Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 63

Θέμα: Αέρας και οδήγηση μηχανής

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
    Re paidia na rotiso kati san asxeti pou eimai ?

    Ama to mixanaki exei baros ( px synepibath ) den kathetai ? ara exei perissoteri statherotita ?

    leo ego tora...
    Ναι έχει περισότερο βάρος άρα και αυξημένη αδράνεια σε οποιαδήποτε δύναμη πάει να την μετακινήσει.
    Αλλά, το ότι έχεις συνεπιβάτη σημαίνει ότι έχεις και μεγαλύτερη επιφάνεια στην οποία προσκρούει ο άνεμος οπότε και ασκείται μεγαλύτερη δύναμη επί της μοτοσυκλέτας.
    Έιναι σαν να έχεις μια νταλίκα η οποία ναι μεν ζυγίζει δεκάδες τόνους αλλά λόγω τεράστιας επιφάνειας πηγαίνει σαν φτερό στον άνεμο.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    μαλιστα..



    θενκς!
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  3. #33
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αν αντιμετωπίσεις σε ταξίδι πλευρικό άνεμο άσε τη μηχανή να πάρει κλίση και κράτα μια ταχύτητα που θα σου επιτρέπει να την ελέγχεις (τη μηχανή). Θα δεις ότι η μηχανή θα πηγαίνει -με κλίση- ευθεία δίχως πολλές και απότομες αποκλίσεις.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    3
    Όποιος θέλει να εξασκηθεί σε οδήγηση με άνεμο υπάρχει κλασικα η περίφημη αττική οδός.Ο μόνος τρόπος να αντέξεις είναι πρώτον να είσαι χαλαρός και να αφήνεις το σώμα σου να "δένει" με τη μηχανή και προσπαθείς να διαβάσεις τη κατάσταση.Σαν να οδηγας σε οδοστρωμα με αλλεπαληλες κλισεις.Η μαγκιά δεν χωράει.Τέρμα γκάζι και "άνεμε σε έφαγα "συνηθως καταλήγει στο "Κοιτα μαμά μπορω και χωρίς δόντια"η στο"κοιτα μαμα οδηγώ χωρις δόντια γιατί ο λακαμας μπροστα δεν ηξερε που πηγαινε και με εκλεισε"

  5. #35
    Την Κυριακή 25/6 πήγα με ένα φίλο μου για μπάνιο Βραβρώνα (μέσω Αττικής), ο καθένας με τη μηχανή του.

    Όταν πηγαίναμε είχε αρκετό αέρα. Στο γυρισμό, βγαίνοντας στην Αττική και για 2 περίπου χλμ μου έφτασε το σκ@το στην κάλτσα.

    Φυσούσε τρελά. Πήγαινα με 5η (KLE 250), 80 χλμ και αισθανόμουν μεγάλη ανασφάλεια. Επιπλέον, δεν είχα κουμπώσει τελείως το μπουφάν με αποτέλεσμα αυτό να φουσκώνει.

    Σταματάω, κουμπώνομαι, παίρνω μια βαθιά ανάσα και ξεκινάω.

    Παράλληλα θυμήθηκα αυτά που διάβασα εδώ (έχει αναφερθεί το link σε προηγούμενο thread):

    http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm#wind

    Έσφιξα τα πόδια στο ντεπόζιτο, χαλάρωσα τα χέρια, έγειρα λίγο μπροστά και άνοιξα λίγο περισσότερο το γκάζι (90 χαω).

    Αμέσως αντιλήφθηκα μεγάλη διαφορά.
    Αισθανόμουν βέβαια τον άνεμο, αλλά η αίσθηση της μηχανής πλέον, ήταν πολύ καλύτερη.

  6. #36
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Επειδή όταν ξεκινούμε να πάμε κάπου δεν διαβάζουμε μετεορολωγικό δελτίο και επομένως δεν ξέρουμε από που θα μας κοπανήσει ο αέρας κάθε στιγμή καλό είναι να διατηρούμε μια λογική ταχύτητα με την οποία να μπορούμε να ελένξουμε τη μοτο.
    Μην περνάτε το μήνυμα αύξησης ταχύτητας γιατί με ένα πλευρικό χαστούκι και κάμποσα χιλιόμετρα το αποτέλεσμα θα είναι άγνωστο.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Επειδή όταν ξεκινούμε να πάμε κάπου δεν διαβάζουμε μετεορολωγικό δελτίο
    ΛΑΘΟΣ....πλακα κανεις σιγουρα.
    ειναι το πρωτο που βλεπω εγω τουλαχιστον.......

  8. #38
    Μην περνάτε το μήνυμα αύξησης ταχύτητας γιατί με ένα πλευρικό χαστούκι και κάμποσα χιλιόμετρα το αποτέλεσμα θα είναι άγνωστο
    Σε καμία περίπτωση δε λέω κάτι τέτοιο.

    Απλά αναφέρω κάποια στοιχεία, που διευκόλυναν τη δική μου κατάσταση.

    Η ταχύτητα με την οποία κινούμουν, μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και σιγουριά

  9. #39
    Ρε μάγκες μιά απορία έχω.

    Διαβάζετε τα posts των προηγουμένων στο ίδιο thread, και αν ναι τα καταλαβαίνετε?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  10. #40
    Δεν ξερω ρε παιδια τι λετε για ολα αυτα. Εγω παντως μενω στην Κομοτηνη. παω αρκετα συχνα στην Ξανθη. στα μεσα του δρομου εχει παντα αερα που στροβιλιζεται. πολυ σημανση με πινακιδες, ανεμοδουρια κτλ. σοβαρα πραγματα δηλαδη. το μονο που μπορω να κανω με την ελαχιστη εμπειρια που εχω (εως μηδαμινη) ειναι να κοβω χλμ μεχρι εκει που να μπορω να το επαναφερω. αν παρω κλιση και ξαφνικα χτυπησει (πολυ συχνα) αντιθετα? δεν θα βρεθω ξαπλα στην εγνατια να κανω ηλιοθεραπια???

  11. #41
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Αν αντιμετωπίσεις σε ταξίδι πλευρικό άνεμο άσε τη μηχανή να πάρει κλίση και κράτα μια ταχύτητα που θα σου επιτρέπει να την ελέγχεις (τη μηχανή). Θα δεις ότι η μηχανή θα πηγαίνει -με κλίση- ευθεία δίχως πολλές και απότομες αποκλίσεις.
    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό!

    Έμανα στο Ρίο 5 χρόνια και όποιος είναι από εκεί κοντά θα ξέρει ότι το χειμώνα οι καιρικές συνθήκες είναι χάλια. Πάρα πολύ συχνά σηκώνει ανέμους δυνατούς με εναλλαγές κατέυθυνσης και με ρυπές.

    Ο μόνος τρόπος για να "σωθείς" στο δρόμο πηγαίνοντας για Πάτρα είναι :

    1) χαμηλή ταχύτητα ώστε να μπορείς να ελέγξεις τη μηχανή,

    2) αναγκαστικά πηγαίνεις ευθεία αλλά με κλήση όταν ο άνεμος είναι πλευρικός για λίγη ώρα,

    3) Πιάνεις ελαφριά το τιμόνι γιατί το επόμενο δευτερόλεπτο ο αέρας αλλάζει κατέυθυνση ή σταματάει και εσύ πρέπει να ισορροπήσεις την μηχανή στις νέες συνθήκες.
    Παίζουμε?

    Θέλω...
    Θέλω κι άλλες...
    Θέλω κι άλλες διακοπές...
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη............
    Θέλω κι άλλες διακοπές στη Κρήτη το καλοκαίριιιιιιιιιιιι......

  12. #42

    ΑΕΡΑ!!!!

    Όπως έχω ξαναγράψει νομίζω την μηχανή δεν την κουνάει ο άνεμος αλλά εμέις!!. Από όταν σκύβω και είμαι τελείως χαλαρός στα χέρια δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα ας κουνιέται το σώμα μου. Αν κρατιέσαι από το τιμόνι τα πράγματα γίνονται δύσκολα.

    Και εγώ μένω Πάτρα και έχω περάσει τη γέφυρα σε συνθήκες που ήταν κλειστή για φορτηγά και μηχανές λόγω ανέμου. Σταματώντας στα δυόδια κόντευα να πέσω από στάση όταν άφησα το τιμόνι να βγάλω λεφτά (και επάνω φυσούσε πολύ περισσότερο). Εκεί η αντίδραση της μηχανής ήταν εφμανής και έτεινε να αυτοισσοροπήσει παίρνοντας μεγάλη κλίση κόντρα στον αέρα. Στην αρχή το ένιωθες σα να γλιστράει από κάτω σου (και φοβάσαι) αλλά μετά βλέπεις ότι πάει ευθεία. Βέβαια όταν άλλαζε κατ. ο αέρας κινιόταν κανά μέτρο δεξιά αριστερά. (αλλά μιλάμε ΠΟΛΥ αέρα) - στα πίσω γύρισα με φορτηγάκι γιατί δεν με αφήνανε και νόμιζα ότι θα ντελαπάρει από τις ριπές.

    Πάντως με σκύψιμο και τα χέρια χαλαρά και μέχρι 140-150 km/h από την εμπειρία μου ΔΕΝ έχεις ουσιαστικό πρόβλημα με sport τουλάχιστον μηχανή και σε νορμάλ αέρα. Το βασικό δεν νομίζω ότι είναι στο γκάζι, εξάλλου σε μεγάλες ταχύτητες ο αέρας μπορεί να προκαλέσει tank-slapping και τότε θέλεις να μεταφέρεις βάρος μπροστά.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    Ναι έχει περισότερο βάρος άρα και αυξημένη αδράνεια σε οποιαδήποτε δύναμη πάει να την μετακινήσει.
    Αλλά, το ότι έχεις συνεπιβάτη σημαίνει ότι έχεις και μεγαλύτερη επιφάνεια στην οποία προσκρούει ο άνεμος οπότε και ασκείται μεγαλύτερη δύναμη επί της μοτοσυκλέτας.
    Έιναι σαν να έχεις μια νταλίκα η οποία ναι μεν ζυγίζει δεκάδες τόνους αλλά λόγω τεράστιας επιφάνειας πηγαίνει σαν φτερό στον άνεμο.
    Εδω θα πρεπει να ληφθει υποψη η παραμετρος που εχει να κανει με την μαζα του συνεπιβατη. Αν βαλω πισω μια κοπελια 45-55 κιλα γυρω στο 1,65 θα αυξησει την πλευρικη επιφανεια κατα 40% σχεδον και το βαρος της μηχανης πες (200 κιλα+εγω 100=300) μονο κατα 50 κιλα, δλδ κατα 16%. Αν βαλω πισω τον wiredgr, που ειναι 1,7κατι 100+ κιλα, θα αυξησει μεν 45% την πλευρικη επιφανεια αλλα θα φτασει το βαρος στα 400κιλα, οπερ 35% παραπανω!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    Επισης, τωρα που το σκεφτομαι, μετραει παρα πολυ με τι μηχανακι εισαι, τα ον-οφφ μιας και εχουν τον νααβατη ορθιο πανω στη σελα δεν αλληλοκαλυπτουν τοση πλευρικη επιφανεια οσο εν ΣΣ στο οποιο ο αναβατης εχει αγκαλια την μηχανη αρα μικροτερη πλευρικη στο συνολο. Tank bag, top case (ο μοχλος του θανατου στην εθνικη !!!) και διαφορα αλλα αυξανουν την πλευρικη επιφανεια χωρις να βαραινει αναλογα το οχημα αρα το κανουν πιο ασταθες σε πλευρικες ριπες.
    Το θεμα του σταθερου αρα δεν το εξεταζω καθω ειναι σχετικα ευκολο να το αντιμετωπισεις.
    Το προβλημα στην εθνικη δημιουργειται απο την τυρβωδη ροη του αερα η οποια εχει τρεις παραμετρους τις οποιες δεν μπορουμε να ελεγξουμε ουτε να προβλεψουμε καπως με ασφαλεια. Πρωτο η ενταση, ποσο δυνατα θα φυσηξει, το οτι εχουμε ριπες μικρης εντασεως δεν ειναι προιομιο οτι θα εχουμε ιδιας εντασεως ριπες σε ολη την πορεια μας.
    Δευτερον η συχνοτητα/περιδιοκοτητα. Δεν ειναι δεσμευτικο επειδη για 2-3 λεπτα οι ριπες ερχονται με κατι το οποιο φαινεται σαν ρυθμος να συνεχισουν να ερχονται ετσι. Μπορει να ερθουν δυο μαζι, μπορει τρεις , μπορει καμια.
    Τριτον η διευθυνση. Δεν αλλαζει συνηθως απλα διαφερει στην ακριβη φορα. Δλδ εχουμε ριπες κατα ξυριο λογο λογω μετακινησης αεριων μαζων προς ενα μερος αλλα δεν ξεορυμε σε ποιο ακριβως μερος του στροβλισμου βρισκομαστε, οποτε μποριε να αισθανθουμε τον αερα απο ευθεια μπροστα μεχρι και στο πλαι ή πισω, συνηθως εχουν μικρη αποκλιση ομως.

    Ενω βαση μαθηματικων η τυρβώδης ροη του αερα εχει συγκεκριμενες παραμετρους και τύπο (φυσικομαθηματικοι τα λεω σωστα; ) στον δρομο η ροη εππηρεαζεται απο αλλους παραγοντες τους οποιους ειναι αδυνατο να αντιληφθουμε, μια συσταδα δεντρων, βραχια, λοφοι ο,τι αλλο εππηρεαζει τυχαια και ασταθμητα την ροη και δημιουργει μοναδικες και τυχαιες συνθηκες ροης.
    Το γκαζι που αναφερει ο Δημητρης χρειαζεται ετσι ωστε η μηχανη να εχει την δυναμη να "βγει" απο την πλευρικη μετατοπιση που στιγμιαια υφισταται και να παει εκει που θελουμε λογο διανυσματικων δυναμεων. Δλδ η ασκουμενη δυναμη στον τροχο να σπρωχνει δυνατα ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο λιγη αναλογικα η δυναμη του αερα που σπρωχνει στο πλαι σε σχεση με το μοτερ που σπρωχνει εμπρος. Οπερ το διανυσμα των δυναμεων να κοιταει οσο το δυνατον προς τα εμπρος μολις ερθει η ριπη.


    Πως τα πηγα;
    Να κανω και σχεδιαγραμμα;

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    Και η θεωρια υπεραπλουστευμενη με τις δυο δυναμεις που μας απασχολουν να εφαρμοζονται στο ΚΒ οχηματος κινουμενου σταθερα σε ευθεια. Οσο πιο πολλη δυναμη εχει ο κινητηρας τοσο μικραίνει η γωνια μεταξυ διανυσματος και επιθυμητη πορειας (η οποια συμπιπτει με την φορα της δυναμης που βγαζει η μηχανη στο δρομο ) προς οφελος μας, κρατα δλδ το οχημα ευθεια πορεια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sidewind.gif 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	5,2 KB 
ID:	55645

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μουσική και οδήγηση
    από Ζεύκας στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 09:22
  2. αερας και fairing
    από all right στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 10:09
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 13:29
  5. Αέρας και σκουπίδια....
    από Nik0s στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF