Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 106

Θέμα: ΑΓΟΡΑ CBR 1000RR 2006 ME 25.000ΧΛΜ

  1. #31
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Κάπου κατι δεν κατάλαβες καλά.
    Βρε συ μια χαρά καταλαλαβα
    Παίρνεις μια μεταχειρω μηχανή των 15χιλ με μόνο 3000 πχ, τη στιγμή που ενα παλιοβεσπο καινουριο έχει 5 χιλιαρικα.....
    Αν όμως χρειαστεις ρεζερβουάρ για τη βέσπα θα το πλΕρώσεις 200 ευρω, ενώ στο cbr θα δώσεις 2+ χιλιάρικα.
    Ελπίζω τώρα να με κατάλαβες
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  2. #32
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.218
    Κ για να μη σε αποθαρρύνω, 10000000 φορές ένα φτηνο μεταχειρω χιλιαρι 10ετιας σε καλή κατάσταση, παρα πεταμένα λεφτά σε βεσπες, σκούτερ, μαστοδοντα, τιντιεμ, βαρκαντερο, τρεισερ, κ ότι άλλο έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια στο ελλαδισταν
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  3. #33
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.218
    ^^ προσωπική μου άποψη το παραπάνω, όπως και κάποιος που θεωρεί τα SS1000 πεταμένα λεφτά για τους ελληνικούς δρόμους
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Αυτο ισχυει για ολες τις μηχανες υψηλης αρχικης τιμης.Τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κώλους.Αμα σε φτιαχνει το μηχανακι και εχεις το χρημα ΠΑΡΤΟ.Ηζωη ειναι λιγη και μικρη,ειδικα ΤΩΡΑ με οσα βιωνουμε.Χοντα ειναι δεν θα τρεχεις καθε μερα συνεργειο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #35
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Σκοπός όμως είναι να έχεις κάνει σωστό υπολογισμό για να μπορείς να τη χαίρεσαι. Αν είναι στην πρώτη μεγάλη ζημιά που θα βγάλει, να μη σου μείνουν λεφτά για βόλτα μετά την επισκευή, τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η κατοχή ακριβής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Στο μεταχειρισμένο 14 ετών, οφείλεις να έχεις προβλέψει τέτοιες καταστάσεις, ώστε να μείνεις ευχαριστημένος σε βάθος χρόνου. Αντιθέτως, στο καινούριο δίνεις περισσότερα χρήματα, αλλά αφενός συγκρίνεις ορθότερα τη συντήρηση με το κόστος κτήσης, αφε...δύο θα αργήσει κάπως να ζητήσει πολλά χρήματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σκοπός όμως είναι να έχεις κάνει σωστό υπολογισμό για να μπορείς να τη χαίρεσαι. Αν είναι στην πρώτη μεγάλη ζημιά που θα βγάλει, να μη σου μείνουν λεφτά για βόλτα μετά την επισκευή, τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η κατοχή ακριβής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Στο μεταχειρισμένο 14 ετών, οφείλεις να έχεις προβλέψει τέτοιες καταστάσεις, ώστε να μείνεις ευχαριστημένος σε βάθος χρόνου. Αντιθέτως, στο καινούριο δίνεις περισσότερα χρήματα, αλλά αφενός συγκρίνεις ορθότερα τη συντήρηση με το κόστος κτήσης, αφε...δύο θα αργήσει κάπως να ζητήσει πολλά χρήματα.
    Αφενός και... Αφετέρου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αφενός και... Αφετέρου
    Κι αν έχεις τρία θέματα; Αφενός, αφεδύο (ή αφεδύων), αφετριών κ.ο.κ..
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σκοπός όμως είναι να έχεις κάνει σωστό υπολογισμό για να μπορείς να τη χαίρεσαι. Αν είναι στην πρώτη μεγάλη ζημιά που θα βγάλει, να μη σου μείνουν λεφτά για βόλτα μετά την επισκευή, τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η κατοχή ακριβής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Στο μεταχειρισμένο 14 ετών, οφείλεις να έχεις προβλέψει τέτοιες καταστάσεις, ώστε να μείνεις ευχαριστημένος σε βάθος χρόνου. Αντιθέτως, στο καινούριο δίνεις περισσότερα χρήματα, αλλά αφενός συγκρίνεις ορθότερα τη συντήρηση με το κόστος κτήσης, αφε...δύο θα αργήσει κάπως να ζητήσει πολλά χρήματα.
    Χιλιάρι SS θέλει να πάρει ο άνθρωπος ,μιλάει η καρδιά προφανώς τι αφενός και αφετέρου και τρεις εντεκα τρεις δωδεκα.
    Αμα του βγάλει ζημιά του εβγαλε ζημιά.
    Αγορίνα μην το πολυσκέφτεσαι αν το γουστάρεις το μηχανάκι πάρτο και καβάλα το τωρα που μπορείς γιατί τα χρόνια περνάνε γρήγορα και μετά απλά ισως να μη μπορείς

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.202
    To συζητάτε με όρους δικούς σας θεωρώντας αντίστοιχες δικές σας αξίες.

    Μια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα είναι πάντα πιο συμφέρουσα σε σχέση με μια καινούρια.
    Όπως στην περίπτωση του φίλου, αν είναι σε καλή κατάσταση έχεις πολύ μικρότερο κόστος κτήσης και πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών
    που δεν υπήρχε ελπίδα να βρεις αν αγόραζες το φετινό μοντέλο.

    Οι καινούριες είναι που θα σου κοστίσουν υπερβολικά πολλά, θα σε υποχρεώσουν να επισκευάσεις με ανταλλακτικά που έχει μόνο
    η αντιπροσωπία ενώ έχεις ήδη δόσεις ή έχεις για κάποιο λόγο πληρώσει όλο το ποσό.
    Αυτές οι συνθήκες θα στην στερήσουν πολύ περισσότερο.

    Όταν μιλάμε για μοτοσυκλέτες ευρείας παραγωγής και αποδοχής υπάρχουν λύσεις. Μην μπερδεύεστε με σπάνιες και μικρής παραγωγής.

    Ακόμα και κάποιος με αρχές συλλέκτη όπως ο πωλητής του φίλου, χάνει τραγικά περισσότερα χρήματα για την χρήση που έκανε.

    Αν για παράδειγμα υποθέσουμε τα χειρότερα, ενάντια στα στοιχεία που έχουμε:
    Έστω ότι έχει ραγισμένους τροχούς (500 μτχ με καινούρια ρουλεμάν)
    λιωμένες δισκόπλακες (500 καινούριες επώνυμες)
    60000χλμ και θέλει service (1200)
    διαμπερή τρύπα στο τεπόζιτο (400 μτχ το έξω, το μέσα και διόρθωση βαφής)
    και καμία έκπτωση στην τιμή (5000)

    θα στοιχίσει 7600, πες 8000.

    Ο πρώτος ιδιοκτήτης πλήρωσε 15000..

    Επίσης, δεν υπάρχουν "μεγάλες ζημιές" όταν ελέγχεις σωστά τα στοιχεία της μοτοσυκλέτας και πληρώνεις μηχανικό να την ελέγξει.
    Υπάρχουν μεγάλες ατυχίες ακριβώς με τις ίδιες πιθανότητες που θα συνέβαιναν και σε μια καινούρια.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 22/11/2020 στις 14:43.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.759
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    10000000 φορές ένα φτηνο μεταχειρω χιλιαρι 10ετιας σε καλή κατάσταση, παρα πεταμένα λεφτά σε βεσπες, σκούτερ, μαστοδοντα, τιντιεμ, βαρκαντερο, τρεισερ, κ ότι άλλο έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια στο ελλαδισταν
    Πώς τους πετσοκοψες ετσι;

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ...
    θα στοιχίσει 7600, πες 8000.

    Ο πρώτος ιδιοκτήτης πλήρωσε 15000..
    ...
    Πράγματι είναι κερδισμένος σε χρήματα (όχι σε χρόνο) σε σχέση με τον αρχικό ιδιοκτήτη. Όμως να υπολογίσει τις 8.000€ σαν κόστος και σαν "ταλαιπωρία", καθώς και τα υπόλοιπα τακτικά έξοδα ενός χιλιαριού, που δεν είναι λίγα, ώστε να κάνει συνειδητοποιημένη αγορά.

    Τα γράφω αυτά, διότι ακούω ενίοτε κόσμο με μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού να μην τις χρησιμοποιεί, επειδή δεν μπορεί να αντέξει το κόστος επισκευής και συντήρησης ή να τις πουλάει για τον ίδιο λόγο. Και από την άλλη να βλέπεις χαρούμενους ιδιοκτήτες πιο οικονομικών μοντέλων να μην σκέφτονται καν τα χρήματα της βόλτας. Ποιος είναι κερδισμένος;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.202
    Να μην υπολογίσει ως "ταλαιπωρία" τον χρόνο που θα του κοστίσει να εργάζεται για τα 15000 αντί των 8000;

    Καλά τα λες για ένα κοινό που θέλει "να κάνει την δουλειά του", το κοινό που θέλει ss 1000 γνωρίζει τι κάνει και τι δεν κάνει
    η μοτό, έχει πιθανά άλλες λύσεις για πρωτεύον μέσο (αυτοκιν. σκουτερ, μμμ) ή απλά δεν το ευχαριστεί να οδηγεί κάτι άλλο.

    Μη νομίζεις ότι είναι τόσο τραγικές οι διαφορές σε χρήση - επισκευή - συντήρηση με ένα ss 600.

  13. #43
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.498
    Τι θα πει ''κερδισμένος'' ;
    Ζυγαριά να βάλουμε έσοδα-έξοδα;Η μηχανή είναι και καύλα εκτός από μεταφορικό μέσο και το συγκεκριμένο είναι πανέμορφο.
    Την ίδια χαζομάρα έκανα και εγώ το 2002 και πήρα ΧΤ 600 αντί για....Mille 1000.
    Οι μ@λ@κι@ς και οι κ@υλ@ς πληρώνονται τι να κάνουμε.
    when life gets complicated... i ride.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Βρε συ μια χαρά καταλαλαβα
    Παίρνεις μια μεταχειρω μηχανή των 15χιλ με μόνο 3000 πχ, τη στιγμή που ενα παλιοβεσπο καινουριο έχει 5 χιλιαρικα.....
    Αν όμως χρειαστεις ρεζερβουάρ για τη βέσπα θα το πλΕρώσεις 200 ευρω, ενώ στο cbr θα δώσεις 2+ χιλιάρικα.
    Ελπίζω τώρα να με κατάλαβες
    Αααααα τώρα κατάλαβα τι εννοούσες...ειπα και γω 15.000€. Ναι εντάξει το καταλαβαίνω ότι η συντήρηση θα εχει παραπανω κόστος κλπ. Αλλά νταξει στην τελική δυο νεφρά έχω πουλάω το ένα στον πλειοδότη χαχαχχαχαχα!!!!

    Στην τελική τα χρήματα που δίνουμε και μας δίνουν χαρά,,,, Ποτε δεν είναι πεταμένα!

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Όλα οσα συζητάτε ειναι άκρως ενδιαφέροντα και ο καθένας το βλέπει και το μετράει από την δική του οπτική. Να σας πω και γω την δική μου.

    Στα 17 (το 1991) πήρα το KR-1S το οποίο μετά απο ενα χρόνο πούλησα, αφού μου ανακοίνωσε η τοτε κοπέλα μου και η μετέπειτα σύζυγος και η επι του παρόντος πρώην οτι ήταν έγκυος. Μετα απο μερικούς μήνες γεννήθηκε ο γιος μου και η μηχανή είχε δοθεί! Ακόμα και σήμερα μου έχει μείνει ένα ανεκπλήρωτης επιθυμίας κενό.

    Στην πορεία λοιπόν της ζωής μου βρέθηκα να οδηγώ διαφορες μηχανές Bundit 400, VF800 και Vstrom 650. Άλλες λόγω χρηστικότητας και άλλες εξαιτίας συνεπιβάτη αλλα καμια μονο γιατί την γούσταρα εγώ!

    Απο κάποια χρόνια και έπειτα είχα την δυνατότητα αλλα έβαζα άλλες προτεραιότητες οσων αφορα την αγορά μιας SS...και έτσι τα χρόνια πέρασαν...

    Η οικονομική μου δυνατότητα μου επιτρέπει την αγορά μιας 1000SS +10ετιας, αλλα δεν μου επιτρέπει να δώσω 15.000€ και βάλε για μια καινούρια. Αλλιώς θα τα έδινα χωρις ενδοιασμούς...

    Έχασα πριν ένα χρόνο τον γιο μου, αυτό με διάλυσε και αναθεώρησα πολλά...Η ζωή είναι σύντομη και τα σημαντικά είναι αλλα απο οσα συνήθως μας απασχολούν στην καθημερινότητα μας.

    Αποφάσισα λοιπόν να παρω μια SS1000 για να ικανοποιήσω το νεανικό απωθημένο...πριν φύγω και ξανασμιξω με το παλικάρι μου.

    Αυτά...
    Τελευταία τροποποίηση από MartinEden; 24/11/2020 στις 06:21.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτιωση Για Cbr 1000rr
    από Tigas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2014, 19:31
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Cbr 1000rr 2006
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 10:48
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 13:13
  5. Διαφορεσ Cbr Fireblade 99 Me 2003
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 09:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF