Σελίδα 3 από 52 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 780

Θέμα: Ποια θεωρείτε την ιδανικότερη μοτό για βόλτα, ταξίδι και εκδρομή;

  1. #31
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.957
    Έχω την εντύπωση οτι το TDM κάνει σχεδόν για όλες τις δουλείες (άλλο που έχει καταντήσει η μηχανή του κάγκουρα με τις εξατμίσεις να βαράνε σαν κομπρεσέρ), έχει τέτοιο στήσιμο και για πόλη,και την άνεση για ταξίδι,και για μια γρήγορη βόλτα..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  2. #32
    tiger 800

  3. #33
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Θα συμφωνήσω με τον Κάγκουρο!!!!

    Πάρε με 1000 ευρώ ένα Transalp 600 (το γιαπωνέζικο με το ένα δισκόφρενο μπροστά)
    και με τα ρέστα μπορείς να φας φουντούνια στο Ακρωτήριο της Καλής Ελπίδας (να έχεις να το λες και στα εγγόνια σου).

  4. #34

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    xtz 660 tenere

  6. #36
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Για ΟΝ (Low budget) Bandit 1250cc. Ευκολοδήγητο και ξύνεις και μαρσπιε φτάνει να έχεις και χέρια! Όποιου του φαίνεται βαρύ ν αρχίσει να τρώει το φαΐ του. Δε χρειάζεται να μιλήσουμε ΠΑΛΙ για την απόλυτη αξιοπιστία του!
    Μετά VFR για τους έχοντες και αυτούς που ζητούν ένα λίιιγο ποιο σπορ φιλινγκ!

    Για ON-OFF εννοείται Tiger 800XC. Πανέμορφο και όχι ιδιαίτερα βαρύ αλλά ρίσκο γιατί απλά είναι Triumph!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Για ΟΝ (Low budget) Bandit 1250cc. Ευκολοδήγητο και ξύνεις και μαρσπιε φτάνει να έχεις και χέρια! Όποιου του φαίνεται βαρύ ν αρχίσει να τρώει το φαΐ του. Δε χρειάζεται να μιλήσουμε ΠΑΛΙ για την απόλυτη αξιοπιστία του!
    Μετά VFR για τους έχοντες και αυτούς που ζητούν ένα λίιιγο ποιο σπορ φιλινγκ!

    Για ON-OFF εννοείται Tiger 800XC. Πανέμορφο και όχι ιδιαίτερα βαρύ αλλά ρίσκο γιατί απλά είναι Triumph!
    Εγω παλι για low budget θα προτεινα hayabusa gen1 02 μεχρι 07.
    As reliable as it gets, πολυ χαμηλη καταναλωση σε ταξιδι, σοβαρες και πληρως ρυθμιζομενες αναρτησεις που εχει νοημα (και μπορεις) να βελτιωσεις, εξαιρετικες σελλες και αναβατη και συνεπιβατη με χωρους για 2+αποσκευες, κινητηρας με γλυκεια λειτουργια και αστηρευτη δυναμη και ροπη απο τα 10 μεχρι τα 300, τεραστια επιλογη απο ζελατινες για χρηση τουρινγκ κι αν τα κλιπ-ον σου φαινονται χαμηλα και κουραστικα, μπορεις να βαλεις απο ψηλοτερα, μεχρι καρατιμονα ala bandit.

    http://www.hayabusa.org/forum/attach...le-bar-kit.jpg
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    CBF 600.... Ξαναπηρα το παλιο μου πισω για να κανω ενα ταξιδιωτικο μηχανακι.... Με λιγα χρηματα το στηνεις μεσα απο το car.gr, αμα πεσεις μια απο τα ιδια, βαλιτσες, σχαρες, σιδερα, τα παντα ολα μπαινουν ανετα. Ανταλακτικα γεματος ο τοπος, χωραει δυο ατομα, ταξιδευει με 120-160 χλμ ανετα και ωραια, δεν θα κλαψεις και αν το βαλεις φορτωμενο σε στρωτους χωματοδρομους.... Τιμη αγορας 2-3000 ευρωπουλα...














































    ...και δεν ειναι βστρομ.....


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  9. #39
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shaolin Monk Προβολή μηνύματος
    CBF 600.... Ξαναπηρα το παλιο μου πισω για να κανω ενα ταξιδιωτικο μηχανακι....
    Ιντα εγινε το μπουσα ωρε?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ιντα εγινε το μπουσα ωρε?
    Το εχω και αυτο.... Με τοσα που εχω μαζεψει, μαλλον θα με διωξει η γυναικα....


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  11. #41
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shaolin Monk Προβολή μηνύματος
    Το εχω και αυτο.... Με τοσα που εχω μαζεψει, μαλλον θα με διωξει η γυναικα....
    Δεν πειραζει....το σπορ εχει θυσιες και παραπλευρες απωλειες!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #42
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Υποθέτοντας πως το μοτοσακό δεν θα κάνει χώμα...

    Την σήμερον ΠΟΙΟΣ ακουμπάει 13 χαρτιά για Versys ή 15 για explorer βρε παιδιά; Του παλαιού ψυχικού είμαστε και μου διέφυγε;
    Θα πάρεις Versys για να ΜΗΝ μπεις χώμα; Γιατί ΑΜΑ μπεις, θα πας πιο αργά απο παπί, γιατί ΑΝ πας πιο σβέλτα και σου πέσει ΤΟΝ ήπιες.

    Ο Δημήτρης πήγε ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ για καφέ στον βόρειο πόλο με το γυμνό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131739) και ΕΜΕΙΣ έχουμε θέμα επιλογής για την ανάβαση της Πορταριάς;
    Τα εξπλόρερ, οι μουλτιστράτες και τα λοιπά (σε παρόμοια χρηματική κλίμακα) είναι για καμιά κουβέντα με φιλαράκια σε κάνα φόρουμ (όπως καλή ώρα) και για κοινωνική θέση. Απο 'κει και πέρα το κόστος και το άγχος κτήσης-χρήσης είναι άντε γεια. (αν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση αυτό, ευχαρίστως)
    Για να μην παρεξηγιόμαστε δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά στους περισσότερους (κάνα 90% το μπακαλουπολογίζω)

    Οπότε καταλήγουμε ή σε στρώμα ή σε ΑΥΤΌ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2973065/ ΚΑΙ για να λυθεί το θεματάκι της Πορταριάς... tip: Αλλάζεις το τιμονάκι με ένα άλλο 3 πόντους πιο φαρδύ και έχοντας άλλους μοχλούς πλέον γίνεσαι ο ζιμπερνό της Ελλάδας και δικάβαλο άμα λάχει παρακαλώ.

    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  13. #43
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Τα εξπλόρερ, οι μουλτιστράτες και τα λοιπά (σε παρόμοια χρηματική κλίμακα) είναι για καμιά κουβέντα με φιλαράκια σε κάνα φόρουμ (όπως καλή ώρα) και για κοινωνική θέση. Απο 'κει και πέρα το κόστος και το άγχος κτήσης-χρήσης είναι άντε γεια. (αν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση αυτό, ευχαρίστως)
    Εγω! εγω!
    Γιατι το εξπλορερ εχει μεγαλυτερο κοστος χρησης και συντηρησης απο ενα cbf1000 (η και vstrom)? Εγω θα ελεγα μικροτερο μαλιστα γιατι το κοβω να εχει πιο φτηνα λαστιχα κι απο καταναλωση τα ιδια πρεπει να καινε.

    To κοστος κτησης δεν το αναφερω καθ'οτι προφανες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω! εγω!
    Γιατι το εξπλορερ εχει μεγαλυτερο κοστος χρησης και συντηρησης απο ενα cbf1000 (η και vstrom)? Εγω θα ελεγα μικροτερο μαλιστα γιατι το κοβω να εχει πιο φτηνα λαστιχα κι απο καταναλωση τα ιδια πρεπει να καινε.

    To κοστος κτησης δεν το αναφερω καθ'οτι προφανες.
    Eιναι πολύ απλό Dr.
    Μπορεί το Explorer να κάνει 100.000 χλμ χωρίς να ρυθμίσει καν βαλβίδες? χλωμό.
    Μονο Honda το κάνει αυτό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω! εγω!
    Γιατι το εξπλορερ εχει μεγαλυτερο κοστος χρησης και συντηρησης απο ενα cbf1000 (η και vstrom)? Εγω θα ελεγα μικροτερο μαλιστα γιατι το κοβω να εχει πιο φτηνα λαστιχα κι απο καταναλωση τα ιδια πρεπει να καινε.

    To κοστος κτησης δεν το αναφερω καθ'οτι προφανες.
    Αν και κανονικά δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω λόγω του είσαι mod και είμαι σε πόλεμο με την εξουσία μέρες που 'ναι...

    Για διάφορους λόγους. Καταρχήν κτήσης και χρήσης είναι αλληλένδετα.
    Κτήσης: Κοστίζει τα διπλά (1)
    Χρήσης: 15 χήνες στο δρόμο χωρίς ασφάλεια είναι ψιλομαλακία. Το στυλάκι πάω βόλτα αλλά δεν απομακρύνομαι για να το βλέπω απο εκεί που το πάρκαρα είναι εξ αρχής λάθος, ανήκει σε μια λανθάνουσα νεοελληνική αντίληψη η οποία καμία σχέση δεν έχει με την έννοια του μοτοσικλετισμού. Δεν αγοράζουμε τούμπανο μοτό για κοινωνική θέση, μα για χρήση, όσο κι αν κάποιοι μπορεί να πέφτουν απο τα σύννεφα με αυτό (δεν αναφέρομαι σε εσένα)
    Αρα κάλυψη κλοπής... τα κέρατά μας τα τράγια κάθε χρόνο (2)
    Προχωράμε στο κόστος service - ανταλλακτικών - αβαρίες. Το τίμιο cbfάκι κοστίζει λιγότερα στα σερβάκια κι ας είναι 4κ. Τα ανταλλακτικά του δε, είναι πολύ πιο φθηνά άσε που έχει στοκ και η κουτσή Μαρία (αλήθεια με τόση παραεισαγωγή ο Σαρακάκης υπάρχει ακόμα.
    Πάμε στην αξιοπιστία και τις αβαρίες εκτός εγγύησηηηηηης. Εκεί αν έχεις θρίαμβο τον ήπιες και μην πεις μετά πως δεν ήξερες ότι αγοράζεις μοτό που και δεν είναι τόσο αξιόπιστο και έχει πιο ακριβά ανταλλακτικά κι απο μερσεντέ. Στο θεματάκι το Versys υπερτερεί σαφώς, αλλά το cbf είναι άθραυστο. (3)
    Απαξίωση: Εγγυημένα ένας θρίαμβος σε 3 χρονάκια θα απολέσει τουλάχιστον το 40% της αξίας του. Το ίδιο και το Versys. Ητοι 15000 x 40% - =9000 (κι αν το δώσεις τόσο γράψε μου...) ή το Κawa 13000 x 40% - =7800 (ποιος ήρθε
    Ενώ στο CBF 6500 x 40% - = 3900 (εφικτό) (4)

    Και κάτι ακόμα που δεν κοστολογείται. Πολλοί απο εμας έχουμε γνωστούς που έχουν μοτό των 15000 και άλλους με μοτά των 6000. Προσωπικά έχω αρκετούς και απο τις 2 κατηγορίες. Οι μεν(όχι όλοι ε) είναι στο στυλ μην μου το ακουμπάτε, μην το κοιτάτε, θες βόλτα; δεν δίνονται οι μοτό ρε φίλε, αλλά ας κουβεντιάσουμε όσο θέλετε γι αυτή. (μια κατάσταση μόνιμα στο άγχος δηλαδή)
    Οι δε των πιο οικονομικών είναι πιο κούλ και δείχνουν (με τη δική μου αντίληψη πάντα) να απολαμβάνουν περισσότερο το όχημά τους κι ας ξέρουν πως δεν είναι το κάτσε καλά τελευταίας γενιάς.
    Αυτό μεταφράζεται σε άγχος. Πολύ στην πρώτη περίπτωση, λίγο στην δεύτερη. (5)
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

Σελίδα 3 από 52 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2017, 13:15
  2. νεες μοτο για την ΕΛ.ΑΣ.
    από road spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΤΟ
    από Konti στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 09:27
  4. Σασ Δινω Την Bmw Μου Για Μια Βολτα
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 17:11
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF