Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 78

Θέμα: καλα θα τρελλαθουμε με τους κινεζους

  1. #31
    WTCHANH Το avatar του/της idomeneas
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    263
    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    ... και πως είναι να νιώθει κανείς όταν δεν κάνει τίποτα γενικώς (βλέπε Έλληνες) ;
    κάνεις μέγα λάθος...
    και καράβια φτιάχναμε και λεωφορεία και όπλα και πάνω από όλα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ (μέχρι την γενιά του πολυτεχνίου, μετά...)
    μέχρι και κατασκοπευτικό μή επανδρωμένο αεροπλάνο έχουμε σχεδιάσει και κατασκευάσει,
    βέβαια τώρα το έχουν και το κατασκευάζουν οι εβραίοι σαν δικό τους...
    να 'ναι καλά για όλα η εποχή παπανδρέου με τους άξιους συνεχιστές του όπως σημίτης, πάγκαλος και λοιπά καθίκια...

    edit: όχι πως τα άλλα καθίκια της δεξιάς που επιδοτούσαν τις επιχειρήσεις της ελληνικής επικράτειας να πάνε βουλγαρία, ρουμουνία και σκόπια είναι καλύτεροι...
    Αυτό δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά της ιστορίας, όλα τα κράτη επιβάλλουν φόρους στις εισαγωγές, και δίνουν κίνητρα να εγκατασταθούν επιχειρήσεις στην χώρα, εδώ το κράτος να επιδοτούσε τις επιχειρήσεις να φύγουν από την χώρα...
    ΥΓ: και αυτό επί σημίτη ξεκίνησε βέβαια με τον ν2601... (για το τυπικό)

    http://www.youtube.com/watch?v=k-UKum5XxfE
    Made in Greece...

  2. #32
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Τα μηχανάκια της ιστοσελίδας, πόσο τα πουλάνε?
    "Qu ils mangent de la brioche"

  3. #33
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    τα πουλάνε σε κούτες των 32 κομματιών... οπότε θες κανα 30Κ... μόνο έμπορος μπορεί... Πάντως θα γούσταρα ένα με 800ε το πολύ.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #34
    Ο λογος που τα προιοντα τους ειναι τοσο προβληματικα ειναι οτι απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο, οταν μπουν στην παγκοσμια αγορα θα φανουν οι δυνατοτητες τους.

    Τα κινεζικα-κορεατικα αυτοκινητα παλαιοτερα ηταν τα χειροτερα κ δειτε πως ειναι τωρα.


    Αν εισαι τυπος του "Πεντε μερες τρως τ'αγγουρι και το σαββατο εισαι μουρη" θα παρεις τον Ιαπωνα-Γερμανο-Ιταλο και θα πληρωσεις κατι παραπανω, αν θελεις ενα εργαλειο για να κανεις την δουλεια σου, κ τα κινεζικα μια χαρα ειναι, τα βγαζουν τα λεφτα τους

  5. #35
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    τα πουλάνε σε κούτες των 32 κομματιών...

    Lego είναι....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #36
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Σχετικα με την ποιοτητα κατασκευης,
    πηγα προσφατα σε μαγαζι να αγορασω ηλεκτρικη κιθαρα,
    οπως τις περιεργαζομουνα λοιπον,διαπιστωνω οτι μερικες ειχαν αυτοκολλητο οτι ειναι σεταρισμενες στην αμερικη,και αλλες με αυτοκολλητακι made in china.

    Η διαφορα τιμης των δε αμερικανικων διπλασια η και τριπλασια!

    Ρωταω τον εμπορα λοιπον ποια η διαφορα σε ποιοτητα απο τις κινεζικες και μου απανταει καμια!!
    Απλα ο αμερικανος θελει 60-70 δολλαρια μεροκαματο και ο κινεζος πολυ λιγα.

    Αυτα για τους ευκολοπιστους του οτι πληρωνεις παιρνεις.
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NameUser
    Ο λογος που τα προιοντα τους ειναι τοσο προβληματικα ειναι οτι απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο, οταν μπουν στην παγκοσμια αγορα θα φανουν οι δυνατοτητες τους.
    Eγώ πάλι νομίζω ότι, λόγω υπερβολικά μικρού κόστους, η κινέζικη μούφα θα καταντήσει να είναι η νόρμα παγκοσμίως και οτιδήποτε "ποιοτικά καλύτερο" να αγνοείται λόγω μεγαλύτερης κοστολόγησης!
    Μα τι λέω!
    Μάλλον, ήδη είναι παγκόσμια νόρμα! Μου έστειλε mail ένας Άγγλος κολλητός μου και μου είπε ότι ακόμη και (όλοι) οι τουριστικοί χάρτες του σωβινιστικού γιου-κέι είναι πλέον printed in china!
    Οπότε...
    :wacko:
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  8. #38
    WTCHANH Το avatar του/της idomeneas
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    263
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NameUser
    Ο λογος που τα προιοντα τους ειναι τοσο προβληματικα ειναι οτι απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο, οταν μπουν στην παγκοσμια αγορα θα φανουν οι δυνατοτητες τους.

    Τα κινεζικα-κορεατικα (τα κορεάτικα καμία σχέση) αυτοκινητα παλαιοτερα ηταν τα χειροτερα κ δειτε πως ειναι τωρα.


    Αν εισαι τυπος του "Πεντε μερες τρως τ'αγγουρι και το σαββατο εισαι μουρη" θα παρεις τον Ιαπωνα-Γερμανο-Ιταλο και θα πληρωσεις κατι παραπανω, αν θελεις ενα εργαλειο για να κανεις την δουλεια σου, κ τα κινεζικα μια χαρα ειναι, τα βγαζουν τα λεφτα τους



    http://www.youtube.com/watch?v=D827IxEJVS4

    http://www.youtube.com/watch?v=g5SRyG6UR2A

    http://www.youtube.com/watch?v=DZWy_fASSiQ


    κοίτα τώρα και εδώ...

    http://www.youtube.com/watch?v=Uw7qm1DYI74
    Made in Greece...

  9. #39
    Αυτο λεω, θα δεις τα ιδια αυτοκινητα τι ωραια ποιοτητα θα εχουν οταν θα μπουν ευρωπη κ αμερικη

  10. #40
    Είμαστε πάντως εκπληκτικός λαός !!!!

    ....αντί να λέμε μπράβο για την αλματώδη ανάπτυξη της Κίνας και να βάλουμε στόχο σαν λαός να κάνουμε και μεις κάτι τέτοιο , πάντα στο μέτρο του δυνατού και ανάλογα τις δυνάμεις μας ,
    ξεκινήσαμε για άλλη μια φορά τη φαυλότητα του δήθεν υπεράνω λαού που τη χέζει όλη τη Κίνα αμά λάχει να ούμε ......

    Σαφώς και η Κίνα χτίστηκε σε φτηνά εργατικά χέρια και άθλιες συνθήκες εργασίες .....αλλά δεν πρέπει να τις συγκρίνουμε με τις συνθήκες της Ευρώπης , αλλά με αυτές που επικρατούσαν εκεί τις περασμένες δεκαετίες .

    Ανθρώπινα δικαιώματα , και εκμετάλευση και μπούρδες είναι ζητήματα που αφορούν το λαό της Κίνας και την αυτοδιάθεση του . Αν και όταν ο λαός θέλει , θα ζητήσει ( με το τρόπο του ....το γνωστό ) αυτό που του ανήκει , και δεν θα πάμε εμείς ( οι Ευρωπαίοι - Αμερικανοι ) να πουλήσουμε ανθρωπισμό και καλά , ενώ την ίδια στιγμή βομβαρδίζουμε νεογέννητα σε Ιράκ , Αφγανιστάν ...κτλ

    Τώρα όσοι ακόμα χλευάζουν τα κινέζικα προιόντα ας ρίξουν μια ματιά πριν δέκα χρόνια να δουν που ήταν η Κίνα , για να καταλάβουν που θα βρίσκονται σε δέκα χρόνια από τώρα .

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    ...αντί να λέμε μπράβο για την αλματώδη ανάπτυξη της Κίνας και να βάλουμε στόχο σαν λαός να κάνουμε και μεις κάτι τέτοιο ,
    Eντάξει, εντάξει!
    Θα ψηφίσουμε Αλέκα στις επόμενες, εντάξει!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Eντάξει, εντάξει!
    Θα ψηφίσουμε Αλέκα στις επόμενες, εντάξει!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #43
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Εγώ πέρα από τις ιμπεριαλιστικές τους διαθέσεις και την εκμετάλλευση του 80% του πληθυσμού τους δεν βλέπω κάτι παραπάνω....

    Αν η ποιότητα είναι καλή ή όχι, μένει να το δούμε...

    Έχω διαβάσει κάμποσες συζητήσεις από εδώ μέσα για κινητήρες και ανταλλακτικά ιμιτασιόν από την κίνα, που είναι χάλια τελείως....

    Αλλά μέσα από τόσα εργοστάσια κάποια σίγουρα θα αξίζουν.

    Εγω προσωπικά θέλω κάτι που να κινείται στο ενδιάμεσο, ούτε την εξεφτελιστική τιμή και αμφίβολη ποιότητα της κινεζικής κατασκευής, αλλά ούτε και τα υπέρογκα ποσά της απαράμιλλης τεχνολογικής υπεροχής και ποιότητας των ευρωπαϊκών προϊόντων....




    Υ.Γ.: Το Daytona μου πάντως έχει βγει πολύ καλό, αν και στην αρχή αρκετοί με κράζανε....

    "Qu ils mangent de la brioche"

  14. #44
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Eντάξει, εντάξει!
    Θα ψηφίσουμε Αλέκα στις επόμενες, εντάξει!

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Eγώ πάλι νομίζω ότι, λόγω υπερβολικά μικρού κόστους, η κινέζικη μούφα θα καταντήσει να είναι η νόρμα παγκοσμίως και οτιδήποτε "ποιοτικά καλύτερο" να αγνοείται λόγω μεγαλύτερης κοστολόγησης!
    Το ενα το χαρακτηριζεις "κινεζικη μουφα" κ το αλλο "ποιοτικα καλυτερο"... Για το ποιοτικα καλυτερο δεν λες οτι πληρωνεις ονομα παραπανω απο τα μισα χρηματα...

    Το αν σε συμφερει να αγορασεις κατι εχει να κανει με την τιμη του κ την ποιοτητα που αγοραζεις σε αυτην την τιμη, αν με συμφερει να αγορασω κινεζιά... θα το κανω κ ας μην ειμαι τρεντι & μουρη!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 413
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 15:07
  2. Τι θα γινει με τους καγκουρες με τα αυτοκινητα;
    από OrEsTiS82 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 09:17
  3. τι θα γινει με μας τους χωματερους??
    από taxydromos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2007, 07:11
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 19:17
  5. Τι θα γινει με τους Βενζιναδες?
    από Lazio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2005, 12:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF