Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 179

Θέμα: Honda CBR1000RR 2005 HRC μετατροπή

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Το ξερω το site αυτο.Εχω κανει εγγραφη και μαλιστα ειχα ανοιξει και θεμα για να παρω γνωμες για την μετατροπη.Αλλα δεν ειδα και πολυ ενδιαφερον η αληθεια.Οσον αφορα αυτο με τα εβολα,ναι εχουν δυο ελατηρια.

    Τα κομματια του κιτ που φαινονται στην 1η φωτο τα ειχα βρει στο manual της Honda.To κιτ που εχω ειναι αυτο που δινει η Honda για JSB μετατροπη.(Υπαρχει και η SBK αλλα εκει πας αλλου....)

    Παρεπιμπτοντως,τις μπιελες κρονος δεν τις βρισκω πουθενα...Βρηκα ομως τις Falicon στο site της ιδιας: http://www.faliconcranks.com/2pc.html
    Το 294 που λεει δεξια δεξια ,ειναι τωρα δολαρια αραγε;Αλλα οτι και να ειναι ,χρειαζονται 4 τετοιες..Αρα σκαρτα 900 δολαρια~800 ευρω...
    Δημήτρης

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimtsag Προβολή μηνύματος
    Το ξερω το site αυτο.Εχω κανει εγγραφη και μαλιστα ειχα ανοιξει και θεμα για να παρω γνωμες για την μετατροπη.Αλλα δεν ειδα και πολυ ενδιαφερον η αληθεια.Οσον αφορα αυτο με τα εβολα,ναι εχουν δυο ελατηρια.

    Τα κομματια του κιτ που φαινονται στην 1η φωτο τα ειχα βρει στο manual της Honda.To κιτ που εχω ειναι αυτο που δινει η Honda για JSB μετατροπη.(Υπαρχει και η SBK αλλα εκει πας αλλου....)

    Παρεπιμπτοντως,τις μπιελες κρονος δεν τις βρισκω πουθενα...Βρηκα ομως τις Falicon στο site της ιδιας: http://www.faliconcranks.com/2pc.html
    Το 294 που λεει δεξια δεξια ,ειναι τωρα δολαρια αραγε;Αλλα οτι και να ειναι ,χρειαζονται 4 τετοιες..Αρα σκαρτα 900 δολαρια~800 ευρω...
    Χωρίς να το παίζω έξυπνος,θεωρώ ότι με τα HRC έμβολα θα'χεις μεγάλη κατανάλωση λαδιού.
    Στα παπάρια σου βέβαια αν συμβεί,συμπληρώνεις.
    Άσε τις φάλικον και κράτα μαμά μπιέλες:δε έχεις ανάγκη φάλικον,δεν είναι καλές.
    Aν ντε και καλά θες άφτερμάρκετ μπιέλες πάρε carrillo.Εχώ θα προτιμούσα μαμά.

    Υπ' όψη:
    Κάθε σύστημα που αποτελείται από
    1)στρόφαλο
    2)μπιέλα με τις βίδες και τα κουζινέτα της
    3)έμβολα με πείρο και ελατήρια

    ζυγίζονται πακέτο.

    Αν αλλάξει το βάρος ενός απ'τα παραπάνω πρέπει να ζυγίσεις ξανά...
    Αυτό σημαίνει στείλτα Αμερική(καλύτερα στη marine,όχι falicon).

    Αφού είσαι φουλ στα HRC ανταλλακτικά μην ανακατεύεις με άλλα,ώστε να σου μένει το ρεκτιφιέ.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από melowolem Προβολή μηνύματος
    καλο θα ηταν να το στειλεις εξωτερικο και να σου βαλουν νικασιλ χιτωνια(το ειχε κανει ενας γνωστος αν βρω το τηλεφωνο του θα μαθω το σαιτ και ποσο κοστισε)
    Κοίτα,η millenium technologies κάνει νικασίλ με τεράστιο κόστος.
    Το θέμα είναι αν θα έχουν και ελατήρια για νικασίλ για τα HRC έμβολα...
    Χλωμό...

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Κοίτα,η millenium technologies κάνει νικασίλ με τεράστιο κόστος.
    Το θέμα είναι αν θα έχουν και ελατήρια για νικασίλ για τα HRC έμβολα...
    Χλωμό...
    δυστηχος αυτο δεν το γνωριζω
    Ενας αγγελος και ενας διαβολος με συνοδευουν...μου μιλανε συνεχως σα να με δασκαλευουν...ο ενας μου λεει συνεχος να χω το νου μου κι ο αλλος με ωθει στο ανοιγμα του δεξιου καρπου μου(θηριο-σε 2 ροδες)

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Πιθανον να σκεφτομουν την αγορα τους ,απο την στιγμη ομως που το κιτ της Honda ειναι συγκεκριμενο χωρις να απαιτει στροφαλο ή μπιελες (που αν ηταν αναγκαιες θα τις εδινε με το κιτ ειτε ξεχωριστα) τοτε δεν υπαρχει λογος.Το σημαντικοτερο ειναι να γινει σωστα το μονταρισμα.Εκανα ερωτηση για γυαλισμα στροφαλου και ζυγισμα και μου ζητανε αλλα 300-400 (Αθηνα παντα ,σε μηχανικο που το εχει ξανακανει ,μου ειπαν οποτε δεν ειμαι σιγουρος).

    Με ενα φιλο που μιλησα ειπε οτι δεν χρειαζεται ζυγισμα..Αλλος λεει οτι ειναι απαραιτητο.Θελω να αποφυγω το εξωτερικο ή αν το κανω ,με συννενοηση απο καποιον που το εχει κανει ηδη...

    Edit:Τωρα ψαχνοντας ελαχιστα βρηκα ενα ελληνικο φορουμ το gixxer.gr και εκει μεσα λενε για την APE οτι εστειλαν στροφαλο για ζυγισμα και οτι κατεληξαν σε αυτη τη λυση διοτι δεν βρηκαν κατι απο Ελλαδα.Με το κοστος περιπου 400 ευρω με τα μεταφορικα πηγαινε-ελα...Την ξερετε;Και πως γινεται η δουλεια;Επικοινωνω μαζι τους και κανονιζω να στειλω το δεμα;
    Τελευταία τροποποίηση από dimtsag; 28/07/2013 στις 20:35.
    Δημήτρης

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Πόσο περιμένεις να κερδίσεις σε δύναμη από όλο αυτό;

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Ειλικρινά δεν ξέρω... Ξεκίνησα με τη σκέψη της ιπποδύναμης... Πλέον με νοιάζει να δουλέψει αξιόπιστα..

    Το CBR μου έχει αυτή την στιγμή 163 άλογα τροχό.. Έχω διαβάσει κάπου ότι το συγκεκριμένο κιτ είναι για αποδόσεις 200-210 τροχό, προφανώς σε καλό μοτέρ. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση να βγει εκεί... Δεν ξέρω..
    Δημήτρης

  8. #38
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20130724_201719.jpg 
Προβολές:	400 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	296425 .1Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20130724_201726.jpg 
Προβολές:	400 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	296426 .2 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20130724_201758.jpg 
Προβολές:	397 
Μέγεθος:	55,4 KB 
ID:	296427 .3 Μαμά μπλόκ, μαμά όλο εκτός από ολόσωμη ακράπα, φίλτρο και ράπιντ 3. Χωρίς καλό ζέσταμα κοίτα ζημιά! (Με συγχωρείς που επανέρχομαι αλλα σου χρωστούσα να στις δείξω!)

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimtsag Προβολή μηνύματος
    Ειλικρινά δεν ξέρω... Ξεκίνησα με τη σκέψη της ιπποδύναμης... Πλέον με νοιάζει να δουλέψει αξιόπιστα..

    Το CBR μου έχει αυτή την στιγμή 163 άλογα τροχό.. Έχω διαβάσει κάπου ότι το συγκεκριμένο κιτ είναι για αποδόσεις 200-210 τροχό, προφανώς σε καλό μοτέρ. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση να βγει εκεί... Δεν ξέρω..
    μαζι με το κιτ του βολαν+τον εγκεφαλο+το σασμαν+ολα τα αλλα που εχεις= 225 αλογα ροδα
    Ενας αγγελος και ενας διαβολος με συνοδευουν...μου μιλανε συνεχως σα να με δασκαλευουν...ο ενας μου λεει συνεχος να χω το νου μου κι ο αλλος με ωθει στο ανοιγμα του δεξιου καρπου μου(θηριο-σε 2 ροδες)

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από melowolem Προβολή μηνύματος
    μαζι με το κιτ του βολαν+τον εγκεφαλο+το σασμαν+ολα τα αλλα που εχεις= 225 αλογα ροδα
    Νομίζω ότι είναι τρελό νούμερο... Δεν περιμένω τόσα πολλά άλλα ακόμα και κοντά στα 200 να πάει θα είμαι απόλυτα ικανοποιημενος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20130724_201719.jpg 
Προβολές:	400 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	296425 .1Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20130724_201726.jpg 
Προβολές:	400 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	296426 .2 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20130724_201758.jpg 
Προβολές:	397 
Μέγεθος:	55,4 KB 
ID:	296427 .3 Μαμά μπλόκ, μαμά όλο εκτός από ολόσωμη ακράπα, φίλτρο και ράπιντ 3. Χωρίς καλό ζέσταμα κοίτα ζημιά! (Με συγχωρείς που επανέρχομαι αλλα σου χρωστούσα να στις δείξω!)
    Πω πω πω! Ρε φίλε πόσο πια να μην υπολογίζεις την μηχανή σου και να της φέρεσαι έτσι;; Αμαρτία....
    Δημήτρης

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Φίλε στείλε mail στην ΑΡΕ και ρώτα.Αυτή και η marinecrankshafts είναι κορυφή στα ζυγίσματα.

    400€ πήγαιν ' έλα μια χαρά τιμή είναι.
    Απλά στείλε όλο το πακέτο:στρόφαλο,μπιέλες,μπιελόβιδες,κουζινέτα,έμβολα μ' ελατήρια,πείρους και τα ασφαλιστικά κλιπ των πείρων.

    ΜΗΝ ΓΥΑΛΙΣΕΙΣ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΕΙ!
    Κάθε γυάλισμα αφαιρεί λίγο υλικό.Αυτό δε το θες στο σημείο όπου η μπιέλα και το κουζινέτο της αγκαλιάζει το στρόφαλο
    διότι το κομβίο του παύει να είναι εντελώς κυλινδρικό.

    Επίσης δεν θες το κομβίο να'ναι εντελώς καθρέφτης διότι πολύ απλά δε θα υπάρχει συνάφεια μεταξύ του και του λαδιού,με αποτέλεσμα όταν βάζεις μπροστά να έχεις περισσότερες φθορές.

    Τώρα για τα άλογα...ούτε μία στο εκατομμύριο να βγουν 225 ρόδα,αυτό είναι επίπεδο ιπποδύναμης motogp δεκαετίας,ξέχασέ το.

    Με 2mm μεγαλύτερα έμβολα δηλαδή διάμετρο 77mm θα έχεις 1024 κυβικά.
    Αυτά άντε να σου δώσουν στην καλύτερη 200-210(και πάλι δύσκολα).

  12. #42
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Κοίτα,η millenium technologies κάνει νικασίλ με τεράστιο κόστος.
    Το θέμα είναι αν θα έχουν και ελατήρια για νικασίλ για τα HRC έμβολα...
    Χλωμό...
    Εχεις απαντηση με την καλητερη απαντηση στο θεμα ρεκτιφιε.

    Εχω κανει ρεκτιφιε εκει και ειναι εργοστασιακο.

    Οσο για το ροισμα που λεει ο φιλος, εδω δεν κανουν τιποτα.

    KWS εκει κανουν ροισμα με CNC.

    http://www.youtube.com/watch?v=cJhDRSzEKWs

    και εδω http://www.fwdevelopments.com/index.cfm

  13. #43
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Φίλε στείλε mail στην ΑΡΕ και ρώτα.Αυτή και η marinecrankshafts είναι κορυφή στα ζυγίσματα.

    400€ πήγαιν ' έλα μια χαρά τιμή είναι.
    Απλά στείλε όλο το πακέτο:στρόφαλο,μπιέλες,μπιελόβιδες,κουζινέτα,έμβολα μ' ελατήρια,πείρους και τα ασφαλιστικά κλιπ των πείρων.

    ΜΗΝ ΓΥΑΛΙΣΕΙΣ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΕΙ!
    Κάθε γυάλισμα αφαιρεί λίγο υλικό.Αυτό δε το θες στο σημείο όπου η μπιέλα και το κουζινέτο της αγκαλιάζει το στρόφαλο
    διότι το κομβίο του παύει να είναι εντελώς κυλινδρικό.

    Επίσης δεν θες το κομβίο να'ναι εντελώς καθρέφτης διότι πολύ απλά δε θα υπάρχει συνάφεια μεταξύ του και του λαδιού,με αποτέλεσμα όταν βάζεις μπροστά να έχεις περισσότερες φθορές.

    Τώρα για τα άλογα...ούτε μία στο εκατομμύριο να βγουν 225 ρόδα,αυτό είναι επίπεδο ιπποδύναμης motogp δεκαετίας,ξέχασέ το.

    Με 2mm μεγαλύτερα έμβολα δηλαδή διάμετρο 77mm θα έχεις 1024 κυβικά.
    Αυτά άντε να σου δώσουν στην καλύτερη 200-210(και πάλι δύσκολα).
    Χωρις εγκεφαλο Motec δεν βγαινουν.

    Η Ten Kate ειχε φτιαξει το 1ο CBR με το οποιο κοντεψε να παρει το ΠΠ.

  14. #44
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Και μην περιμενεις να παρεις τα νουμερα που θες σε αλογα με βενζινα πρατηριου.

    Εκει εχουν στα θεματα βελτιωσης VP4,MR9, Sunoco και αλλες πολλες.

    Για μενα με αυτα που εχεις πλεον, εισαι κομπλε.

    Εκκεντροφοροι,ελλατηρια βαλβιδων,φλαντζα καυσης λεπτοτερη, εξατμιση και μια αλλη χαρτογραφιση εισαι πολυ καλα για Ελλαδα.

    Να το πιεσεις τοσο πανω ειναι λαθος αν το θες για βολτες.

    Αν βαλεις και βολαν ελαφρυτερο, ξεχνας και τα φωτα δρομου, και την μπαταρια.

    BDK Racing φτιαχνει βολαν για το BSB Πρωταθλημα σε πολυ οικονομικες τιμες, απο τα χρηματα που θελουν τα κιτ των εταιριων.

    http://www.bdkraceeng.co.uk/Race%20Alternators.html

    Αλλα χωρις εγκεφαλο και βενζινα δεν πας εκει πανω.

  15. #45
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    θα πρεπει να περιμενεις να ζεσταθει κανα δυλεπτο σταματημενος κ μετα να οδηγεις χαλαρα οχι υποχρεωτικα με μεγαλη σχεση. θα σου ανεβασω φωτο το βραδυ με τη ζημια που επαθε ενα στα κυλινδρα απο κρυο σπασιμο.
    Το "περιμένω να ζεσταθεί" είναι μύθος. Τα λάδια δεν κυκλοφορούν σωστά, τα υγρά ψυγείου επίσης. Επίσης γερμένο το μηχανάκι όντας στο στάντ, το λάδι δεν βρίσκεται στην σωστή θέση. Και όλα αυτά μέχρι "να ζεσταθεί";

    Ανάβεις μηχανή και οδηγάς ήπια μέχρι να ανεβάσεις θερμοκρασία λειτουργίας.

    Επίσης όσο ανεβαίνουν τα άλογα και ειδικά εάν ανέβουν αρκετά, δηλαδή από 160 σε 180+ σίγουρα θα έχεις θέμα αξιοπιστίας. Μιλάμε για μπουστάρισμα μπουσταρισμένου μοτέρ. Αν και μαμά μοτέρ με εξάτμιση και φιλτρό είναι γύρω στα 150 αλόγατα και όχι 160.

    Δεν κάνεις όμως τις αναβαθμίσεις με σκοπό την αξιοπιστία αλλά την απόδοση.

    Επίσης μάλλον θα χρειαστείς άλλο ψυγείο / επιπροόσθετη μονάδα για να κρατάς την θερμοκρασία χαμηλά.
    Τελευταία τροποποίηση από Toumpas; 29/07/2013 στις 09:36.
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda hornet 2005
    από foumo στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF