Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: Πισω φρενο και βροχη..

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    καπου εχω καβατζα κατι υπογλωσια αλλα δε θυμαμαι που ρπμ...
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Για πίστα μιλάς;

    exei dikio ο μενελαος, η ροπή ειτε στην επιταχυνση (μια ταχυτητα πανω) ειτε στην επιβραδυνση (κατεβασμα) επιτρεπει στο πισω ελαστικό να χάσει πιο εύκολα την πρόσφυση...

    ειναι προτιμοτερο να φρεναρεις ηπια με το φρενο παρα να κανεις κατεβασματα.

    οπως επισης στην επιταχυνση και γενικοτερα στην οδηγηση στην βροχη ειναι προτιμοτερο να εισαι με μια ταχυτητα κατω, το ελαστικο ξεκολλαει πιο ευκολα με την ροπη (χαμηλες στροφες) παρα με την ισχυ (ψηλες στροφες) οσο περιεργο κι αν φαινεται .

  3. #33
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    καπου εχω καβατζα κατι υπογλωσια αλλα δε θυμαμαι που ρπμ...
    τραβα μια ενδοφλεβια προς το παρον.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  4. #34
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Γενικώς δεν πατάμε πισω φρενο.
    @καπ10: για τσέκ τους παρακάτω μάγκες τι λένε. Γιατί τα λένε σωστά.



    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ...το πισω φρενο γενικοτερα χρειαζεται φειδώ, αποτελει συνοδεία του μπροστινού που σταθεροποιει την μοτο (συνηθως ξεκιναμε το φρεναρισμα με το πισω ενα χρονικο κλικ πριν το μπροστινο), κλεινει την γραμμη στις στροφές....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Το πισω φρενο, οπως και το μπρος, εχει την τεχνη του. Ειδικα ο συνδυασμος τους.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    ...Σε βρεγμένο και γλιστερό δρόμο σταματάμε πιο πολύ με το πίσω παρά με το εμπρός. Φρενάρουμε με τον κινητήρα, λίγο πίσω φρένο και ελάχιστα μπροστινό....

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205
    Τελικα ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ?

    Αλλος λεει οτι κανω στο στεγνο αλλα πιο μαλακα,αλλος λεει 70-30,αλλος λεει πρωτα το πισω μετα το μπρος..εχασα την μπαλα....Δεν ειμαι απειρος οδηγαω μοτο πανω απο 10 χρονια αλλα παντα πιστευα στην γνωμη καποιων που ισως εχουν παραπανω εμπειρια απο εμενα...εμενα αν με ρωτησετε υστερα απο αυτο που επαθα θα ελεγα οτι καλυτερα να φρεναρα μονο με το εμπρος να γλυτωσω τα πισω παντιλικια...
    Leave it to Random to needlesly complicated things

  6. #36
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    βλεπεις οτι υπαρχουν πολλες αποψεις περι αυτου.

    Ο καθενας οπως βολευεται, αναλογα τη μοτο και το εδαφος, και ειδες οτι υπαρχει διαφορα.

    δεν μπορω να εξηγησω καλυτερα κατι που το αποκτας μεσω εμπειριας.
    10 χρονια που εχεις εσυ νομιζω μπορεις να κατανοησεις το ρεζουμέ.!!!!
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
    Τελικα ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ?

    Αλλος λεει οτι κανω στο στεγνο αλλα πιο μαλακα,αλλος λεει 70-30,αλλος λεει πρωτα το πισω μετα το μπρος..εχασα την μπαλα....Δεν ειμαι απειρος οδηγαω μοτο πανω απο 10 χρονια αλλα παντα πιστευα στην γνωμη καποιων που ισως εχουν παραπανω εμπειρια απο εμενα...εμενα αν με ρωτησετε υστερα απο αυτο που επαθα θα ελεγα οτι καλυτερα να φρεναρα μονο με το εμπρος να γλυτωσω τα πισω παντιλικια...

    Πρεπει να χρησιμοποιεις και τα δυο. Δεν περισσευει η προσφυση στο βρεγμενο για πολυτελειες ενος μονο φρενου. Απλα πρεπει να εχεις το νου σου να μη μπλοκαρει κανενα. Το πισω και να μπλοκαρει στιγμιαια το σωνεις ευκολα, το μπρος ομως αν μπλοκαρει το σωνεις πολυ δυσκολα και μονο σε ισιο δρομο. Εκει που το μπλοκαρισμενο πισω φρενο ειναι προβλημα, ειναι οταν πατας συχγρονως και μπροστινο, η οταν εχεις σχετικα μεγαλη κλιση. Οταν ομως πας ισια δεν τρεχει τιποτα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    exei dikio ο μενελαος, η ροπή ειτε στην επιταχυνση (μια ταχυτητα πανω) ειτε στην επιβραδυνση (κατεβασμα) επιτρεπει στο πισω ελαστικό να χάσει πιο εύκολα την πρόσφυση...

    ειναι προτιμοτερο να φρεναρεις ηπια με το φρενο παρα να κανεις κατεβασματα.

    οπως επισης στην επιταχυνση και γενικοτερα στην οδηγηση στην βροχη ειναι προτιμοτερο να εισαι με μια ταχυτητα κατω, το ελαστικο ξεκολλαει πιο ευκολα με την ροπη (χαμηλες στροφες) παρα με την ισχυ (ψηλες στροφες) οσο περιεργο κι αν φαινεται .
    Δεν το κατάλαβες. Ή μάλλον εγώ φταίω σε εκείνο το σημείο που δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν είπα να πλακωθεί κάποιος στα κατεβάσματα. Είπα πως αν οδηγείς με μία κάτω κλείνεις το γκάζι και σε φρενάρει ο κινητήρας. Αν έχεις μεγάλη σχέση και το φρένο απ' τον κινητήρα δεν είναι αρκετό μπορείς να κατεβάσεις.

    Για την ροπή συμφωνούμε. Ειδικά μέσα σε πόλη που το να σταματήσεις άμεσα είναι πολύ σημαντικό οδηγούμε με μία κάτω. Υπάρχει και το κατάλληλο θρεντ γι' αυτό.

    Ο Μενέλαος έχει δίκιο μόνο αν αναφέρεται για οδήγηση σε πίστα ή σε δρόμο με πολύ καλό οδόστρωμα. Σε ολισθηρό και βρεγμένο ΔΕΝ φρενάρουμε με τον ίδιο τρόπο. Σε ολισθηρό και βρεγμένο σκατόδρομο ΔΕΝ ρίχνουμε το 70% μπροστά γιατί οι πιθανότητες να δούμε την άσφαλτο από πολύ κοντά είναι δυσανάλογα περισσότερες από το να την γλιτώσουμε.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
    Τελικα ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ?

    Αλλος λεει οτι κανω στο στεγνο αλλα πιο μαλακα,αλλος λεει 70-30,αλλος λεει πρωτα το πισω μετα το μπρος..εχασα την μπαλα....Δεν ειμαι απειρος οδηγαω μοτο πανω απο 10 χρονια αλλα παντα πιστευα στην γνωμη καποιων που ισως εχουν παραπανω εμπειρια απο εμενα...εμενα αν με ρωτησετε υστερα απο αυτο που επαθα θα ελεγα οτι καλυτερα να φρεναρα μονο με το εμπρος να γλυτωσω τα πισω παντιλικια...
    Εγώ τα είπα, δεν τα ξαναλέω. Σχετική αναφορά υπάρχει και στο pdf με τα μαθήματα αφαλούς οδήγησης. link θα βρεις σε κάποια απ' τις σελίδες (3 ή 4) του θρεντ "στη βροχή".

    Κρίμα που δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε σε κάτι τέτοιο ρε γαμώτο.
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    καπου εχω καβατζα κατι υπογλωσια αλλα δε θυμαμαι που ρπμ...

    Ζήτα απ' τον oldman πρέπει να τα έχει πάντα δίπλα απ' το πληκτρολόγιο.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
    [B]Τελικα ρε παιδια μπορει καποιος να μου πει τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ?


    να καθεσε σπιτι !!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
    να καθεσε σπιτι !!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: [/B]

    σαφως.

    σε ενα σεμιναριο που ειχε κανει ο Ανεμος με ομιλητη τον CD κατα κοσμον Κωστα Δαλλα το πρωτι πραγμα που ειπωθηκε ηταν: Αν μπορειτε να αποφυγετε την οδηγηση μοτο στη βροχη καντε το.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. τσαρουχι το πισω φρενο και σαβουρα.
    από bocaros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2011, 12:18
  2. πισω φρενο και ???προβλημα???
    από p@nos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2008, 12:03
  3. Αλλαγή πίσω φωτιστικού και εξατμίσεις για Xt660x (περιέχει φώτο)
    από akfo7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 13:25
  4. Πίσω φρένο και «κωλιές»
    από johnpan στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 18:32
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF