Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 88

Θέμα: Μοτομαγαζάκια στον καιρό της κρίσης

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    σε δυο μοτομαγαζα που πηγα ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ δεν ειχα κανενα προβλημα με τα παιδια,ασχολιθηκαν ουσιαστηκα και σε ενα τεταρτο πηναμε καφε
    και λεγαμε διαφορα!(αγωρες 500 ευρω). ο καθε πωλητης που φερεται οχι και τοσο καλα σε μερικους ειναι για μενα επαγγελματιας στο
    να καταλαβενει τους χασομεριδες απο την γωνια και να τους γραφει στα @@@@ και καλα κανει.

    αν νομιζετε οτι με 200-300 ευρω που εχετε στη τσεπη πρεπει ο πωλητης με τα (450ευρω το μηνα) να κατσει στα 4 πανω στο γραφειο, μαλλον σε λαθος μαγαζι μπαινετε.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Νομίζεται ότι τυχαία ή άδικα είμαστε ο πάτος της Ευρώπης?
    Είναι η νοοτροπία μας.
    Ελα ρε Στεφανε μην υπερβαλεις.Η νοοτροπια ειναι ιδια σε ολα τα μηκη και τα πλατη του κοσμου.Καλοι και κακοι επαγγελματιες υπαρχουνε παντου.Στη Γαλλια ειναι καλυτεροι,που σε κοιτανε με μισο ματι?Τα ιδια ισχυουνε και στη Ιταλια,Γερμανια,ΗΠΑ...εχω αρκετα παραδειγματα.

    Τα ριχνουμε ολα στη νοοτροπια μας και καθαρισαμε?


    ΥΓ Πατος της Ευρωπης?Δεν το δεχομαι.

  3. #33
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Σήμερα όλη νύχτα είχα διανυκτέρευση στο φαρμακείο.
    [/COLOR]
    Σκεφτόμουν και εγώ αν θα πρέπει να σου απαντήσω μέχρι ένα σημείο αλλά τελικά θα το κάνω γιατί το πήρες πολύ προσωπικά μετά την εφημερία σου και πραγματικά ρίχνεις τα βέλη σου χωρίς να σκέφτεσαι αν έχω δίκιο σε ένα μέρος τουλαχιστον.
    Καταρχην να αναφέρω για τον τίτλο οτι έβαλα το "μοτομαγαζάκια" και όχι σε εισωγωγικά κιόλας για να δείξω ειρωνία γιατί το μαγαζί(όπως το αναφέρω στο ποστ μου) είναι μικρό και περιφερειακό και δεν ανήκει στα γνωστά μαγαζιά της Καλλιρόης και περιξ οπότε όλοι όσοι διαβάσατε μόνο τον τίτλο κακώς το κάνατε. Ίσα ίσα αναφέρω οτι ξέρω οτι το μαγαζί είναι καλό και έχω αγοράσει πολλά πράγματα απο εκεί όπως γράφω επίσης.

    "Ο λόγος που πήγες στο μαγαζί δεν είναι ν αγοράσεις αλλά να δεις τα μπουφάν και μετά να τα πάρεις από το ιντερνέτ" Τα μετρητά που πήρα μαζί μου πριν φύγω απο το σπίτι έχουν άλλη άποψη.

    "Φθορά στο προϊόν που βγαίνει απ τη συσκευασία, χρόνο από το προσωπικό που δεν δουλεύει τσάμπα." Τα μπουφαν ήταν αραδιασμένα σε κρεμάστρες μπροστά μου, ο υπαλληλος καθόταν και έβλεπε τηλεόραση γιατί ήταν απόγευμα και ήμουν μόνο εγώ στο μαγαζί.

    "Ο άλλος σε κατάλαβε -παλιά πτν- και σε γείωσε." Η παλιά πτν ήταν δεν ήταν 25 χρονών και απλά βαριόταν μάλλον. Τα αφεντικά έλειπαν στο άλλο μαγαζί(το άλλο είναι μεγάλο μαγαζί, αυτό που πήγα είναι μαγαζάκι μικρό)

    "Ξέρεις γιατί οι άλλοι δεν έχουν τις ίδιες εμπειρίες μ εσένα ?
    Γιατί είναι έξω καρδιά και φτιάχνουν αυτό που λένε γέφυρες επικοινωνίας με το προσωπικό του καταστήματος.
    Κάνουν δηλαδή τον άλλο να πιστέψει ότι είναι εκεί με καλή πίστη (βάση στο εμπόριο αυτό)
    και σέβονται την εργασία του. "
    Δηλαδή πρέπει να μπαίνω σε ένα μαγαζί και να του λέω "πού σαι μαρή τατάνα!! Κοίτα να δείς έφερα μετρητό(να το δείχνω) και ήρθα να αγοράσω, δεν σε δουλέυω." Επίσης θέλω να μου πείς που έδειξα ασέβεια προς τον πωλητή σε αυτά που έγραψα? 2-3 ερωτήσεις έκανα, δεν ήξερε να απαντήσει, του είπα οκ καλο βράδυ όμορφα και ωραία και έφυγα.

    "Δυστυχώς εσύ κουβαλάς μια ασθένεια που την έχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι.
    Πιστεύεις ότι όλοι οι άλλοι σου χρωστάνε.
    Ότι για κάποιο λόγο είναι υποχρεωμένοι να ικανοποιήσουν την όποια σου απαίτηση,.... "
    Βασικά είμαι Νοσηλευτής σε ΜΕΘ, όχι δημόσιος υπαλληλος οπότε δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάς. Και κοίτα μπήκα στο δημόσιο με ΑΣΕΠ το 2007 οπότε καταλαβαίνεις οτι μπήκα στην χειρότερη περίοδο. Μα σε ένα μαγαζί που πουλάει εξοπλισμό αναβάτη μπήκα και ζήτησα να μου δείξει μπουφαν ΤΙ ΛΕΣ ακούς τον εαυτό σου??????

    "Είναι ώρα να καταλάβεις ότι αυτό που αποκαλείς εσύ μαγαζάκι δεν ανοίγει έτσι εύκολα και ούτε συντηρείται έτσι απλά...
    Ότι έχει άγχος, έχει στενοχώριες, έχεις ώρες εργασίας διπλάσιες από τις δικές σου και συχνά δεν έχει μισθό, ούτε άδεια."
    Εγώ το καταλαβαίνω, ο υπάλληλος που αν το συνεχίσει έτσι θα το κλείσει το μαγαζί το καταλαβαίνει? Αν θες άγχος, στεναχώρια και ώρες εργασίας πολλές έλα σε ώρα επισκεπτηρίου να ακούς την μάνα πάνω απο το εγκεφαλικά νεκρό παιδί της να φωναζεί "Σήκω παλικάρι μου να μιλήσεις στα παδιά που σε φροντίζουν να δούν πόσο καλός είσαι" την ημέρα που κάνεις πρωί-νύχτα.

    "Αν μπούμε δε, στην διαδικασία να κουβεντιάσουμε τις υπηρεσίες που προσφέρεις εσύ στη δουλειά σου σε σχέση με τις αντίστοιχες στη Γερμανία
    χωρίς πλάκα πρέπει να φας γιαούρτι...."
    Τα γιαούρτια εννοείται πως θα τα φάω αλλά θα τα ρίξω μόνος μου πάνω μου γιατί εγώ δουλεύω χωρίς καμμία βοήθεια σε 4 ασθενείς εντατικής(που απαγορεύεται απο τον Ευρωπαικό νόμο) και κανω και άλλες εργασίες εκτός της Νοδηλευτικής ενώ ο Γερμανός έχει 1-2 ασθενείς με όλη την βοήθεια απο επικουρικό προσωπικό και δεν κουνάι ρούπι απο τον μονάδα σε αντίθεση με εμένα που πάω να φέρω τα αίματα, πηγαινω τις εξετάσεις στην άλλη άκρη του νοσοκομείου, δουλέυω χωρίς νοσοκόμο και βοηθό θαλάμου κλπ κλπ κλπ.

    "Δεν μου άρεσε ποτέ το τσουβάλιασμα και ποτέ δεν το δέχτηκα.
    Για καμία επαγγελματική κατηγορία, ράτσα, φίλη, κοινωνικό σύνολο κλπ κλπ "
    Χαίρομαι που δε το δέχεσαι αλλά όχι απλά το έκανες αλλά έκλεισες και καλά το τσουβάλι φίλε μου για να μην βγώ απο κει μέσα.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #34
    Τις καταλήξεις σε -ακι και -άρα, τις τοποθετει ο ιδιοκτήτης παίδες. Και οι υπάλληλοι, ευθύνη του ιδιοκτήτη είναι.

    Δούλευα σε τράπεζα το 2010 στην Λ.Αθηνών και Σ.Πατση, είχα πελάτες αρκετούς εργαλειαδες. Δεν ήξερα τον Ηλία (Βραττης) πήγα τώρα 2-3 φορές και δεν ξαναπάω αλλού.
    Ψωνίζω από γνωστό μοτομαγαζο 500€ σε 10 μήνες...δίνω στην τελευταία παραγγελία 191€, δεν είχε ρέστα 9 μου δίνει 10αρικο και μου ζητάει το 1...
    Μείναμε να του το δώσω στην επόμενη. Μου την έσπασε γιατί παζάρια δεν κάνω και το θεώρησα γυφτιά. Χ από μένα for ever ότι προσφορά και αν βγάλει στο μέλλον.

    Τόσο απλά είναι τα πράγματα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν ήξερα τον Ηλία (Βραττης) πήγα τώρα 2-3 φορές και δεν ξαναπάω αλλού.
    Ψωνίζω από γνωστό μοτομαγαζο 500€ σε 10 μήνες...δίνω στην τελευταία παραγγελία 191€, δεν είχε ρέστα 9 μου δίνει 10αρικο και μου ζητάει το 1...
    Μείναμε να του το δώσω στην επόμενη. Μου την έσπασε γιατί παζάρια δεν κάνω και το θεώρησα γυφτιά. Χ από μένα for ever ότι προσφορά και αν βγάλει στο μέλλον.

    Τόσο απλά είναι τα πράγματα.
    Μια απλή ερώτηση....
    Πολύ απλή....
    Στο σούπερ μαρκερτ το κάνεις αυτό?
    Στο ιντερνετικό μαγαζί το κάνεις αυτό?
    Στην τράπεζα?
    Όχι φυσικά !
    Άρα γιατί το θεωρείς γυφτιά εδώ κι όχι εκεί?
    Από περιέργια ρωτάω.

    Για όλα τ αλλά άι ρεστ ιν μαι κέις...
    Ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο.




    υγ
    Αλήθεια ξέρεις τι θα συμβεί αν τη Δευτέρα πάω να πληρώσω τους "φόρους μου" και αντί για 1010 τους δώκω 1009?
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 28/11/2015 στις 12:38.
    ανανήψαντας

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Νομίζεται ότι τυχαία ή άδικα είμαστε ο πάτος της Ευρώπης?
    Είναι η νοοτροπία μας.
    Εγώ νομίζω πάλι ότι ήταν το καθεστώς που ζούσαμε και ζούμε...
    Ένας καθεστώς που διαμόρφωνε και τη νοοτροπία μας
    Μην επεκταθώ τα ξέρουμε...
    ανανήψαντας

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    στις δυο τελευταιες παραγγελιες μου απο δυο διαφορετικα μαγαζια χρεωθηκα μεταφορικα απο λαθος
    συνολο 13 ευρω σε αγορες συνολικου υψους 110
    μπορω να διεδικησω τη διαφορα σε επομενη αγορα αλλα δεν θα το κανω γιατι εκτιμω την ευγενεια τους και τη διαθεση να με εξυπηρετησουν
    θελω να πω οτι στην ελλαδα ειμαστε και στις συναλλαγες μετραει και ο τροπος που φερονται και ο πελατης και ο εμπορος

  8. #38
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.734
    Ξέρετε ποιο είναι το συμπέρασμα; Εγώ εκφράζω τη βεβαιότητα πως είναι σωστό το συμπέρασμα μου αλλά θα το υποβάλλω ως προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω, πράγμα που σημαίνει πως ενέχει το στοιχείο του σφάλματος!

    Ο κάθε συμ-forum-ίτης έχει δίκιο άλλα έχει και άδικο!
    Ο κάθε έμπορος έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
    Ο κάθε φαρμακοποιός έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
    Ο κάθε νοσηλευτής έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
    Ο κάθε άνθρωπος κάτω από οποιοδήποτε ρόλο, επαγγελματική θέση, υπόσταση κ.τ.λ. ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ!

    Είναι οι εποχές που ζούμε και όχι μόνο στην Ελλάδα μας αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη, για να μη πω στη Γη!

    Ας προσπαθήσουμε να μην απαξιώνουμε τα πάντα, ας προσπαθήσουμε αντί να βρούμε λόγους για να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, να βρούμε λόγους ώστε να δικαιολογήσουμε ο ένας τον άλλο!

    Θα δώσω μερικά παραδείγματα που έχουν σχέση με όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα και αυτό γιατί από μια απίθανη σύμπτωση σχετίζομαι και με τους φαρμακοποιούς και με τους επιστήμονες υγείας και το νοσηλευτικό προσωπικό και ψωνίζω σχεδόν επί ίσης όροις από το διαδίκτυο και τα φυσικά μαγαζιά!

    Ο συγγραφέας (paramedic) του παρόντος θέματος μας ενημέρωσε πως το νούμερο του είναι της κατηγορίας 3XL. Το ξέρει και ο ίδιος πως το νούμερο του είναι δύσκολο.
    Ίσως δεν ξέρει πως οι περισσότερες επιχειρήσεις πλέον -λόγω της κατάστασης της χώρας από την έναρξη της κρίσης, αλλά ακόμη περισσότερο μετά τα Capital Control- ψωνίζουν προκαταβάλοντας στους προμηθευτές τους. Καλώς ή κακώς δεν είχε στο μαγαζί του για να δείξει στον paramedic! Αν έμπαινε στη διαδικασία και έφερνε ένα 3XL για τον φίλο paramedic και αυτό τελικά δεν του άρεσε ή δεν του έκανε θα έπρεπε ο έμπορος να κρατήσει βιτρίνα ένα ρούχο που δύσκολα θα έφευγε λόγο της ιδιαιτερότητας του μεγέθους. Από τη μια λοιπόν θα έπρεπε η επαγγελματική συμπεριφορά να τον οδηγήσει στο να εξυπηρετήσει τον paramedic λαμβάνοντας το επιχειρηματικό ρίσκο και από την άλλη προτιμήθηκε η ασφαλής οδός και να απορριφθεί ο πελάτης! Εντελώς αντι-επαγγλματικό αλλά ΕΙΝΑΙ η σημερινή πραγματικότητα! Κατά τη γνώμη μου, αν ήμουν στη θέση του paramedic θα έβρισκα τρόπο να επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες της επιχείρησης και θα εξέφραζα τα παράπονα μου κυρίως για τον χειρισμό του υπαλλήλου.

    Ο φίλος φαρμακοποιός MG-KTiNoS επίσης μας αφηγήθηκε τις δυσκολίες του επαγγέλματος του αλλά και εμμέσως μας είπε με τον τρόπο του πως ο πελάτης ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο (πράγμα στο οποίο συμφωνώ κι εγώ κι ας μην υπήρξα ποτέ επιχειρηματίας). Στην περίπτωση του γάλατος θα μπορούσε να συστήσει μια άλλη επιλογή, ένα γάλα φαρμακείου ας πούμε. Ξέρω πως δεν έχουν πάει όλες οι εταιρείες γαλάτων στα Super Market, υπάρχουν και 4-5 εταιρείες οι οποίες επιμένουν στο κανάλι του φαρμακείου. Είχες φίλε MG-KTiNoS κάποιο γάλα από αυτές τις επιλογές; Ακόμη και αν δεν επιθυμείς να παρέμβεις στη επιλογή διατροφής του παιδιού του πελάτη -αφού ενδεχομένως είναι υπόδειξη παιδιάτρου- θα μπορούσες εύκολα να εξηγήσεις γιατί ως φαρμακείο έχεις μόνο γάλατα φαρμακείου, ένας από τους λόγους είναι και αυτός, δηλαδή πως μέσα από αυτά μπορείς να εξυπηρετήσεις και στις εφημερίες σου με ένα προϊόν που δεν αποθηκεύεται μαζικά σε μια "όποια αποθήκη" και υποστηρίζεται από συμβουλές και εναλλακτικές που δεν μπορεί να δώσει ο υπάλληλος ενός υπερμάρκετ (και μπορώ να αραδιάσω ένα κάρο επιπλέον λόγους που τα φαρμακεία πρέπει να υπάρχουν στη σημερινή τους μορφή, λόγους που δεν δείχνουν να καταλαβαίνουν πολλοί συνάδελφοι σου, ελπίζω όχι κι εσύ). Συνεχίζω...
    Κάπου αναφέρει πως δεν δέχθηκε να εξυπηρετήσει και σε φάρμακο χωρίς συνταγή, το οποίο αποτελεί ναρκωτική ουσία! Πολύ σωστά έκανε!
    Αλλά όμως διάβασα και μια ομολογία πως στο παρελθόν εξυπηρετούσε κάποια τέτοια περιστατικά... Η ερώτηση είναι λοιπόν: ποιος καλόμαθε τους πελάτες να δίνουν φάρμακα χωρίς συνταγή; Ενώ τώρα που οι έλεγχοι έγιναν αυστηρότεροι.... κ.τ.λ., κ.τ.λ., κ.τ.λ.

    Μη με παρεξηγήσει ούτε ο paramedic ούτε ο MG-KTiNoS, ήθελα να δείξω πως ο καθένας έχει την δική του οπτική, όλοι μπορούμε να βρούμε λόγους να κατηγορήσουμε επαγγελματίες, χομπύστες και συνανθρώπους μας, όλα αυτά όμως είναι αποτέλεσμα της κρίσης, ΚΑΙ ο κακός επιχειρηματίας ΚΑΙ ο κακός πελάτης. Αν έχουμε αυτό στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας συνέχεια και αντί να κάνουμε επίθεση να εξηγούμε τι μας προβληματίζει και ως πελάτες αλλά και ως επιχειρηματίες όλα θα βελτιωθούν.

    Εννοείτε με φιλική διάθεση προς όλους!

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Μια απλή ερώτηση....
    Πολύ απλή....
    Στο σούπερ μαρκερτ το κάνεις αυτό?
    Στο ιντερνετικό μαγαζί το κάνεις αυτό?
    Στην τράπεζα?
    Όχι φυσικά !
    Άρα γιατί το θεωρείς γυφτιά εδώ κι όχι εκεί?
    Από περιέργια ρωτάω.

    Για όλα τ αλλά άι ρεστ ιν μαι κέις...
    Ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο.




    υγ
    Αλήθεια ξέρεις τι θα συμβεί αν τη Δευτέρα πάω να πληρώσω τους "φόρους μου" και αντί για 1010 τους δώκω 1009?
    Φίλε, η τράπεζα, το σούπερ μάρκετ, είναι κάτι απρόσωπο. Αντίστοιχα και ότι τιμολογει μέσω καταλόγων όπως είναι η δική σου δουλειά.

    Σαφώς και ξέρω τι σημαίνει οικονομίες κλίμακας κλπ. Το μαγαζάκι & μαγαζαρα λιανικής πουλάει και εξυπηρέτηση κυρίως αν δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικός σε άλλο τομέα.

    Θα έχανε ένα ευρώ σε πελάτη που του έκανε τζίρο +500 σε ένα χρόνο. Σε 10 πελάτες θα έχανε 10 €, δλδ ένα μεροκάματο για κάποιους. Ε, αν αυτοί οι 10 έχουν τον ίδιο κάλο με μένα, θα χάσει 5.000ρικα τζίρο.

    Ξέρεις, ίσως λόγω δουλειάς, δεν εκτιμώ ιδιαίτερα τους ανθρώπους που εκτιμούν ιδιαίτερα τα λεφτά.
    Αντιλαμβάνομαι την αλυσίδα του εμπορίου, μου αρέσει το στηρίξτε μας για να σας στηρίξουμε, αλλά στραβωνω αν εννοούν στηρίξτε μας για να σαςτηνρίξουμε.

    Έτσι το βλέπω, Σόρρυ. Από κάτι λεπτομέρειες χαζές κρίνω τους ανθρώπους που συναλλάσσομαι, κάνω παρέα, φίλους κλπ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.865
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εγώ νομίζω πάλι ότι ήταν το καθεστώς που ζούσαμε και ζούμε...
    Ένας καθεστώς που διαμόρφωνε και τη νοοτροπία μας
    Μην επεκταθώ τα ξέρουμε...

    Ηθική ,αξίες ,μόρφωση ,όλα όσα παίρνουμε από την οικογένεια το σχολείο την κοινωνία γύρω μας.
    Πάνω εκεί πατάνε κάποιοι και δημιουργούν καθεστώτα.
    Εξελιχθήκαμε πολύ απότομα από ραγιάδες σε Ευρωπαίους και δεν προλάβαμε να αφομοιώσουμε πράγματα που ο υπόλοιπος κόσμος είχε
    εκατονταετηρίδες να αντιληφθεί.
    Στην παπαγαλία καλοί είμαστε αλλά δεν το έχουμε καταλάβει το μάθημα.

  11. #41
    Πάντως, πρόσφατα πήγα σε γνωστό μαγαζί - αντιπρόσωπο 2 γνωστων εταιριών ρούχων και κρανών για ένα μπουφάν, και δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ.... CC Κλπ... Πες μου τι θες από τον κατάλογο να το παραγγείλω κλπ.... Άσχημη κατασταση και στεναχωρη μιας και τον γνωρίζω χρόνια.... Κρίμα...

  12. #42
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Airhead Προβολή μηνύματος
    Σωστός και ο φαρμακοποιός αλλά πήγα προ κρίσης στο MotoGenesis -για να μη μιλάμε στον αέρα- ψημένος να πάρω μια μτχ r 850 r που είχε βιτρίνα. Τρία λεπτά μετά ήμουν ακόμα όρθιος μπροστά στο γραφείο και δεν μου είχε μιλήσει καν κανένας μετά το δικό μου "καλησπέρα". Ένας γεματούλης που ήτανν μπροστά μου χαλβάδιαζε στο τηλέφωνο και με κοίταξε άπαξ.

    Έφυγα.

    Ε δε θέλει και σεμινάριο πωλήσεων να μάθεις να χαιρετάς κάποιον που μπαίνει στο μαγαζί σου.
    Λες να κόβουν φάτσες?
    Ίδια ιστορία
    Προ αστυνομίας με μαλλουρα, σκουλαρίκια κλπ αλλά και φορτωμένος μετρητά να το αγοράσω κασέρι (Peugeot 106 rallye)
    Το όχημα το ήξερα δεν ήθελα καν τεστ ντραιβ, μόνο άλλο χρώμα και να παζαρεψουμε το ηχοσυστημα και το συναγερμό.
    Είμαι κάνα μισάωρο μέσα, το κοιτάζω γύρω γύρω κλπ
    Και ρωτάω
    -γεια σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό σε κίτρινο με AC κλπ κλπ
    - πάρε ένα προσπέκτους και διάβασε
    Φυσικά έφυγα και πήγα αλλού
    Ποίος έχασε?

  13. #43
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ξέρετε ποιο είναι το συμπέρασμα; Εγώ εκφράζω τη βεβαιότητα πως είναι σωστό το συμπέρασμα μου αλλά θα το υποβάλλω ως προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω, πράγμα που σημαίνει πως ενέχει το στοιχείο του σφάλματος!

    Ο κάθε συμ-forum-ίτης έχει δίκιο άλλα έχει και άδικο!
    Ο κάθε έμπορος έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
    Ο κάθε φαρμακοποιός έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
    Ο κάθε νοσηλευτής έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
    Ο κάθε άνθρωπος κάτω από οποιοδήποτε ρόλο, επαγγελματική θέση, υπόσταση κ.τ.λ. ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ!

    Είναι οι εποχές που ζούμε και όχι μόνο στην Ελλάδα μας αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη, για να μη πω στη Γη!

    Ας προσπαθήσουμε να μην απαξιώνουμε τα πάντα, ας προσπαθήσουμε αντί να βρούμε λόγους για να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, να βρούμε λόγους ώστε να δικαιολογήσουμε ο ένας τον άλλο!

    Θα δώσω μερικά παραδείγματα που έχουν σχέση με όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα και αυτό γιατί από μια απίθανη σύμπτωση σχετίζομαι και με τους φαρμακοποιούς και με τους επιστήμονες υγείας και το νοσηλευτικό προσωπικό και ψωνίζω σχεδόν επί ίσης όροις από το διαδίκτυο και τα φυσικά μαγαζιά!

    Ο συγγραφέας (paramedic) του παρόντος θέματος μας ενημέρωσε πως το νούμερο του είναι της κατηγορίας 3XL. Το ξέρει και ο ίδιος πως το νούμερο του είναι δύσκολο.
    Ίσως δεν ξέρει πως οι περισσότερες επιχειρήσεις πλέον -λόγω της κατάστασης της χώρας από την έναρξη της κρίσης, αλλά ακόμη περισσότερο μετά τα Capital Control- ψωνίζουν προκαταβάλοντας στους προμηθευτές τους. Καλώς ή κακώς δεν είχε στο μαγαζί του για να δείξει στον paramedic! Αν έμπαινε στη διαδικασία και έφερνε ένα 3XL για τον φίλο paramedic και αυτό τελικά δεν του άρεσε ή δεν του έκανε θα έπρεπε ο έμπορος να κρατήσει βιτρίνα ένα ρούχο που δύσκολα θα έφευγε λόγο της ιδιαιτερότητας του μεγέθους. Από τη μια λοιπόν θα έπρεπε η επαγγελματική συμπεριφορά να τον οδηγήσει στο να εξυπηρετήσει τον paramedic λαμβάνοντας το επιχειρηματικό ρίσκο και από την άλλη προτιμήθηκε η ασφαλής οδός και να απορριφθεί ο πελάτης! Εντελώς αντι-επαγγλματικό αλλά ΕΙΝΑΙ η σημερινή πραγματικότητα! Κατά τη γνώμη μου, αν ήμουν στη θέση του paramedic θα έβρισκα τρόπο να επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες της επιχείρησης και θα εξέφραζα τα παράπονα μου κυρίως για τον χειρισμό του υπαλλήλου.

    Μη με παρεξηγήσει ούτε ο paramedic ούτε ο MG-KTiNoS, ήθελα να δείξω πως ο καθένας έχει την δική του οπτική, όλοι μπορούμε να βρούμε λόγους να κατηγορήσουμε επαγγελματίες, χομπύστες και συνανθρώπους μας, όλα αυτά όμως είναι αποτέλεσμα της κρίσης, ΚΑΙ ο κακός επιχειρηματίας ΚΑΙ ο κακός πελάτης. Αν έχουμε αυτό στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας συνέχεια και αντί να κάνουμε επίθεση να εξηγούμε τι μας προβληματίζει και ως πελάτες αλλά και ως επιχειρηματίες όλα θα βελτιωθούν.

    Εννοείτε με φιλική διάθεση προς όλους!
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ξεκαθάρισα απο την αρχή οτι το νούμερό μου είναι δύσκολο και με αυτό το σκεπτικό πήγα στο μαγαζί και ήταν το πρώτο πράγμα που ανέφερα κιόλας. Και γι'αυτό τον λόγο είπα να μου δείξει τα μοντέλα και αν μου αρέσει κάτι να δούμε πιο μετά αν μπορεί να με εξυπηρετήσει. Εξάλλου στο ιντερνετικό τους κατάστημα εμφάνιζαν διαθεσιμότητα στο νούμερό μου σε 4-5 μοντέλα που προφανώς δεν ίσχυε αλλά δεν ούτε αυτό με πείραξε.
    Το σκέφτηκα να ενημερώσω τους ιδιοκτήτες πηγαίνοντας στο άλλο κατάστημα που σίγουρα ο ένας θα ήταν εκεί αλλά έτσι ίσως έχανε την δουλειά του ο πωλητής που ίσως να είχε μια δύσκολη ημέρα στην τελική και δεν θα το ήθελα αυτό. Έγραψα το πόστ με το σκεπτικό του πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε εναν πελάτη που δεν είναι "εύκολος" σε νούμερο στην προκειμένη περίπτωση ενώ σε άλλη περίπτωση μπορεί να είναι δύστροπος κλπ. Ένας καλός υπάλληλος(όπως πχ αυτός στην Γερμανία που έγραψα) δεν θα προσπαθούσε να με διώξει αλλά να μου δείξει αυτό που θέλω έστω και αν δεν αγοράσω τελικά. Αυτή είναι η δουλειά του στην τελική. Οι υπάλληλοι στα γυναικεία παπούτσια δηλαδή τι να πούνε οι καημένοι με τις τρελές που κατεβάζουν 30 ζευγάρια και μετά φεύγουν?
    Επίσης δεν παρεξηγιέμαι με κανέναν εδω μέσα γιατί δεν έχει νόημα φίλε μου. Εξάλλου συχνά ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται οπότε δεν έχει νόημα να τραβάμε τα μαλλιά μας σαν κατίνες.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  14. #44
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Λες να κόβουν φάτσες?
    Ίδια ιστορία
    Προ αστυνομίας με μαλλουρα, σκουλαρίκια κλπ αλλά και φορτωμένος μετρητά να το αγοράσω κασέρι (Peugeot 106 rallye)
    Το όχημα το ήξερα δεν ήθελα καν τεστ ντραιβ, μόνο άλλο χρώμα και να παζαρεψουμε το ηχοσυστημα και το συναγερμό.
    Είμαι κάνα μισάωρο μέσα, το κοιτάζω γύρω γύρω κλπ
    Και ρωτάω
    -γεια σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό σε κίτρινο με AC κλπ κλπ
    - πάρε ένα προσπέκτους και διάβασε
    Φυσικά έφυγα και πήγα αλλού
    Ποίος έχασε?
    Παλιότερα η γυναίκα μου (τότε ήταν απλά η κοπέλα μου) ήθελε να αγοράσει αυτοκίνητο. Πήγαμε και είδε 3-4 μοντέλα που της άρεσαν και τελικά έχω να σου πω ότι πήρε αυτό που πήρε γιατί την έπεισε ο πωλητής το πόσο καλό ήταν, έκανε απίστευτη παρουσίαση κλπ κλπ. Μιλάμε ο τύπος ήταν απίστευτος και θα πούλαγε και προφυλακτικά σε λουθηρανές μοναχές αν τον έβαζες. Μάλιστα του το είπα και μου είπε το απλό "Αυτή είναι η δουλειά μου φίλε μου".
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Πολύ ωραίο θέμα
    Τα μαγαζιά καλώς ή κακώς τα κάνουν οι πωλητές. Έχω πάει σε μεγάλη αλυσίδα από σπόντα και εννοείται τίγκα αδιάφορος ως μαγκωμένος γιατί περιμένω να φάω στη μάπα ασχετίλα με μπόλικο περιτύλιγμα. Και σκάει τυπάκος με ξύπνιο βλέμα, ευγενικός, με ωραίο χαμόγελο, με βλέπει που ήμουν από άλλο κόσμο και μου λέει σχεδόν συνθηματικά: τι ψάχνεις φίλε; θα το βρούμε αμέσως..Σε ένα τεταρτάκι "μου φαγε" 150 ευρώ, του πα ευχαριστώ και ξαναπήγα. Το ίδιο μαγαζί με άλλο πωλητή δε θα χε πάρει ούτε τη σκόνη μου.

    Δε ζητάμε ούτε αέρα ούτε τίποτα να μας κάνουν. Ανθρώπινη συμπεριφορά, να καταλάβεις τι θέλω διάολε σε 5-10 λεπτά, να δείξεις ότι γουστάρεις που μου το πουλάς και ότι σ αρέσει που είμαι στο χώρο σου. 100 χρόνια marketing για να κάνουν τα αυτονόητα

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 01:00
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 19:39
  3. BMW Enduro 450cc επίσημα στον αγώνα της Ισπανίας
    από STOYBI στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2007, 06:22
  4. η νύχτα της κρίσης
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2007, 16:38
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 10:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF