Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
    ευ-κο-λα.


    επίσης έχε υπόψη πως σε μερικά συγκριτικά τεστ με BMW F650 και Versys που έχω δει στο ιντερνετ το Strom έχει τις καλύτερες κριτικές πάνω σε αυτό το θέμα.

    Ωχ.. Ποιός το έγραψε αυτό? Εσύ που το έχεις τον πιστεύεις? Μα με το Versys ρε παιδιά? Δλδ αν γράψουν ότι πάει καλύτερα στο χώμα απ' το Τενεκε?
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Versys και Transalp μέσα στην πόλη τα χαίρεσαι. Ακόμα και το Tenere. Με το Stroma πολεμάς. Πολεμάς με το βάρος, με τον όγκο και τον κινητήρα. Όσοι έχουν οδηγήσει Versys μέσα στην πόλη ξέρουν τι εννοώ.

    Το Tenere είναι καλύτερο απ' το Pegaso ακόμα και στον κινητήρα (και ας είναι ο ίδιος).

    edit: Έβαλαν οι Ιταλοί το χεράκι τους και τον έκαναν χειρότερο. Πως τα κατάφεραν?
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    ΠΑΤΕΡΑΣ. Το avatar του/της z.k.a.p.
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    100

    ΠΑΛΙΑ...

    ΤΑ ON-OFF ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΕΙΧΑ V-STROM ΑΠΟ ΤΟ 2005-2008 ΚΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΧΩΜΑΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΗΚΑ ΒΡΟΧΗ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΚΟΥΡΑ ΜΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΕΝΑ ΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝ-OFF. KAI ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΙΤΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ- Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΩΛΟΤΡΥΠΗΔΑ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ.
    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΛΕΣ. ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ.
    Z.K.A.P

  4. #34
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Ωχ.. Ποιός το έγραψε αυτό? Εσύ που το έχεις τον πιστεύεις? Μα με το Versys ρε παιδιά? Δλδ αν γράψουν ότι πάει καλύτερα στο χώμα απ' το Τενεκε?
    MCN πχ.
    στο δρόμο σε καγκουριές με άλλες μηχανές δεν θα σου πω γιατί εκεί παίζει ρόλο και ο οδηγός.

    και καβαλόντας v-strom μπορεί να μην είμαι ευχαριστημένος από τα φρένα του και τη χωμάτινη συμπεριφορά του... αλλά στο στρίψιμο είμαι.

    στην πόλη σίγουρα ένα πιο ελαφρύ μηχανάκι είναι καλύτερο και όπως είπα και στην αρχή... το στρομ θέλει έναν Α σωματότυπο.
    χθες πχ έκανα μαλακία και πήγα να ξεκινήσω με 2α με στριμένο τιμόνι και ψιλοπλαγιασμένο το μηχανάκι... μου έσβησε αλλά το κράτησα με το πόδι. ένας πιο κοντός (1,84 εγώ), πιο αδύνατος (105 κιλά) ή πιο άπειρος... μπορεί να είχε πέσει

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παιδιά όλα τα μηχανάκια πάνε παντού. Στρίβουν, φρενάρουν ταξιδεύουν. Απλά κάποια κάνουν καλύτερα ορισμένα απ' αυτά. Με κάθε μηχανάκι που παίρνεις είσαι αναγκασμένος να συμβιβαστείς με κάποια πράγματα. Όλοι επιλέγουμε με βάση το τι μας αρέσει και με τι θέλουμε να συμβιβαστούμε. Εγώ περιέγραψα τις εντυπώσεις μου απ' το κάθε μηχανάκι στο επίπεδο που γνώριζα το καθένα απ' αυτά. Το καλύτερο για κάποιον που προσπαθεί να επιλέξει και συλλέγει πληροφορίες και εντυπώσεις από κατόχους είναι μετά απ' αυτό να οδηγήσει τα 2 - 3 υποψήφια για αγορά για να μπορέσει να επιλέξει με το μικρότερο ρίσκο.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    Το ίδιο πιτεύω κι εγώ daz. Κάποτε είχα ένα τσοπεροειδές και αν με ρωτούσαν πως στρίβει θα έλεγα ''μια χαρά''. Δεν έλεγα ψέματα, το είχα συνηθίσει όπως ακριβώς ήταν και πήγαινα με τις ανάλογες ταχύτητες... Μετά όταν πήγα στο επόμενο είδα πόσο βαρύ και δύσκολο ήταν το προηγούμενο τιμόνι. Μέχρι τότε όμως είχα οργώσει την Κρήτη δικάβαλος παραφορτωμένος (σκηνές σλίπινγκ μπαγκ υποστρώματα κλπ) και χωρίς κράνος αμορισέρ και λάστιχα τότε, δεν με ενοχλούσε τίποτα στη μηχανή εκτός από τις βλάβες.

    Αύριο με ένα φιλαράκι, παραστρατημένος μηχανόβιος κι αυτός θα πάμε από honda και yamaha, θα ψάξουμε μάλιστα που είναι και η aprilia να περάσουμε κι από εκεί αν και για μονοκίλυνδρο απ' ότι λέει και ο daz δεν λέει. Μόνο που αν μ' αρέσει η ΤΑ θα ανέβω ένα χιλιάρικο για αγορά και έξτρα από στρομ που τα δίνει τζάμπα. Οπότε βλέπω τον πειρασμό στις αγγελίες ΤΑ του 08 να έχουν πολύ χαμηλές τιμές σε Αθήνα και Σαλονίκη (5-6000 γεμάτα έξτρα). Να τα εμπιστευτώ ή να προτιμήσω καινούριο έστω και χωρίς έξτρα;

    Φαντάζομαι ότι όποιο μηχανάκι και να πάρω θα το συνηθίσω, θα το μάθω, θα πηγαίνω με την ταχύτητα που πρέπει για να μην κινδυνεύω και θα μου αρέσει.

    Ευχαριστώ τους φίλους daz, LiakosVstrom, z.k.a.p και όλους τους φίλους για τις γνώμες τους. Μετά τα μαγαζιά θα σας πω πως τα είδα
    Live to ride, ride to live

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    φιλε rider6182 εχεις pm

  8. #38
    file ama exis xrima pigene pare afto
    kati tenere kati vstrom ke transalp ine skoupidia
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  9. #39
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    file ama exis xrima pigene pare afto
    kati tenere kati vstrom ke transalp ine skoupidia
    Φίλε μου δεν υπάρχουν σκουπίδια. Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι όλοι αυτοί που τα αγοράζουν κάθε χρόνο είναι χαζοί. Εγώ δεν θα σου το παίξω σχετικός γιατί δεν είμαι όμως άνθρωποι που τα έχουν κάνει τεστ ράιντ και τα τρία δεν το βγάζουν πρώτο. Σε αντίθεση με αυτό είναι σίγουρα το ακριβότερο 9000 με αμπς.

    Live to ride, ride to live

  11. #41
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
    file ama exis xrima pigene pare afto
    kati tenere kati vstrom ke transalp ine skoupidia
    μήπως να μας πας και καμιά βόλτα με τη φεράρι σου
    μπας και γίνουμε άνθρωποι από ρακοσυλλέκτες....

  12. #42
    Καλησπέρα σε όλους

    Χθες πήγα στις αντιπροσωπείες και είδα όλα τα μωρά

    Από Υαμαχα και Απρίλια δεν βρήκα ενδιαφέρον (τα μεσαία ον οφ είναι μονοκίλυνδρα), για την βέρσυς και μπε εμ βε σας είπα παραπάνω γιατί όχι οπότε μένουν οι ΤΑ και οι στρομ

    Είδα την τρανσάλπ. Όμορφο μηχανάκι αλλά η αντιπροσωπεία δεν έχει όλα τα χρώματα

    Ξαναείδα την στρομ. Μόνο σε μαύρο. Πιο μηχανή. Είναι αυτό που τα πιτσιρίκια λένε ΜΗΧΑΝΑΡΑ :rotflmao:

    Μετά από όλες αυτές τις πληροφορίες που μου δώσατε πιστεύω ότι όποια από τις δύο τελικά θα πάρω θα είμαι ευχαριστημένος.

    Βέβαια η ΤΑ έρχεται λίγο πιο ακριβή έχει και λίγο ακριβότερη κατανάλλωση από την στρομ αλλά είναι αρκετά φτηνότερη στην συντήρηση στο συνεργείο. Δεν μπορώ να τα υπολογίσω μέχρι δεκάρας βέβαια, ούτε και θέλω γιατί τα δεδομένα μου λένε ότι καταλήγεις στα ίδια περίπου.

    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια στην επιλογή μου

    Για τους φίλους που υπερασπίζουν με πάθος την μηχανή τους έχω να πω ότι η μηχανή είναι το γούστο και του κεθενός και το γούστο δεν θέλει συζήτηση. Και ένα άλλο. Η μηχανή είναι μόνο το μέσον. Το μηχάνημα που δεν πρέπει να χαλάει. Τα ταξίδια τα κάνουμε εμείς.

    Μόλις έρθει το πακέτο που περιμένω και κάνω την αγορά θα ανεβάσω φωτογραφία και θα σας πω εντυπώσεις αν και με τις μηχανές που οδηγούσα μέχρι τώρα η αλλαγή θα είναι σαν μοντέο - φεράρι :rotflmao:

    Χαιρετώ όλους τους φίλους που βοήθησαν

    Καλά μας ταξίδια
    Live to ride, ride to live

  13. #43
    φιλε μου θα ελεγα να παρεις tenere η μια afrika.Η 6 ταχυτητα εδωστην ελλαδα δεν χρησιμευει πουθενα εκτοςαν πας κανα ταξιδι και πας με 150 πραγμα λιγο δυσκολο για τουςδρομους μας και ολους τους ασχετους δολοφονους που κυκλοφορουν ελευθεροι.Ειχα vstrom 650 αλλα το εδωσα και πηρα tenere γιατι το λυπομουν το vstrom στο χωμα.To τενερε με παει παντου για την πλακα του.Τωρα οσον αφορα το transalp ειναι μια μηχ που την προτιμουν ανω των 40 και εκτος αυτου οταν βγαινεις εθνικη πινει βενζινη με το φαρδυ το καλαμακι....
    africa twin

  14. #44
    file ama exeis xrima eisai se lathos forum. Allou einai oi aples.
    Αν δεν είσαι από αυτούς που περπατάνε και τους τρέχουν απ' τα μπατζάκια, πάρε V-Strom.
    Καλό και άγιο το ΤΑ αλλά εδώ και 2 χρόνια έχει χάσει το μόνο που το ξεχώριζε από τα άλλα. Τις 21'' μπροστά.
    Πλέον, δεν βλέπω σε τι υπερτερεί του Suzuki. Ούτε καν στην μεταπώληση.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Ότι και να πάρεις θέλουμε φωτό με την αρχοντιά σου επάνω να σου πούμε αν σου παει. χαχα
    Περιμένουμε.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Τι δουλειά θα έπρεπε να κάνετε;
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 15:22
  2. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (3 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:28
  3. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (2 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:28
  4. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (1 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:27
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 18:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF