Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 83

Θέμα: τεχνικες οδηγησης για αρχαριους

  1. #31
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    πωπω ολοι cbf πηρανε εδω μεσα! Πρεπει να ανοιξουμε cbf 250 thread εδω μεσα!

    Λοιπον, η ταπα βενζινης ειναι περιεργη σαν να μην κλεινει. εργοστασιακο λαθος;

    Το φρενο ειναι μια χαρα αλλα δεν εχει αρχικο δαγκωμα και οταν κινησαι γρηγορα εχεις προβλημα να σταματησεις ειδικα στο βρεγμενο, αλλα το φρενο του κινητηρα ειναι πολυ καλο και μολις κατεβασω 1-2 ταχυτητες φρεναρει απο μονο του.

    Αλχιμηστη καταρχας μεγια το cbfακι σου! Δεν υπαρχει πια διπλωμα στην ελλαδα για 125 , μονο για μεχρι 34 ιππους. Αμα πηρες το διπλωμα περσι-προπερσι τοτε ειναι μεχρι 125 αλλα απο τυο 2004 -μεσα 2004 υπαρχει μονο μεχρι 34 ιππους που καλυβει το cbf.

    Τωρα για το σταδιακο φρεναρισμα του κινητηρα πρεπει να κατεβαζεις μια μια τις ταχυτητες, δηλαδη κατεβαζεις μια, αφηνεις συμπλεκτη ΠΑΤΩΝΤΑΣ λιγο γκαζι ωστε να μην φαγωθουν τα γραναζια και ο στροφαλος και να μην φρεναρει τοσο αποτομα(πολυ σημαντικο στο βρεγμενο αυτο), και αμα θες να φρεναρεις γρηγορα κατεβασε γρηγορα 2-3 ταχυτητες αφηνοντας λιγο τον συμπλεκτη στα ενδιαμεσα διαστηματα. Επισης να προσεχετε τα λαστιχα στο βρεγμενο και γενικα οταν ειναι κρυα γιατι ειναι σκληρα κ γλιστρανε.

    Α ναι σημερα εκανα εντο και ρολινγκ εντο με το cbf μου! Αλλα με ζεστα λαστιχα και ολοκαινουργια ασφαλτο. επισης εκανα μικρη σουζιτσα αλλα η κοντη 1η δεν σε αφηνει να κανεις σουζα της προκοπης.

    Μιας και μιλαμε για ταχυτητες, οσοι εχετε cbf 250 δειτε αμα σας πειραζει και εσας. Εγω βαζω 1η και αμεσως γεμιζει και αλλαζω 2α και γεμιζει επισης αμεσως. Εχει ηδη γεμισει στις 4500-5000 και δεν ανεβαζουν χιλιομετρα. Απο 3η και μετα μαζευουν χιλομετρα μεχρι τις 9000-9500 σαλ. Και εσας το ιδιο ειναι:

    Επισης, τι τελικη εχετε πιασει; Εγω σε σχετικα μικρη αποσταση φτανω ανετα 120 και αν επιμεινω παει 130-135 στο κοντερ αλλα οχι παραπανω. Εσας;

    Αν και και τελος πηρα σε κοντρα ενα χαζο-dynamik (sorry idi) αλλα με πηρε ενα παλιο βρωμο AX-1! Αντε μωρε! Τουλαχιστον οι γκομενες γουσταρουν πιο πολυ cbf παρα την πιπα το ΑΧ-1! Επισης πηρα σε κοντρες κατι σκουτερακια διχρονα 125 150, Suzuki FX 125 kai 150 (φτιαγμενο) και τα γνωστα CBR125 Innova Crypton Kazer ολα με εξατμισεις και δηθεν ''κωλοφτιαγμενα''. Οποτε αμα σας την μπει κανενα παπι φτιαγμενο μην κολωνετε! Γερα! Αλλα να αλλαζετε ταχυτητες πολυ γρηγορα ιδιως 1η 2α 3η μην σας περασουν στην εκινα! Παντως πηγα και το νταιναμικ σε ανηφορα μεγαλη με ερκετη κλιση δικαβαλια και τα δυο και το πηρα τουλαχιστον 20 μετρα (εκει που η ανηφορα ειναι ολη κι ολη 200μετρα).

    CBF ruules!

    YΓ) οταν το καλοκαιρι φτιαξω το μοτερ θα σας πω αναλυτικα επιδοσεις διαδικασιες και ενυπωσεις (οπτικα και σε επιδοσεις).

  2. #32
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    α ναι επισης κανει εναν περιεργο θορυβο που δεν ξερω απο που ερχεται, μπορει να ειναι στο καρτερ, και ειναι ηχος σαν κουδουνισμα η σαν θρυψαλα που κουνιουνται και χοροπηδανε και χορευουν τσαμικο οταν κινηται το μοτορι. Για λεγετε... Επισης θα παω τωρα να αλλαξω λαδακι και λαδακι για την αλυσιδα και ισως κανα καινουργιο δισκακι για τον συμπλεκτη καθως εχουν φαγωθει αρκετα.

    Α ναι επισης να προσεχετε να εχετε παντα λαδακι και να πλενετε συχνα το μοτορι και ειδικα την περιοχη αλυσιδας και το ψαλιδι (αλουμινενια εχουν λιγα, ακομα και πολυ μεγαλυτερου κυβισμου δεν εχουν, να το προσεχουμε το καημενο) και να μην το ζοριζετε το μοτορι πριν ζεσταθει καλα καλα (δηλ μην το φουλαρετε τα πρωτα 10-15 λεπτα λειτουργιας του, δηλ χαλαρη οδηγηση στις 4-7500 στροφουλες).

    Αλεξανδρε και σε σενα μεγεια το μοτορι! Η νεκρα βρισκεται ευκολα οταν το συνιθησεις, αλλα εγω που εχω κανει 1000χλμ ακομα να την βρω ευκολα οταν κατεβαζω απο 2α σε νεκρα στο φαναρι, και εχω παρατηρησει οτι η νεκρα μπαινει πολυ ευκολα απο 1η. Γιαυτο κατεβαζω σταδιακα ολες μεχρι 1η στο φαναρι και μετα το παιζω μπρος πισω χωρις συμπλεκτη να κουμπωθει η 1η (γιατι αλλιως κολαει το κιβωτιο και δεν μπαινει αλλη ταχυτητα) και βαζω νεκρα. Αυτον τον θορυβο δεν τον εχω παρατηρησει αλλα το μπροστινο φρενο σκουζει και τσιριζει περιεργα αλλα μαλον δεν ειναι τιποτα.

    Μηπως εχετε παρατηρησει εσεις κανενα προβλημα στην σελα, δηλ οτι ανοιγει με δυσκολια; Εμενα μου τα πρηζει καθε φορα και μου βγαινει η πιστη μεχρι να βγει η σελα.

    Και αλχημιστη τι εννοεις να το σφιξεις; Σφιγκει το φρενο; Αλλα μια χαρα μου φαινεται απλα σε τρομαζει λιγο και νομιζεις οτι θα σε σκοτωσει το μοτορι γιατι δεν θα φρεναρεις εγκαιρα αλλα εμενα ποτε δεν με εχει φερει σε δυσκολη θεση. Θεμα συνηθειας ειναι.

    Α ναι, επισης οποιο καλο παιδι βρει για μενα πληροφοριες για φτιαξιμο της cbf 250 (εξατμιση δισκοι πιστονια εκκεντροφοροι στροφαλοι καρμπιρατερ και ολα τα λοιπα) θα ευχαριστηθει και θα ανταμοιφθει! Εχω ψαξει λιγουλακι κυριως για εξατμισουλα αλλα τιποτα. Εχω στειλει και μελι στην arrow και στην yoshimura για το ποτε θα φερουν καμια εξατμισουλα αλλα ποιος καθεται τωρα και τα διαβαζει τα μελια των κοινων θνητων σε μια τετοια εταιρεια...
    Παντως ελπιζω με μια εξατμιση να εχω +3-7 ιπποι καθως αυτη που φοραει ειναι μεν εμφανισιακα πρωτη μουρη και ειδικα οταν την γυαλιζω, αλλα η Ηοντα την εχει φιμωσει τελειως και της εχει κοψει τον αερα και τον θορυβο υπερβολικα πολυ. Ειναι μονοκυλινδρο 250 και πρεπει να ακουγεται ετσι!

    Α ναι και μην ξεχασετε να βγαλετε τα πλαστικα πο τα μαρσπιε γιατι ειναι γελοια και οταν ξυσετε κατω το μαρσπιε θα διαλυθουν ουτως η αλλως (εγω τα εχω διαλυσει και τα δυο οποτε αναγκαστικα τα εβγαλα αλλα μου βγηε σε καλο)


    ΥΓ ιδι παει το μοντενας σου. Το διχρονο το ζεσταινουν και το στρωνουν καλα αλλα με ταυλανδεζικο μην περιμενεις να σου κρατησει και πολυ το μοτορι. Τα ανταλακτικα θα τα πληρωσεις, δεν την γλυτωνεις.


  3. #33
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    ρε σεις να κανονισουμε καμια cbf συναντηση....εμενα μου ειπαν οταν ρωτησα για το φρεναρισμα με τις ταχυτητες οτι τα χοντα ειναι σκυλια και δεν καταλαβαινουν Χριστο.Οσο για τη σελα ειναι σαν συρταρωτη την σπρωχνεις μπροστα και μετα πισω...πολυ κ**λα το μηχανακι.Οντως η πρωτη γεμιζει πολυ ευκολα οπως και η δευτερα...στα ποσα χιλ/τρα στρωνει το μηχανακι?και στα ποσα ειναι το1ο σερβις?Οσο για τελικη εγω που ρωτησα κατι φιλους που ασχολουνται μου ειπαν οτι παει και παρα πανω απ'οσα γραφει το κοντερ......ΑΑα και για την εξατμιση θα παω να βαλω χειροποιητη εχω εναν γνωστο μηχανικο που κανει καλη δουλεια...αλλα ειναι καινουργιο ακομη δε το πηραζω
    cbf ruuuules

  4. #34
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ε; πως ειναι δυνατων να πηγαινει παραπανω απο το κοντερ (160) ???
    Εγω το φουλαρω σε ευθεια 1χλμ και πηγαινει 120 η 135 με το ζορι! Ισως αν ειχα μεγαλυτερη ευθεια να πηγαινε τοσο.

    Ο μηχανικος σου φτιαχνει εξατμισεις; Μπραβο!

    Το μοτορι στρωνει στα 500χλμ δηλαδη απο τα 500 πηγαινε το σταδιακα μεχρι τις 8000σαλ και μετα στα 650χλμ μπορεις να το φουλαιρνεις ελευθερα.

    Στα 1000 θελει σερβις με αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιων και ισως λαδωμα αλυσιδας αν χρειαζεται.

  5. #35
    Ο Κουζουλός...
    Εγγραφή
    28/04/2004
    Μηνύματα
    69
    Με 200cc και 20 ίππους πρέπει να πιάνει παραπάνω απο 140.

    Εγώ με το dinamik θυμάμαι πως όταν έβαζα 6η την ώρα που πήγαινε με 90χμ/ω η τελική μου δεν ξεπερνούσε τα 110.
    Όταν όμως έπιανα γύρο στα 120 με 5η τότε η 6η ανέβαζε 140 και κάτι ψηλά.Ίσως αυτό γινόταν επειδή δεν βγάζει αρκετή δύναμη στις χαμήλες στροφές αλλά με αυτή τη λογική δε θα μπορούσε να ανεβάσει την ταχύτητα από τα 90 στα 110.

  6. #36
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    grim 250κεκ και 18,5 ιπποι πραγματικοτατοι. Το αδυναμικ εχει 125 και 14-15,5 ιππους πραγματικους και διχρονο απο πανω. Μου φαινεται θα πρεπε να πηγαινει και πιο γρηγορα το χοντα. Παντως σε κοντρα δεν πιανει μια το αδυναμικ!

  7. #37
    Ο Κουζουλός...
    Εγγραφή
    28/04/2004
    Μηνύματα
    69
    Αυτό λέω κι εγώ.θα έπρεπε να πηγαίνει πιο γρήγορα το honda.
    To dinamik δε πιάνει τπτ σε κόντρα με τι?

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    922
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    α ναι επισης κανει εναν περιεργο θορυβο που δεν ξερω απο που ερχεται, μπορει να ειναι στο καρτερ, και ειναι ηχος σαν κουδουνισμα η σαν θρυψαλα που κουνιουνται και χοροπηδανε και χορευουν τσαμικο οταν κινηται το μοτορι. Για λεγετε...
    Δεν είναι τίποτα...Επειδή είναι καινούργιο θα το κάνει για λίγο καιρό και μετά δεν θα ακούγεται.Το ίδιο παρατήρησα πριν 2 χρόνια στο καινούργιο μου xl125v.

    Με 200cc και 20 ίππους πρέπει να πιάνει παραπάνω απο 140.
    Χμμμμ...ΑΧ-1 250 τέρμα γκάζι για αρκετή ώρα--->135

    και έχει 24-25hp τροχό...και είναι και πούπουλο.

  9. #39
    Ο Κουζουλός...
    Εγγραφή
    28/04/2004
    Μηνύματα
    69
    Τι να πω εγώ...
    Άλλος λέει κατεβάζει το κοντέρ και άλλος λέει ότι πιάνει 135 με το ζόρι.

    Εγώ συγκρίνοντας το cbf με το δυναμικό παπί μου :P θεώρησα ότι θα πιάνει αρκετά μεγαλύτερη τελική ταχύτητα.
    Είπα και κάτι άλλο που παρατήρησα σε προηγούμενο ποστ σχετικά με την 6η ταχυτητα.Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου πει γιατί συμβαίνει αυτό.

  10. #40
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ρε γκριμ αφτο με την 6η ειναι επειδη το μοτερ εχει μακρια 6η και λιγη δυναμη και δεν μπορει το γραναζι να επιταχυνθει, γιαυτο δεν πιανεις τοσο πολυ. Με 5η κοντυτερη επιταχυνεις οσο παει και μετα οταν αλλαξεις σε 6η θα επιταχυνει ισα ισα 5-10χλμ/ω. Αμα περιμενεις πολυ ωρα και φουλ επιμονη στο γκαζι τοτε θα σου πιασει τα ιδια χλμ απλα θα αργησει πολυ. Δοκιμασε το στον εθνικο που μπορεις. παντως το παπι σου δεν φτανει τοσα χλμ/ω που λες, τουλαχιστον οχι πραγματικα. Πηγα ενα dιναμικ και αυτο σε 1χλμ με μια μεγαλη μικρης κλισης στροφη. Το κοντερ μου ελεγε 120-135 και αυτος μου πε οτι πηγαινε με 140-150 και οτι σε μαξιμουμ ταχυτητα σε αυτον τον δρομο εχει πιασει 160 στο κοντερ του. Οποτε βγαινει οτι ειναι μεγαλος ψευτης η το κοντερ του ειναι μεγαλος ψευτης. Το ιδιο και με cbr125 που λεει οτι με διπλο 150 και τους περναω σταματημενους με 130.

    Και για την κοντρα εννουσα οχι τα υπολοιπα παπια πυ τα πηγαινει, αλλα το cbf . Σημειωτεον ενα cbr125 μανουλα περασε σε κοντρα ενα βοδενας αδυναμικ σε 200αρι περιπου αλλα το ενα με ασχετο οδηγο το αλλο με οδηγαρα.

    Τωρα μου φαινεται φταιει το γραναζωμα της cbf. Θελει πιο μακρια 1η και 2α και φυσικα και τις υπολοιπες σχεσεις πο μακριες ωστε να μακρυνει η 5η και η 6η και η τελικη της. Και ολα αυτα σε μηδαμινο κοστος σε επιταχυνση και μαλιστα με αισθητα οφελη στις πρωτες ταχυτητες καθως δεν θα χρειαζεται να αλλαχτουν τοσο γρηγορα.
    Με σωστο γραναζωμα ρυθμισεις καρμπιρατερ και γενικα στον κινητηρα πρεπει να τερμαιζει το κοντερ του σε πραγματικα χλμ/ω αμα προσθεσουμε και καμια εξατμισουλα.

    Το AX1 αμα ειναι καλοστημενο και με σωστο γρανζωμα βγαζει παραπανω χλμ (150-160). Παντως αμα ρυθμιστει η cbf το AX1 δεν αποτελει προβλημα και νικιεται ευκολα σε κοντρα (με καλο οδηγο).

  11. #41
    Ο Κουζουλός...
    Εγγραφή
    28/04/2004
    Μηνύματα
    69
    Καλά ρε φίλε νόμιζες ότι σου μιλούσα για πραγματικές ταχύτητες?
    Το κοντέρ μου έδειχνε λίγο παραπάνω από 140χμ/ω σε ευθεία ενώ σε αμάξι που με ακολουθούσε έλεγε μεταξύ 120 και 130.Btw είμαι 100 κιλά και όπως καταλαβαίνεις λίγο ανθρώπα και το μηχανάκι ήταν λίγο μετά το στρώσιμο.Ίσως με άλλο αναβάτη έπιανε παραπάνω λόγω αεροδυναμικής.Αυτά που λέω θα μπορούσε να τα επιβεβαιώσει και ο idi!

    Τώρα τι να σου πω...όταν λες ότι μαμά cbr125 περνάει dinamik.To αφήνω να το σχολιάσουν και άλλοι.Και κουλός να ήταν αυτός με το dinamik δε γίνεται...Έχω οδηγήσει cbr125 όταν ήθελα να αποφασίσω τι να αγοράσω και κατάλαβα ότι είναι μόνο για καμιά βολτούλα και για να λες στους άσχετους ότι καβαλάς cbr.http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=6126 :rotflmao:

    Δε νομίζω ότι μπορείς να τσεκάρεις ένα μηχανάκι σε μία κόντρα με δικάβαλο, μεγάλη ανηφόρα και 200 μέτρα μέχρι τον τερμάτισμο.

    Επειδή έχουμε βγει αρκετά οφτοπικ καλύτερα θα ήταν να μη συνεχίσουμε να μιλάμε για επιδόσεις κτλ.

  12. #42
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    καλα το περασα ΚΑΙ ετσι (ανηφορα), αλλα και σε ευθεια εννοειται. Και μονο και δπλο.

    Αλλα το νταιναμικ δεν πηγαινει και πολυ παραπανω απο οσα επιασες. παντως η cbr την οδηγησα και ειχε πλακα κανει και συνεχεια εντο αμα γουσταρεις αλλα απο επιδοσεις συμφωνω μαζι σου. Δεν θα το πιστευα ουτε εγω αν δεν ημουν μπροστα φιλε μου. Μιση ροδα ειναι μιση ροδα και το νταιναμικ εχασε. Τωρα τι να πεις, πρεπει να'ταν πιπας οδηγος.

  13. #43
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    τελικα τι τελικη εχει το cbf??????????

  14. #44
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
    τελικα τι τελικη εχει το cbf??????????
    χαχαχα μπερδευτικο ποστ ε; Λοιπον βγαλαμε συμπερασμα οτι πρεπει να φτανει τα 140 πραγματκα αν εχεις ΜΕΓΑΛΗ ευθεια και επιμεινεις, αλλα δεν ειναι σιγουρο. Επισης με καλυτερο γρανζωμα οπως εγραψα παραπανω θα φτασει 145-150 πραγματικα -υποθέσεις κανω- .

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fire
    Εγγραφή
    08/09/2004
    Μηνύματα
    138
    φιλε μου δεν θα σταθω στο cbf250 γιατι δεν το γνωριζω αλλα εχω βρεθει 2φορες σε ανοιγμα dynamic με cbr125 στην καβαλας και το dynamic ανοιγε την διαφορα με πολυ μεγαλη ανεση...παρα πολυ μεγαλη...
    silver fazer '00 :smilea:

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τεχνικες Οδηγησης !
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 17:53
  2. απλες τεχνικες οδηγησης
    από kalesin στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2007, 00:52
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2006, 23:10
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:14
  5. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 08:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF