Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 149

Θέμα: Βελτίωση Κινητήρα 4Τ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Και τελικά αυτό που θα πρέπει να μας υποψιάσει για το πόσο άγριος είναι ο εκκεντροφόρος είναι τα μικρά γραμματάκια που λένε

    "απαιτείται χρήση σκληρότερων ελατηρίων και κοκοράκια τιτανίου σε συνδιασμό με νέες ελαφρότερες βαλβίδες"

  2. #32
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Και τελικά αυτό που θα πρέπει να μας υποψιάσει για το πόσο άγριος είναι ο εκκεντροφόρος είναι τα μικρά γραμματάκια που λένε

    "απαιτείται χρήση σκληρότερων ελατηρίων και κοκοράκια τιτανίου σε συνδιασμό με νέες ελαφρότερες βαλβίδες"
    :rotflmao:

    Ορίστε ένα ανερχόμενο και πολλά υποσχόμενο στέλεχος του τμήματος marketing γνωστής εταιρίας κατασκευής εκκεντροφόρων (και βαλβίδων και ελατηρίων και ζυγώθρων(sic)!!!).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #33
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664

    Εξατμίσεις.....

    Μια που είμαστε στην φάση του ταυτόχρονου ανοίγματος των βαλβίδων εισαγωγής- εξαγωγής (overlaping), ας δούμε αν και πως μπορούμε να το εκμεταλευτούμε για καλύτερη πλήρωση του κυλίνδρου....

    Όταν ένα κρουστικό κύμα (καυσαέρια) κινείται μέσα σε σωλήνα, εάν ο σωλήνας είναι κλειστός στην άκρη του γυρίζει πίσω αμετάβλητο, ενώ αν είναι ανοιχτός επιστρέφει ανεστραμμένο (σαν κύμα υποπίεσης).

    Αυτό που πρέπει να υπολογίσουμε είναι το μήκος της εξάτμισης να είναι τόσο, ώστε όταν επιστρέφει το ανεστραμμένο κύμα κρούσης να βρίσκει τον κινητήρα στην φάση του ταυτόχρονου ανοίγματος των βαλβίδων, μεταδίδοντας την υποπίεση (μέσα από τις ανοιχτές βαλβίδες) στον θάλαμο καύσης και στον αυλό εισαγωγής (so simple !!!).

    Αυτό έχει σαν συνέπεια να αναρροφάται περισσότερο καύσιμο και με μεγαλύτερη ταχύτητα ( μεγαλύτερη ταχύτητα ροής = αυξημένη ροπή )(*).

    Το ιδανικό μήκος της εξάτμισης βρίσκεται από τον τύπο:

    γωνία ανοίγματος βαλβίδας εξαγωγής (σε μοίρες) /360 μοίρες Χ 60sec/min / στροφές ανα min X 470m/sec / 4.

    όπου στις στροφές ανά λεπτό βάζουμε τις στροφές που χρειαζόμαστε την καλύτερη απόδοση του κινητήρα.

    (*) Αν κάποιος έχει όρεξη (), το εξηγώ !!!
    (Σαν απειλή ακούγεται....)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #34
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664

    Εξατμίσεις

    Watch Out (1) !!!

    Σαν τέλος της εξάτμισης ΔΕΝ παίρνουμε την έξοδο αλλά το σημείο που αλλάζει διάμετρο !!!

    Η τοποθέτηση "χωνιού" μεταβάλλει τα αντίθετα κύματα κρούσης και τους δίνει μια "προοδευτικότητα" καθώς το ένα σχηματίζεται μετά το άλλο και επιστέφουν ανάλογα, με αποτέλεσμα να βοηθούν τον κινητήρα σε ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ περιοχή στροφών.
    (Για κάθε ρυθμό περιστροφής υπάρχει "τρόπον τινά" το αντίστοιχο κύμα κρούσης που προέρχεται από την κωνικότητα της χοάνης....)

    Τα παραπάνω σημαίνουν ότι ΔΕΝ πριονίζουμε κατά βούλησιν την εξάτμισή μας, ούτε αγοράζουμε οποιαδήποτε άλλη 4 σε 1 κ.λ.π. προσπαθώντας με διάφορες "μοντίφες" να την ταιριάξουμε (και όποιον πάρει ο Χάρος..)

    Υποτίθεται ότι μπορούμε να υπολογίσουμε και να φτιάξουμε (κάτι ξέρει ο Πατέρας Stefanos ....) μια σωστή εξάτμιση ( με μεγάλο κίνδυνο να διαπιστώσουμε ότι αυτό που φτιάξαμε ΔΕΝ διαφέρει από την original του κατασκευαστή !!! ).


    Watch Out (2) !!!

    Ένα μικρότερο μήκος εξάτμισης από το κανονικό, έχει σαν αποτέλεσμα το ΚΑΨΙΜΟ των βαλβίδων εξαγωγής επειδή τα θερμά αέρια επιστρέφουν και βρίσκοντας τις βαλβίδες εξαγωγής κλειστές τις υπερθερμαίνουν !!!

    Εξατμίσεις ΤΕΛΟΣ !!!

    Όποιος δεν βαριέται, τσοντάρει τα περί σιγαστήρων, διάτρητων φλογέρων, υλικών απόσβεσης θορύβου κ.λ.π.
    (Εγώ βαριέμαι τα μάλα...)

    Υ.Γ.
    Τώρα ΤΙ ΔΕΝ κατάλαβες ρε gdevelek ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #35
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΡΕ ΠΑΠΟΥ..

    ΝΑ ΣΕ ΠΩ ΛΙΓΟ..
    ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΚΡΑΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΥΚΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ...ΕΙΝΑΙ 30 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ..ΜΠΑΣ ΞΕΡΕΙΣ??ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΚΤΛ??
    ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 20 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ...ΣAΝ ANTIEΡΟΠΟΡΙΚΟ ΘΑ ΝΑΙ Ο ΔΟΥΚΑΚΟΣ ΜΟΥ..

  6. #36
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664

    Re: ΡΕ ΠΑΠΟΥ..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ΝΑ ΣΕ ΠΩ ΛΙΓΟ..
    ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΚΡΑΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΥΚΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ...ΕΙΝΑΙ 30 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ..ΜΠΑΣ ΞΕΡΕΙΣ??ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΚΤΛ??
    ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 20 ΠΟΝΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ...ΣAΝ ANTIEΡΟΠΟΡΙΚΟ ΘΑ ΝΑΙ Ο ΔΟΥΚΑΚΟΣ ΜΟΥ..
    :rotflmao:

    Ρε τρελλαμένε με το καινούριο κοσκινάκι σου (απόλυτα διακαιολογημένα !!!) ΔΕΝ διαβάζεις πριν ρωτήσεις ???

    Μιλάμε για μήκος του ΣΩΛΗΝΑ και όχι για συνολικό μήκος εξάτμισης (τέλος του σωλήνα θεωρείται το σημείο που αλλάζει η διάμετρός του, γ@μωτ... την τύχη μου) !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Παγωτό ΔΕΝ τρώω, αλλά μερικές μπύρες (ειδικά κρύες) είναι άκρως αναγνώσιμες...



    Μα εγώ δεν σου πρότεινα παγωτό, λουκουμάδες σου πρότεινα, και όχι να τους αναγνώσεις, αλλά να τους φας...

    Βέβαια και μπύρες κερνάω αν σε πετύχω, αρκεί να μου εξηγήσεις και τι είναι το έκκεντρο.

    Τι σου είναι αυτά τα μαστόρια...

  8. #38
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek


    Μα εγώ δεν σου πρότεινα παγωτό, λουκουμάδες σου πρότεινα, και όχι να τους αναγνώσεις, αλλά να τους φας...

    Βέβαια και μπύρες κερνάω αν σε πετύχω, αρκεί να μου εξηγήσεις και τι είναι το έκκεντρο.

    Τι σου είναι αυτά τα μαστόρια...


    Για τους λουκουμάδες, έχεις δίκιο ...

    Για τα υπόλοιπα, πιστεύω ότι μπορώ να γίνω κατά πολύ σαφέστερος και κατανοητός, όπως:

    " Αφού ΔΕΝ σκαμπάζετε ΤΙΠΟΤΑ, αφήστε ήσυχα τα μηχανάκιια σας !!!"

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #39
    Τι εκκεντρικός που είσαι...


  10. #40
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Τι εκκεντρικός που είσαι...



    Κάτι έχεις εσύ με τα έκκεντρα !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #41
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Τι εκκεντρικός που είσαι...

    Μη σκας...τωρα που "στα'χωσε", θα σου απαντησει (σε ανυποπτο χρονο) !!!








    Υγ.Χμμμ...ψιλο-spam μου ακουγεται...που ειμαστε..."Τεχνικες διαμαχες Tips & Tricks"...μαϊστα
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
    Μη σκας...τωρα που "στα'χωσε", θα σου απαντησει (σε ανυποπτο χρονο) !!!

    Το ξέρω, γι' αυτό τον εκέντρισα...

    :a5:

  13. #43
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664

    Flash Back !!!



    Λοιπόν (και μόνο επειδή μεσολάβησε ο Κώστας...) έχουμε και λέμε:

    Παίρνουμε τόσα (βρασμένα, μην γίνουμε και κ@λος...) αυγά, όσες βαλβίδες έχει ο κινητήρας μας...

    Τοποθετούμε τα εν λόγω αυγά κάθετα και τα κόβουμε (βρασμένα, το τονίζω...) σε τρία κομμάτια το καθένα...
    (Οι τομές είναι παράλληλες μεταξύ τους και επίσης παράλληλες στον μεγαλύτερο άξονα συμμετρίας των αυγών - ξέρετε το θεώρημα των 3 καθέτων ?? Καμία σχέση !!).

    Πετάμε (ή κρατάμε για στραπατσάδα) τις δύο εξωτερικές επιφάνειες του κάθε αυγού και περνάμε την κεντρική σε ένα άξονα στο σημείο που θα ήταν το γεωμετρικό κέντρο της επιφάνειας αν ήταν κύκλος με ακτίνα αυτήν του κ@λου του αυγού.
    (Κάτι σαν κοντοσούβλι που "ξεχείλισε" από την μια μεριά ...)

    Η γωνίες που σχηματίζουν τα διακορευμένα πλέον αυγά μεταξύ τους καθορίζουν την "αγριότητα" του κοντοσουβλιού, ενώ το αν η κότα που τα έκανε ήταν στενόκωλη ή όχι , καθορίζει το βύθισμα της βαλβίδας !!!

    Υ.Γ.
    Σχετικά με την ράμπα (προέκκεντρο) του αυγού, αν και πολλοί ειδικοί υποστηρίζουν ότι η μορφή της είναι αποτέλεσμα συνδυασμού τροφών, δεν υπάρχει επίσημα τεκμηριωμένη ερμηνεία!!!
    (Προσωπική άποψη: Τα αυγά της φραγκόκοτας δίνουν εξαιρετική ροπή στις μεσαίες αλλά στα ψηλά από ιπποδύναμη είναι ψιλοχάλια)


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #44
    Η χοληστερίνη των αυγών δεν επηρεάζει τη μακροβιότητα του κινητήρα;;;

    Ρε Κώστα, κατάλαβες τίποτε;

    Περίμενα εξήγηση για το έκκεντρο και πήρα τα αυγά μου, μαζί με ένα προέκκεντρο...

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Η χοληστερίνη των αυγών δεν επηρεάζει τη μακροβιότητα του κινητήρα;;;

    Ρε Κώστα, κατάλαβες τίποτε;

    Περίμενα εξήγηση για το έκκεντρο και πήρα τα αυγά μου, μαζί με ένα προέκκεντρο...
    Γι'αυτό σου λέω...

    Φαντάσου ότι αυτό το thread δεν υπήρξε ποτέ !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βελτιωση κινητηρα glx
    από teodor78 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2013, 21:19
  2. honda 50c βελτίωση κινητήρα
    από zilow στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2012, 15:45
  3. βελτιωση κινητηρα V
    από BEEF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 17:07
  4. CBF-600 & βελτίωση κινητήρα
    από ortho στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 20:36
  5. Βελτιωση 4Τ κινητηρα
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 00:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF