Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Βάσανο Θερμοκρασίας CB400 SF

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    το εχω ανοίξει ενώ ειχε ανάψει λαμπάκι αλλά δεν εβγαλε κανένα ατμό η τίποτα.
    Άνοιξες τάπα με τέρμα θερμοκρασία και δεν έβγαλε τίποτα???!!! Έτσι όπως το καταλαβαίνω, η δεν είχε νερό καθόλου, η κάπου είναι τελείως βουλωμένο. Όπως είπε και ο toyar, χρήματα και καλό μάστορα, να πιάσει όλο το,κύκλωμα απ την αρχή.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    912
    Πόντου 30 στον λιβανα να πας
    ....ειναι κοντα σου
    η ποντου ειναι παραλληλη στην μιχαλακοπουλου
    παρε τηλ.πρωτα να μιλησετε 21 0779 5562

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Πόντου 30 στον λιβανα να πας
    ....ειναι κοντα σου
    η ποντου ειναι παραλληλη στην μιχαλακοπουλου
    παρε τηλ.πρωτα να μιλησετε 21 0779 5562

    πήγα απο εκεί ευγενέστατος αλλά δεν αναλαμβάνει.
    με τι μια που κοίταξε μου αναφώναξε καρμπυρατέρ;

    και αυτός μου έδωσε το αισθημα ότι θέλω χάρη απο το θεό για να φτιαχτεί;
    καλά ρε παιδια τοσο ασχημη ειναι η κατάσταση;
    Τελευταία τροποποίηση από lostregr; 07/01/2020 στις 17:28.

  4. #34
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    βουλωμενο ψυγειο
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    τοσο ασχημη ειναι η κατάσταση;
    Σε ρώτησα κάποια πράγματα πριν. Δεν έκανες την παραμικρή προσπάθεια να δώσεις μια απάντηση, έστω μερική, μια εικόνα, μια πληροφορία, μια διευκρίνιση, κάτι.

    Οι πληροφορίες που έχεις δώσει μέχρι τώρα, είναι εντελώς φλού, και δεν έχεις περιγράψει τι ακριβώς πρόβλημα έχει το μοτό σου.

    Η επίλυση ενός προβλήματος, ξεκινάει, με την κατανόηση του προβλήματος, και μετά ακουλουθούν όλα τα άλλα. Εδώ δεν έχουμε καν το πρώτο.

    Κατά συνέπεια, κανείς δεν μπορεί να δώσει ορθολογική απάντηση στο παραπάνω σου ερώτημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    πες μου τι να σου απαντησω να στο απαντησω;

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    πες μου τι να σου απαντησω να στο απαντησω;11111

  8. #38
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    + ότι μου κοτσαρε θερμοστάτη από αμάξι
    μπακάλης και αυτος μου φένεται.
    Και..???

    Ξερεις τι ακριβως κανει ο θερμοστατης ή τον εχεις "μπακαλοποιήσει" τον ανθρωπο ελαφρα τη καρδια..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σε ρώτησα κάποια πράγματα πριν. Δεν έκανες την παραμικρή προσπάθεια να δώσεις μια απάντηση, έστω μερική, μια εικόνα, μια πληροφορία, μια διευκρίνιση, κάτι.

    Οι πληροφορίες που έχεις δώσει μέχρι τώρα, είναι εντελώς φλού, και δεν έχεις περιγράψει τι ακριβώς πρόβλημα έχει το μοτό σου.

    Η επίλυση ενός προβλήματος, ξεκινάει, με την κατανόηση του προβλήματος, και μετά ακουλουθούν όλα τα άλλα. Εδώ δεν έχουμε καν το πρώτο.

    Κατά συνέπεια, κανείς δεν μπορεί να δώσει ορθολογική απάντηση στο παραπάνω σου ερώτημα.
    Λες είχες πρόβλημα θερμοκρασίας στο ταξίδι σου στην Θεσσαλονίκη. Τι προβλημα είχες δλδ ακριβώς; Τι φαινόμενο σου παρουσίασε; Δεν είμαστε εκεί, δεν βλέπουμε τι έχεις στο μυαλό σου, δώσε λοιπόν κι εσύ εδώ μια περιγραφή που να καταλαβαίνουμε τι ακριβώς παρουσίασε, και να μην χρειάζεται να υποθέσουμε τι εννοείς. Με υποθέσεις, δεν γίνεται κατανόηση του προβλήματος.

    Μετά τις 2ώρες χωρίς ιδιαίτερο ζόρι με μαξ 100 πήγαινα άναβε το λαμπάκι. Αλλες φορές στιγμιαία αλλες κανονικά για ώρα όταν ανέβαζα RPM

    Έχει όργανο θερμοκρασίας ή μόνο λαμπάκι; Αν όργανο, πάει στα κόκκινα η βελόνα; Αν λαμπάκι, ανάβει; Συμβαίνει κάτι άλλο;
    Λαμπάκι θερμοκρασίας.

    Ασχέτως οργάνων, νοιώθεις εσύ με την αίσθησή σου, ότι όντως καίει το μοτέρ και το ψυγείο; Μπας και άλλο δείχνουν τα όργανα (για πολλούς λόγους μπορεί να συμβαίνει αυτό) και άλλο συμβαίνει;
    Εγώ με την αισθησή μου δεν νιώθω να κάιει τόσο (αλλά καιει γενικώς το μοτέρ όπως και να τοι κάνουμε.)
    Το θέμα ειναι σε μια τέτοια κατάσταση το μηχανάκη έφτασε Ουρανούπολη χαλκιδικής.

    Από ηλεκτρική τάση στους πόλους της μπαταρίας, πως είσαι; Τι τάση έχεις στο ρελαντί με φώτα αναμμένα, και τι τάση έχεις στις 6000 στροφές ανά λεπτό; Είναι σταθερές αυτές οι τιμές ή μετά από κάποια ώρα αλλάζουνε ή μήπως είναι μόνιμα ασταθείς;
    Αυτό δυστηχώς δεν το ξέρω γιατι δεν έχω εργαλείο να το μετρήσω.

    Τον αισθητήρα θερμοκρασίας (βλέπε φωτό), στο καπάκι της φούσκας που περιέχει τον θερμοστάτη ροής που αλλάξατε είπες, τον αλλάξατε κι αυτόν; Αν όχι, είναι έστω καθαρή η επαφή και η καλωδιώσή του; Μέσα, το τμήμα του αισθητήρα που βρήσκεται στο νερό, είναι καθαρό ή ποτισμένο-καλυμμένο με άλατα-σκουρά-σαπίλα-καφετίμούργα;
    Θα πάω μετά στον μάστορα να το τσεκάρω.

  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    Μετά τις 2ώρες χωρίς ιδιαίτερο ζόρι με μαξ 100 πήγαινα άναβε το λαμπάκι.
    Μήπως ειχες ξεχασει να ανεβασεις 2η ταχυτητα..??

    Καρντάση, κατι δεν λες καλα σε ολη την ιστορία..
    (ακόμη και στην Κωπαϊδα, Αυγουστο μεσημερι να οδηγουσες δεν θα γινοταν αυτό..)

    Το οποιο προβλημα υπαρχει στο κυκλωμα ψυξης δεν περιμενει 2 ωρες να εκδηλωθει..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μήπως ειχες ξεχασει να ανεβασεις 2η ταχυτητα..??

    Καρντάση, κατι δεν λες καλα σε ολη την ιστορία..
    (ακόμη και στην Κωπαϊδα, Αυγουστο μεσημερι να οδηγουσες δεν θα γινοταν αυτό..)

    Το οποιο προβλημα υπαρχει στο κυκλωμα ψυξης δεν περιμενει 2 ωρες να εκδηλωθει..
    Όλα πιθανά τι να σου πω;

    Οτι με ρωτάς να στο απαντήσω ειμαι στη διαθεση σου να λυσουμε το θέμα

    Πριν 1 μήνα πάλι για 2 συνεχόμενες μέρες μου άναψε το λαμπάκι μετά από ένα μισάωρο (στη δευτερη μέρα με αρκετή κινηση στη πόλη στη πρώτη με άτομο πίσω σχετικά χαλαροί)
    εκεί το ξαναπήγα και το λέω τι κάνουμε και μου είπε για φλάτζα.

    Πριν 2 βδομάδες αυτό ταξιδάκι μιας ώρας και δεν άναψε τίποτα.

    Από τότε έχει να μου ξανανανάψει λαμπάκι αλλά κανω και μικρές διαδρομές στη πόλη της μιας ώρας.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.798
    Μάλιστα. Τώρα κάτι μας δίνεις. Και πάλι, δεν είμαι εκεί να το δώ τι κάνει, αλλά κάποια πράγματα τα υποψιάζομαι σε κάπως πιο σίγουρη βάση.

    Τα CB400SF είναι εξαιρετικές μοτοσυκλέτες. Σε καλή κατάσταση τα κάνουν όλα καλά και χαίρεσαι να τα οδηγείς.

    ΟΜΩΣ

    Έχουμε 2020 και μιλάμε για μοτοσυκλέτες που βγήκαν από το εργοστάσιο στην δεκαετία του ΄90. Είναι κατά μέσο όρο, περίπου 25 ετών. Και το χειρότερο όλων, δεν είναι 25 ετών σκέτο, είναι 25 ετών, με τα 20 να είναι στην ... Ελλάδα. Όπου Ελλάδα, σημαίνει κατά κανόνα νεοέλληνας ιδιοκτήτης που ΔΕΝ το προσέχει και ιδιαίτερα.

    Σε πολλές περιπτώσεις, την διαφορά από το ''καλή κατάσταση'' στο ''για πέταμα'' την κάνουν δυο-τρία πραγματάκια που μπορεί να προσέχει ο ιδιοκτήτης, και μικρές διαφορές στο πως φερόμαστε στο όχημα, κάνουν μεγάλη διαφορά στις φθορές.

    Είναι λογικό λοιπόν, το CB σου, να έχει συσσωρεύσει θεματάκια, τα οποία λύνονται, αλλά πρέπει να ασχοληθεί άνθρωπος επαγγελματίας. Δεν λύνονται με μάγια, ούτε με φτηνοπατέντες.

    --------------------------

    Για το ότι δεν δουλεύει καλά το μοτέρ όπως γράφεις, ενδέχεται να φταίει κάποια κατάσταση στα καρμπυρατέρ, από απλή αρυθμισία, μέχρι κάποια ζημειά. Αυτό πρέπει να το δει ο επαγγελματίας. Επίσης, μπορεί να φταίει και ηλεκτρικό θέμα, να μην παράγει σωστό ρεύμα το σύστημα γεννήτριας-ανορθωτή, και σε κάποιες συνθήκες να ψιλομένει από σπινθήρα. Μπορεί να θέλει και κάποια πράγματα από service π.χ. να μην έχει κάνει ποτέ διάκενα βαλβίδων και να είναι οι βαλβίδες εκτός προδιαγραφών, μπορεί να έχεις ένα φίλτρο αέρα βρώμικο, μπορεί λάθος μπουζί, ΓΕΝΙΚΑ θέλει ένας άνθρωπος επαγγελματίας να τα βάλει κάτω με την σειρά, και να το φέρει στα ίσια.

    Για το ότι σου ανάβει το λαμπάκι, μπορεί πράγματι να υπερθερμαίνεται, μπορεί αυτό να γίνεται λόγω θέματος σε ψυγείο-αντλία-θερμοστάτη-βεντιλατέρ κ.ο.κ. μπορεί να υπερθερμαίνεται από πρόβλημα στα καρμπυρατέρ που δεν δίνουν σωστό μίγμα καυσίμου-αέρα, μπορεί και να μην υπερθερμαίνεται στην πραγματικότητα και να δείχνει λάθος το λαμπάκι.

    Το ότι εσύ δεν νοιώθεις να ζεματάει ο τόπος, αλλά και το γεγονός ότι άνοιξες την τάπα και δεν πέταξε ατμούς με πίεση είναι ΚΑΛΟ δείγμα, ότι δεν έχει κάτι πιο σοβαρό.

    Γενικά δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα, και μην ακούς και τις φωνές στο ιντερνετ που αντιμετωπίζουν τις λίγο πιο παλιές μηχανές σαν τις επτά πληγές των Φαραώ, όλα μαζεύονται αν βρεθεί ένας άνθρωπος μετρημένος, λογικός και συγκροτημένος να το μαζέψει, και εφόσον πληρώνεις να γίνουν όλα όπως πρέπει. Αυτό έλλειπε τώρα, μάστορας επαγγελματίας, να μην μπορεί να μαζέψει ένα CB400SF, ε να το κλείσει το μαγαζί τότε.

    ----------------------------

    Δεν ξέρω άνθρωπο επαγγελματία στην Αθήνα να σου προτείνω, ξέρω άνθρωπο που ξέρει από CB400SF εκτός Αθήνας, στο Κορωπί, αν σε ενδιαφέρει μου λες να σου γράψω σε ΠΜ τα στοιχεία επικοινωνίας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα. Τώρα κάτι μας δίνεις. Και πάλι, δεν είμαι εκεί να το δώ τι κάνει, αλλά κάποια πράγματα τα υποψιάζομαι σε κάπως πιο σίγουρη βάση.

    Τα CB400SF είναι εξαιρετικές μοτοσυκλέτες. Σε καλή κατάσταση τα κάνουν όλα καλά και χαίρεσαι να τα οδηγείς.

    ΟΜΩΣ

    Έχουμε 2020 και μιλάμε για μοτοσυκλέτες που βγήκαν από το εργοστάσιο στην δεκαετία του ΄90. Είναι κατά μέσο όρο, περίπου 25 ετών. Και το χειρότερο όλων, δεν είναι 25 ετών σκέτο, είναι 25 ετών, με τα 20 να είναι στην ... Ελλάδα. Όπου Ελλάδα, σημαίνει κατά κανόνα νεοέλληνας ιδιοκτήτης που ΔΕΝ το προσέχει και ιδιαίτερα.

    Σε πολλές περιπτώσεις, την διαφορά από το ''καλή κατάσταση'' στο ''για πέταμα'' την κάνουν δυο-τρία πραγματάκια που μπορεί να προσέχει ο ιδιοκτήτης, και μικρές διαφορές στο πως φερόμαστε στο όχημα, κάνουν μεγάλη διαφορά στις φθορές.

    Είναι λογικό λοιπόν, το CB σου, να έχει συσσωρεύσει θεματάκια, τα οποία λύνονται, αλλά πρέπει να ασχοληθεί άνθρωπος επαγγελματίας. Δεν λύνονται με μάγια, ούτε με φτηνοπατέντες.

    --------------------------

    Για το ότι δεν δουλεύει καλά το μοτέρ όπως γράφεις, ενδέχεται να φταίει κάποια κατάσταση στα καρμπυρατέρ, από απλή αρυθμισία, μέχρι κάποια ζημειά. Αυτό πρέπει να το δει ο επαγγελματίας. Επίσης, μπορεί να φταίει και ηλεκτρικό θέμα, να μην παράγει σωστό ρεύμα το σύστημα γεννήτριας-ανορθωτή, και σε κάποιες συνθήκες να ψιλομένει από σπινθήρα. Μπορεί να θέλει και κάποια πράγματα από service π.χ. να μην έχει κάνει ποτέ διάκενα βαλβίδων και να είναι οι βαλβίδες εκτός προδιαγραφών, μπορεί να έχεις ένα φίλτρο αέρα βρώμικο, μπορεί λάθος μπουζί, ΓΕΝΙΚΑ θέλει ένας άνθρωπος επαγγελματίας να τα βάλει κάτω με την σειρά, και να το φέρει στα ίσια.

    Για το ότι σου ανάβει το λαμπάκι, μπορεί πράγματι να υπερθερμαίνεται, μπορεί αυτό να γίνεται λόγω θέματος σε ψυγείο-αντλία-θερμοστάτη-βεντιλατέρ κ.ο.κ. μπορεί να υπερθερμαίνεται από πρόβλημα στα καρμπυρατέρ που δεν δίνουν σωστό μίγμα καυσίμου-αέρα, μπορεί και να μην υπερθερμαίνεται στην πραγματικότητα και να δείχνει λάθος το λαμπάκι.

    Το ότι εσύ δεν νοιώθεις να ζεματάει ο τόπος, αλλά και το γεγονός ότι άνοιξες την τάπα και δεν πέταξε ατμούς με πίεση είναι ΚΑΛΟ δείγμα, ότι δεν έχει κάτι πιο σοβαρό.

    Γενικά δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα, και μην ακούς και τις φωνές στο ιντερνετ που αντιμετωπίζουν τις λίγο πιο παλιές μηχανές σαν τις επτά πληγές των Φαραώ, όλα μαζεύονται αν βρεθεί ένας άνθρωπος μετρημένος, λογικός και συγκροτημένος να το μαζέψει, και εφόσον πληρώνεις να γίνουν όλα όπως πρέπει. Αυτό έλλειπε τώρα, μάστορας επαγγελματίας, να μην μπορεί να μαζέψει ένα CB400SF, ε να το κλείσει το μαγαζί τότε.

    ----------------------------

    Δεν ξέρω άνθρωπο επαγγελματία στην Αθήνα να σου προτείνω, ξέρω άνθρωπο που ξέρει από CB400SF εκτός Αθήνας, στο Κορωπί, αν σε ενδιαφέρει μου λες να σου γράψω σε ΠΜ τα στοιχεία επικοινωνίας.
    Αν θυμάμαι καλά είπε ότι δεν έβγαλε τίποτα απολύτως και με φοβίζει λίγο αυτό.Εννοείται ότι το μηχανάκι έρχεται στα ίσα του φτάνει να θέλει και ο μάστορας αλλά και ο ιδιοκτήτης.Ιδιαίτερα ο δεύτερος ,με πιάνεις ε ?

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.798
    Τόγραψα και παραπάνω. ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ: Όλα διορθώνονται, αλλά ΟΧΙ με μάγια και τζαμπέ πατέντες. Ο ιδιοκτήτης ΠΛΗΡΩΝΕΙ ότι χρειάζεται και δεν φταίει ο μάστορας αν ο ιδιοκτήτης-πελάτης δεν πληρώνει να γίνουν οι δουλειές που πρέπει. Αυτά είναι αυτονόητα, αλλά επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    βρηκα μάστοιρα σωστό με κατανόηση.
    θα ενημερώσω το φορουμ.

    με τη συνεχεια.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cb400 Sf - ΕΞΑΤΜΙΣΗ - ΦΙΛΤΡΟ κτλ..
    από Chris1983gr στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 08:55
  2. psaxno antallaktika gia cb400 sf
    από zonem στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2007, 19:40
  3. ΠΡΟ-ΖΙΓΚΛΕΡ ΓΙΑ CB400 SF (version S)
    από KOSTAS AEGALEO στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 14:52
  4. καθρέπτες CB400 SF
    από isid στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 23:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF