Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Βοηθήστε τον πρωτάρη ! Ιταλία !

  1. #31
    Αν το σκέφτεσαι για φέτος το καλοκαίρι, ίσως πρέπει να κινηθείς γρήγορα για τα εισιτήρια.

    Πριν καμιά εβδομάδα τα έβγαλα (για Αύγουστο) και μου είπαν στο ταξιδιωτικό ότι πολύ λίγα είχαν μείνει.
    Εξαρτάται και από τις ημερομηνίες βέβαια, αλλά κάνε τις κινήσεις σου εγκαίρως.

    Επειδή κι εγώ το ίδιο πλάνο έχω, αν θες βοήθεια για διαμονή μου λες.

  2. #32
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    178
    Ναι για φετος το σκεφτομαι, για τις 2 τελευταιες βδομαδες του Αυγουστου (μαλλον 22-29/8). Για την ωρα δεν βλεπω να υπαρχει θεμα, ιντερνετικα τουλαχιστον.

    Οσο αφορα για διαμονη, αρχικα το πλανο ελεγε καμπινγκ, αλλά η μικρη διαφορα με ενα αξιοπρεπες δωματιο (καμπινγκ 30+ευρω για 2ατομα συν μηχανη, ενω δωματιο σε καμπιγκ ή σε βιλα αγροτουρισμου από 45-50ευρω) μαλλον με κανει να καταληγω προς εκει...

    Καθε βοηθεια ευπροδεκτη βεβαιως-βεβαιως...
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από montechristo Προβολή μηνύματος

    Οσο αφορα για διαμονη, αρχικα το πλανο ελεγε καμπινγκ, αλλά η μικρη διαφορα με ενα αξιοπρεπες δωματιο (καμπινγκ 30+ευρω για 2ατομα συν μηχανη, ενω δωματιο σε καμπιγκ ή σε βιλα αγροτουρισμου από 45-50ευρω) μαλλον με κανει να καταληγω προς εκει...
    Ψάξε και για hostels. Όπου πηγαίναμε μέσα σε μισή ώρα βρίσκαμε φθηνό μοτέλ καθαρό και με πάρκιν.
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    stelvio pass σίγουρα και ο γύρος της λίμνης como είναι πολύ όμορφος. προσοχή λίγο στα τούνελ (υπάρχουν 1-2 κλειστές στροφές χωρίς φωτισμό, παθών)
    Αν επιλέξεις κατεύθυνση προς Γαλλία ή Ιταλική ριβιέρα έχει επίσης όμορφα κομμάτια (και αν συνεχίσεις στη γαλλική καλυτερεύει κιόλας )
    καλά χιλιόμετρα
    bike away your everyday routine

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Black Diamond Προβολή μηνύματος
    stelvio pass σίγουρα και ο γύρος της λίμνης como είναι πολύ όμορφος. προσοχή λίγο στα τούνελ (υπάρχουν 1-2 κλειστές στροφές χωρίς φωτισμό, παθών)
    Αν επιλέξεις κατεύθυνση προς Γαλλία ή Ιταλική ριβιέρα έχει επίσης όμορφα κομμάτια (και αν συνεχίσεις στη γαλλική καλυτερεύει κιόλας )
    καλά χιλιόμετρα
    γαλλική ριβιέρα παραλιακά όμως όχι από εθνική.....

  6. #36
    Υπάρχουν πολλές επιλογές για διαμονή, στο booking θα βρεις πάρα πολλά.

    Εγώ για βάση κοντά στη Φλωρεντία διάλεξα αυτό : http://www.poderescaluccia.it/

    Λέει ότι είναι κοντά στην πόλη (8χμ απόσταση). Αν του στείλεις μαιλ σου δίνει καλύτερη τιμή από το booking.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Στο booking θα βρεις πολλα και σε ότι τιμή θες.
    Αν πας βόρεια,εκτός από το κλασσικό Stelvio pass να περάσεις και το passo Gavia από Ponte di Legno προς Bormio δρόμος SS300... Απίστευτη διαδρομή,θέλει προσοχή όμως γιατί ένα λάθος και πας στο γκρεμό!
    Επίσης,από Como παραλιακά προς Bellagio και μετά Lecco, πολυ ωραία διαδρομή,μοιάζει με Κορσικη!!! Δρόμος SS563...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Αααα,αν μπορέσεις ή μάλλον προσπάθησε να μπορέσεις να αγορασεις ένα GPS...Θα σε βοηθήσει παρα πολυ!
    Εγω μια μέρα πριν φύγω το πήρα,ένα Garmin Nuvi 50 από Media Markt με 46 ευρωπαϊκές χώρες και ήταν ότι καλύτερο έκανα!

  9. #39
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πολλές επιλογές για διαμονή, στο booking θα βρεις πάρα πολλά.

    Εγώ για βάση κοντά στη Φλωρεντία διάλεξα αυτό : http://www.poderescaluccia.it/

    Λέει ότι είναι κοντά στην πόλη (8χμ απόσταση). Αν του στείλεις μαιλ σου δίνει καλύτερη τιμή από το booking.
    Εκλεισα κι εγω εκει, οχι μεσω booking, αλλά απο το site, μιας και η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη(σχεδον 20 ευρω/μερα!!!!!). 8 μερουλες ελπιζω να ειναι αρκετες να παρουμε μια καλη μυρωδια Ιταλιας. Εκλεισα και τα εισητηρια, οποτε απο τα βασικα ειμαι καλυμενος. Τωρα αρχιζει η καλη φαση του σχεδιασμου, που και ποτε θα παμε...

    Σιγουρα παιζει γυρος της ευρυτερης περιοχης της Τοσκανης (Σιενα συγουρα!!!) και απο εκει και περα μονοημερες προς Ρωμη, Πιζα, και μαλλον Βενετια με διανυκτερευση κι επιστροφη την επομενη μερα απο Βορεια, για να παρουμε μυρωδια κι απο Βορεια Ιταλια (στροφιλικιααααα...)

    Αρχιζω να γουσταρω πολυ τωρα που εφυγαν τα χοντρα απο την μεση...
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  10. #40
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από montechristo Προβολή μηνύματος
    Εκλεισα κι εγω εκει, οχι μεσω booking, αλλά απο το site, μιας και η διαφορα ηταν πολυ μεγαλη(σχεδον 20 ευρω/μερα!!!!!). 8 μερουλες ελπιζω να ειναι αρκετες να παρουμε μια καλη μυρωδια Ιταλιας. Εκλεισα και τα εισητηρια, οποτε απο τα βασικα ειμαι καλυμενος. Τωρα αρχιζει η καλη φαση του σχεδιασμου, που και ποτε θα παμε...

    Σιγουρα παιζει γυρος της ευρυτερης περιοχης της Τοσκανης (Σιενα συγουρα!!!) και απο εκει και περα μονοημερες προς Ρωμη, Πιζα, και μαλλον Βενετια με διανυκτερευση κι επιστροφη την επομενη μερα απο Βορεια, για να παρουμε μυρωδια κι απο Βορεια Ιταλια (στροφιλικιααααα...)

    Αρχιζω να γουσταρω πολυ τωρα που εφυγαν τα χοντρα απο την μεση...
    Από Τοσκάνη μη χάσεις με τίποτα το San Gimignano και τους επαρχιακούς του Chianti!!! Kαι πριν φύγεις πάρε ένα μπουκάλι λευκό κρασί vernaccia από το San Gimignano, το μοναδικό λευκό κρασί της περιοχής (φέρε μου κι εμένα ένα και θα στο πληρώσω ).

  11. #41
    Αν έχεις βάλει στο πρόγραμμα την Πίζα, νομίζω αξίζει μια στάση 3-4 ώρες στη Lucca (είναι στο δρόμο σου και από τις φώτος που κυκλοφορούν στο νετ μοιάζει ωραία πόλη).

    Πάιδες να κάνουμε ένα τελευταίο check please ?
    Από βασικά έγγραφα, έχω τα εξής :

    1. Ταυτότητες νέου τύπου
    2. Δίπλωμα νέου τύπου
    3. Άδεια ( το γνωστό πράσινο τρίπτυχο)
    4. Ασφάλιση, το ελληνικό συμβόλαιο εκτυπωμένο
    5. Ασφάλιση, η πράσινη κάρτα εκτυπωμένη
    6. Πινακίδα (έχουμε)


    Ξεχνάω κάτι ??


    Ευχαριστώ !!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Κομπλε είσαι...
    Στη βόρεια Ιταλία να αφιερώσεις περισσότερες απο μια δυο μέρες για να γυρίσεις τα passa...

    Επίσης,μπορείς να βρεις στο booking το ξενοδοχείο που σε ενδιαφέρει και να στείλεις απευθείας email στο ξενοδοχείο μπας και πετύχεις καλύτερη τιμή...

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2007
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος

    5. Ασφάλιση, η πράσινη κάρτα εκτυπωμένη

    Ξεχνάω κάτι ??


    Ευχαριστώ !!

    Οταν λες οτι εκτυπωσες την πράσινη κάρτα; Δεν στην εδωσαν απο την ασφαλιστική σου;

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.866
    σε φωτοτυπια η απο φαξ κτλ δεν ισχυει η πρασινη καρτα.πρεπει να ειναι η οριτζιναλ αλλιως θα εχεις θεματα

  15. #45
    Παίδες στην Anytime είμαι ασφαλισμένος, όλα γίνονται με μαιλ.

    Και το ασφαλιστήριο και η πράσινη κάρτα ήρθαν με μαιλ και τα εκτύπωσα. Λέτε να έχω θέμα ?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2012, 14:31
  2. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2009, 01:02
  3. Βοηθηστε τον Νεο...
    από kalant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2007, 21:24
  4. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF