    Για να θυμηθούμε και τον παπού Σοφοκλή.

    Ισμήνη? (προτάσσει το συλλογικό όφελος και υποτάσσεται) ή Αντιγόνη? (λειτουργεί σαν άτομο και αντιδρά). Ποιά απ'τις δυό προάγει πολιτισμικά το σύνολο και άρα δημιουργεί πραγματικό συλλογικό όφελος??

    Είναι δυνατόν επίσης χωρίς υγιή στοιχεία-άτομα να φτιάξουμε υγιές σύνολο?



    Ουφ..

    Είναι πάντως πολύπλοκο..

    Η ευθυνη της προσωπικης ευτυχιας/δυστυχιας ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση, το κοινωνικο πλαισιο σιγουρα ομως βοηθαει. Αλλα αυτο ειναι ασχετο με τα οσα ειπα.

    Ακομα, προφανως και το υγιες συνολο αποτελειται μονο απο υγιη στοιχεια, που ειπα το αντιθετο? Αυτο που ειπα ειναι οτι το υγιες συνολο παραγεται μονο οταν το υγιες ατομο κρινει και πραττει βασει του οφελους του συνολου. Και αυτος ακριβως ειναι κατ'εμε ο ορισμος του υγιους ατομου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #33

    Re: Re: Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    κατσε να στο θυμησω.

    το λένε ΑΓΑΠΗ.

    δεν κανεις κατι πονηρό για να αποκτησεις περιουσία και προσευχεσαι για τον πλησιον σου να μην κάνει ούτε και αυτος, παρα να παραμεινει με ψυχη αμόλυντη και αγαθά που τον βοηθούν να νοιωσει την πραγματικη ευτυχία.

    στην πρώτη περίπτωση, δεν βρίζεις το παρανομο 5καβαλο παρα προσευχεσαι να μην συμβει κατι, κι αν μπορεις υπενθυμιζεις ποσο επικίνδυνο ειναι αυτο που κανει

    στη δευτερη χαίρεσαι με τη χαρα του δίπλα σου για την ανετη ζωη του και συνεχιζεις το δρομο σου.

    Έκανα λίγο εμετό...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
    filosofos έγραψε Νο1:

    ".....Οσο για τον φίλο στην προηγούμενη σελίδα που ήθελε να του διευκρινίσει η εύη πού ακριβώς είναι η αλήθεια, το μόνο που έχω να πώ, είναι ......"
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Εγώ είμαι ο φίλος...

    Ε δεν την μαστίγωσα κιόλας.. (την Εύη)... κουβέντα κάνουμε...


    filosofos εγραψε Νο2:
    "..... αλλά εγώ είμαι σωκρατικός, και φυσικά ........."
    ------------------------------------------------------------------------------------------------

    Αφου λοιπόν είσαι "Σωκρατικός" συμφωνείς μαζί μου,, διότι....

    Ο Σωκράτης σαν ηθικά και πνευματικά ολοκληρωμένο άτομο έχοντας δηλ. προσωπικό όφελος ,το όφελος της γνώσης , δημιούργησε ένα συλλογικό όφελος για μας τους πολλούς.
    δεν είπε κανένας ότι παίζουμε ξύλο, γι αυτό και το site μας λέγετε forum, και γι αυτό και το συγκεκριμένο θέμα είναι στους προβληματισμούς...
    Για να μην το κουράζουμε πολύ, νομίζω ότι παρακάτω θα δεις την άποψη μου πάνω στο θέμα, τουλάχιστον από κοινωνικής άποψης
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    Μπορεί να εκλαϊκεύω αλλά ουσιαστικά η εμπειρία μου λέει ότι μονο το παράδειγμα γίνετε κατανοητό απ'όλους .
    Γι' αυτό και το προσαρμόζω στο cayenne και το παπάκι.

    Φίλε Filosofos,
    Σύμφωνο με βρίσκεις στα λόγια του Μακρυγιάννη, αλλά η ουσία είναι ότι η Ελληνική κοινωνία απέχει μακράν από αυτά , στη δεδομένη χρονική στιγμή.
    Με το παραπάνω λοιπόν, η καθημερινότητα όλων των πολιτών , θα έπρεπε να βρίσκεται κάπου κοντά στο στο παπάκι μέχρι να μπορούν όλοι να πάρουν cayenne. Σωστά?

    Κι αν όντως είναι έτσι , τότε δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν cayenne , και κατ'επέκταση καμμία εξέλιξη στο συγκεκριμένο είδος προϊόντων.

    Φίλε μου, κανένας δε μίλησε για κομουνισμό, αφού μπορεί να είναι ένα υπέροχο πολίτευμα στη θεωρία, ανεφάρμοστο όμως στην αληθινή μορφή του (κάτι σαν την πολιτεία του Πλάτωνα), αφού είναι ενάντια στη φύση του ανθρώπου (ούτε οι Ρώσοι, ούτε οι Κινέζοι τα κατάφεραν). Άλλωστε θα ήταν άδικο όπως προείπες να αποκλείσουμε την κοινωνική εξέλιξη, αλλά δε γίνεται να κοιτάει ο καθένας την πάρτη του και να αδιαφορεί για το σύνολο γιατί έτσι η κοινωνία πάει κατά διαβόλου. Καλή ώρα η Ελλάδα σήμερα, που στα 4,5 εκατομμύρια φορολογούμενους έχει λίγο παραπάνω από ένα εκατομμύριο δημοσίους υπαλλήλους και καθόλου παραγωγή αγαθών (βλέπε βιομηχανία), για όλους φταίνε οι κακοί βουλευτές που διόριζαν κόσμο για μερικές ψήφους, αλλά κανένας δε μιλάει για αυτούς που γλύφανε κατουρημένες ποδιές των βουλευτών για να διοριστούν, και αντί γι αυτό τους συμπαραστεκόμαστε τους κακόμοιρους που ξαφνικά δεν έχουν στον ήλιο μύρα γιατί τους κόβουν τα "κεκτημένα" επιδόματα τους.
    Σε εμάς ποιος θα συμπαρασταθεί θέλω να δω...
    Παρ όλα αυτά όμως θεωρώ ότι με τον ένα, ή τον άλλο τρόπο μπορείς να προσφέρεις στο κοινωνικό σύνολο άμεσα, ή έμμεσα, δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την κουβέντα μας οπότε δε χρειάζεται να επεκταθώ παραπάνω στο συγκεκριμένο θέμα, νομίζω.
    Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω, από τη στιγμή που δε μιλάμε για κομμουνισμό, ας μου πει κάποιος πως μπορείς να περιορίσεις την ανάγκη για ασταμάτητο πλουτισμό ορισμένων, εκτός από παιδεία υπέρ του συνόλου?
    Ps: δε ξέρω πως θα μπορούσα να το δέσω πάνω στο παράδειγμα με το παπάκι, ελπίζω παντως να καταλάβατε τι ήθελα να πω. Αν πάλι όχι πείτε μου που είναι η διαφωνία ή, η ανάγκη για διευκρίνηση, και το συζητάμε :P
    Να θυμάσαι: Η ζωή δεν είναι πόσες ανάσες παίρνεις.
    Είναι οι στιγμές που σου παίρνουν την ανάσα...

  5. #35
    Αγαπητέ DrBig.

    Ο ενάρετος και αυτοκυριαρχούμενος πολίτης δημιουργεί, όπως διατεινόταν ο Σωκράτης, την

    πολιτεία και όχι η πολιτεία τον πολίτη.

    Η όπως έγραψα . Το ατομικό (πνευματικό) όφελος δημιουργεί το συλλογικό .

    Η ευθύνη ανήκει στον δημιουργό περισσότερο απ'ότι στο δημιουργημα άρα πιστεύω στην

    ατομική ευθύνη και όχι στη συλλογική.

    Και επειδή μοιραία φτάνουμε και στην πολιτική (αναφέρομαι στη Δημοκρατία φυσικά) επαρκής

    πολίτης, σύμφωνα με τον Σωκράτη, είναι μόνον αυτός που έχει κατακτήσει την αρετή, που

    ταυτίζει τη σκέψη με τη ζωή, αντιμετωπίζοντας την πολιτική ως το πεδίο όπου συναντώνται η

    ατομική ευθύνη και αυτοσυνειδησία με τη συλλογική γνώση του αληθινού.


    Πιστεύει λοιπον ο Σωκράτης, ότι η γνώση και η αρετή μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο

    και αυτό είναι αισιόδοξο μήνυμα και ΄δείχνει εμπιστοσύνη στο σκεπτόμενο άτομο.






  6. #36
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
    Αγαπητέ DrBig.

    Ο ενάρετος και αυτοκυριαρχούμενος πολίτης δημιουργεί, όπως διατεινόταν ο Σωκράτης, την

    πολιτεία και όχι η πολιτεία τον πολίτη.

    Εν προκειμενω, ειμαι σιγουρος οτι η σχεση ειναι διαδραστικη και οχι μονοσημαντη, κι ας τολμω να διαφωνησω με τον Σωκρατη, τον οποιο εκτιμω αφανταστα.

    ΥΓ
    Εξακολουθω ομως να νομιζω οτι εχεις παρερμηνευσει αυτα που ειπα, διοτι επιμενεις σε κατι που για μενα ειναι δευτερευουσας σημασιας. Επαναλαμβανω και ελπιζω να μη κουραζω. Η θεση μου ειναι οτι υγειες συνολο παραγεται απο ατομα που σκεφτονται το συνολο πριν το προσωπικο τους οφελος. Δεν νομιζω οτι το ρητο του Σωκρατη βρισκεται σε διαφωνια με αυτα που ειπα, αν και εγω βρισκομαι σε μερικη διαφωνια με αυτο που ειπε ο Σωκρατης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #37
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    εγω τον κοσμο


    τον θελω ροζ
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  8. #38
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    εγω τον κοσμο


    τον θελω ροζ
    Δεν εισαι μονος....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm-pink.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	17,3 KB 
ID:	197349
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #39
    DrBig έγραψε:
    "...Η θεση μου ειναι οτι υγειες συνολο παραγεται απο ατομα που σκεφτονται το συνολο πριν το προσωπικο τους οφελος....."
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Αγαπητέ φίλε.
    Δεν παρερμήνευσα!
    Δέχομαι το ρητό του Σωκράτη "η αρετή είναι γνώση ! "


    Εσυ λοιπόν υποστηρίζεις ότι τα άτομα πρέπει να "σκέφτονται" με σκοπό τη βελτίωση του συνόλου .


    Εγώ υποστηρίζω ότι τα άτομα "σκέφτονται" με σκοπό την κτήση της γνώσης - αρετής, ώστε
    να βελτιώσουν τους εαυτούς τους (προσωπικό όφελος).

    Αν αυτό επιτευχθεί ! Τότε.... ακολουθεί και η βελτίωση του συνόλου.



    Λεπτή η διαφορά μας . Οπως η διαφορά μεταξύ ενός Ροζ ΚΤΜ και του δικου σου!



  10. #40
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Επιτρέπεται να κατευθύνω την κουβέντα με βάση το παρακάτω?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
    Αγαπητέ DrBig.

    Ο ενάρετος και αυτοκυριαρχούμενος πολίτης δημιουργεί, όπως διατεινόταν ο Σωκράτης, την

    πολιτεία και όχι η πολιτεία τον πολίτη.

    Η όπως έγραψα . Το ατομικό (πνευματικό) όφελος δημιουργεί το συλλογικό .

    .......

    Έλληνες που μετανάστευσαν σε άλλες κοινωνίες όπως πχ. Γερμανία , Σουηδία, Αμερική, Αυστραλία κτλ. , γιατί δεν άλλαξαν την πολιτεία αλλά αυτή άλλαξε αυτούς?

    Ο άνθρωπος είναι προσαρμοστικό όν και ανάλογα με την μουσική χορεύει.
    Κι επειδή η βάση του ερωτήματος μου είναι κυρίως κοινωνική,
    αν δεν αλλάξει η μουσική στην κοινωνία μας, θα μάθουμε να χορεύουμε σε άλλους ρυθμούς?
    Ή πρέπει ο καθένας μόνος του να μάθει τον καινούργιο χορό ώστε ν'αλλάξει ρυθμό όλη η χώρα?


    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  11. #41
    Αγαπητέ φίλε Lupo.
    Νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο.
    Αρκετοί Ελληνες (όχι φυσικά οι περισσότεροι) επηρέασαν τις κοινωνίες στις οποίες βρέθηκαν.

    Το θέμα μας βέβαια δεν είναι οι Ελληνες αλλά γενικά οι σκεπτόμενοι άνθρωποι.

    Και βέβαια (όπως πολύ σωστά αναφέρεις) , ο άνθρωπος είναι προσαρμοστικό ον, όμως είναι και ανήσυχο πνεύμα .

    Είναι λοιπόν θέμα επιλογής , το αν δηλ θα "χορέψει" στους ρυθμούς που του σερβίρονται ή θα αναζητήσει τους δικούς του .


  12. #42
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.558
    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
    DrBig έγραψε:
    "...Η θεση μου ειναι οτι υγειες συνολο παραγεται απο ατομα που σκεφτονται το συνολο πριν το προσωπικο τους οφελος....."
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Αγαπητέ φίλε.
    Δεν παρερμήνευσα!
    Δέχομαι το ρητό του Σωκράτη "η αρετή είναι γνώση ! "


    Εσυ λοιπόν υποστηρίζεις ότι τα άτομα πρέπει να "σκέφτονται" με σκοπό τη βελτίωση του συνόλου .


    Εγώ υποστηρίζω ότι τα άτομα "σκέφτονται" με σκοπό την κτήση της γνώσης - αρετής, ώστε
    να βελτιώσουν τους εαυτούς τους (προσωπικό όφελος).

    Αν αυτό επιτευχθεί ! Τότε.... ακολουθεί και η βελτίωση του συνόλου.



    Λεπτή η διαφορά μας . Οπως η διαφορά μεταξύ ενός Ροζ ΚΤΜ και του δικου σου!



    Λοιπον, παμε να καταληξουμε καπου

    Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Απλα, το να περιμενουμε να κατακτησει το συνολο των ανθρωπων την γνωση και αρετη (ωστε να βελτιωθει και η κοινωνια), αφ'ενος θα αργησει παρα πολυ, αφ'ετερου δεν εγινε και ποτε (με μοναδικες ισως εξαιρεσεις τους αρχαιους λαους της λατινικης αμερικης και της αυστραλιας). Ενω το να καλλιεργηθει η σταση του οτι βλεπω πρωτα το συμφερον του συνολου νομιζω ειναι πιο εφικτο και ηδη συμβαινει σε μεγαλο βαθμο σε πολιτισμενες χωρες οπως πχ η Νορβηγια και η Μαριναλεντα (λεμε τωρα) οπως αναφερθηκε προσφατα σε διπλανο θρεντ. Και σε αυτα τα μερη κανονικοι ανθρωποι ζουνε, αφωτιστοι και αναρετοι, αλλα ζουνε σε ανθρωπινα περιβαλλοντα οπου ικανοποιουνται οι βασικες αξιες συμβιωσης. Γιατι αυτο? Διοτι πιθανον οι πολλοι σκεφτονται οτι 'αν εκαναν ολοι τη μ...κια που παω να κανω εγω, τοτε την γ...σαμε!' Αυτο ειναι μια σταση και συνηθεια που μπορει να καλλιεργηθει σε ενα λαο σχετικα ευκολα και γρηγορα, εχει αμεσο αντικρισμα και δεν χρειαζεται να περιμενουμε την 2α παρουσια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #43
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
    ................
    τι θες ρε μλκ?

    ασε σε μενα τις φιλοσοφικες παπαρες και λεγε στα ισα τι θες
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #44
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083

    Re: Re: Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    τι θες ρε μλκ?

    ασε σε μενα τις φιλοσοφικες παπαρες και λεγε στα ισα τι θες

    +675


  15. #45
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Re: Re: Πως θέλουμε τον κόσμο τελικά?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    +675

    πηρες τραιουμφ η ετσι εκατσε το 675?και επι τελους δεν του καθεσαι πια του αλλουνου και εχει αποκτησει ψυχολογικα προβληματα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R1 ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο...
    από alexk στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 00:05
  2. Πως κέρδισε τον αγώνα?????
    από sapila racing στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2006, 12:58
  3. Συμβούλιο γενετικών βιολόγων από όλο τον κόσμο :
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 15:58
  4. Πώς βλέπουν οι Αμερικάνοι τον κόσμο
    από DrIoannis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 22:28
  5. πως βλεπουν οι αθηναιοι τον κοσμο
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF