Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 39 από 39

Θέμα: SUZUKI GLADIUS 650 2010

  1. #31
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper35mk Προβολή μηνύματος
    φιλε harris μπορεις να μου το τεκμηριωσεις λιγο?¨απο θεμα ομορφιας ναι συμφωνω οτι ειναι καπως πιο ωραια αλλα το θελω για κυριως μετακινησεις στην πολη (αντε ενα μικρο ταξιδι το χρονο) με γκαζι αλλα και οικονομικο... και το xj6 σκεφτομουν αλλα παρα ειναι μικρο το ατιμο
    Μεταπώληση και ποιότητα κατασκευής

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    834
    Γιατι δε κοιτας και κανα ερ?
    Εξισου οικονομικο(ισως και πιο οικονομικο)
    και το εχει και το γκαζακι του(σχεδον ιδιο με το gladius)

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Δεν μου αρεσει καθολου το er6-n...θα προτιμουσα στην χειροτερη το xj6 αν και ειναι mini bike ετσι οπως την εκαναν

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    834
    Ουτε το καινουργιο που το σενιαρανε?
    Στο λεω γιατι για ολα αυτα που ζητας ειναι πολυ καλο
    ενδεικτικα σε ταξιδι,ο αδελφος μου εκαψε 12 λιτρα σε 340 χλμ. 3,7 στα 100 σχεδον
    εντος παιζει στο 5αρι

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Οταν εννοεις το καινουριο εννοεις απο τι μοντελο κ μετα? δεν θα παω σε καινουρια μηχανη καθως το μπατζετ δεν φτανει τοσο ψηλα... το πολυ με 4000... σε αυτη την τιμη εχω βρει hornet του 09'-10. Επίσης απο μοντελο του 09 και μετα σε er δεν βρισκω μεταχειρισμενο με abs
    Τελευταία τροποποίηση από sniper35mk; 21/03/2014 στις 15:59.

  6. #36
    καλησπέρα !! απο ότι φαίνεται είμαι απο τους λίγους κατόχους!!
    έχω 14,000 χλμ μεχρι τώρα η κατανάλωση δεν είναι αυτή που περιγράφεται απο κάποιους αλλα
    μετρημένη επι σειρα γεμισμάτων σε αρχείο excel που διατηρώ έχω να πώ ότι είναι απο 4λ/100 χλμ δικάβαλος εκτος , μέχρι 5 εντός πόλης με αρκετά σπασίματα!!
    τελευταίο γέμισμα 22€ 290χλμ με 13,19 λιτρα 4,5 λ/100χλμ με 200χλμ αττικη οδό δικάβαλο ταχύτητες 160χλμ/ωρα και 90 χλμ εντος πολης!
    Είναι τελείως διαφορετικό μηχανάκι απο το sv με άλλο πλαίσιο και διαφορετικό κινητήρα 10% πιο αποδοτικό με άλλους εκκεντροφόρους διπλό μπουζί ιριδίου ,
    δέν έχει ψυγείο λαδιού αλλά υδρόψυκτο φίλτρο και το βεντιλατερ έχει δουλέψει μόνο μια φορά στο τυμπανο σε έναν πετρόδρομο στα 2000 μετρα
    ο κινητήρας του είναι φτιαγμένος να τραβάει στις χαμηλομεσαίες στροφές κάτι το οποίο για μες την πόλη το κάνει εκρηκτικό αντίθετα με
    τετρακύλινδρα που είχα στο παρελθόν τα οποία εκαιγαν τον κώλο τους και έπρεπε να πάει 10000 στροφές για να διαολέψει το μηχανάκι
    δεν έχει abs(προσωπικά δεν ειχα ποτέ και δεν ήθελα)
    τα σέρβις τα κάνω μόνος μου οπότε έχω να πώ ότι δεν καίει σταγόνα λάδι στις 6000χλμ που τα αλλάζω συμφωνα με το manual ,απο εδώ και πέρα θα τα αλλάζω πιο νωρίς προληπτικά
    όσο για τα άλογα τα περισότερα dyno δινουν 70-74 αλογα

  7. #37

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από timoleon1987 Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα !! απο ότι φαίνεται είμαι απο τους λίγους κατόχους!!
    έχω 14,000 χλμ μεχρι τώρα η κατανάλωση δεν είναι αυτή που περιγράφεται απο κάποιους αλλα
    μετρημένη επι σειρα γεμισμάτων σε αρχείο excel που διατηρώ έχω να πώ ότι είναι απο 4λ/100 χλμ δικάβαλος εκτος , μέχρι 5 εντός πόλης με αρκετά σπασίματα!!
    τελευταίο γέμισμα 22€ 290χλμ με 13,19 λιτρα 4,5 λ/100χλμ με 200χλμ αττικη οδό δικάβαλο ταχύτητες 160χλμ/ωρα και 90 χλμ εντος πολης!
    Είναι τελείως διαφορετικό μηχανάκι απο το sv με άλλο πλαίσιο και διαφορετικό κινητήρα 10% πιο αποδοτικό με άλλους εκκεντροφόρους διπλό μπουζί ιριδίου ,
    δέν έχει ψυγείο λαδιού αλλά υδρόψυκτο φίλτρο και το βεντιλατερ έχει δουλέψει μόνο μια φορά στο τυμπανο σε έναν πετρόδρομο στα 2000 μετρα
    ο κινητήρας του είναι φτιαγμένος να τραβάει στις χαμηλομεσαίες στροφές κάτι το οποίο για μες την πόλη το κάνει εκρηκτικό αντίθετα με
    τετρακύλινδρα που είχα στο παρελθόν τα οποία εκαιγαν τον κώλο τους και έπρεπε να πάει 10000 στροφές για να διαολέψει το μηχανάκι
    δεν έχει abs(προσωπικά δεν ειχα ποτέ και δεν ήθελα)
    τα σέρβις τα κάνω μόνος μου οπότε έχω να πώ ότι δεν καίει σταγόνα λάδι στις 6000χλμ που τα αλλάζω συμφωνα με το manual ,απο εδώ και πέρα θα τα αλλάζω πιο νωρίς προληπτικά
    όσο για τα άλογα τα περισότερα dyno δινουν 70-74 αλογα
    Καλό χρυσό το gladius αλλά αυτή η σκουτεροεξάτμιση δεν χωνεύεται με τίποτα.
    Να το χαίρεσαι γιατί κατά τα άλλα είναι ακριβώς όπως τα έγραψες.

  9. #39
    αυτό με την εξάτμιση αν και δε με καίει ,είχα δεί άλλο 1 gladius και φόραγε εξάτμιση
    αν και δεν μου άρεσε η εμφανηση της (ηταν σαν χωνί ) είχε πολύ ωραίο ήχο,
    εκ τοτε θα ηθελα και εγώ αλλα μπαίνω συνεχεια σε πεζόδρομο και ειδικά το βράδι δε θα ηθελα να ενοχλω
    πάντως το δικό μου είναι κατα τα λεγόμενα πολλών η Gay εκδοση ασπρο ροζ όταν το εβλεπα στο νετ δεν μου αρεσε πολυ
    αλλα απο κοντά είναι πολύ ωραίο και αρέσει πολύ στο γυναικειο πλυθισμο(μαμα, γιαγια ,αδερφη, γυναικα)στις γυναικες της ζωης μου δηλαδη!!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki SFV 650 Gladius Sheene Limited Edition
    από Sapadak στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2015, 16:56
  2. SUZUKI Gladius 650
    από nik7119 στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2010, 19:47
  3. Suzuki Gladius V2 650
    από pantheo στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 09:16
  4. Suzuki SV-650S
    από m1ke στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 23:27
  5. Suzuki XF 650 Freewind h BMW F650 GS
    από MikeG στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF