Σελίδα 3 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 305

Θέμα: Κίνδυνος και Ταχύτητα

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της reflection
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από micro_fresh Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά πιστεύω ότι το μικρόβιο το έχεις εξ' αρχής. Οι συγκυρίες που σε φέρνουν σε ένα χώρο, συμβαίνουν μόνο εαν τις δεχτείς και τις εκμεταλλευτείς. Οι "κατά λάθος" στο χώρο και οι άτυχοι από τα λάθη των άλλων στο τέλος την πατάνε ("κρίμα το παιδί") και εκεί η ταχύτητα παίζει πιστεύω δευτερεύοντα ρόλο, για διαφορετικούς όμως λόγους.
    Δευτερεύον ερώτημα:
    Εφόσον το μικρόβιο του κινδύνου ενυπάρχει.... υπάρχει πιθανότητα και να ... κληρονομείται?...


    @fkol k4

    Γενικά πάντως η εικόνα που έρχεται στο νου όταν αναφέρεται η λέξη "μηχανή" είναι μία επιτάχυνση που αιφνιδιάζει... Πολλές φορές η αδρεναλίνη ανεβαίνει λόγω αιφνιδιασμού κι όχι φόβου. Αν και νομίζω στην περίπτωση του αναβάτη λειτουργεί συγκερασμός των δύο. Αν και συνειδητά επιταχύνει και ελίσσεται, πάντα ένας μικρός αιφνιδιασμός αυξάνει τους παλμούς της καρδιάς.

    Νομίζω πως θα λυθεί το θέμα αν αναφερθεί ρητά ο κύριος και πρωταρχικός λόγος για τον οποίο κάποιος αγοράζει μηχανή.

    @Ζεύκας
    Πάντως, σαν ζευγάρι η ταχύτητα και ο κίνδυνος μοιάζουν ερωτευμένοι αιώνια.


    @TROOPER

    Υιοθετώντας την άποψη της γονιδιακής αφορμής, μπορούμε να πουμε πως σε κάθε πεδίο δράσης της ζωής του ένας μηχανόβιος ρέπει προς τον κίνδυνο... Ισχύει όντως αυτο? Είναι γενικά ριψοκίνδυνοι οι μηχανόβιοι?

    Δεν πιστεύω πως έκλεισε το θέμα επειδή εγώ διατύπωσα την προσωπική μου άποψη. Δεν είμαι ειδήμονας πάνω στο θέμα προέλευσης της τάσης προς τον κίνδυνο. Πιστεύω πως δεν υπερκαλύπτω την κατάθεση των απόψεων από τους συμμετέχοντες, οπότε το θέμα μπορεί δυναμικά να εξελίσσεται, ωστε ο κάθε αναγνώστης να βγάλει τα συμπεράσματά του μέσα από τον συγκερασμό των όσων ειπωθούν.

    @cityfly


    Δεν είναι όλοι οι αναβατες οδηγοί αγώνων.
    Ο πιτσιρικάς που αγοράζει μηχανή ποια αρχική αφορμή έχει στο νου του?...
    Δεν νομίζω να είναι τυχαίο που η κοινή γνώμη ταυτίζεται με τη συνεπαγωγή του αρχικού ποστ.

    Όταν αναφερόμαστε στους οδηγούς μηχανών είναι αναπόφευκτο να προβούμε στην κατηγοριοποίησή τους. Όπως δεχτήκαμε το διαχωρισμό του επαγγελματία οδηγού, από τον ερασιτέχνη που οργώνει τους δρόμους της Αθηνας στις 3 τα ξημερώματα με τέρμα το γκάζι, έτσι νομίζω έχουμε την άδεια να θίξουμε και το διαχωρισμό άντρας-οδηγός και γυναικα-οδηγός.
    always two steps from hell

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της reflection
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    μεγαλο θεμα με το μυαλο και η προβλεψη να ειναι οδηγοι.
    Κάποιος που κοντραρίζεται δεν ... προκαλεί την τύχη του?...
    Αυτή η ενέργεια όντως εμπεριέχει καθαρό μυαλό και πρόβλεψη μέχρι την κρίσιμη στιγμή που ο αναβάτης επιλέγει να ξεπεράσει έστω και στιγμιαία τα όριά του, είτε για να μπλοφάρει ψαρώνοντας τον ανταγωνιστή, είτε ανοιχτά προκαλώντας τον να δείξει πως δεν υπολογίζει τον κίνδυνο...

    Πόσοι κάτοχοι μηχανών έχουν μπει στη διαδικασία κόντρας?
    Υπάρχουν οπότε διαχωρισμοί. Στην καθημερινή τους μετακίνηση οι μηχανόβιοι λειτουργούν με μυαλό και πρόβλεψη (αλλιως δύσκολα επιβιώνουν στους δρόμους της Αθήνας), αλλά δύσκολα θα έλεγαν όχι σε μία ευκαιρία απόδειξης των δυνατοτήτων τους στο τιμόνι, ακόμη κι αν χρειαστεί να ξεπεράσουν το εαυτό τους.
    Αυτό είναι όντως μικρόβιο κινδύνου...
    always two steps from hell

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της reflection
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Μαλλον "γονιδιακο" ειναι το θεμα.Θα παρω δειγμα την οικογενεια μου 2 αδερφια
    ειμαστε, ο ενας βλεπει διτροχο και βγαζει "καντηλες" και εγω απο τοτε που μου
    δωσανε τιμονι στα χερια μου προσπαθουσα να το "φερω" "καντηλα"!
    Ο αδερφος μου πηρε απο την μητερα μου που οταν βλεπει "μηχανη"ακομα
    σταυροκοπιετε,ενω εγω το "μιασμα" πηρα(εκτος απο σασι)απο τον father που στα νιατα του
    ηταν easy rider!Harley,μυστακιον και βλεμμα στο απειρο(μιλαμε για φοτος απιστευτες 50's)
    τωρα ομως .....ιστοριες για αγριους διηγωντας τες να κλαις...
    Α'ρε πατερα στο'πα "αυτη" μεχρι και μουστακι θα σε βαλει να ξυρισεις....:rotflmao::rotflmao:

    Οπότε, δειγματοληπτικά πάντα, έχουμε ένα στίγμα πως "Ναι, είναι κληρονομικό το μικρόβιο του κινδύνου"!...
    Οπότε, προσεχετε τους γιους και τις κόρες σας!!!
    always two steps from hell

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.970
    Εσείς οι γυναίκες έχετε ένα πρόβλημα.
    Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι στη ζωή αυτή υπάρχουν και μαλάκες.
    Βασικά όσο πιο μαλάκας είναι κάποιος τόσο πιο πολύ σας κινεί το ενδιαφέρων.
    Δεν μπορώ να σας καταλάβω πραγματικά.

    Ένας που κάνει μαλακίες με τη μηχανή (μαλάκας) λέγεται μελλοθάνατος.
    Ακόμα χειρότερα υποψήφιος ανάπηρος.
    Δεν έχει σημασία αν είναι σε πίστα, αν φοράει κράνος, πανοπλία, έχει σταυρουδάκι κλπ
    Το ξέρει ?
    Φυσικά το ξέρει, αλλά μέσα στη μαλακία του πιστεύει ότι δεν θα συμβεί ΠΟΤΕ σε αυτόν γιατί είναι πιο μάγκας απ όλους όσους την έπαθαν πριν από αυτόν…
    Έτσι του έχει πει και η μαμά του ή έτσι υποθέτει ο ίδιος για τον εαυτό του.
    Με τέτοιους τύπους δεν κάνω πια παρέα.
    Βαρέθηκα να διαβάζω επικήδειους…
    Εν τέλει στη ζωή, ας το παραδεχτούμε, υπάρχουν και μαλάκες…
    Από το λεφτά υπάρχουν έως σας γ… όλους

    Υγ
    Υπάρχουν όμως και πολλοί που λένε ΧΟΝΤΡΑ ψέματα, πράγμα το οποίο (και αυτό) αρέσει στις γυναίκες…
    -Εγώ παίζω με το θάνατο κάθε μέρα….
    -Με 200 πάω στη Συγγρού τη βέσπα κλπ
    (ανεξήγητο)
    Και μια και το ρίξαμε στα ανεξήγητα γιατί τη βλέπετε μαμάδες ΟΛΩΝ των κομπλεξικών και άμα υπάρχει κανένα παιδί που έχει πραγματικά πρόβλημα τον λέτε απλά… μαλάκα?
    Αυτά πες μου μόνο κι ύστερα σου δίνω βόλτα και το Γκούτσι μου (μότο Γκούτσι έτσι?)

  5. #35
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    Οπότε, δειγματοληπτικά πάντα, έχουμε ένα στίγμα πως "Ναι, είναι κληρονομικό το μικρόβιο του κινδύνου"!...
    Οπότε, προσεχετε τους γιους και τις κόρες σας!!!
    και όταν οι γονείς σου δεν οδηγούν μηχανή και με την κάθε ευκαιρία ακόμα και χρόνια μετά που εσύ οδηγείς σου λένε ξανά και ξανά για τους κινδύνους της μπας και σταματήσεις τι λέει το "δειγματολογικό" για αυτό;

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    ... για να σκαρφαλώσει τη μαγκιά του στην κορυφή της εκτίμησης της αδιαπραγμάτευτης παρέας των αρσενικών ...
    Σόρυ που στο κούρεψα αλλά μΕ αρέσει πολύ αυτή η αποφθεγματική διατύπωση.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    ...Όμως, εξαρχής, τι αλήθεια κινεί τα νήματα των αποφασεων του επίδοξου οδηγού?......

    Είναι πολλοί οι λόγοι και ελάχιστοι έχουν να κάνουν με την αδρεναλίνη ή την μαγκιά.

    Αλήθεια γιατί τρώμε γλυκά αφού κάνουν κακό στα δόντια?

    Φκολ μη πεις το παράδειγμά μου ατυχές γιατί το επόμενο θα έχει δράκους με υπογλυκαιμία πάνω σε virago.



    Υγ. Σε περίπτωση που είμαι "εκτός" αγνοήστε με. Δεν προσπαθώ να υποβιβάσω τη συζήτηση, απλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα σχόλια.
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς σ'αυτη την επιλογή ιδιωτικοποίησης του κινδύνου εστιάζει η διαπίστωση πως μάλλον ο λάτρης της μηχανής είναι φύσει ... επικίνδυνος τύπος.
    Εδώ πιστεύω κάνεις κάποιο λάθος. Προβάλεις χαρακτηριστικά μιας, μικρής σχετικά, μειοψηφίας στο γενικό σύνολο. Μπορεί δηλαδή να υπάρχει ένα υποσύνολο μοτοσυκλετιστών που έλκονται από αυτόν-καθ-αυτόν τον κίνδυνο (και την όποια ορμονική, ψυχολογική, κοινωνική ή δεν-ξέρω-εγώ-τι-άλλο ανταμοιβή αυτό τους εξασφαλίζει), αλλά αυτοί είναι λίγοι. Είναι οι τύποι που αποφασίζουν να πηδήξουν πάνω δέκα πισίνες γεμάτες κροκόδειλους ή να περάσουν μέσα από πύρινα τείχη κουβαλώντας μπιτόνια κηροζίνης ή να τρέξουν στο άιλ-οφ-μαν δίχως αύριο, ή όποια άλλη μορφή πρόκλησης τους χαρίζει την ποθητή απόλαυση. Ο κίνδυνος γι' αυτούς είναι λίγο-πολύ αυτοσκοπός (είτε το γνωρίζουν συνειδητά, είτε όχι) και η σχέση τους με το μοτοσυκλετισμό είναι μάλλον συμπτωματική (υποβοηθούμενη και από το γεγονός ότι το σπορ προσφέρεται για την αναζήτηση του επικινδύνου). Αν δεν καβαλούσαν μοτοσυκλέτες, θα έκαναν κάτι άλλο παράτολμο (δεν είναι εξάλλου η μόνη δραστηριότητα με παρόμοιες συγκινήσεις). Το μεγάλο μέρος, όμως, των αναβατών, και γι' αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία, έλκεται απ' την μοτοσυκλέτα ΠΑΡΑ και όχι ΕΞΑΙΤΙΑΣ του κινδύνου. Γνωρίζει τον κίνδυνο (ή, έστω, τον διαισθάνεται) και επιλέγει να τον αντιμετωπίσει γιατί δεν θέλει να χάσει τα μύρια άλλα που του προσφέρει αυτός ο τρόπος ζωής. Αυτό είναι γνώρισμα του ανθρώπου γενικά (ενδεχομένως με διαφορετική ένταση στον καθένα) και δεν αποτελεί μονοπώλιο των μοτοσυκλετιστών (όσο και αν, ρομαντικά, κάποιοι πιστεύουν το αντίθετο): Ο άνθρωπος, ΓΕΝΙΚΑ, είναι διατεθειμένος να εμπλακεί σε επικίνδυνες ασχολίες, αν αυτές του προσφέρουν ικανά ανταλλάγματα (υλικά ή μη). Η προσπάθειά του, μάλιστα, είναι να ελαχιστοποιήσει τον κίνδυνο όσο γίνεται, χωρίς όμως να παραιτηθεί των όσων αναζητά στην εκάστοτε "επικίνδυνη" συμπεριφορά. Η κυριαρχία του πάνω στο επικίνδυνο (και η αδρανοποίηση του κινδύνου) είναι η ανταμοιβή, και όχι το ρίσκο αυτό-καθ-αυτό...

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της reflection
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anty12 Προβολή μηνύματος
    Οι ορμόνες και η αίσθηση προσανατολισμού κάνουν την διαφορά φίλτατη....και η φυσική τάση προς επικράτηση των αρσενικών, ριζωμένη βαθιά στο κέντρο του εγκέφαλου τους, από τότε που ήταν ερπετά.......αν και νομίζω ότι το να συνδέεται η αδρεναλίνη αποκλειστικά με το επικίνδυνο είναι λάθος...
    Χαίρομαι που τελικά αποδεικνύεται απαραίτητος ο διαχωρισμός αντρών γυναικών στο πως αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο. Πιστέυω η γυναίκα-οδηγός δύσκολα διακατέχεται από την "αγνοια κινδύνου" και δεν προκαλεί το άνω όριο του εαυτού της.
    Τελικά με τι συνδεεται η αδρεναλίνη?
    Ειπώθηκε πως δεν συνδεεται απαραιτητα με την ταχύτητα, με το ύψος, με την επικινδυνότητα... Συνδεεται τελικά με το φόβο, όπως ειπωθηκε παραπάνω?... Δηλαδή μόνο όποιος φοβάται νιωθει αυξημενα τα επίπεδα της αδρεναλίνης του?.. Δε συμφωνώ μ'αυτό.... και το ερώτημα παραμένει αναπάντητο...

    @ERRIKA

    Ακριβώς όμως επειδή είναι η επικρατέστερη άποψη της κοινής γνώμης απέναντι στο μηχανόβιο, γι'αυτο ανοίχθηκε το ποστάκι.
    Μηπως και με την παρέμβαση των ίδιων, που εμπλέκονται με το θέμα, διελευκανθεί αυτή η ... αυθαίρετη και λανθασμένη αντίληψη!....

    @sniper

    Αυτο το "κάτι" ψάχνω να εντοπίσω. Και όλες οι ενδείξεις μου οδηγούν στην γρήγορη επιτάχυνση, στον αιφνιδιασμό, και στον κίνδυνο...

    @Joyrider

    Φυσικά και δεν υποστήριξα πως οι οδηγοί είναι ανασφαλείς και γι'αυτο παίρνουν μέρος σε κόντρες. Το αντίθετο μάλιστα, είναι πολύ σίγουροι για τον εαυτό τους και τη μηχανή τους και γι'αυτο μπαίνουν στη διαδικασία αυτή. Ξερετε κάποιον που θα εμπαινε από ανασφαλεια στη διαδικασία κόντρας έχοντας έστω και μερικες πιθανότητες να ... χασει?...Όχι βέβαια... και ούτε υποστήριξα πως ο μηχανόβιος ανα πάσα στιγμή είναι ο ριψοκίνδυνος οδηγός στο δρόμο.

    Όμως, συγκριτικά με τον οδηγό του αυτοκινητου είναι σαφώς πιο ριψοκίνδυνος.

    @motomike
    Αν κάνουμε ένα γκάλοπ οι περισσότεροι μηχανόβιοι τι θα απαντήσουν?.... Επέλεξαν να οδηγούν μηχανή λόγω μεγαλύτερης ελευθερίας κινήσεων στον οδικό άξονα?.. Λόγω μεγαλύτερης συγκίνησης ( που εμπεριέχει αδρεναλίνη και κίνδυνο)?... λόγω μεγαλύτερης οικονομίας στην αγορά της?....

    Νομίζω θα επικρατήσει η 2η απάντηση.
    always two steps from hell

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια γιατί τρώμε γλυκά αφού κάνουν κακό στα δόντια?
    Γιατί έχουν ωραία γεύση

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Φκολ μη πεις το παράδειγμά μου ατυχές γιατί το επόμενο θα έχει δράκους με υπογλυκαιμία πάνω σε virago.
    Οι σουπιές δεν ξεχνάνε ποτέ... Συγγενεύετε με τις καμήλες;
    Όχι ρε, ίσα ίσα, το παράδειγμα είναι πολύ εύστοχο.

    Ούτε σε εμένα αρέσει αυτό το κλισέ στερεότυπο του ντεμέκ επικίνδυνου μηχανόβιου, του κοινωνικά απροσάρμοστου κ'έτσ...
    Και ειδικά δεν μου αρέσει που πολλές φορές το προωθεί κόσμος που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχει να κάνει με τη μοτοσυκλέτα.

    Ούτε πιστεύω πως οι γυναίκες οδηγοί διαφέρουν από τους άντρες. Κάγκουρες, άσχετοι , ικανοί, ανίκανοι, προνοητικοί, χεράδες, συντηρητικοί κτλ υπάρχουν και στα δύο φύλα. Ίσως να διαφέρουν τα ποσοστά.

    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καθόλου ριψοκίνδυνο, ακόμα και όταν προσπαθώ να κινηθώ γρήγορα. Όσο τέλος πάντων, δεν είμαι και κανένα ταλέντο. Πάνω απ' όλα όμως, δεν το κάνω για τον κίνδυνο του πράγματος, αλλά γιατί μου αρέσει να βελτιώνομαι. Είτε στην οδήγηση, είτε στη δουλειά μου, είτε στις γενικές γνώσεις μου, είτε οπουδήποτε νομίζω πως αξίζει τον κόπο και έχω περιθώριο ή δυνατότητα να βελτιωθώ.

    Αν θεωρήσουμε κόντρα το άνοιγμα στο φανάρι, και από αυτό έχω κάνει, όχι όμως ντε και καλά για να επιβληθώ σε κάποιον άλλο, αλλά για την ευχαρίστηση που προσφέρει το να έχεις παρέα κάποιον που εκτιμά κάτι όπως κι εσύ.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της reflection
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    50
    @cityfly

    Οι περισσότεροι οδηγοί αυτοκινήτου ΔΕΝ οδηγούν ταυτόχρονα και μηχανές.
    Όταν αναφερόμαστε σε μηχανόβιους, φυσικά και δεν αποκλείουμε το ενδεχόμενο να οδηγούν και αυτοκίνητο.


    Το πεδίο αναζήτησης των αιτίων εχει το εύρος που του αποδίδει ο μέσος αναβάτης. Εσείς πρέπει να το ορίσετε, ως αναβάτες. Εγώ είμαι δείγμα της κοινής γνώμης που ακόμη κι αν αυθαιρετεί στις πεποιθήσεις της, πήρε την απόφαση να εμφανιστεί εδώ για να λύσει άμεσα τους προβληματισμούς της μέσω των απαντήσεων από τους πλέον ειδικούς, δηλαδή τους λάτρεις της μηχανής.

    Θεωρώντας πως ο κύριος λόγος απόκτησης μηχανής είναι ο οικονομικός, τότε καταλήγουμε πως ο μηχανόβιος δε φέρει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά από τον οδηγό αυτοκινητου και δεν οδηγείται εκεί από συνειδητή επιλογή.
    Μα... ακόμη και η ύπαρξη του moto με τόση επισκεψιμότητα και δυναμική παρουσία των μελών του δηλώνει πως ο μηχανόβιος όντως νιώθει να διακτεχεται από ιδιώματα συμπεριφορας και νοοτροπίας που τον διαφοροποιούν από τον οδηγό αυτοκινήτου.
    Οπότε ο μηχανόβιος δεν αγοράζει μηχανή λόγω χαμηλού κόστους συγκριτικά με το αυτοκίνητο. Ακόμη κι ο πιτσιρικάς χρησιμοποιεί έντεχνα αυτο το επιχείρημα για να "ρίξει" τον γονιό του να κάνει την αγορά!!!

    Πόσο μάλλον ο ενήλικας μηχανόβιος που... απ'όσο ξέρω από έγκυρες πηγες {!!!} ξοδεύει μεγάλα ποσα στις βελτιώσεις της μηχανής του!..
    Γιατί λοιπόν βελτιώνετε τις μηχανές σας?.... Για να αποδίδουν τα μεγιστα στη διαδρομή σπίτι-δουλεια-διασκεδαση?... όχι βεβαια!... αρα?.. κάπου στην τσεπη της συγκίνησης του μηχανόβιου κρύβεται ο κίνδυνος και η αυξημενη αδρεναλίνη!!!
    always two steps from hell

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.970
    ttp://www.youtube.com/watch?v=YHMUaN3Jh-Q

    http://www.youtube.com/watch?v=Q07s3...eature=related

    Και γυναίκες πήγαν στο Παρίσι Ντακάρ και στο WSBK (οκ η Ελλάδα είναι λίγο οριεντάλ ακόμα)
    Αλλά τα ερωτηματικά μου έμειναν αναπάντητα πάλι.
    Κάθε προσπάθεια να καταλάβω τις γυναίκες πέφτει στο κενό.
    Τεσπά ας είναι

    Υγ 2
    Στους δούλους δεν επέτρεπαν να καβαλάν άλογα…
    3η απάντηση

    Η εργατική τάξη πάντα είχε μηχανάκια και οδηγοί όπως ο Μάικ Χάιλγουντ δεν έγιναν ποτέ ιν στους αγώνες αυτοκινήτων λόγω της λαικής καταγωγής τους (έτρεχαν μηχανές πριν)
    Οι αγώνες μοτοσυκλέτας είχαν πάντα λαική βάση (μέχρι που ήρθε η ντορνα)
    4η απάντηση



    Και έχω και μερικές ακόμα…

  12. #42
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    Λόγω μεγαλύτερης συγκίνησης ( που εμπεριέχει αδρεναλίνη και κίνδυνο)?
    Εμπεριέχει σαφώς, αλλά ούτε περιορίζεται σε, ούτε οριοθετείτε από, αυτά! Συγκίνηση ΝΑΙ, αλλά η συγκίνηση που αποκομίζει κανείς από την μοτοσυκλέτα δεν εντοπίζεται στον κίνδυνο (τουλάχιστον όχι συνήθως, και ούτε κατά το μεγαλύτερο μέρος). Ξεκολλάτε πια απ' το ρομαντικό παραμυθάκι! Ο μοτοσυκλετιστής ΔΕΝ είναι κασκαντέρ! Ο τύπος που πάει κομμάτια με το σούπερ τούμπανο προκαλώντας τον θάνατο σε κάθε στροφή είναι είτε γραφική καρικατούρα, είτε φανταχτερή εξαίρεση---σε καμία περίπτωση πάντως δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα μοτοσυκλετιστή (ούτε αποτελεί παράδειγμα των κινήτρων του).

  13. #43
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.370
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    @motomike
    Αν κάνουμε ένα γκάλοπ οι περισσότεροι μηχανόβιοι τι θα απαντήσουν?.... Επέλεξαν να οδηγούν μηχανή λόγω μεγαλύτερης ελευθερίας κινήσεων στον οδικό άξονα?.. Λόγω μεγαλύτερης συγκίνησης ( που εμπεριέχει αδρεναλίνη και κίνδυνο)?... λόγω μεγαλύτερης οικονομίας στην αγορά της?....

    Νομίζω θα επικρατήσει η 2η απάντηση.
    φυσικα και θα επικρατησει η δευτερη αποψη! ασχετα αν δεν ειναι αυτος ο αρχικος λογος που επελεξαν να οδηγουν μηχανη, αλλα ο λογος που συνεχιζουν να οδηγουν μηχανη! αλλα η συγκινηση δεν εμπεριεχει απαραιτητα και κινδυνο!! γιατι συγκινηση μπορει να νιωθει και καποιος που επιλεγγει με τη μηχανη να απολαμβανει τη φυση και τα ορεινα τοπια οδηγωντας ενα all arround μηχανακι σε ρυθμους ποδηλαταδας, συγκινηση ομως νοιωθει και αυτος που οδηγει ενα σουπερσπορτ στη πιστα σε ρυθμους moto gp οπως και αυτος που κανει κοντρες και λοιπες καγκουριες σε δημοσιο δρομο χωρις να εχει λαβει ουτε τη παραμικρη προστασια! ο τελευταιος μαλιστα εχει και παντελη ελλιψη της αισθησης του κινδυνου οποτε η αδρεναλινη που αποζητα δεν εχει να κανει με το να ξεπερασει τα ορια αισθησης του!

  14. #44
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    .......

    @TROOPER

    Υιοθετώντας την άποψη της γονιδιακής αφορμής, μπορούμε να πουμε πως σε κάθε πεδίο δράσης της ζωής του ένας μηχανόβιος ρέπει προς τον κίνδυνο... Ισχύει όντως αυτο? Είναι γενικά ριψοκίνδυνοι οι μηχανόβιοι?

    Δεν πιστεύω πως έκλεισε το θέμα επειδή εγώ διατύπωσα την προσωπική μου άποψη. Δεν είμαι ειδήμονας πάνω στο θέμα προέλευσης της τάσης προς τον κίνδυνο. Πιστεύω πως δεν υπερκαλύπτω την κατάθεση των απόψεων από τους συμμετέχοντες, οπότε το θέμα μπορεί δυναμικά να εξελίσσεται, ωστε ο κάθε αναγνώστης να βγάλει τα συμπεράσματά του μέσα από τον συγκερασμό των όσων ειπωθούν.
    στασου...αλλο σου ειπα και αλλο υιοθετεις.θελεις να θεωρεις τον μοτοσυκλετιστη επικινδυνο τυπο για τους χ λογους.μαγκια σου.εγω δεν το βλεπω ετσι.μπορω να εξηγησω το γιατι αλλα θα μπουμε σε σκοτεινα μονοπατια και εγω μεχρι και το αφτερ μαρκετ κοστουμακι μου το εχω ανοιχτο για να εχω φωτα, οποτε δεν θα το κανω.
    και επειδη σε ειδα πολλη σιγουρη γι' αυτο ειπα το ''εκλεισε η υποθεση''.

    καλη σας συνεχεια λοιπον στην μοτοσυκλετιστικη σας αναζητηση.

    εντιτ:η αναζητηση δεν ειναι μοτοσυκλετιστικη (το θεμα ειναι αντρες vs γυναικες) αλλα δε γαμιεται....:o
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reflection Προβολή μηνύματος
    @Joyrider
    Φυσικά και δεν υποστήριξα πως οι οδηγοί είναι ανασφαλείς και γι'αυτο παίρνουν μέρος σε κόντρες. Το αντίθετο μάλιστα, είναι πολύ σίγουροι για τον εαυτό τους και τη μηχανή τους και γι'αυτο μπαίνουν στη διαδικασία αυτή. Ξερετε κάποιον που θα εμπαινε από ανασφαλεια στη διαδικασία κόντρας έχοντας έστω και μερικες πιθανότητες να ... χασει?...Όχι βέβαια... και ούτε υποστήριξα πως ο μηχανόβιος ανα πάσα στιγμή είναι ο ριψοκίνδυνος οδηγός στο δρόμο.
    Όμως, συγκριτικά με τον οδηγό του αυτοκινητου είναι σαφώς πιο ριψοκίνδυνος.
    Ανασφαλείς όχι για το αν θα κερδίσουν την κόντρα ή όχι. Αλλά γιατί νιώθουν την ανάγκη να αποδείξουν σε οποιονδήποτε άγνωστο ότι είναι καλύτεροι (σε τι άραγε; ), χωρίς να υπάρχει κάποιο χρηματικό έπαθλο, βραβείο κτλ. Ανάγκη αυτοεπιβεβαίωσης δεν είναι αυτό;


    Μηχανή πήρα για τα συναισθήματα και τις συγκινήσεις που σου δίνει μια βόλτα μαζί της. Δεν χρειάζεται να εμπεριέχει κίνδυνο η βόλτα για να την ευχαριστηθείς. Αυτή είναι όλη η απάντηση που ζητάς.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στροφή και ταχύτητα εισόδου
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2016, 23:42
  2. Κρυο και ταχύτητα...
    από motaba στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2006, 00:00
  3. Τελικη ΤαΧυτητα Και Καταναλωση
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 16:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF