Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: TRACER 7 2023 ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΜΟΝΙΑ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Όπως και να χει καινούργιο όχημα να κουνάει τόσο όσο λες στα πολλά δεν ειναι φυσιολογικό, εδώ δεν κουνάνε ματρακάδες 25 χρονών.
    Το γρανάζωμα σου είναι ''μαμά'';
    Η αλήθεια είναι ότι δεν επιτρέπεται στην εποχή μας να υπάρχει αυτό το φαινόμενο σε καινούργια μηχανάκια.
    Είπες ματρακα το THUNDERACE;
    Που πραγματικά είναι βράχος.
    Με 200 με το ένα χέρι και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    796
    δηλ κουνάει στην μέγιστη ταχύτητα, παράξενο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.PNG 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	13,8 KB 
ID:	444940

  3. #33
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    για 13 μήνες πού είχα το Tracer 700 δεν κούναγε καθόλου.
    δοκιμασμένο 2 φόρες Αθήνα - Γιάννενα με 170 - 180 σταθερά και σε κάποια κομμάτια 200 . με βαλίτσα πίσω γεμάτη.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Σε ευθεία, με 50-60χλμ/ώρα, δεν έχεις κάποιο θέμα, έτσι δεν είναι; Αν αφήσεις για λίγα δεύτερα το τιμόνι, πάει ευθεία το μηχανάκι;
    Ναι, παει μολυβι

  5. #35
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Φίλε, διαφώτισε μας με περισσότερες λεπτομέρειες. Τι ακριβώς έχεις κάνει στη πίσω ανάρτηση.
    Παίζει να έχουν πρόβλημα και τα ελαστικά σε αυτές τις ταχύτητες αλλά 99% φταίνε οι ρυθμίσεις που έχεις κάνει στη πίσω ανάρτηση.

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.202
    έλεγξες κάτι από όσα αναφέρθηκαν; μια φορά μου έχει τύχει και ήταν ξεκάθαρα από την πίσω ανάρτηση.
    Πολύ μαλακή και χωρίς ρύθμιση επαναφοράς, χόρευε όπως το περιγράφεις.

    Έλεγξε την ανάρτηση σου, δεν είναι απίθανο να έχει σφάλμα μια καινούρια.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Tracer 7 21. Ειμαι 1,74 92-94 κιλα, μπαγκαζιερα και μυτακι μπροστα, σφυξιμο λιγο οι αναρτησεις (δεν θυμαμαι ποσο και τι), μια φορα το πηγα 202 απο οτι ελεγε και τις υπολοιπες 170-180 .Ποτε δεν κουνησε τιμονι και αφηνεις και χερια σε οσα χλμ θες και παει καρφι μεχρι να σταματησει. Ολο μαμα με χουφτες και ζελατινα εργοστασιακα. Και με δευτερο ατομο παλι καρφι παει οσες φορες το εχω δοκιμασει.

  8. #38
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Tracer 7 21. Ειμαι 1,74 92-94 κιλα, μπαγκαζιερα και μυτακι μπροστα, σφυξιμο λιγο οι αναρτησεις (δεν θυμαμαι ποσο και τι), μια φορα το πηγα 202 απο οτι ελεγε και τις υπολοιπες 170-180 .Ποτε δεν κουνησε τιμονι και αφηνεις και χερια σε οσα χλμ θες και παει καρφι μεχρι να σταματησει. Ολο μαμα με χουφτες και ζελατινα εργοστασιακα. Και με δευτερο ατομο παλι καρφι παει οσες φορες το εχω δοκιμασει.
    Και αυτό είναι το φυσιολογικό.

    Αν πάντως το SAG είναι σεταρισμένο σωστά και όχι ακραία λάθος (με προφόρτιση ή αποφόρτιση των ελατηρίων) σίγουρα αυτό δεν θα επηρέαζε σημαντικά το τιμόνι, σε αντίθεση με τις αποσβέσεις συμπίεσης ή επαναφοράς που επιδρούν δραματικά. Για κάποιον λόγο ο Pizzakis αν κι έχειε ρωτηθεί δεν έχει απαντήσει ακόμη στο τι ακριβώς έχει να κάνει.

    Σε κάθε περίπτωση η περίπτωση του Tracer 7 δεν είναι παρόμοια με αυτή του Tracer 900 πρώτης γενιάς και ΔΕΝ έχει τέτοια θέματα και η γνώμη μου είναι πως τέτοια φαινόμενα στο Tracer 7 ξεκάθαρα οφείλονται σε ανθρώπινες παρεμβάσεις που τελικά επιδρούν αρνητικά.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.102
    Οταν τα λαστιχα εχουν ακομα κορωνα,ολοι οι αναβατες 60-70 κιλα πανω σε ψηλοτιμονο εχουμε το ιδιο προβλημα. Δεν εχει να κανει με το μηχανάκι. Το κανει και το vstrom ακομα.
    Δεν ειναι παραλογο και η λυση δεν δινετε απο τις ρυθμισεις εκτος αν κανεις λαθος ρυθμισεις για να διορθωσεις ΜΟΝΟ αυτο.
    Αν εισαι πολυ προσεκτικος πως θα ανοιξεις το γκαζι την γλυτωνεις αλλα και πάλι ο δρομος αν εχει μια μικρή ανωμαλια θα αρχισει να παίζει τιμονι.

  10. #40
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Οταν τα λαστιχα εχουν ακομα κορωνα,ολοι οι αναβατες 60-70 κιλα πανω σε ψηλοτιμονο εχουμε το ιδιο προβλημα. Δεν εχει να κανει με το μηχανάκι. Το κανει και το vstrom ακομα.
    Δεν ειναι παραλογο και η λυση δεν δινετε απο τις ρυθμισεις εκτος αν κανεις λαθος ρυθμισεις για να διορθωσεις ΜΟΝΟ αυτο.
    Αν εισαι πολυ προσεκτικος πως θα ανοιξεις το γκαζι την γλυτωνεις αλλα και πάλι ο δρομος αν εχει μια μικρή ανωμαλια θα αρχισει να παίζει τιμονι.
    Τελευταία φορά που ήμουν 73 κιλά ήταν το 1993 οπότε δε ξέρω να σου πω, αν και... μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό. Άλλο κουνάει η μηχανή (λόγω απουσίας βάρους) άλλο μου κουνάει τιμόνι. Αλλά και πάλι... δε θέλω να είμαι απόλυτος.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τελευταία φορά που ήμουν 73 κιλά ήταν το 1993 οπότε δε ξέρω να σου πω, αν και... μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό. Άλλο κουνάει η μηχανή (λόγω απουσίας βάρους) άλλο μου κουνάει τιμόνι. Αλλά και πάλι... δε θέλω να είμαι απόλυτος.
    ειναι απλό. ειμαστε εκτός του ευρους των ελατηριων λογω βαρους και οτι ρυθμιση και να κανεις στο sag η μετατόπιση βαρους προς τα πισω αφηνει στον εμπρος τροχο ελαχιστο βαρος για να πατησει. εκει αρχιζει η ταλάντωση και μετα απλως δεν σταματαει. αν πας σιγα σιγα στην τελικη δεν θα εχεις θεμα εκτος αν ο αερας πιεζει βαλιτσες, χουφτες και ζελατινες. και παλι ομως ενας αναβατης 90 κιλα δεν θα καταλαβει τιποτα. επειδη το να αλλαξεις αρχικα το πισω ελατηριο σε ενα ουτως η αλλως κακο αμορτισερ δεν εχει νοημα, αλλαζεις ολο το πισω με ενα αφτερ στα κιλα σου και βαζεις την εμπρος προφορτιση οσο κοντα γινετε στο βαρος σου. το φαινομενο παντως ειναι σχεδον ανυπαρκτο οταν πατησει το λαστιχο μετα απο μερικα χλμ. συνηθως μετα τις 5κ χλμ δεν το εχεις αυτο το προβλημα, ειναι ομως πολυ εντονο στα φρεσκα λαστιχα. η ρυθμισεις των αμορτισερ (αν εχεις) μπορουν να το μετριασουν αλλα ειναι στην λαθος κατευθυνση για την υπολοιπη συμπεριφορα της μηχανης. προφανως αν εχεις βαλει τουριστικη ζελατινα και βαλιτσα, το φαινομενο ειναι ακομα πιο εντονο ακομη και με πατημενα λαστιχα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειναι απλό. ειμαστε εκτός του ευρους των ελατηριων λογω βαρους και οτι ρυθμιση και να κανεις στο sag η μετατόπιση βαρους προς τα πισω αφηνει στον εμπρος τροχο ελαχιστο βαρος για να πατησει.
    Αυτό που λες είναι άκυρο.
    Ο ελαφρύς δεν έχει μετατόπιση βάρους προς τα πίσω Μια βαριά μπαγκαζιέρα πχ το κάνει αυτό. (Το αντίθετο δηλαδή)
    Βάρος πίσω μπορεί να μετατοπιστεί από πολύ γκάζι όταν η ανάρτηση είναι σώβρακο
    Το Σαγκ το φτιάχνεις.

    Όπως και να χει αν ο τύπος δοκιμάσει όλα αυτά που του είπατε (γιατί για συνεργείο δεν τον βλέπω)
    με 180 και φάει ένα τανκ σλάπικγκ καλό καλό εκεί αν δεις γέλιο

    Η μηχανή θέλει έλεγχο ΟΛΗ
    Λάστιχα ρόδες αναρτήσεις ρουλεμάν πλαίσια τα πάντα όλα μέχρι να βρεθεί το πρόβλημα

    Αν δεν βρεθεί κάτι τότε το πρόβλημα το προκαλεί ο ίδιος

    Αυτή τη μανία όμως να κάνουν το μάστορα σε πράγματα που δεν ξέρουν ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Αυτό που λες είναι άκυρο.
    Ο ελαφρύς δεν έχει μετατόπιση βάρους προς τα πίσω Μια βαριά μπαγκαζιέρα πχ το κάνει αυτό. (Το αντίθετο δηλαδή)
    Βάρος πίσω μπορεί να μετατοπιστεί από πολύ γκάζι όταν η ανάρτηση είναι σώβρακο
    Το Σαγκ το φτιάχνεις.

    Όπως και να χει αν ο τύπος δοκιμάσει όλα αυτά που του είπατε (γιατί για συνεργείο δεν τον βλέπω)
    με 180 και φάει ένα τανκ σλάπικγκ καλό καλό εκεί αν δεις γέλιο

    Η μηχανή θέλει έλεγχο ΟΛΗ
    Λάστιχα ρόδες αναρτήσεις ρουλεμάν πλαίσια τα πάντα όλα μέχρι να βρεθεί το πρόβλημα

    Αν δεν βρεθεί κάτι τότε το πρόβλημα το προκαλεί ο ίδιος

    Αυτή τη μανία όμως να κάνουν το μάστορα σε πράγματα που δεν ξέρουν ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω
    εγω βαζω στοίχημα οτι δεν εχει τπτ η μηχανη. αν την δωσει σε αλλον που ειναι 90 κιλα δεν θα καταλαβει τιποτα.
    η μετατοπιση βαρους γινετε και χωρις αναβατη πανω κατα την επιταχυνση. ο αναβατης ομως (εξτρα βαρος) πιέζει το πισω ελατηριο που με την σειρα του πιεζει το λαστιχο και αυξανει την προσφυση πισω. ακομη και οταν η εμπρος ροδα ειναι στον αερα, ειτε κουναει το τιμονι ειτε οχι, η υπολοιπη μοτοσυκλέτα ειναι βιδωμενη πισω και δεν χορευει ολοκληρη. ο αναβατης 70 κιλων (σε αρκετες μοτοσυκλέτες) δεν ειναι αρκετος για να το κανει αυτο. εγω εριχνα τον αερα στα λαστιχα πισω που ειναι και η πιο ευκολη λυση.
    το τιμονι θα παιξει οταν επιταχυνεις, αυτο δεν ειναι προβλημα. ετσι κανουμε και σουζα αλλωστε χωρις απαραιτητα να κουναει τιμονι σε βαθμο που παρασερνει ολη τη μηχανη η ταλαντωση. οταν ομως παιζει το τιμονι πρεπει να αποσβεσει η μηχανη το φαινομενο. τη μιση δουλεια την κανει το πισω λαστιχο. αν αυτο εχει την πιεση που λεει ο κατασκευαστης (ψηλα δλδ) κατω απο ενα αμορτισερ που ειναι για 85κιλα αναβατη, παταει στην ασφαλτο "στη μυτη" και δεν αποσβένει. την υπολοιπη δουλεια την κανει το αμορτισερ προφανως η και το σταμπι αν εχεις.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    77
    Φίλε μου αν η ανάρτηση σου δεν έχει δραματικά λάθος ρύθμιση, τότε κοίτα τα ελαστικα σου. Εγώ όταν τοποθέτησα καινούρια ελαστικα έφαγα τέτοιο tankslapping στα 190 που ακόμα κάνω τον σταυρό μου. Πήγα να τσεκάρω τα ελαστικα μου και το εμπρός ήταν ελαττωματικό. Το παρατηρούσες και μόνο που το κοιτούσες από τα πλάγια όταν γυρνούσε ο τροχος στον αερα. Γνώμη μου πήγαινε σε γνωστό λαστιχαδικο

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.352
    Τσέκαρε ότι οι άξονες των τροχών είναι σφιγμένοι με την σωστή ροπή και ότι οι εμπρός δίσκοι τα πριτσινια γυρίζουν ελεύθερα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tracer 9 GT - 2023
    από panos_900 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2022, 02:19
  2. Ετσι Για Να Παιζει
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 14:43
  3. Τα παιδια παιζει!
    από MIKE_16V στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2004, 14:36
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 05:42
  5. Τι Ρολο Παιζει Ο Αριθμοσ 7 ?????
    από LINA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF