Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Περι σερβις σε SV Μοτερ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Το τσεκαρα χθες το δοχειακι και ειναι μεχρι πανω,πριν το λαιμο που φτανει στη ταπα για να συμπληρωσεις.αρα ειναι οκ.κανα μισολιτρο πρεπει να το εβαλε...

    Τελος παντων δεν ειναι εκει το θεμα μου,τα υγρα αργοτερα τα αλλαζω και εγω,δεν εγινε και κατι.
    Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!

  2. #32
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Το τσεκαρα χθες το δοχειακι και ειναι μεχρι πανω,πριν το λαιμο που φτανει στη ταπα για να συμπληρωσεις.αρα ειναι οκ.κανα μισολιτρο πρεπει να το εβαλε...

    Τελος παντων δεν ειναι εκει το θεμα μου,τα υγρα αργοτερα τα αλλαζω και εγω,δεν εγινε και κατι.
    Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!
    Δεν έχει στάθμη που δείχνει μέχρι που πρέπει να βάλεις (L-F);

    To πολύ πολύ να το ξεράσει από την υπερχείλιση όταν θα διασταλλεί το υγρό και θα ανοίξει η βαλβίδα του ψυγείου προς το δοχειο διαστολής
    Τελευταία τροποποίηση από Ichigo; 04/01/2013 στις 13:20.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Εχει απλα εγω ειμαι γκαβος και δε μπορω να τα δω

  4. #34
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    ...
    Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!
    Με την κατανάλωση δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω...
    Φύγαμε...

  5. #35
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Για τη καταναλωση ειναι που με καιει τωρα που κατω απο το 6,5 δεν λεει να πεσει για κανενα λογο!
    Δεν είναι τραγική,αναλόγως το πως πας. Αφού στο εκτός είσαι κομπλέ, συνήθισε στην ιδέα ότι τόσο καίει. (όταν του πάρεις και τον αέρα θα καίς και παραπάνω)

    Εκτός κάτω απο 5,μπορεί να το κάνει σβηστό.

    Λαδάκι βάζω motul 5100 10-40.
    (*χωρίς να έχω καμία ένδειξη ορθότητας: φίλος μάστορας-που δεν μου τα πιάνει-μου είπε ότι αυτά πρέπει να αλλάζονται κάθε 4000km. Ακόμα μία γνώμη )
    Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο, αλλά αν χτυπάει το κιβώτιο να ρυθμίσεις τον συμπλέκτη
    γιατί γενικά δεν κοπανάει.

    Αν πηγαίνεις με το manual,θα δείς ότι ΕΠΡΕΠΕ να έχεις κάνεις αλλαγή λαδιών
    έτσι και αλλιώς λόγω του ότι είναι παλιά. Δουλεμένα ή όχι η μαμά μπουζούκι λέει πέταμα στο εξάμηνο.

    Για το tps...το έχω κάνει και διαφορά...δεν κατάλαβα. Μην σε αγχώνει.

    Αν ξέρεις και έχεις χρόνο, καθάρισε την αντλία στο τεπόζιτο.
    Ναι είναι ευαίσθητη η αντλία (αν είναι η ίδια με τα σουζουκια). Οφείλεται στην τρομερά καλή ποιότητα της βενζίνης που ακριβοπληρώνουμε.

    Αν το έχεις δεί το φίλτρο αέρα ότι είναι βρώμικο, το αλλάζεις. (βέβαια έχει λίγα χιλιόμετρα για να είναι τόσο χάλια. Εντούρο έκανε; )
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Αλλαγη λαδιων ειχε κανει το σεμπτεμβρη ο προηγουμενος.
    Πηγα τωρα απο εναν στη suzuki που μου το ειχε τσεκαρει και οταν το ειχα παρει.μολις του ειπα οτι τα μπουζι μαυρα μου ειπε μηπως εχει πειραξει κανεις μιγματα.του ειπα δεν ξερω και θα παω αργοτερα να συνδεσει φισα να τσεκαρει και να τα κανει reset.
    Σιγουρα παντως κατι συμβαινει γιατι δεν δικαιολογειται να ειναι μαυρα τα μπουζι ενω ειναι μαμα ολα...
    Το φιλτρο αερα το εχω αλλαξει.tps κτλ θα τα αφησω προς το παρον ειδικα αν δω διαφορα με τη ρυθμιση που θα κανω.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Δεν εκανε τελικα η φυσα της suzuki.
    Και πηγα στο εξουσιοδοτημενο της mvagusta.του ειπα και ειπε οτι πρωτα πρεπει να τσεκαρει το tps και μετα το αλλο και οτι θελει 60Ε.
    θελει δηλαδη 60Ε εργαστικα για κατι που ειναι βαρια 45 λεπτα δουλεια...
    Τωρα ψαχνω να δω μπας και κανει ο ανταπτορας απο ducati μπας και.

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Νομίζω οτι τόσο καει το Raptor οτι και να κάνεις.

    Το οτι βλέπεις τα μπουζί μαυρα δεν σημαίνει οτι το μηχανάκι δουλέυει πλούσιο σε όλο το φάσμα στροφών και ανοίγματων γκαζιού, είναι μια εικόνα του τι γινεται στον κινητήρα ακριβώς πριν τον σβήσεις.
    Αν θέλεις αλλες ενδείξεις θα πρεπει να κανεις plug chop η να πας σε δυναμόμετρο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Δεν καιει τοσο...
    Εχω διαφορα τουλαχιστον 1 λιτρο απο οσους εχω ρωτησει...
    Ε δεν ειναι και λιγο.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Αν η κατανάλωση που αναφέρεις είναι μέσα στην κίνηση της Αθήνας, η μικτή κίνηση (πόλη-εκδρομή) τότε καλή είναι. Εγώ την χρησιμοποιώ μόνο σε εκδρομές, με ταχύτητα 100-120χλμ/ώρα με λίγα περιστασιακά ανοίγματα έως τα 150 το πολύ.(κατανάλωση από 5-5,5λτ/100χλμ.)
    Στην επόμενη εκδρομή θα μετρήσω λεπτομερώς κατανάλωση και θα αναφέρω σχετικά.
    Αν το μοτέρ δουλεύει ομαλά χωρίς κομπιάσματα και σκασίματα(στο απότομο κλείσιμο του γκαζιού μπορεί να ακούσεις μερικές φορές-το κάνει περιστασιακά η δική μου αλλά δεν είναι ανησυχητικό)και ανεβάζει στροφές αδιαμαρτύρητα........................................Μην το πειράξεις!!!!!!!!!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Εκτος ειμαι γυρω στο 5,5-6.Τι να πω θα τσεκαρω μια το tps τοτε,το πολυ αν θελει ρυθμισμα θα το ρυθμισω και θα το αφησω οπως ειναι.
    στο τελος θα το συνηθισω
    απλα μου φανηκε περιεργο λιγο το 7αρι που πιανω σχεδον.αλλα η αληθεια ειναι οτι το πιανω με καθαρα χρηση πολης.δηλαδη σταματα ξεκινα κτλ.

  12. #42
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Δεν καιει τοσο...
    Εχω διαφορα τουλαχιστον 1 λιτρο απο οσους εχω ρωτησει...
    Ε δεν ειναι και λιγο.
    Μαν,έχω την υποψία ότι ρωτάς βεστρομάδες.
    Εκεί μπερδεύεσαι. Παρακάτω η κατανάλωση θα πέσει...αν το σβήσεις.

    Το tps ρυθμίζει...και δίνει περισσότερη βενζίνη (θεωρητικά) στις χαμηλές στροφές.
    Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι ομαλοποιεί την απόκριση.

    Στο έγραψα και πιο πάνω. Δεν χρειάζεται να χώσεις το 60άρι εκεί. (*με την επιφύλαξη ότι οι cagivaκαίοι δεν έχουν κάνει καμία τσαχπινιά στο σύστημα περαιτέρω απο την μαμά Slowzuki)
    ΤΕΖΑ κοροϊδία τα λεφτά.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Εσυ τι καταναλωση παιζεις με το sv?
    δε ρωταω v stromδες ξερω οτι αυτο καιει λιγοτερο...
    svαδες ρωταω και οποιον βρω με raptor.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/01/2013
    Μηνύματα
    10
    Στο περιοδικό Μοτο που είχε κάνει το συγκριτικό με ίδια Raptor όπως την δική οσυ, έδινε μέση κατανάλωση ακριβώς 6 λίτρα, δηλαδή 16.5 χιλιόμετρα το λίτρο! Πήγα και κοίταξα στα forum του εξωτερικού αλλά δεν λένε κάτι το συγκεκριμένο, αλλά στο raptormania ένα παιδί με μηχανή τελευταίο μοντέλο όπως την δική σου, λέει ότι μέσα στην πόλη κάνει 13 χιλιόμετρα το λίτρο, είτε την τρέχει, είτε την πάει σιγά ενώ στην εθνική του βγάζει και 20 το λίτρο!

    Οι περισσότεροι βγάζουν 16~18 χιλιόμετρα το λίτρο, αλλά όπως λένε και οι ίδιοι, τα πάντα θα εξαρτηθούν από το πως οδηγάς και από το πόσο άτσαλα θα γκαζόνεις!

    Επίσης τα παιδιά με τα SV 650, λέγανε ότι ισχύει το ίδιο και ότι αυτοί βγάζουν από τα 13 στα 23 χιλιόμετρα το λίτρο, ανάλογα το που οδηγούν και τον τρόπο με τον οποίο οδηγούν!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    842
    Γαμωτο να μην ξερω ιταλικα!
    Εντος παιζω γυρω στα 15χλμ/λιτρο
    Αλλα με ελεεινη χρηση.δηλαδη 1η-2α μεχρι 60 χλμ .σταματα ξεκινα.φαναρια μποτιλιαρισμα ιστοριες.ασε που κανω και μικρες αποστασεις και δεν προλαβαινει να ζεσταθει και εχει και 5 βαθμους εξω.
    Εκτος επαιζα γυρω στο 18χλμ/λιτρο

    Βασικα θα το αφησω ετσι οπως ειναι.ενα TPS θα κοιταξω ετσι για να μου φυγει η ιδεα και αν χρειαστω θα το ρυθμισω και μετα στις 12000 θα το παω για TBS που ετσι και αλλιως το λεει και το μανουαλι.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι περιλαμβανει ενα βασικο σερβις σε μηχανακι?
    από clyde2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2009, 22:18
  2. Περί ελαστικών σε on-off
    από Costas KLE στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 17:14
  3. Convertion μπροστινού GSXR K2 σε SV 1000S
    από Multijohn στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2009, 04:02
  4. Ερώτηση περί αναρτήσεων σε Tenere...
    από catmaster στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 16:27
  5. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 12:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF