Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 175

Θέμα: Moto Vs Αuto ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ...

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Τοτε ναι!
    Αρκει το οδοστρωμα να ειναι κακο (Μενουμε Ελλαδα σαν τον γαυρο ενα πραγμα) :rotflmao:
    Και αρκει οι στροφες να ειναι οντως αρκετα κλειστες.Το προτερημα του αυτοκινητου ειναι οτι παταει και κανα "κερμπ" για να κοψει αυθεια, και παταει επισης και διαχωριστικη για να παρει τις γραμμες του πιο ευθεια.
    Και κάνει και παντιλίκια, χειρόφρενα, πετάει μούρες, σχετίκά άφοβα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Και κάνει και παντιλίκια, χειρόφρενα, πετάει μούρες, σχετίκά άφοβα.
    Αυτοκινητο: Χαμενος χρονος απο χαζοσπινιαρισματα και κωλιες=λιγος

    Μοτοσυκλετα: Χαμενος χρονος απο γλυστριματα,tank-slappings,γενικη αδιαθεσια,κοψιμο,κτλ=Απο πολυς μεχρι και ΜΗ τερματισμος.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #33
    Βόριο Μέλος Το avatar του/της symvoulos
    Εγγραφή
    13/10/2006
    Μηνύματα
    124
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΣΤΡΙΒΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ (ΟΚ ΗΤΑΝ ΛΙΙΙΓΩ ΣΤΗΜΕΝΟ
    GROUP N) ΔΕΝ ΦΟΒΩΜΟΥΝΑ ΕΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΝΩ 1000 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ
    ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΡΙΒΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΅ΦΥΓΩ΅ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΩ.....
    ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ
    ΩΣ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ

  4. #34
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει το θεμα ειναι τι λενε τα χρονομετρα. Σε ολες τις πιστες οι φορμουλες γραφουν καλυτερους χρονους απο τα GP. Φερνω αυτα τα 2 παραδειγματα γιατι ειναι τα 2 ποιο εξελιγμενα οχηματα με 4 και 2 τροχους. Και μην πεταχτει κανεις πονηριδης και μου πει οτι δεν πας με την φορμουλα για καφε γιατι παω 30 χρονια για καφε και δεν εχω δει κανενα GP αραγμενω απ εξω
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  5. #35
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ...


    ΠΛΗΣΙΑΖΩ ΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ :

    Αυτοκινητο (Α) :

    Παταω το φρενο , μπορει να κατεβασω και καμια για λιγο εξτρα φρενο απο τον κινητηρα η να κοψω λιγο την μουρη στην αντιθετη κατευθυνση ωστε να πλασαριστω λιγο με τον κολο (αν μου πεταξει βεβαια) σημαδευω ντουγρου στην εισοδο- ουτως η αλλως πιανω ολο το δρομο...γαμοτο κανει παρασιτα ο lampsi και τα πριμα ειναι καπως ''σκληρα''....


    Μοτοσυκλετα (Μ) :

    Παταω φρενα , σφιγγω με τους μηρους το τεποζιτο για να μην ριξω πολυ βαρος στο μπροστινο και εχουμε δραματα (ισως ηθελα λιγοτερο βυθισμα να την ψαξω με την προφορτιση..) κατεβαζω ταχυτητα/ες , ελεγχω με το πισω φρενο και τον συμπλεκτη το ενδεχομενο του μπλοκαρισματος του πισω τροχου , σκανναρω την ειδοσο ωστε να επιλεξω γραμμη , αυτο εκει το μπαλωμα ισως με βγαλει λιγο απο την πορεια μου οποτε κατσε να μπω λιγο πιο κλειστα -οχι τοσο βεβαια ωστε να πατησω τα χωματα στην ακρη και να παω αδιαβαστος , αρχιζω να εφαρμοζω πιεση στο στιμονι ωστε να στριψω γυροσκοπικα και γλυκα , μετακινω τον κορμο αλλα και το κολο προς το εσωτερικο της στροφης , εχω το νου μου στο γκαζι που πρπει να ανοιξει γλυκα...



    ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ :

    (Α)

    στριβω....εχω γυρισει το τιομονι προς τα εκει που ειναι η εξοδος , μου πεταξε λιγο κολο , αλλα το pasc - dtp πεμπτης γενιας στην ρυθμιση semi -sport εκοψε γκαζι και ολα καλα νομιζω οτι ειμαι οδηγαρα κι ολας...τι σταθμο να βαλω γαμοτο??

    (Μ)

    Το πιεσα πολυ στην εισοδο και πηγα να χασω μπροστινο, μολις που πραλλαβα με λιγο γκαζι να το σωσω , επρεπε να τραβηξω και αλλο τα φρενα και να ''σπασω'' την στροφη βαθεια στο apex της , κατσε να διορθωσω λιγο φτου!!! πρωϊνη υγρασια εδω στο σκιερο μερος γαμοτ!!
    ας ανοιξω γλυκα το γκαζι και παραλληλα να σηκωσω το μηχανακι για την εξοδο γαμοτ!! πολυ γκαζι εχει το γαμημενο, συμπλεκταρω λιγο ..οκ...τραβαω το σωμα στην αρχικη του θεση ..οχι δεν χρειαζοταν μολις ειδα την εισοδο της επομενης στροφης ας ειμαι stand by...


    ΒΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ :

    (Α)

    Aνοιγω το γκαζι τερμα .... γαμημενο tpsc-4 ξεχασ να σε απενεργοποιησω!!! Τεσπα στην επομενη θα βγω με υπερστροφη....ποσο να κανουν τα οικοπεδα εδω αραγε??....Βαλε κατι αλλο ρε Μαρακι !!! μας επρηξες τα παπαρια με τον lampsi!!....

    (M)

    Ενταξει τωρα με παιρνει να ανοιξω ολο το γκαζι........οκ...μια χαρα παρτα!!! τσιμπαω λιγο τον συμπλεκτη οπα σουζαρει το γαμημενο αποτομα!! καλα τα λεγε ο μητσος για τ v-2 .....μαλακα επιταχυνση.!!!....ζεσταθηκαν και τα λαστιχα τωρα ...κραταει καλα το νοιοθω...στην επομενη στροφη να μην ξαναμαλακιστω και κοψω με συμπλεκτη , κρατημενο σταθερο το γκαζι πριν εννοιωσα το μηχανακι να αποσταθεροποιειτε με την αποτομηγ μεταφορα βαρους μπροστα......μουρλια δειχνει η στροφη!!!! ...ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ !!! ...ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!
    τσου ρε Λακη που βγηκες με την μαουνα στο στροφιλικι!!! κατσε να τον περασω εδω που στο ευθειακι εχει ανοιγμα και ορατοτητα στο αντιθετο ....


    ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑς ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ:

    (Α)

    Οχι Μαρακι !!! ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙς ΑΥΤΟ!! φτου....ρε Μαρια μου εσβησες τις μνημες για τους σταθμους .....κατσε να δω.....ναι τα εσβησες!...γαμοτο!!! τι θα ακουμε τωρα ρε Μαρια εδω στην Ερημια? ....περιμενε να ψαξει στα fm......οπα!! Χατζηγιαννης!! το αφηνω....

    Δεν φευγωωωωω θα μειειειειενωωωω οληηηη νυχχταααα στην πο!! Τι μας περασε? ...κοιτα τον μαλακα με την μηχανη πως παει !!!!!
    Μπραβο Καργκιοζη !!1 ουτε που σε ειδα καθολου !!! ολο σφηνες και μαλακιες ειστε αϊ σιχτιρ να τσακιστειτε ολοι να ησυχασουμε μαλακιστηρια....

    (Μ)

    Ρε τι μαλακας ηταν αυτος ...στο βουνο με στροφες και αυτος κοιταγε το ραδιo cd...που το πας το κοριστσι ρε φλωρε....ουτε που με ειδε ο παπαρας καθολου ....πωωω τι στροφαρα ειναι αυτη!!! και φρεσκια στρωμενη ασφαλτος....

  6. #36
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει το θεμα ειναι τι λενε τα χρονομετρα. Σε ολες τις πιστες οι φορμουλες γραφουν καλυτερους χρονους απο τα GP. Φερνω αυτα τα 2 παραδειγματα γιατι ειναι τα 2 ποιο εξελιγμενα οχηματα με 4 και 2 τροχους. Και μην πεταχτει κανεις πονηριδης και μου πει οτι δεν πας με την φορμουλα για καφε γιατι παω 30 χρονια για καφε και δεν εχω δει κανενα GP αραγμενω απ εξω
    Οι φορμουλες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ αυτοκινητα!!! Τι??? Επειδη εχουν 4 ροδες??? Ε και???
    Οι 4 ροδες ειναι το μονο κοινο τους με αυτοκινητα...Κατα τα αλλα καμια σχεση!!!
    Πιο κοντα στα "κανονικα" αυτοκινητα ειναι τα WRC και αυτα που τρεχουν στα πρωταθληματα τουρισμου και ισως στο LeMan...

    Oι μοτοσυκλετες βρισκονται πιο κοντα στα αγωνιστικα, ακομα και σε χρονους!!! Ενδεκτικα και μονο:
    MV Agusta στη Jerez εκανε χρονο 1'51''10 με λαστιχα δρομου, το ρεκορ στα motogp ηταν 1'40'' 59, και στα WSBK 1'45''14...

    Βρες μου ΕΝΑ αυτοκινητο να κανει χρονο μονο 10 δευτ. κατω απο μια φορμουλα 1 και μετα συγκρινουμε...
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

  7. #37
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jbear
    Οι φορμουλες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ αυτοκινητα!!! Τι??? Επειδη εχουν 4 ροδες??? Ε και???
    Οι 4 ροδες ειναι το μονο κοινο τους με αυτοκινητα...Κατα τα αλλα καμια σχεση!!!
    Πιο κοντα στα "κανονικα" αυτοκινητα ειναι τα WRC και αυτα που τρεχουν στα πρωταθληματα τουρισμου και ισως στο LeMan...

    Oι μοτοσυκλετες βρισκονται πιο κοντα στα αγωνιστικα, ακομα και σε χρονους!!! Ενδεκτικα και μονο:
    MV Agusta στη Jerez εκανε χρονο 1'51''10 με λαστιχα δρομου, το ρεκορ στα motogp ηταν 1'40'' 59, και στα WSBK 1'45''14...

    Βρες μου ΕΝΑ αυτοκινητο να κανει χρονο μονο 10 δευτ. κατω απο μια φορμουλα 1 και μετα συγκρινουμε...
    1. "Οι φορμουλες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ αυτοκινητα!" --- Τι ειναι?
    2. "Οι 4 ροδες ειναι το μονο κοινο τους με αυτοκινητα" --- Oπως επισης και τα GP με τις κοινες μοτο.
    3. "Πιο κοντα στα "κανονικα" αυτοκινητα ειναι τα WRC" --- Νομιζεις οτι ο κανονας της προσφυσης δεν ισχυει στο χωμα? Καμια μηχανη δεν κανει τους χρονους ενος WRC σε μια ειδικη του Ακροπολις. Και για να γινω πιο κατανοητος στους μικτους αγωνες οπως πχ. Ντακαρ παντα τους καλυτερους χρονους τους γραφουν τα 4τροχα:smilea: . Οι φυσικοι κανονες ευτυχως ή δυστιχως ισχυουν (σχεδον) παντα
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    1. "Οι φορμουλες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ αυτοκινητα!" --- Τι ειναι?
    "φόρμουλες", τα λένε.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Οι φυσικοι κανονες ευτυχως ή δυστιχως ισχυουν (σχεδον) παντα
    Το "σχεδόν" το σκέφτηκες καλά;

  9. #39
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bored

    Το "σχεδόν" το σκέφτηκες καλά;

    ΝΑΙ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto-da-cross-vercelli000000000000000.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	18,6 KB 
ID:	72972
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  10. #40
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    ...
    2. "Οι 4 ροδες ειναι το μονο κοινο τους με αυτοκινητα" --- Oπως επισης και τα GP με τις κοινες μοτο.
    ...
    Kατ αρχην, οι F1 δε μοιαζουν καν για αυτοκινητα ρε συ!!! Τα motogp εκτος απο τις ροδες εχουν κοινο με τις απλες μοτοσυκλετες και αλλα, οπως ιδιας φιλοσοφιας πλαισια: στην F1 τα πλασια ειναι φτιαγμενα απο ανθρακονηματα - σε ποσα αυτοκινητα γινεται το ιδιο??? Στις μοτοσυκλετες ομως δανειζονται πολλα στοιχεια ακομα και για τις πιο "απλες"... Επισης οι καινοτομιες των motogp περνανε στις καθημερινες μοτοσυκλετες πολυ -μα πολυ- πιο γρηγορα, απ την F1 δεν περνανε ουτε μετα απο 15 χρονια!!! Καποια στιγμη σκεφτομουν ΠΟΥ χρειαζεται (πρακτικα) η F1??? Αφου ουτε λαστιχα ουτε κινητηρες ουτε πλασια ουτε αεροδυναμικη περνανε στα αυτοκινητα!!!!!Εχει ξεφυγει τελειως...

    Οι φυσικοι κανονες ισχυουν ΠΑΝΤΑ (χωρις σχεδον), απλα εμεις δεν γνωριζουμε τα πραγματικα τους ορια...Αν τα γνωριζαμε θα σταματουσε η εξελιξη, αφου θα πηγαιναμε κατευθειαν στα ορια τους...
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της swtos
    Εγγραφή
    22/07/2002
    Μηνύματα
    109

    Καλά, ελάτε για μιά ψηλή μέχρι τη Ναύπακτο. Εγώ με ένα ταπεινό 318.....
    Μετά να έρθετε να γράψετε εδώ.....
    Α' και το οδόστρωμα είναι μιά χαρά (Της κοντής ψωλ΄*ς της φταίνε οι τρίχες ....)

    Σιγά ρε γλήγοροι μη σας φύγει η γόβα ..... (Στις ευθείες να κόβετε γιατί δε σας φτάνω , στα κλειστά θα κόβω εγώ για να μη σας πατήσω ....)


    p.s. Ωρέ Moderatoria, βάλτε ένα σκίτσο με μπριζολάκια, σκέτες μπύρες θα μας ...κόψουν)..


  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Στα χρονομετρα δεν ξερω,αλλα στην αισθηση και στην συγκινηση η μοτοσυκλετα ειναι ετη φωτος μπροστα...
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από swtos

    Καλά, ελάτε για μιά ψηλή μέχρι τη Ναύπακτο. Εγώ με ένα ταπεινό 318.....
    Μετά να έρθετε να γράψετε εδώ.....
    Α' και το οδόστρωμα είναι μιά χαρά (Της κοντής ψωλ΄*ς της φταίνε οι τρίχες ....)

    Σιγά ρε γλήγοροι μη σας φύγει η γόβα ..... (Στις ευθείες να κόβετε γιατί δε σας φτάνω , στα κλειστά θα κόβω εγώ για να μη σας πατήσω ....)


    p.s. Ωρέ Moderatoria, βάλτε ένα σκίτσο με μπριζολάκια, σκέτες μπύρες θα μας ...κόψουν)..

    psst...

    Μπράλλος

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #44
    ...... ανεβαίνοντας

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #45
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Στα χρονομετρα δεν ξερω,αλλα στην αισθηση και στην συγκινηση η μοτοσυκλετα ειναι ετη φωτος μπροστα...


    Γι αυτο τις γουσταρουμε. Ολα τ αλλα ειναι περιττα...
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)
    από road spirit στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 332
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2010, 01:41
  2. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  3. Extreme Trackdays ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΣΚ 30 - 31 ΜΑΪΟΥ
    από s.zafeiropoulos στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 18:33
  4. MOTO vs TOYTOY 1-0
    από BELZEBOYLIS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2005, 13:25
  5. Αγωνασ Dragster Στισ Σερρεσ 23-24/4
    από VFR781 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 03:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF