Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Ερώτηση για μετατροπή σε LPG

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    683
    Ενδεικτικά αν κάνεις 30.000χμ τον χρόνο με ένα αυτοκίνητο που η κατανάλωση του είναι 7λτ/100 τότε με τωρινή τιμή 2€/λτ είσαι στα 14€/100 δηλαδή 4.200€/30.000χμ
    Αν υποθέσουμε ότι με το αέριο θες ένα λίτρο παραπάνω (που εγώ προσωπικά δεν το έχω δει αυτό αλλά ας το βάλουμε μέσα στους υπολογισμούς) πας στα 8λτ/100 με τωρινή τιμή 1€/λτ είσαι στα 8€/100 δηλαδή 2.400€/30.000
    Στις 30.000χμ έχεις γλιτώσει 1.800€. Μέχρι εκεί θα πληρώσεις μόνο την εγκατάσταση και ένα σέρβις του συστήματος αερίου που κυμαίνεται στα -+20€ (ανάλογα το σύστημα θες ανα 15-20-30 χιλιάδες χμ σέρβις). Άρα πες 800€ -20€ ακόμα την εγκατάσταση είσαι καθαρό ένα χιλιάρικο στην τσέπη σου στις 30.000χμ. Επίσης υπολογίζεις ότι κάθε 10 χρόνια θες αλλαγή δεξαμενής που κοστίζει γύρω στα 200-250€. Με λίγα λόγια συμφέρει; Αν κάνεις χιλιόμετρα και το υποστηρίζει το αυτοκινητό σου κατα την ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη συμφέρει με τα χίλια.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως έχει κρατηθεί το υγραέριο στα 90 λεπτά ενώ η βενζίνη έχει πάει 2 ευρώ και το πετρέλαιο 1.85. Παράγωγο του πετρελαίου δεν είναι το LPG? Πως έχει πάρει μόνο 20 λεπτά απο πριν 8 χρόνια που έπαιζε στα 70 λεπτά το λίτρο? Είναι θέμα ότι δεν το χρησιμοποιούν πολλοί οπότε δεν το χτυπάνε με φόρους? Και το σημαντικότερο, θεωρείτε πως θα παραμείνει έτσι εφόσον το πιο λογικό είναι να στραφούν σε αυτό όλο και περισσότεροι πλέον?
    ειναι παράγωγο του πετρελαιου που δεν εχει αξια. κυριως πληρωνουμε μεταφορα. παλαιοτερα δεν ειχαν τι να το κανουν.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Τον Σεπτέμβριο που πήρα το τωρινό αυτοκίνητο θυμάμαι ότι είχε 0.62-0.65€ το υγραέριο (πιο πριν δεν θυμάμαι γιατί είχα diesel ένα διαστημα). Τώρα έχει κάτσει στο 1-1.10€. Δεν την λες και μικρή την ανατίμιση σίγουρα. Σαν ποσοστό νομίζω είναι μεγαλύτερη αύξηση απο την βενζίνη σίγουρα. Τώρα αν θα στραφούν περισσότεροι στο μέλλον δεν το γνωρίζουμε καθως τα ηλεκτρικά και τα εξ ολοκλήρου και τα mild-hybrid είναι αποκλειστικά βενζίνη ή diesel. Δεν υπάρχει ας πούμε υβριδικό με φυσικό αέριο και ρευμα. Πάντως το σίγουρο είναι πως αν κάνεις πολλά χμ (του τύπου 30.000χμ τον χρόνο) κάνεις εγκατάσταση και κάνεις σε μικρό χρονικό διάστημα την απόσβεση.

    Συμφωνώ απόλυτα. Αξίζει η επένδυση!

    62-65 λεπτά είχε το Σεπτέμβριο??? Δεν το γνώριζα, δικό μου λάθος. Νόμιζα ότι έπαιζε πιο ψηλά. Αρα επηρεάζεται κανονικότατα απο την αύξηση του πετρελαίου που είναι και το λογικό.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #34
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.725
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα. Αξίζει η επένδυση!

    62-65 λεπτά είχε το Σεπτέμβριο??? Δεν το γνώριζα, δικό μου λάθος. Νόμιζα ότι έπαιζε πιο ψηλά. Αρα επηρεάζεται κανονικότατα απο την αύξηση του πετρελαίου που είναι και το λογικό.
    Καλα 60-65 λεπτα δεν ειχε. Κανα 80αρι-85 λεπτα αν θυμαμαι καλα.
    Τα 60 λεπτα ηταν παλαιοτερα.

    Σε γενικες γραμμες παντως ακομα συμφερει το αεριο γιατι ειναι στο 50% χαμηλοτερα εναντι της βενζινης.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα 60-65 λεπτα δεν ειχε. Κανα 80αρι-85 λεπτα αν θυμαμαι καλα.
    Τα 60 λεπτα ηταν παλαιοτερα.

    Σε γενικες γραμμες παντως ακομα συμφερει το αεριο γιατι ειναι στο 50% χαμηλοτερα εναντι της βενζινης.
    Συμφέρει σίγουρα, αλλά 50% κάτω δεν είσαι σε σχέση με τη βενζίνη. 30-35 % παίζει η εξοικονόμηση. Μετρημένο άπειρες φορές.
    Έχω leon 20vt με 300χιλ χλμ και πάνω από 100χιλ με αέριο.

  6. #36
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.725
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpap Προβολή μηνύματος
    Συμφέρει σίγουρα, αλλά 50% κάτω δεν είσαι σε σχέση με τη βενζίνη. 30-35 % παίζει η εξοικονόμηση. Μετρημένο άπειρες φορές.
    Έχω leon 20vt με 300χιλ χλμ και πάνω από 100χιλ με αέριο.
    Να μην σου πω 50 να σου πω 40.
    Απο το 2012 που κανω ταξιδια με αεριο παντα ηταν κοντα στο 50%.
    Μεσο ορος τιμης στην Αττικη σημερα στο αεριο 1.05 κ βενζινη 1,98.
    Αντε να πουμε κ το 1λτ/100 που καις παραπανω με αεριο παλι εισαι πολυ ψηλα. Ανω του 30%.

    Οποιος βαζει αεριο το καταλαβαινει αμεσα. Καλα δεν λεω για ταξιδι που πλεον θες 90Ε για να γεμισεις ενα 45αρι ντεποζιτο.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpap Προβολή μηνύματος
    Συμφέρει σίγουρα, αλλά 50% κάτω δεν είσαι σε σχέση με τη βενζίνη. 30-35 % παίζει η εξοικονόμηση. Μετρημένο άπειρες φορές.
    Έχω leon 20vt με 300χιλ χλμ και πάνω από 100χιλ με αέριο.
    μηπως το συστημα σου ψεκαζει βενζινη? το δικο μου στο ιδιο μοτερ αλλα σε οκταβια ειναι 40-45% κατω αναλογα το γκαζι. με 82-88 λεπτα που ειχε για πολυ καιρο το αεριο και βενζινη στο 1,60 έκαιγα μισο λιτρο πανω με αεριο οπότε γυρω στο 40% λιγότερο. βεβαια το ποσοστο δεν λεει κατι αν κανεις 500χλμ το μήνα μονο. αν κανεις ομως 1500 που κανουμε εμεις ειναι πολλα λεφτα. το αεριο το εκανα αποσβεση το πρωτο καλοκαιρι.

  8. #38
    Νέο μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μηπως το συστημα σου ψεκαζει βενζινη? το δικο μου στο ιδιο μοτερ αλλα σε οκταβια ειναι 40-45% κατω αναλογα το γκαζι. με 82-88 λεπτα που ειχε για πολυ καιρο το αεριο και βενζινη στο 1,60 έκαιγα μισο λιτρο πανω με αεριο οπότε γυρω στο 40% λιγότερο. βεβαια το ποσοστο δεν λεει κατι αν κανεις 500χλμ το μήνα μονο. αν κανεις ομως 1500 που κανουμε εμεις ειναι πολλα λεφτα. το αεριο το εκανα αποσβεση το πρωτο καλοκαιρι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Να μην σου πω 50 να σου πω 40.
    Απο το 2012 που κανω ταξιδια με αεριο παντα ηταν κοντα στο 50%.
    Μεσο ορος τιμης στην Αττικη σημερα στο αεριο 1.05 κ βενζινη 1,98.
    Αντε να πουμε κ το 1λτ/100 που καις παραπανω με αεριο παλι εισαι πολυ ψηλα. Ανω του 30%.

    Οποιος βαζει αεριο το καταλαβαινει αμεσα. Καλα δεν λεω για ταξιδι που πλεον θες 90Ε για να γεμισεις ενα 45αρι ντεποζιτο.
    Ναι με συνεισφορά βενζίνης είναι, νόμιζα ότι όλα πλέον είναι έτσι (5 χρόνια το έχω και κάνω 20 χιλ χλμ το χρόνο περίπου). Το σύστημα με τη λαδιέρα το κάνουν εγκατάσταση, πουλιέται ακόμα;

    Καλά δεν το συζητώ, κι εγώ απόσβεση έκανα σε 7 μήνες αν θυμάμαι καλά.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα 60-65 λεπτα δεν ειχε. Κανα 80αρι-85 λεπτα αν θυμαμαι καλα.
    Τα 60 λεπτα ηταν παλαιοτερα.

    Σε γενικες γραμμες παντως ακομα συμφερει το αεριο γιατι ειναι στο 50% χαμηλοτερα εναντι της βενζινης.
    100% το πρώτο γέμισμα που έκανα για να πάω στο acropolis τον Σεπτέμβριο που πήρα το αυτοκίνητο ήταν στα 61 λεπτα. Τι διακυμάνσεις είχε 3-4 μήνες πριν-μετά δεν θυμάμαι τώρα, πάντως τον Σεπτέμβριο γέμιζα με 61 λεπτά.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    224
    Κάποιος από Θεσσαλονίκη όπου έμεινε ικανοποιημένος από το συνεργείο που έκανε την μετατροπή και τον προτείνει.Παντως απόσβεση κάνεις σε ένα έτος με τις σημερινές τιμές.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpap Προβολή μηνύματος
    Ναι με συνεισφορά βενζίνης είναι, νόμιζα ότι όλα πλέον είναι έτσι (5 χρόνια το έχω και κάνω 20 χιλ χλμ το χρόνο περίπου). Το σύστημα με τη λαδιέρα το κάνουν εγκατάσταση, πουλιέται ακόμα;

    Καλά δεν το συζητώ, κι εγώ απόσβεση έκανα σε 7 μήνες αν θυμάμαι καλά.
    το δικο μου δεν ψεκαζει ποτε εκτός αν πατησεις τερμα γκαζι που δινει ενα ποσοστο. πανω απο τις 4κ στροφες δινει μονιμα λιγο αλλα δεν παω ποτε εκει. λαδιερα πλεον νομιζω δεν υπαρχει αλλα ισως κανω λαθος.

  12. #42
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το δικο μου δεν ψεκαζει ποτε εκτός αν πατησεις τερμα γκαζι που δινει ενα ποσοστο. πανω απο τις 4κ στροφες δινει μονιμα λιγο αλλα δεν παω ποτε εκει. λαδιερα πλεον νομιζω δεν υπαρχει αλλα ισως κανω λαθος.
    Λαδιερα και να υπαρχει ακομα, καλυτερα να μη μπει. Δεν ειναι σοβαρη λυση.
    Εγω εχω BRC σε ενα grand vitara (το παλιο) χωρις κανενα απολυτος προβλημα. Ψεκαζει και βενζινη μετα τις 1800 στροφες. Εγω το ζητησα, ρυθμιζεται αυτο.
    Τα συστημστα ειναι ολα καλα, μεγαλη προσοχη στον εγκαταστατη χρειαζεται.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  13. #43
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    επανέρχομαι λίγο στο θέμα, μιας και αρχές Μαίου λέω να βάλω το ibiza μέσα για τη μετατροπή...

    έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένο σύστημα, και ιδανικά συγκεκριμένο εγκαταστάτη ; (κατά προτίμηση προς τα νότια ή δυτικά προάστια)

    έστω και σε pm

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ 6ΒΟΛΤΟΥ ΣΕ 12ΒΟΛΤΟ
    από irinia στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2016, 20:36
  2. Ερώτηση για λάδια σε Moulti 1000
    από alximistis στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 13:15
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 14:34
  4. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF