Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 154

Θέμα: τρισάθλιο συγκριτικό ΜΟΤΟ στα ον-οφ 650 / 800 με θύμα το V-Strom ...

  1. #31
    ΔΕΝ έχω V-Strom αλλά…
    Το V-Strom γι αυτά που κάνει και για αυτά που κοστίζει είναι ΑΠΟΛΥΤΑ τίμιο…
    τα τίμια πράγματα στην Ελλάδα σήμερα είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ…γι αυτό και ο κόσμος το έχει προτιμήσει… μακάρι να συνεχίσει να πουλάει μπας και σοβαρευτούν και όλοι οι άλλοι και γίνουν λίγο πιο «έντιμοι»…
    τώρα , όσο αφορά τα τεστ των περιοδικών….όποιος «ασημώσει» κερδίζει…

  2. #32
    Παίδες, για την αμεροληψία και την εγκυρότητα του ΜΟΤΟ έχουμε μιλήσει εκτεταμένα.

    Ότι καινούργιο βγει το εγκωμιάζουν και βγάζουν το προηγούμενο μοντέλλο ή τον άμεσο ανταγωνιστή μ@λ@κεία. Το φημισμένο άρθρο με το καινούργιο Transalp μου προξένησε τέτοια αηδία που πέταξα το τεύχος χαλαρά.

    Αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που το εν λόγω περιοδικό προωθεί με τέτοιο γελοίο τρόπο ένα καινούργιο μηχανάκι.

    Το ίδιο είχε κάνει και με το (τότε), καινούργιο ΧΤ660. Έθαψε το ΧΤ600 που έγραψε και γράφει ιστορία στην Ελλάδα εδώ και 20+ χρόνια. Ναι, to XT660 είναι όντως καλύτερο από τον προκάτοχό του, (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... ), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το 600ρι είναι για τα μπάζα σύμφωνα με το συγκριτικό.

    Αύριο, πες ότι βγαίνει το στρομ2. Θα το θάψουν το "παλιό", χαλαρά.

    Όλα τελικά είναι θέμα γούστου. Για μένα το στρομ είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι, γρήγορο, δυνατό, αξιόπιστο και άνετο. Αλλά όχι του γούστου μου.

    Γι'αυτό όσα παιδιά έχουν στρόμα να το χαίρονται και πάντα όρθιοι.

    Αλλά το "καλύτερο" μηχανάκι είναι πάντα υποκειμενικό και στο γούστο του καθενός...

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Αν το στρομ εκανε 9000, ξερεις τι θα ειχε επανω; Μεχρι και τον ιδιο τον γιοσιμουρα να σου κανει αερα, στα π@π@ρια, μαζι με τις κορες του και τις ανηψιες του.:rotflmao: :rotflmao:
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: έλιωσα λέμε!!

    Γιατρέ έχει απόλυτο δίκιο ο συνάδελφος . Τα 2000 ? διαφορά με του bmw me to suzuki πάνε χαλαρά στο σηματάκι του πρώτου ..

    A!! χρόνια πολλά και για χτες!

  4. #34
    Το v-strom όταν είχε βγεί πόσο έκανε?? Μήπως έκανε κοντά όσο κάνει τώρα το Transalp?
    Επεσε η τιμή του σίγουρα αφού έγινε best seller.. oπως και το xt660 που έφτασε να πωλείται στα 5700 ..

    Πάντως επειδή έχω οδηγήσει και τα 2 .. το transalp μόυ άρεσε πιο πολύ...(γνώμη μου)

    Το v-strom δεν είναι θύμα του μοτό απλά είναι παλιότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα του ανταγωνισμου..
    Βέβαια είναι άνετο και αξιόπιστο δεν λέω.. αλλά και το transalp το ίδιο αλλά πολύ πιο άνετο και ευέλικτο από το v-strom..

    ¨Οπως είπε και ένας φίλος παραπάνω όταν βγήκε το xt660 θάψανε το xt600 .. απόλυτα φυσιολογικό...

    Το xt660 ηταν η μέρα με τη νύχτα με το 600 .. το ένα σβέλτο άνετο στην οδήγηση με καινούργια φρένα.. ψεκαστό.. και το άλλο απλά ενα μηχανάκι που δεν χαλάει απο την εποχή του 90 ,αντίστοιχα και το transalp 700 και το 650!!

    Ολα τα καινούργια μηχανάκια είναι πάντα καλύτερα των προηγούμενων μπορεί να μας χαλάει το design ή πχ η ποιότητα των πλαστικών.. αλλά σίγουρα τα καινούργια κάνουν τη διαφορά και αυτό φαίνεται στο δρόμο μέσα απο την οδήγηση..






  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2008
    Μηνύματα
    14
    Συνέχεια το ίδιο σκηνικό,το Vstrom,είναι πάντα υποδεέστερο,εγώ πάντως όντας ένας μέτριος;;;οδηγός και πρώην κάτοχος ΧΤ δε με έχει ζορίσει στην πόλη υπερβολικά σε σχέση με το παπο-xt,τώρα πως το ΤΑ με τιμόνι 5 εκατοστά μεγαλύτερο,πηγαίνει αέρας μόνο στο ΜΟΤΟ το ξέρουν.Το μόνο απο τα 4 που έχω οδηγήσει αρκετά ήταν το Versys το οποίο είναι ροπάτο,πιο στενή σιλουέτα,τιμόνι έχει 840 και αυτό,αλλά δεν κόβει σαν το TDM ένα πράγμα.Στον επαρχιακό πάλι το ΤΑ με πλαίσιο απο το προηγούμενο,με πιο μαλακές αναρτήσεις πάλι καλύτερο απο το Vstrom,τι να πει κανείς.Για το bmw δεν αναφέρομαι,γιατι δ καιεν έχω είκονα.Α και κάτι άλλο στο OFF ROAD ADV 2007,αναφορά στο Vstrom 650A ''και χάρη στη σωστή συγκέντρωση των μαζών του,είναι πολύ ευέλικτο και σταθερό ακόμα και με μονοψήφιες ενδείξεις στο ταχύμετρο,κάτι ιδιαίτερα πρακτικό για την κίνηση στην πόλη,όπου,παρά τις σεβαστές της διαστάσεις η μοτοσυκλέτα διαπρέπει,χάρη και στο περιορισμένο σκορτσάρισμα του κινητήρα(τυπικό χαρακτηριστηκότων δικύλινδρων κινητήρων)στις χαμηλές στροφές." Φάσκουν και Αντιφάσκουν....Τουλάχιστον δε συνεννούνται μεταξύ τους,όχι τίποτα άλλο εκτείθεντε στα μάτια των αναγνωστών.Αυτά τα ολίγα!!!!!!!!

  6. #36
    καλύτερο μηχανάκι είναι αυτό που τα καταφέρνει καλύτερα στο τομείς που ενδιαφέρει τον καθένα, ανεξαρτητως τιμης όμως !!!

    το value for money είναι μια άλλη ιστορια ...

    το bmw στη προκειμένη περιπτωση, είναι καλύτερη μηχανή στους περισσότερους τομείς...τώρα το αν το σηκώνει η τσέπη μας ή όχι είναι άλλο θεμα.

    το v-strom είναι μια πραγματικα πολύ καλή αγορά γιατί κερδίζει πόντους απο την τιμη του, απο την αντιπροσωπεία του κλπ κλπ
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  7. #37
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Versys

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2006
    Μηνύματα
    15
    μην καθεστε και διαβαζετε οτι βλακειες γραφουν οι δημοσιογραφοι για μηχανες/αμαξια κλπ. καταλαβαινουν ολοι πως οι δοκιμες που κανουν δεν ειναι καθολου αμεροληπτες.. καποτε εξαιτιας τους εχασα την ψυχικη μου ηρεμια και μαζι μια μικρη περιουσια αγοραζοντας μια μλκια που εξυμνουσαν.. το strom ειναι κορυφαια μηχανη και δεν χρειαζεται κανενα περιοδικο να μασ το πει ή να το διαψεύσει

    Ελ χυμαδορ εισαι κορυφη αγορι μου

  9. #39
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από icem4n
    .....

    ...το strom ειναι κορυφαια μηχανη και δεν χρειαζεται κανενα περιοδικο να μασ το πει ή να το διαψεύσει

    .....

    Σωστά

    Edit : Ρε παλικάρια, κάντε ένα κλικ πιο πίσω στην κατηγορία Vstrom και δείτε τα θρεντ με τα προβλήματα. Απορώ δλδ που βλέπω Βεστρομ στο δρόμο...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #40
    RSV Tuono 1000RRRRR.... Το avatar του/της elmariacci
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    78

    Re: Re: τρισάθλιο συγκριτικό ΜΟΤΟ στα ον-οφ 650 / 800 με θύμα το V-Strom ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Δηλ ... Επειδη εχει διπλο δισκοφρενο το V-Strom επρεπε να βγει καλυτερο..???
    I'm a mean machine drinking gasoline...

  11. #41
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Re: τρισάθλιο συγκριτικό ΜΟΤΟ στα ον-οφ 650 / 800 με θύμα το V-Strom ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
    Μην γελάς.... έχει 2 δισκόπλακες αλλά τακάκια μόνο από την μία πλευρά.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #42
    RSV Tuono 1000RRRRR.... Το avatar του/της elmariacci
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Versys
    Ασχημοοοοο...
    I'm a mean machine drinking gasoline...

  13. #43
    RSV Tuono 1000RRRRR.... Το avatar του/της elmariacci
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Σωστά

    Edit : Ρε παλικάρια, κάντε ένα κλικ πιο πίσω στην κατηγορία Vstrom και δείτε τα θρεντ με τα προβλήματα. Απορώ δλδ που βλέπω Βεστρομ στο δρόμο...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    θα μας μπαναρουν-σιγουρα...
    I'm a mean machine drinking gasoline...

  14. #44
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    εγω δε θα εκφρασω τη γνωμη για τα αλλα 3 γιατι δε τα εχω οδηγησει (και δε θελω κιολας) αλλα μονο για το δικο μου σε σχεση με τι λεει το περιοδικο.

    << το vstrom στη πραγματικοτητα δε μπορει να κανει τιποτα περισσοτερο στο χωμα,απο το να διασχισει μια μικρη διαδρομη χωρις να παθει τιποτα >> σωστο

    << παρκαρουμε τις μοτοσυκλετες μας μπροστα στην καφετερια και μετραμε τα ... κυβικα μας.το vstrom παραμενει για αλλη μια φορα νικητης σε αυτη τη διαδικασια οντως το μεγαλυτερο σε διαστασεις απο ολα >> σωστο

    <<επισεις η σταθερη "made in japan" ποιοτητα υλικων και φινιρισματος του vstrom του δινουν αλλο ενα ποντο >> σωστο

    <<ειμαστε ολοι ετοιμοι να φυγουμε ,εκτος απο το γκλαβα που ψαχνει να βρει ποιο ειναι το δικο του vstrom αναμεσα στα αλλα 50 που εχουν παρκαρει στη καφετερια >> σωστοτατο

    <<μεσα στην αθηνα λοιπον το vstom ειναι ταλαιπωρια >> ως ενα βαθμο ειναι σωστο

    <<μεσα στην αθηνα λοιπον το vstom ειναι ταλαιπωρια μολις η μπαρα των διοδιων σηκωθει το vstrom ειναι ο απολυτος αρχοντας της κατηγοριας,χωρις καμια αμφισβητηση.σελα βασιλικη για 2 ατομα και πανευκολη ρυθμιση για τη προφορτιση της πισω αναρτησης.μεγαλη σχαρα,να φορτωνεις ...προστασια απο τον αερα,το κρυο,τη βροχη,τα μυγακια.και φυσικα ενας ευστροφος και με δυναμη ψηλα,με ελαχιστους κραδασμους,ωστε να καταπινεις τα χιλιομετρα με μεγαλες ωριαιες ταχυτητες >> απλα τα ζουμε καθημερινα ολα αυτα

    <<
    οπως και μεσα στη πολη,το vstrom κανει τους επαρχιακους δρομους να μοιαζουν πιο στενοι απο οτι ειναι .θελει κοπο και καλο σημαδι για να περασει ενα εσακι χωρις να βγει στο αντιθετο ρευμα και οι φουρκετες ειναι μια επιπονη και αργη διαδικασια.ειδικα σε γλυστερο στροφιλικι με1η-2α στο κιβωτιο ... η ελλειψη ροπης και δυναμης χαμηλα σε συνδιασμο με το μεγαλο βαρος σε αναγκαζουν να κρατας τις στροφες του κινητηρα ψηλα,με αποτελεσμα την ευκολη απωλεια προσφυσης του πισω τροχου... >> απλα με καλυψε

    απο τα παραπανω εγω βλεπω οτι οσο αφορα το vstrom ειναι σωστο το δημοσιευμα.οσο αφορα τωρα την συγκριση δε μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δε εχω οδηγησει τα υπολοιπα 3,οπως ειπα παραπανω.
    Καλα τα λες εσύ αλλά εδω εχει ηδη αποφασισθεί το ζήτημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Παιδιά διάβασα και εγώ το συγκεκριμένο συγκριτικό και δεν μπορω να πω ότι βλέπω κάποιου είδους μεροληψία από μέρους των συντακτών.


    Δε γίνεται κάθε φορά που σε ένα συγκριτικό δεν βγαίνει πρώτο το μηχανάκι μας να λέμε ότι τα περιοδικά τα πέρνουν και γενικά γράφουν ότι θέλουν κτλ.

    Δηλαδή το ΜΟΤΟ τι έγραφε όταν βγήκε το v-strom;
    Γιατί έφτασε να πουλάει όπως τα παπιά;
    Δεν έγραφαν όλα τα περιοδικά πόσο καλό μηχανάκι είναι πόσο καλά ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του μέσου μοτοσυκλετιστή;
    Θυμάμαι πόσο χαρακτηριστικά έλεγαν όλα τα περιοδικά ότι πρακτικά δεν υπάρχει λόγος να πάρει κανείς το 1000άρι v-strom, αφού το 650 τα κάνει όλα σχεδόν το ίδιο καλά και συμφέρει.

    Επίσης βγάζουν πρώτο το BMW, γιατί όπως λένε το συγκριτικό είναι on-off, και τα μόνα πραγματικά on-off είναι το BMW και το Honda.
    Το versys όσο καλό και αν είναι δεν θα έβγαινε ποτέ πρώτο, για τον πολύ απλό λόγο ότι έχει σαφή προσανατολισμό στον on χαρακτήρα.

    Τα αρνητικά σημεία του v-strom που επισημαίνονται είναι πραγματικά, όπως και τα αρνητικά του.

    Σε καμία περίπτωση δε θέλω να υποστηρίξω τους συντάκτες των περιοδικών.
    Δεν αμφιβάλω καθόλου ότι πολλές φορές, στην καλύτερη περίπτωση, μπορεί απλά να υποστηρίξουν περισσότερο μια εταιρία που δίνει αρκετή διαφήμιση, αλλά δεν μπορούν να αλλάξουν και την πραγματικότητα.

    Από όση γνώση μπορώ να έχω, είτε από προσωπική γνώμη οδηγώντας, είτε από λεγόμενα φίλων και ιδιοκτητών, είτε από περιοδικά ελληνικά και ξένα, δεν είδα σημεία στο τεστ που να μου φαίνονται παράλογα ή άδικα.


    Στο τέλος τέλος κανείς δεν είπε ότι το v-strom δεν είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι, είπαν σωστά ότι το bmw είναι ακριβό και ακόμα δεν νομίζω ότι πρέπει να θίγεται κανείς αν ένα μηχανάκι του 2003 χάνει στα σημεία από ένα του 2008!!

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF