Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 86

Θέμα: Κάγκελα για 650

  1. #31
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Τελικά πήγα και άλλαξα τους λαμπτήρες με Osram Silverstar που πάνω στο κουτάκι τους γράφουν αύξηση +50 % στο φωτισμό, με κόστος 8,7 Ευρώ ο ένας. Η διαδικασία αλλαγής τους είναι αστεία (δεν πρόλαβα να κάνω μισό τσιγάρο) και στο συγκριτικό του βραδυνού καφέ (απέναντι σε τοίχο) με άλλο 650 που έχει τους εργοστασιακούς λαμπτήρες κέρδησα και αντικειμενικά αλλά και τις εντυπωσεις...
    Αφού λοιπόν τώρα "φτιάξαμε" το φωτισμό, γραμμή για την επόμενη ουσιαστική βελτίωση που την κόβω να είναι του στύλ "...γεία σας θα ήθελα πληροφορίες για αλλαγή των βιδώ συγκράτησης του μοτέρ ωστε να είναι στο ίδιο χρώμα με το κράνος μου... "

  2. #32
    Bil οι Osram δίνουν λευκότερο λευκό (φως); Σαν διαφήμιση απορρυπαντικού ακούγεται αλλά τέλος πάντων.

    Τους άλλαξες σε μηχανικό η υπάρχουν και σε αποθήκες με λαμπτήρες συμβατοί;

    Ειλικρινά όντας εντυπωσιασμένος από τους μαμίσιους λαμπτήρες το V-Strom αναρωτιέμαι πως θα δείχνει με Osram η Philips…
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  3. #33
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Περισσότερο ναι, λευκότερο δεν μπορώ να σου πώ γιατί τις στήσαμε απέναντι σε λευκό τοίχο κοντά κοντά και αυτό που ήταν εμφανέστατο ήταν το περισσότερο και πιο έντονο φώς της δικιάς μου ( μην νομίζεις όμως οτι η διαφορά είναι άσπρο - μαύρο ΣΑΦΩΣ όμως υπάρχει προς το καλύτερο !)
    Τις αγόρασα από κατάστημα που ασχολείται μόνο με φωτισμό (γενικά όμως ,όχι μονο με μηχανές ή αυτοκίνητα) και τις έβαλα στον μηχανικό μου γιατί δεν ήξερα οτι είναι τόσο απλό να τις αλλάξεις (πραγματικά αστεία υπόθεση).
    Τώρα μετά την πρώτη βραδινή βόλτα θα βγάλω και πιο σωστά συμπεράσματα...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
    Τελικά πήγα και άλλαξα τους λαμπτήρες με Osram Silverstar που πάνω στο κουτάκι τους γράφουν αύξηση +50 % στο φωτισμό, με κόστος 8,7 Ευρώ ο ένας. Η διαδικασία αλλαγής τους είναι αστεία (δεν πρόλαβα να κάνω μισό τσιγάρο) και στο συγκριτικό του βραδυνού καφέ (απέναντι σε τοίχο) με άλλο 650 που έχει τους εργοστασιακούς λαμπτήρες κέρδησα και αντικειμενικά αλλά και τις εντυπωσεις...
    Αφού λοιπόν τώρα "φτιάξαμε" το φωτισμό, γραμμή για την επόμενη ουσιαστική βελτίωση που την κόβω να είναι του στύλ "...γεία σας θα ήθελα πληροφορίες για αλλαγή των βιδώ συγκράτησης του μοτέρ ωστε να είναι στο ίδιο χρώμα με το κράνος μου... "
    Η αύξηση 50% που αναφέρουν είναι συγκριτικά με της πρώτης γενιάς αλογόνου λάμπες, αυτές που ονομάζονται και ως "entry level".
    Σε σχέση με τις μοντέρνες λάμπες σαν κι αυτές που φοράει το Strom αλλά και όλες οι μοντέρνες μοτοσυκλέτες-αυτοκίνητα, η αύξηση είναι της τάξης του 20%. Σεβαστή μεν, αλλά όχι μέρα με την νύχτα....

    50% (τεράστια) διαφορά θα δείς αν τις τοποθετήσεις σε μοτοσυκλέττα ή αυτοκίνητο 10ετίας που φοράει από την μαμά του τις σχετικά πολύ παλιές λάμπες αλογόνου...

    Το βράδι θα δείς ΚΑΙ την διαφορά στην λευκότητα (συγκριτικά με τις μαμίσιες πάντα, αλλά μην περιμένεις το απόλυτο λευκό των xenon εεεε ???) και θα παρατηρήσεις την αυξημένη ανακλαστικότητα στις πινακίδες και στην σήμανση του δρόμου (ειδικά σε σκοτεινό δρόμο βγάζει μάτι).

    Νομίζω ότι σαν μετατροπή-βελτίωση αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω...

  5. #35
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF

    ΦΙΛΕ Athandim
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΣ 3Μ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΙΤΡΙΝΑ ΣΤΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΑ ΣΤΗ ΣΧΑΡΑ . ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΡΕΙΣ ΛΟΥΡΙΔΕΣ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ.
    ΤΗΣ MOTO.GR ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ.
    Εγώ μιλάω για τα αυτοκόλλητα του φόρουμ που μας φιλοξενεί...
    Μεγάλη ιστορία...δες εδώ, αν και δεν νομίζω να εχουν περισσέψει....




    Bil ψήνομαι λέμεεεε... (για Philips όμως)
    'Ενα Jameson με πάγο...

  6. #36
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Χθές βράδυ ήμουν με το Strom και επιβεβαιώνω κατα 100 % τον φίλο THEOD. Αυξημένη αντίθεση, περισσότερο φώς, σίγουρα αξίζει σαν "βελτίωση" αν σκεφτείς τεχνοκρατικά σαν κοστος - χρόνος - απόδοση - παρέμβαση στα ηλεκτρικά (να μην ξεχνιόμαστε εεε )

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ "ΡΙAΑ".EINAI MEN ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ (ΑΠΟ 90 ΕΩΣ 150 ΕΥΡΩ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΕΥΡΩ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ)ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ.ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
    ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ "ΡΙAΑ".EINAI MEN ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ (ΑΠΟ 90 ΕΩΣ 150 ΕΥΡΩ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΕΥΡΩ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ)ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ.ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.
    Συμφωνώ ότι όντως είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε λάμπες αλογόνου, αλλά το κόστος τους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ συγκριτικά με τις άλλες φωτεινές λάμπες, σε βαθμό που αγγίζει μια ολοκληρωμένη μετατροπή με λάμπες ξένον....Οπότε δεν είμαι φίλος....

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙΑ ΞΕΝΟΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΜΙΑ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 1000+ ΕΥΡΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΤΡΕΛΟ.ΜΙΑ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΡΙΑΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΤΗΣ ΜΟΜΟ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ ΟΙ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ.

  10. #40
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
    Γεια σου Grammarios... που χάθηκες εσύ βρε ψυχή...

    Επί των λαμπτήρων : Είμαι σε αναμονή των Η4 (12V 55/60Watt) Philips visionplus που προτείνονται και από τη Suzuki ως βελτίωση του φωτισμού...

    Άμα τη αφίξη θα δώσω εντυπώσεις....
    'Ενα Jameson με πάγο...

  11. #41
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Γεια σου Grammarios... που χάθηκες εσύ βρε ψυχή...

    Επί των λαμπτήρων : Είμαι σε αναμονή των Η4 (12V 55/60Watt) Philips visionplus που προτείνονται και από τη Suzuki ως βελτίωση του φωτισμού...

    Άμα τη αφίξη θα δώσω εντυπώσεις....
    Τις έχω εγώ.....είναι μια χαρά....στην αρχή καταλαβαίνεις την διαφορά.....μετά είναι πλέον συνήθεια!

  12. #42
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Τις έχω εγώ.....είναι μια χαρά....στην αρχή καταλαβαίνεις την διαφορά.....μετά είναι πλέον συνήθεια!
    Πόσο σου κόστισε το σετάκι; Εμένα 23 έουρα μου είπαν..
    'Ενα Jameson με πάγο...

  13. #43
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Πόσο σου κόστισε το σετάκι; Εμένα 23 έουρα μου είπαν..
    Να σου πω την αλήθεια τις έβαλα 10 μέρες μετά την αγορά της μηχανής και δεν θυμάμαι καθόλου αλλά ήταν κάπου εκεί, νομίζω κάνα 28άρι εύρα........

    Φώτισε μαζί με κανένα άλλο V-Strom δίπλα δίπλα κανένα τοίχο να δείς τρελλή διαφορά....όπως επίσης και στις ανακλαστικές πινακίδες.....

  14. #44
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489


    Οκ... thaks Anargyros. Μια χαρούλα η τιμή λοιπόν...Αναμένω εναγωνίως
    'Ενα Jameson με πάγο...

  15. #45
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim


    Οκ... thaks Anargyros. Μια χαρούλα η τιμή λοιπόν...Αναμένω εναγωνίως
    Και όταν θα βρείς τον τρόπο να αλλάξεις τα μικρά λαμπάκια, πες μου και εμένα

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF