Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Βλέποντας τη παλιά μηχανή σου να πουλιέται με παραποιημένα στοιχεία ..

  1. #31
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.492
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Έχετε υπόψιν ότι υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που ακυρώνει την αγοραπωλησία και επιστρεφονται τα χρηματα , αν αποδειχθεί ότι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα ή άλλο σημαντικό λειτουργικό θεμα που είχε αποκρυφθει από τον πωλητή.
    Εγω προσωπικά δεν χω υποψη. Αν σου είναι ευκολο ανεβασε το εδω.

    Ομως φαντασου τι γίνεται στην ελληνικη πραγματικοτητα φανταζοναι θα εχεις ακουστα για την αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου εισαγωγής ποσα χλμ εχει οταν εκτελωνιζεται ποσα οταν βγαινει πωλητήριο

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το καλό μηχανάκι φευγει στα μπαμ. ουτε βδομαδα δεν κλεινει με την σωστη τιμη. αλλα οταν πας στον εμπορο δεχεσαι την μειωση ενω στον ιδιωτη οχι. δεν χρειαζεται να πας σε κανενα συνεργειο. ουτε βολτα δεν δινεις για νεο μηχανάκι, οποιος θελει το παιρνει. οι ευκαιρίες φευγουν, αν ο εμπορος δινει χ λεφτα ο ιδιωτης δινει χ+500 και δεν ζηταει ουτε βολτα ουτε τπτ.
    Η δοκιμαστική βόλτα από τον υποψήφιο αγοραστή, είναι ζήτημα που είχαμε συζητήσει στο παρελθόν. Άλλος εμπιστεύεται τυφλά τους αγοραστές, επειδή "τους κόβει από τη σύντομη κουβέντα", άλλος δεν δίνει επ' ουδενί το μηχανάκι σε άγνωστο για βόλτα.

    Αντίστοιχα, υπάρχουν αγοραστές που θεωρούν αδιανόητο να αγοράσουν κάτι που δεν έχουν οδηγήσει έστω και για 500 μέτρα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/08/2021 στις 15:20.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η δοκιμαστική βόλτα από τον υποψήφιο αγοραστή, είναι ζήτημα που είχαμε συζητήσει στο παρελθόν. Άλλος εμπιστεύεται τυφλά τους αγοραστές, επειδή "τους κόβει από τη σύντομη κουβέντα", άλλος δε δίνει επ' ουδενί το μηχανάκι σε άγνωστο.

    Αντίστοιχα, υπάρχουν αγοραστές που θεωρούν αδιανόητο να αγοράσουν κάτι που δεν έχουν οδηγήσει έστω και για 500 μέτρα.
    αν η μηχανη εχει τιμη που πληρωνει ο έμπορος για ανταλλαγη, ο ιδιωτης θα κανει τουμπες για να την παρει. ουτε βολτες θελει ουτε ελεγχους. αφησα να μου φυγει ενα μηχανακι σκεπτομενος οτι δεν προλλαβαινα να το τσεκαρω σε μαγαζι και την ιδια μερα 2 ωρες μετα εκανε μεταβιβαση. το έδινε ακριβως οσα του ειπε ο εμπορος απλα γιατι δεν γουσταρε να το δωσει σε εμπορο. μου το ειπε στο τηλεφωνο δηλαδη. 8 ωρες αγγελία ηταν οταν μιλησα εγω και στις 10 ωρες εκανε μεταβιβαση.

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Καλά όλα αυτά ρε παιδιά αλλά να έχεις ταμπέλα εξουσιοδοτημένου στο μαγαζί σου και να γυρίζεις χιλιόμετρα στο κοντέρ;;
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  5. #35
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.880
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Έχετε υπόψιν ότι υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που ακυρώνει την αγοραπωλησία και επιστρεφονται τα χρηματα , αν αποδειχθεί ότι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα ή άλλο σημαντικό λειτουργικό θεμα που είχε αποκρυφθει από τον πωλητή.
    Και Ελληνική Νομοθεσία υπάρχει, υπαναχώρηση λόγω έλειψης συνομολογημένης ιδιότητας του κινητού ή λόγω πραγματικού/νομικού ελαττώματος.
    Δικαίωμα παραγραφής 2 έτη από την αγοραπωλησία χωρίς να χρειαστεί να υπάρχει δόλος από μεριάς του πωλητή . (να αποδείξεις απάτη) .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Δεν αξίζει τον κόπο αφού και πάλι θα βρουν τρόπο…
    Με συγχωρείς αλλά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο!Τέτοιο πράγμα θα πρέπει να καταγγέλλετε και αφού η πλατφόρμα έχει αυτή την επιλογή να το κάνει άμεσα μπας και κάπως περιοριστεί το θέμα έστω και λίγο.
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 22/08/2021 στις 21:44.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Δεν αξίζει τον κόπο αφού και πάλι θα βρουν τρόπο…Απλα ελπίζω να μην την πατήσει κανένας απο αυτό το forum.Αν ημουν ο αγοραστής θα έψαχνα γερά το ιστορικό πριν παρω.
    Πάντως η συγκεκριμένη μηχανή αν και είχε κάποια προβλήματα με τροφοδοσια και καρμπυρατέρ όταν την πούλησα, είχε περάσει πλήρη ανακατασκευή το 2010 όταν είχε γύρω στα 55χιλ μίλια.
    Πραγματικά δε νομίζω να ενδιαφερθεί κάποιος απονήρευτος για το συγκεκριμένο μηχανάκι,
    όπως επίσης δεν νομίζω να δώσει κανείς βάση στα χιλιόμετρα του κοντέρ.
    Μιλάμε για 40 χρονών μηχανάκι.... ήμαρτον.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το καλό μηχανάκι φευγει στα μπαμ. ουτε βδομαδα δεν κλεινει με την σωστη τιμη. αλλα οταν πας στον εμπορο δεχεσαι την μειωση ενω στον ιδιωτη οχι. δεν χρειαζεται να πας σε κανενα συνεργειο. ουτε βολτα δεν δινεις για νεο μηχανάκι, οποιος θελει το παιρνει. οι ευκαιρίες φευγουν, αν ο εμπορος δινει χ λεφτα ο ιδιωτης δινει χ+500 και δεν ζηταει ουτε βολτα ουτε τπτ.
    Έτσι δεν θα αγόραζα ποτε γιατί αν είναι τόσο καλό θα έχει τιμή κοντά στο καινούργιο, το πήρα καινούργιο και το στρώνω εγώ.
    Επίσης αν δεν το κάνεις βόλτα, αν δεν το δει μηχανικός μπορεί να έχει κάτι και να την φας.
    Όσες φορές έδωσα μοτο ή αμάξι ή το πηρε φίλος ή το πήρε έμπορος. Διετίας όμως δεν ήταν.
    Γιατί βαρέθηκα τους τυπους που δεν έφταναν τα φράγκα τους και έψαχναν τρόπο να ρίξουν τιμή. Λες και δεν ήξερα τι έχω. Γιατί βαρέθηκα τα παζάρια χωρίς να το δουν καν. Γιατί η δουλειά μου είναι 6 μέρες την βδομάδα και τις 3 μέχρι το βράδυ, οπότε δεν θα χάσω την ξεκούραση μου για τον κάθε περιεργο που δεν έχει τι να κάνει.

    Τώρα για τον εξουσιοδοτημένο που γυρισε χιλιόμετρα νομίζω ότι έκανε μία τρυπα στο νερό. Δεν νομίζω ότι θα αγοράσει κάνεις κλασική μηχανή χωρίς πλήρες βιβλίο σέρβις και αριθμό κατόχων.

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Με συγχωρείς αλλά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο!Τέτοια πράγματα θα πρέπει να καταγγέλλετε και αφού η πλατφόρμα έχει αυτή την επιλογή να το κάνει άμεσα μπας και κάπως περιοριστεί το θέμα έστω και λίγο.
    Έχεις δίκιο. Αν και αρχικά δεν ήθελα να μπλέξω αποφάσισα και έκανα την καταγγελία στο car.gr
    Για να δούμε…
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  10. #40
    Διαγραφηκε.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Καλά όλα αυτά ρε παιδιά αλλά να έχεις ταμπέλα εξουσιοδοτημένου στο μαγαζί σου και να γυρίζεις χιλιόμετρα στο κοντέρ;;
    Αυτο ειναι το θεμα βασικα. Και εχει καλο ονομα ο συγκεκριμενος. Σκεψου τι κανουν αυτοι που ειναι διασημοι για το ποσο απατεωνες ειναι.

    Απο εμπορο τελικα ειναι να σου λεει καλημερα μπαινοντας στο μαγαζι και να βγαινεις να δεις αν ειναι οντως μερα εξω.

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Πήρα το έμπορο τηλ σήμερα και του τα έχωσα ότι αυτά που είδα στην αγγελία είναι παραπλανητικά κτλ κτλ. Μου είπε ότι την χρησιμοποιεί ο ίδιος καθημερινά και ότι απλά έκανε λάθος στα χλμ όταν έβαλε τη αγγελία και με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει ‘γυρίσει’ κοντέρ. Τώρα πως γίνεται μετά από καθημερινή χρήση να κανείς λάθος, τρέχα γύρευε. Τεσπα του είπα να την αλλάξει η να την βγάλει. Το τελειώνω εδώ γιατί άκρη δεν βρίσκεις και βαριέμαι να ακούω δικαιολογίες. Λυπάμαι όμως πολύ γιατί για μια ακόμα φορά καταλαβαίνω ότι το Ελλαδιστάν ζει και βασιλεύει. Δεν θα αλλάξει ποτέ.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2014
    Μηνύματα
    17
    Καλά έκανες φίλε. Εγώ πούλησα BMW Gs 1200 και είδα όλες τις σφραγίδες από επίσημη αντιπροσωπία μετά σε αγγελία.Ειναι να απορείς....

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Απ’οτι βλέπω η αγγελία κατέβηκε. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα την πάρει κάποιος αδιάβαστος.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  15. #45
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι θα αγοράσει κάνεις κλασική μηχανή χωρίς πλήρες βιβλίο σέρβις και αριθμό κατόχων.


    Παιζει σε μηχανη 20-30-40 χρονων να ιππαρχει πληρες service book?
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσο δεμένος είσαι/νοιωθεις με τη μηχανή σου?
    από renos.xart στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 175
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 21:40
  2. Δείξε μου τη μηχανη σου να σου πω ποιος είσαι...
    από Dirty_Gas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 17:13
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 09:35
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2005, 19:07
  5. Ελάτε να φτιάξουμε τη τέλεια μηχανή...
    από Dirty_Gas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF