Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 81

Θέμα: Μαλακή Μανέτα Φρένου..

  1. #31
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Εγώ αυτό που ισχυρίζομαι ειναι πώς αν έχουμε ενα απλουστευμενο κύκλωμα (ασε το ABS στη ακρη) που ξεκινάει από την αντλία, πάει στη μια δαγκάνα και από εκεί πάει στην άλλη, δεν υπάρχει λόγος διαφορετικής συμπεριφοράς των δύο δαγκανών
    Με την λογική των ασυμπίεστων υγρών και της εφαρμογής ίσης πίεσης σε ίσες επιφάνειες (άρα και ίσης δύναμης) ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Με την λογική των ασυμπίεστων υγρών και της εφαρμογής ίσης πίεσης σε ίσες επιφάνειες (άρα και ίσης δύναμης) ..??
    Και με βάση την θεωρία των υδραυλικών κυκλωμάτων αλλά και με βάση τις πρακτικές αποκλίσεις από τη θεωρία. Το κύκλωμα είναι ενα αν δεν κάνω λάθος οπότε η απόκλιση από το ιδανικό (π.χ. λόγω διαστολής των γραμμών) είναι κοινή και για τις δύο δαγκάνες.


    Βέβαια το τί εχω διαβάσει στον 'ειδικό' τύπο δεν περιγράφεται... Θυμάμαι στο ΜΟΤΟ είχα διαβάσει (ξεχνάω για ποιό μηχανάκι με γεφυρωμένες δαγκάνες) πώς έχει προοδευτική συμπεριφορά στο φρενάρισμα επειδή η δύναμη στην πρώτη δαγκάνα ασκείται λίγο χρόνο πρίν 'φτάσει' η δύναμη στη δεύτερη.....

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Και με βάση την θεωρία των υδραυλικών κυκλωμάτων αλλά και με βάση τις πρακτικές αποκλίσεις από τη θεωρία. Το κύκλωμα είναι ενα αν δεν κάνω λάθος οπότε η απόκλιση από το ιδανικό (π.χ. λόγω διαστολής των γραμμών) είναι κοινή και για τις δύο δαγκάνες.


    Βέβαια το τί εχω διαβάσει στον 'ειδικό' τύπο δεν περιγράφεται... Θυμάμαι στο ΜΟΤΟ είχα διαβάσει (ξεχνάω για ποιό μηχανάκι με γεφυρωμένες δαγκάνες) πώς έχει προοδευτική συμπεριφορά στο φρενάρισμα επειδή η δύναμη στην πρώτη δαγκάνα ασκείται λίγο χρόνο πρίν 'φτάσει' η δύναμη στη δεύτερη.....
    Το μόνο που πρόσθεσα -και παρακαλώ για μία φορά αφήστε τις βαθυστόχαστες αναλύσεις γιατί θα προσλάβω για pr τον afro να τελειώνουμε...- είναι ότι εφόσον υπάρχει διαφορετικό μήκος γραμμής, υπάρχει διαφορετική φθορά.


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #34
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    εφόσον υπάρχει διαφορετικό μήκος γραμμής, υπάρχει διαφορετική φθορά.
    Θέλεις να μας πεις ρε φιλαράκι ότι αν βάλουμε 2 μανόμετρα ακριβείας στο σημείο που ενώνονται τα σωληνάκια με τις δαγκάνες δεν θα πάρουμε την ίδια ακριβώς ένδειξη ..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Θέλεις να μας πεις ρε φιλαράκι ότι αν βάλουμε 2 μανόμετρα ακριβείας στο σημείο που ενώνονται τα σωληνάκια με τις δαγκάνες δεν θα πάρουμε την ίδια ακριβώς ένδειξη ..???
    Eγώ στέλνω πμ στον Αφρο και βγάλτα πέρα μόνος σου.
    Και στο καπάκι θα σου στείλω και το ΠΑΜΕ να δούμε εάν ξαναμιλήσεις για ακρίβεια σε τέτοιους καιρούς....



























































    ...μανόμετρα βαλε ότι να'ναι. Το χρονόμετρο να είναι ακριβείας

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Το μόνο που πρόσθεσα -και παρακαλώ για μία φορά αφήστε τις βαθυστόχαστες αναλύσεις γιατί θα προσλάβω για pr τον afro να τελειώνουμε...- είναι ότι εφόσον υπάρχει διαφορετικό μήκος γραμμής, υπάρχει διαφορετική φθορά.


    Εμένα που δε ξέρω τον αφρο, θα μου εξηγήσεις τι εννοάς γιατι εν κατέχω? Σε κοινό κύκλωμα πάντα (κι αν δεν κάνω λάθος, στα μηχανάκι, ειτε γεφυρωμένες δαγκάνες εχουν ειτε ξεκινάν δυό ματσούκια απ' την αντλία, ενα κύκλωμα είναι)

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ...μανόμετρα βαλε ότι να'ναι. Το χρονόμετρο να είναι ακριβείας
    Ρε λακαμά, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα Παρασκευιάτικα..???


    Πες στον άνθρωπο ότι μιλάς για την ταχύτητα (χρονική στιγμή) εφαρμογής της; δύναμης στις δαγκάνες και ότι αυτή διαφέρει της στοιχειώδους (ου μην και βολικής) παραδοχής ότι σε ένα υδραυλικό κύκλωμα ασυμπίεστου υγρού η χρονική στιγμή εφαρμογής της όποιας πίεσης είναι η αυτή σε όλα τα σημεία του κυκλώματος ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ρε λακαμά, εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα Παρασκευιάτικα..???


    Πες στον άνθρωπο ότι μιλάς για την ταχύτητα (χρονική στιγμή) εφαρμογής της; δύναμης στις δαγκάνες και ότι αυτή διαφέρει της στοιχειώδους (ου μην και βολικής) παραδοχής ότι σε ένα υδραυλικό κύκλωμα ασυμπίεστου υγρού η χρονική στιγμή εφαρμογής της όποιας πίεσης είναι η αυτή σε όλα τα σημεία του κυκλώματος ...
    Νομίζω ότι το παραπάνω έγινε κατανοητό από πριν.

    Για τον αφρο ρωτάει να μάθει.......... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #39
    δηλαδης μαστορες για να δω αν το πιασα καλα...

    οταν παταγα φρενο στην γιαχαμπουσα μου ,οταν ηταν μαμα, που πηγαινε μια σωληνα στην δεξια δαγκανα και μια αλλη απο τη δεξια στην αριστερη,παταγε πρωτα φρενο η δεξια ε?

    οποταν να ρωτησω...

    αμαν ειναι και θελω να τρωγονται οι παστες το ιδιο ,αλλα μ αρεσει στο κοζι ο δρομος που κανουν οι σωληνες τι κανω?

    αμα κανω χειροτερη εξαερωση στην δεξια και φρεναρει λιγοτερο δεν θαμαι κομπλες?

    @dirtbird...

    αυτο με το γρασσο το σπας σε ταληρα ρε φιλαρακι να μαθουμε κι εμεις τιποτα?
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    αμαν ειναι και θελω να τρωγονται οι παστες το ιδιο ,αλλα μ αρεσει στο κοζι ο δρομος που κανουν οι σωληνες τι κανω?
    Τίπτις ...

    Αλλά επειδή ξέρω ότι είσαι τεμπέλης και δεν γουστάρεις το κόζι αλλά βαριέσαι..

    Ανεβάζεις την διακλάδωση σαπάν και σπας και μια διχάλα μετρημένη και μπρούκλικια και είσαι έχεις μετά κάτι τύπους σαν τον pap και τον Ντεβιλάκο να σΕ λένε: "Δως και μένα μπάρμπα" ..


    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    αμα κανω χειροτερη εξαερωση στην δεξια και φρεναρει λιγοτερο δεν θαμαι κομπλες?
    Στην περίπτωση που κάνουμε πλάκα Ο.Κ.
    (αλλά μην το πάρει κανείς στα σοβαρά και έχουμε κλάματα ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

    οταν παταγα φρενο στην γιαχαμπουσα μου ,οταν ηταν μαμα, που πηγαινε μια σωληνα στην δεξια δαγκανα και μια αλλη απο τη δεξια στην αριστερη,παταγε πρωτα φρενο η δεξια ε?
    ........
    σταμάτα να ελπίζεις.......

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #42
    Ρε θα με τρελλάνετε.. Αντε να δεχτώ ότι υπάρχει αυτό το Δt που οφείλεται στη μη ιδανικότητα του κυκλωματος. Πόσο ειναι αυτή η χρονική διαφορά για τους 10-20 πόντους που είτε μπορεί να διαφέρουν οι γραμμές είτε να οφείλονται στη γέφυρα? Και γιατί αυτή η απειροελάχιστη χρονική διαφορά εξηγεί το άνισο φάγωμα και πόσο μάλλον το πρόβλημα του φίλου μας? Και γιατί εγώ που στο μηχανάκι μου έχω γεφυρωμένες τις δαγκάνες δεν έχω διαφορά στο φάγωμα?

    Πρόβλημα που οφείλεται στη γεφύρωση, ειναι κατα τη γνώμη μου το πρόβλημα εξαέρωσης της γέφυρας λόγω υψομετρικής διαφοράς απο τις δαγκάνες παρά ή δήθεν καθυστέρηση.

    Ειδικός δεν είμαι, οπότε είμαι όλος αυτιά.

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Ρε θα με τρελλάνετε.. Αντε να δεχτώ ότι υπάρχει αυτό το Δt που οφείλεται στη μη ιδανικότητα του κυκλωματος. Πόσο ειναι αυτή η χρονική διαφορά για τους 10-20 πόντους που είτε μπορεί να διαφέρουν οι γραμμές είτε να οφείλονται στη γέφυρα? Και γιατί αυτή η απειροελάχιστη χρονική διαφορά εξηγεί το άνισο φάγωμα και πόσο μάλλον το πρόβλημα του φίλου μας? Και γιατί εγώ που στο μηχανάκι μου έχω γεφυρωμένες τις δαγκάνες δεν έχω διαφορά στο φάγωμα?
    το θεμα ειναι ακαδημαϊκο και ως τετοιο συζητειται μια και προεκυψε...

    στην δικη σου περιπτωση προφανως δεν πατας δυνατα και μικρης διαρκειας φρενα ετσι ωστε να παρατηρησεις ανομοιομορφη φθορα σε ενα βαθος χρονου...

    η χρονικη διαφορα, σε παρατεταμενα προοδευτικα φρενα, εχει σχεδον αμελητεα σημασια αναφορικα με την ανομοιομορφη φθορα ανα δαγκανα...

    κι εχει λογικη αν το σκεφτεις...

    ολα τα παραπανω θεωρωντας ως δεδομενο οτι ολο το κυκλωμα χαιρει ακρας υγειας δομικα και λειτουργικα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #44
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Ρε θα με τρελλάνετε..
    Ποτέ (μα ποτέ μιλάμε) δεν έχουμε πετύχει κάτι τέτοιο ...
    (έχουμε βέβαια αποπειραθεί κάποιες φορές..)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Αντε να δεχτώ ότι υπάρχει αυτό το δΤ που οφείλεται στη μη ιδανικότητα του κυκλωματος.
    Είναι αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμά σου να μην το κάνεις...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Πόσο ειναι αυτή η χρονική διαφορά για τους 10-20 πόντους που είτε μπορεί να διαφέρουν οι γραμμές είτε να οφείλονται στη γέφυρα?
    Πολύ μικρή ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Και γιατί αυτή η απειροελάχιστη χρονική διαφορά εξηγεί το άνισο φάγωμα
    Βλ παραπάνω επί πολλές φορές ...


    Υ.Γ.
    Εγώ στην θέση σου θα ρωτούσα: Εφόσον η άσκηση της πίεσης (λόγω μεταφοράς της από την τρόμπα του φρένου) γίνεται πρώτα στην δεξιά και μετά στην αριστερή δαγκάνα δεν θα έπρεπε να ισχύει και το ίδιο στην διακοπή ασκησής της ?
    (κοινώς, εφόσον φρενάρει πρώτα η δεξιά δεν θα έπρεπε να σταματήσε πρώτα αυτή να φρενάρει - άρα οι 2 δαγκάνες τελικά να έχουν ίδια διάρκεια φρεναρίσματος ?)



    Και φυσικά την κάνω για ρακές και είστε ελεύθεροι να εξορύξετε τους οφθαλμούς υμών ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ποτέ (μα ποτέ μιλάμε) δεν έχουμε πετύχει κάτι τέτοιο ...
    (έχουμε βέβαια αποπειραθεί κάποιες φορές..)




    Υ.Γ.
    Εγώ στην θέση σου θα ρωτούσα: Εφόσον η άσκηση της πίεσης (λόγω μεταφοράς της από την τρόμπα του φρένου) γίνεται πρώτα στην δεξιά και μετά στην αριστερή δαγκάνα δεν θα έπρεπε να ισχύει και το ίδιο στην διακοπή ασκησής της ?
    (κοινώς, εφόσον φρενάρει πρώτα η δεξιά δεν θα έπρεπε να σταματήσε πρώτα αυτή να φρενάρει - άρα οι 2 δαγκάνες τελικά να έχουν ίδια διάρκεια φρεναρίσματος ?)



    Και φυσικά την κάνω για ρακές και είστε ελεύθεροι να εξορύξετε τους οφθαλμούς υμών ..
    ειχα την αισθηση οτι στα τεχνικα,οι ερωτησεις παγιδες απαγορευονται ραμολι...
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 19:47
  2. Μανέτα φρένου.
    από hristos13gr στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 12:09
  3. ΜΑΝΕΤΑ ΦΡΕΝΟΥ ΧΤ660
    από postman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF