Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Κλοπή Φρένου!!!!!!!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Φίλε μου είναι πιο εύκολα προσβάσιμη, αλλά δεν υπάρχει γκαραζόπορτα, απλά σιδερένιες πόρτες γύρω γύρω που συνήθως είναι και ανοικτές..
    Μου φένεται οτι τελικά είναι πιό εύκολο κάποιος να δουλέψει για να βουτήξει κάτι μέσα στην πιλωτή (γιατι κρύβεται καλύτερα) σε σχέση με το πεζοδρόμιο και μπροστά από την είσοδο πολ/κίας...
    δεν μπορείται να συννενοηθείται με τους λοιπούς ενοίκους να βάλετε κλειδαριές στις πόρτες και να κλειδώνετε μετά από κάπια ώρα το βράδυ????
    και εγώ δεν θα την έβγαζα έξω στο πεζοδρόμιο μάλλον την μηχανή......ωστόσο αν την εχουν σταμπάρει ενδέχεται να "κολλήσουν" με αυτή την κίνηση σκεπτόμενοι ότι μπορεί να τους την έχεις στημένη.....
    ρε παιδιά να πετάξω μια ιδέα???δεν είναι καλή ιδέα ένας μηχανισμός με φωτοκύταρο κρυμένος που όταν κάποιος πλησιάζει στη μηχανή να σε ειδοποιεί εντός της οικίας σου?αυτό εννοείτε για πιλωτές όπου δεν υπάρχει πρόσβαση από άλλα άτομα....(να μην χτυπάει κ όλη την ώρα....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  2. #32
    ma kala , pws jekleidwses το abus μπροστά δίχως να το καταλάβεις;





  3. #33
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    δεν μπορείται να συννενοηθείται με τους λοιπούς ενοίκους να βάλετε κλειδαριές στις πόρτες και να κλειδώνετε μετά από κάπια ώρα το βράδυ????
    ...
    δεν είναι καλή ιδέα ένας μηχανισμός με φωτοκύταρο κρυμένος που όταν κάποιος πλησιάζει στη μηχανή να σε ειδοποιεί εντός της οικίας σου?
    ....
    Η μόνη συννενόηση που έχει ήδη γίνει στη μία εκ των δύο 7όροφων (τρεχα γύρευε..) πολυκατοικιών ("δύδιμες" με κοινό κήπο) ήταν να υπογράψει η πλειοψηφία να μήν επιτρέπονται οι μηχανές, με αφορμή το κάψιμο ενός παπιού εντος πιλοτής!!! - προφανώς προσωπικές διαφορές του ιδιοκτήτη... Της άλλης την πιλωτή χρησιμοποιώ αλλα κι εκεί άν το κάνω θέμα μάλλον το ίδιο θα αποφασίσουν... (Άσχετο αλλά τώρα ο υιός της πρωτοστατούσας στο μάζεμα των υπογραφών γύρισε απο το εξωτερικό με μηχανούλα και τελευταία τη βάζει στην πιλοτή!!! (no comments)

    Ναί κάτι με φωτοκύτταρο θα ήταν πολύ καλη ιδέα, και νομίζω οτι τελευταία έχουν φθηνίνει όλα αυτά, αλλά θέλει να ασχοληθείς αρκετά και σίγουρα κάποια χρήματα... πολύ καλη ιδέα.
    Επίσης πολύ καλή ιδέα είναι και η κατασκευή "κλουβιού" σε καποιο γωνιακό σημείο της πιλωτής - θα ήθελε όμως πολλά χρήματα και ακόμα χειρότερα ..τη σύμφωνη γνώμη πολλών ενοικιαστών...


    ma kala , pws jekleidwses το abus μπροστά δίχως να το καταλάβεις;
    Καθόλου!.. το ABUS ήταν απο τον άλλο δίσκο.. αλλά ακόμα και στον χωρίς δαγκάνα δίσκο να ήταν, ίσως και τότε να μην το έβλεπα: ακόμα και να το "κοιτάξεις" μπορεί να μήν το "δείς" ... πού να πάει το μυαλό!
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  4. #34




    ....καλα τι γινεται ρε παιδια με αυτα τα varadero?την βδομαδα που μας περασε κλεψανε 2 απο την γειτονια μου (ο ενας μαλιστα ειχε abus disc lock μπρος πισω συνεγερμο και μια κουλουρα στην πισω,το μονο που βρηκε ειναι την κουλουρα σπασμενη)και χθες διαβασα στο 0-300 αλλη μια στα μετεωρα θεσ/νικης...συνολο 3 σε μια μονο βδομαδα .....

    τωρα αυτο με τα φρενα....παντος για την σιδερενια πορτα μπορεις να βαλεις μηχανισμο να ανοιγει με τηλεκοντρολ και να εχουν ολοι οι ενοικοι.....
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Η μόνη συννενόηση που έχει ήδη γίνει στη μία εκ των δύο 7όροφων (τρεχα γύρευε..) πολυκατοικιών ("δύδιμες" με κοινό κήπο) ήταν να υπογράψει η πλειοψηφία να μήν επιτρέπονται οι μηχανές, με αφορμή το κάψιμο ενός παπιού εντος πιλοτής!!! - προφανώς προσωπικές διαφορές του ιδιοκτήτη... Της άλλης την πιλωτή χρησιμοποιώ αλλα κι εκεί άν το κάνω θέμα μάλλον το ίδιο θα αποφασίσουν... (Άσχετο αλλά τώρα ο υιός της πρωτοστατούσας στο μάζεμα των υπογραφών γύρισε απο το εξωτερικό με μηχανούλα και τελευταία τη βάζει στην πιλοτή!!! (no comments)

    Ναί κάτι με φωτοκύτταρο θα ήταν πολύ καλη ιδέα, και νομίζω οτι τελευταία έχουν φθηνίνει όλα αυτά, αλλά θέλει να ασχοληθείς αρκετά και σίγουρα κάποια χρήματα... πολύ καλη ιδέα.
    Επίσης πολύ καλή ιδέα είναι και η κατασκευή "κλουβιού" σε καποιο γωνιακό σημείο της πιλωτής - θα ήθελε όμως πολλά χρήματα και ακόμα χειρότερα ..τη σύμφωνη γνώμη πολλών ενοικιαστών...




    Καθόλου!.. το ABUS ήταν απο τον άλλο δίσκο.. αλλά ακόμα και στον χωρίς δαγκάνα δίσκο να ήταν, ίσως και τότε να μην το έβλεπα: ακόμα και να το "κοιτάξεις" μπορεί να μήν το "δείς" ... πού να πάει το μυαλό!
    η κλασική μαλακία με της μεγάλες πολυκατοικίες...όλοι κομπλεξικοί καράβλαχοι....μόνο που τους νιάζει είναι ο ευατούλης τους....
    το φοτοκύταρο δεν νομίζω να θέλει πολλά λεφτά...τέτοιος αισθητήρες χρησιμοποιούσαν κ πολλά παλιά ψιλικατζίδικα για να αντιλαμβάνονται όταν κάποιον μπάνει στο μαγαζί...τα θυμάσε??θέλει λίγ ομεράκι για την τοποθετηση κ να μην μπει σε σημείο που προσεγγίζεται από΄άλλους για να μην τρως ακυρους συναγερμούς....
    για το κλουβί άστο καλύτερα....έτσι πως μου περιέγραψες την κατάσταση πιο πιθανό είναι να σου κάψουν οι ένοικοι τη μηχανή παρά να σου επιτρέψουν να βάλεις κλουβί...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Μπααααααα φίλε μου ποιά ασφάλεια?...
    Θα έπρεπε να είναι ασφάλεια μερικής κλοπής, που στις μηχανές ως γνωστόν δεν υφίσταται... (ή υφίσταται με όρους του τύπου σε γκαράς με αλυσίδες υπεροκεανιου και ένα σωρό κόλπα ωστε να μή δίνουν δεκάρα... απο οτι εχω ακουσει παντα)


    Προς το παρόν νιώθω μόνο μεγάλη ΑΝασφάλεια... εσύ να :ZZZ: και κάποιοι να σε γδαίρνουν...
    εισαι λαθος .....ασφαλεια κλοπης μπορεις να κανεις με περιπου 490Ε τον χρονο και οδικη βοηθεια,αν κοστιζει η μηχανη σου π.χ. 10000Ε. ρωτα και μενα που το εψαξα .....και θα την κανω.

    δεν χρειαζεται ουτε παρκινγκ ,ουτε λουκετα ..ως προυποθεσεις

    αλλα θα σου συνιστουσα να την βαζεις σε παρκινγκ.
    ευτηχως που δεν την σηκωσανε δε λες.....μια δαγκανα μονο ...πανα να γ@μηθει ...θα την φτιαξεις.

  7. #37
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    ..καλα τι γινεται ρε παιδια με αυτα τα varadero?την βδομαδα που μας περασε κλεψανε 2 απο την γειτονια μου (ο ενας μαλιστα ειχε abus disc lock μπρος πισω συνεγερμο και μια κουλουρα στην πισω
    Ωχ ωχ, με βλέπω με την igloo στο δρόμο να κοιμάμαι!.. Η κουλούρα ήταν καλή; (έχω την ABUS των 100€ )

    .....ασφαλεια κλοπης μπορεις να κανεις με περιπου 490Ε τον χρονο και οδικη βοηθεια,αν κοστιζει η μηχανη σου π.χ. 10000Ε. ρωτα και μενα που το εψαξα .....και θα την κανω.

    δεν χρειαζεται ουτε παρκινγκ ,ουτε λουκετα ..ως προυποθεσεις
    Αν είναι έτσι επί της ουσίας και μαζί με τα ψιλλά γράμματα, θα με ενδιέφερε κι εμένα.. τους έχεις δεί τους όρους του συμβολαίου;


    ...το φοτοκύταρο δεν νομίζω να θέλει πολλά λεφτά...
    Μου φένεται καλή ιδέα.. αλλά προς το παρόν έφυγα κακήν κακώς από την πιλωτή.. προτίμισα το πεζοδρόμιο ακριβώς μπροστά από την είσοδο, όπου και είναι ορατή οπότε μάλλον πιό δύσκολα κάθεται κάποιος να δουλέψει.. σκέφτομαι να ετοιμάσω ένα γραμματάκι για τους διαχ/στές κοντινών πολ/κιών για ενοικίαση θέσης parking...
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  8. #38
    Δαγκώνω άσχημα....γρρρ Το avatar του/της Krokodilos001
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    494
    Kalitera stin piloti ke demeni kapou, apo oti sto dromo. Ekei stin sikonoun ke me gerano sto pits fitili.


    Pantos an den enoxlei, antikeimnika kapios klobos gia tin mixani sou, na ton baleis stin piloti ka na bazeis mesa stin mixani.
    Na eise omos diplomatis ke ebgenikos.

    Prota steile mia enimerotiki epistoli se olous tou geitones (enikous) oti kikloforoun kleftes stin geitonia ke oti distixos sou klepsane kati apo tin mixani, an kapios eide kati na se enimerosi.
    Sto idio gramma i se epomeno, Oti logo tis anasfaleias stous dromous eise distixos anagasmenos ek ton pragmaton na baleis tin mixani sou stin piloti, ke zitas tin kanatonisi ke anoxi ton geitonon. Tha prospathiseis bebea, na eise oso to dinaton min enoxilitos me to parkarisma.

    Stin sinexeia rixneis ke ena gramma, oi klopes sinexizonte, eixes ke alla problimata ke gia logous asfaleias ke ta lipa ma sineothiete na klidonete tin piloti, efoson afto den ginei ftiaxneis ton klobo ke to etiologis oti logo aprothimias ke asineosias me tous ipoloipous gia mia kompsi lisi asfaleias...katelikses se afti tin lisi.
    Panta ebenikos ke sigatabatikos. Pes oti tous afora olous, o kathenas mporei na exei mixaniaki i podilato patini..ke den ksero ego

    An kapios tsogalnos pei to antitheo....grapstone. I kanton ebgenika rompa, meso enimerotikos apostolis se olous.
    I se prosopiko gramma, zita tou ebgenika na egiithei gia tin asfaleia tis periousias sou, an den to kanei ton theoris sinipetio, ke stin epomeni minisi tha einai o basikos ipoptos, poli ebgenika.

    Ola grapta, xoris sinxisis, me iremia. Ke ola ta grapta einai apodeiksei









    Oreksi pou tin exo simera.


    A oso gia to ebay, mporei na breis ke kenourgia se kali timi, apo ebay shop

  9. #39
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Καθόλου άσχημο το σκεπτικό..

    Ένα πρόβλημα που έχω είναι οτι θα έπρεπε να συννενοηθώ και με τις δύο πολυκατοικίες για το κλείδωμα, αφού επικοινωνούν με κοινό κήπο... Η δε άλλη πολυκατοικία έχει δυο μικρές απλές πορτούλες με ύψος λιγότερο από ένα μέτρο.. οπότε είναι μάλλον αδύνατον να μπούν στη διαδικασία να βάλουν παντού πόρτες, κλειδαριές και οι ένοικοι να τις κλειδώνουν... φαντάσου οτι αυτή τη στιγμή ακόμα και η είσοδος έχει πρόβλημα και δεν κλείνει (ούτε κλειδώνει βέβαια) και είναι έτσι εδώ και μήνες.. ξεφραγο αμπέλι!

    Τελικά μάλλον καταλήγω οτι εντός πιλωτής είναι ευκολότερο να πάρουν κομάτι, ενώ εκτός πιλωτής ..ολόκληρη!
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  10. #40
    Ωραία... αυτιά!!! Το avatar του/της pepenaxos1
    Εγγραφή
    15/03/2005
    Μηνύματα
    65
    Αλλο παλι τουτο!!!
    Που να το βαλει στην μηχανη του λανθασμενα ο μαμημενος... και να φαει τα μουτρα του οσο πιο πολυ γινεται

    :a57: :a57:

  11. #41
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    [B]Ωχ ωχ, με βλέπω με την igloo στο δρόμο να κοιμάμαι!.. Η κουλούρα ήταν καλή; (έχω την ABUS των 100€ )

    ....οχι η κουλουρα ηταν της οκας γιαυτο και την αφησαν....

    εγω παντως επειδη ζω μια απο τα ιδια με την πολυκατοικια οταν εγινα διαχειρηστης εβαλα μηχανισμους στης πορτες με τηλεκοντρολ...μετα εβαλα δυο γωνιες τρυπημενες (να περναει η κουλουρα απο μεσα) μεσα στην πυλωτη με ουπα και της τσιμενταρισα ενα disc lock μπροστα ενα πισω συνεγερμο και εγινε του φρουριο τωρα αν την παρει κανεις μπραβο του ας γυρισει να του δωσω και τα κλειδια τη να κανω παραπανω...


    παντως πουλανε και εξω βασεις με τρυπες για την κουλουρα ψαξτο κανουν δουλεια.........
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  12. #42
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αλλο παλι τουτο!!!
    Που να το βαλει στην μηχανη του λανθασμενα ο μαμημενος... και να φαει τα μουτρα του οσο πιο πολυ γινεται
    Καλά δε θα κάνω και πειράματα.. ψάχνω για τα ανταλλακτικά και για να αποφύγω το γερανό μάλλον θα φωνάξω άλλο μηχανικό που είναι μερικά στενά παρακάτω...
    εβαλα μηχανισμους στης πορτες με τηλεκοντρολ...μετα εβαλα δυο γωνιες τρυπημενες (να περναει η κουλουρα απο μεσα) μεσα στην πυλωτη με ουπα και της τσιμενταρισα ενα disc lock μπροστα ενα πισω συνεγερμο και εγινε του φρουριο τωρα αν την παρει κανεις μπραβο του ας γυρισει να του δωσω και τα κλειδια τη να κανω παραπανω...
    ΘΕΟΣ!!!
    Το ιδανικό μέσα από αυτό που τσιμεντάρισες είναι να περάσεις σούπερ-αλυσίδα (καλή και χοντρή) την οποία θα κλειδώνεις με το abus quick (δε σπάει..) αφου την περνάς από το ΣΚΕΛΕΤΟ! Βέβαια ήδη τα μέτρα που λές είναι πολλά...
    Σίγουρα ποτέ δε μπορεί να είναι κανείς 100% σίγουρος, αλλά αυτό που μπορεί είναι να μειώσει τις πιθανότητες
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  13. #43
    φιλε passenger ,ως αναφορα την ασφαλεια που λεγαμε .....οι οροι ειναι οκ και δεν υπαρχει τιποτα το επιληψιμο............το θεμα ειναι ποσο θα το κρατησουν αυτο το συστημα γιατι αν δουν στο μελλον οτι δεν τους συμφερει τελικα ,το σταματανε και αντε γεια μετα.

    το σιγουρο ειναι οτι τα κλεφτρονια θα ξερουν τωρα οτι εκει αραζεις την μηχανη σου...........ειπες οτι ειναι 1 μηνος.............φαντασου τους π@στηδες ακομα δεν την πηρες και σε μπανισανε ....και σε πυλωτη.

    τι να πω ρε φιλε.....εγω δεν θα μπορουσα να ησυχασω λεπτο.

    δεν πας να ψαξεις για κλειστο παρκιν καλυτερα??? .......και ας περπατας κανα χιλιομετρο( η ποδηλατακι και εφυγες).

  14. #44
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Ε,ρε που καταντήσαμε!!! κρίμα φίλε μου.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  15. #45
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    τωρα αυτο με τα φρενα....παντος για την σιδερενια πορτα μπορεις να βαλεις μηχανισμο να ανοιγει με τηλεκοντρολ και να εχουν ολοι οι ενοικοι.....
    Ολες οι πορτες με τηλεκοντρολ, εχουν μηχανισμο που με μια κινηση απομπλεκη η πορτα απο τα γραναζια που την σερνουν, σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

    Μπορεις να σπασεις τον διακοπτη που απομπλεκει, αλα αμα εχετε διακοπη ρευματος, θα ειστε μεσα κλεισμενοιθ σαν τα ποντικια!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 19:47
  2. Κλοπή VFR 800 /99 Χρώμα Μαυρο
    από pappous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2014, 01:16
  3. Κλοπη Bmw
    από patou στο forum BMW
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 16:56
  4. ΚΛΟΠΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑΣ
    από dimitris74 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 10:15
  5. F650 '98 Πίσω τρόμπα φρένου
    από DimitrisT στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF