Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: μοτοσυκλετα και κριση

  1. #31
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    θα επισκευάσω το pc μου και το pc του μάστορα, γιατί το σπούδασα και είναι και η δουλειά μου

    αυτός σπούδασε τη μηχανή μου (μέσα-έξω..), οπότε τον εμπιστεύομαι πιο πολύ από εμένα. ακόμη και για αλλαγή λαδιών, γιατί μπορεί να δει κάτι που δεν θα δω εγώ.

    έτσι κι αλλιώς δεν έχω πάγκο και χώρο και ή πρέπει να βγω στον δρόμο ή να μάθω γιόγκα..

    βέβαια όλα αυτά είναι άσχετα με την οικονομική κρίση, αλλά μια πουτ'αναφέραμε.

  2. #32
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα. Οπότε είναι αδιανόητο να λέγεσαι πιλότος αν δεν ξέρεις να επισκευάζεις τα βασικά σε 747 και να κατεβάζεις τις βαλίτσες, να λέγεσαι αστροναύτης αν δεν ξέρεις να επισκευάζεις rocket boosters και να συναρμολογείς δορυφόρους, περιπτεράς αν δεν ξέρεις να στρίβεις τσιγάρα και να σφραγίζεις γαριδάκια κοκ. Because fuck logic, that's why.
    Βασικά και οι πιλότοι γνωρίζουν παραπάνω απο τα βασικά, μιας και μπορούν να φτιάξουν πολλές βλάβες πέρα από την απλή συντήρηση. Για τους αστροναύτες είναι προαπαιτούμενο, μιας και βγαινουν και έξω απο το σκαφος στο διάστημα πολλές φορές για επισκευες, αλλα με τον περιπτερά με αποστόμωσες. ενταξει, εχεις δικιο, η λογική επιτάσει οτι ο περιπτεράς δεν εχει σημασια αν ξέρει να στριβει τσιγάρο για να λέγεται περιπτεράς. You got me!

    Δεν ήξερα πάντως οτι η γνώμη μου για το ποιους θεωρώ μοτοσυκλετιστές είχε τόση σημασία. Γουστάρω!

  3. #33
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    θα επισκευάσω το pc μου και το pc του μάστορα, γιατί το σπούδασα και είναι και η δουλειά μου

    αυτός σπούδασε τη μηχανή μου (μέσα-έξω..), οπότε τον εμπιστεύομαι πιο πολύ από εμένα. ακόμη και για αλλαγή λαδιών, γιατί μπορεί να δει κάτι που δεν θα δω εγώ.

    έτσι κι αλλιώς δεν έχω πάγκο και χώρο και ή πρέπει να βγω στον δρόμο ή να μάθω γιόγκα..

    βέβαια όλα αυτά είναι άσχετα με την οικονομική κρίση, αλλά μια πουτ'αναφέραμε.
    Ρε αδέρφια, ποιες επισκευές και μαλακίες; Ποιος μίλησε για επισκευές;
    Ή εγω δεν το εξηγησα καλα, ή μάλλον δεν διαβαζετε καλα. Η αλλαγή λαδιών δεν ειναι επισκευή, το τεντωμα της αλυσίδας δεν ειναι επισκευή...
    WTF δηλαδή!

  4. #34
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.110
    Νταξ απλά είναι παντελώς άκυρο αυτό που λες. Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά το ωθείς στα άκρα και χάνεις το νόημα. Θα σου πω απλά ότι εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε καμία από τις 3 κατηγορίες σου, όπως τις έχεις ορίσει, οπότε αυτομάτως είσαι λάθος. Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

    Το "δεν είναι μοτοσυκλετιστής όποιος δεν έχει μπει πίστα" είναι εξίσου ελιτιστικό, στα όρια της καθυστέρησης.
    Life begins at 45°.

  5. #35
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Εχω την εντύπωση οτι έχετε μυθοποιήσει την απλή συντήρηση, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Ο καθένας όπως νομίζει.Επιμενετε όμως να βαζετε στο στομα μου λεξεις όπως μαστορέματα και επισκευες, ενώ εγω μιλάω για απλή βασική συντηρηση!Get your facts straight!

    Απο εκει και πέρα εσυ που δεν ανήκεις σε καμία από τις παραπάνω κατηγορίες που ισχύουν για εμένα, μπορείς να τοποθετήσεις τον εαυτό σου σε όποια κατηγορία θέλεις που ισχύει για εσένα.

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.110
    Δε με ενδιαφέρει να τοποθετηθώ σε καμιά κατηγορία. Σε συγχωρώ γιατί βλέπεις Friends
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σε συγχωρώ γιατί βλέπεις Friends

  8. #38
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να μείνεις άνεργος 2 3 χρόνια, κάτσε να ρθει η τράπεζα να σου πάρει το μηχανάκι (και όπου να ναι έρχεται) ή το σπίτι κι έλα να μου πεις ΜΕΤΑ πόσο σωστός μοτοσικλετιστής είσαι κι αν θα έχεις κατσαβίδι να σφίξεις οτιδήποτε.
    Το αγγούρι τελικά δεν πονάει όταν δε μπαίνει στο δικό σου κώλο
    Μπουκόφσκι
    Ας γραψω όμως και κατι για την κρίση, μιας και αυτο ειναι το θέμα, ασχετα αν εκτροχιάστηκε στην πορεία.
    Δυστυχώς κι εγω ειμαι θυμα της και μάλιστα σε πολλά επίπεδα, και στο μοτοσυκλετιστικό φυσικά.
    Ανεργος εδω και 6 μηνες αναγκάστηκα να δώσω το πολυαγαπημένο μου 1000αρι που το έβλεπα να κάθεται ετοιμοπόλεμο στο γκαράζ, παρέα με τον πάπιο μου λίγο νωρίτερα μέσα στο έτος, για να αγοράσω ένα μεσαίο μηχανάκι που θα παίξει τον ρόλο και μοτοσυκλέτας έξω απο την πόλη, αλλά και παπιού μέσα σε αυτήν.

    Διάλεξα ένα Τρανσαλπ 600 της προηγούμενης χιλιετίας στο 1/3 των χρημάτων που έπιασε το 1000αρι μου.
    Θα πουλούσα αν δεν με έπιανε η κρίση; Μάλλον όχι. Δεν είχα λόγο να το κάνω μιας και το είχα στήσει το μηχανάκι πένα και ταξίδευα άρχοντας.
    Θα αγόραζα ποτέ ενα μηχανακι σαν το τρανσαλπ για να βγαζω γουστα; Μάλλον όχι. Το είχα και παλιότερα και το ήξερα σαν μηχανή. Προτιμήθηκε για άλλους, ορθολογιστικούς λόγους.
    Έρχεται η στιγμή που πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς οταν δεν σου ερχονται τα πράγματα όπως θες, μέχρι να μπορείς να κάνεις αυτο που θέλεις. Το παν όμως είναι να μην το αφήσεις εντελώς. Γιατι αν αφήσεις κάτι που αγαπάς, σε αφήνει και εκείνο δημιουργώντας ένα μεγάλο κενό. Τώρα κάλυψα το κενό με μια ορθολογική λύση, με μια από τις λογικές επιλογές για τους καιρούς που ζούμε. Ξερω οτι δεν θα με προδώσει γιατι είναι σκυλί. Ξερω οτι δεν θα βγάλω ΟΔΗΓΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ, αλλά θα μπορώ να ακολουθήσω την παρέα μου σε ταξίδια που θα βγάλουμε ΠΑΡΕΙΣΤΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ. Αυτο για την ώρα αρκεί, κι όπως λέει και η τύπισσα στην διαφήμιση του F2G "Σώπα μωρε! Θα τα καταφέρω!"

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Ας γραψω όμως και κατι για την κρίση, μιας και αυτο ειναι το θέμα, ασχετα αν εκτροχιάστηκε στην πορεία.
    Δυστυχώς κι εγω ειμαι θυμα της και μάλιστα σε πολλά επίπεδα, και στο μοτοσυκλετιστικό φυσικά.
    Ανεργος εδω και 6 μηνες αναγκάστηκα να δώσω το πολυαγαπημένο μου 1000αρι που το έβλεπα να κάθεται ετοιμοπόλεμο στο γκαράζ, παρέα με τον πάπιο μου λίγο νωρίτερα μέσα στο έτος, για να αγοράσω ένα μεσαίο μηχανάκι που θα παίξει τον ρόλο και μοτοσυκλέτας έξω απο την πόλη, αλλά και παπιού μέσα σε αυτήν.

    Διάλεξα ένα Τρανσαλπ 600 της προηγούμενης χιλιετίας στο 1/3 των χρημάτων που έπιασε το 1000αρι μου.
    Θα πουλούσα αν δεν με έπιανε η κρίση; Μάλλον όχι. Δεν είχα λόγο να το κάνω μιας και το είχα στήσει το μηχανάκι πένα και ταξίδευα άρχοντας.
    Θα αγόραζα ποτέ ενα μηχανακι σαν το τρανσαλπ για να βγαζω γουστα; Μάλλον όχι. Το είχα και παλιότερα και το ήξερα σαν μηχανή. Προτιμήθηκε για άλλους, ορθολογιστικούς λόγους.
    Έρχεται η στιγμή που πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς οταν δεν σου ερχονται τα πράγματα όπως θες, μέχρι να μπορείς να κάνεις αυτο που θέλεις. Το παν όμως είναι να μην το αφήσεις εντελώς. Γιατι αν αφήσεις κάτι που αγαπάς, σε αφήνει και εκείνο δημιουργώντας ένα μεγάλο κενό. Τώρα κάλυψα το κενό με μια ορθολογική λύση, με μια από τις λογικές επιλογές για τους καιρούς που ζούμε. Ξερω οτι δεν θα με προδώσει γιατι είναι σκυλί. Ξερω οτι δεν θα βγάλω ΟΔΗΓΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ, αλλά θα μπορώ να ακολουθήσω την παρέα μου σε ταξίδια που θα βγάλουμε ΠΑΡΕΙΣΤΙΚΑ ΓΟΥΣΤΑ. Αυτο για την ώρα αρκεί, κι όπως λέει και η τύπισσα στην διαφήμιση του F2G "Σώπα μωρε! Θα τα καταφέρω!"
    respect joey!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. #40
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    σιγα ρε μοτοσυκλετιστες ολοι μη σκισετε κανα καλτσον

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    θελω να κρατησω το μηχανακι μου σε ενα κομματι
    Να μην του πετάς πάνω KTM τότε ρε...

  12. #42
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.671
    (περίπου δηλαδή), αλλά όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι σας, μπορείτε να μου πείτε που πετάτε τα παλιά ?

  13. #43
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Ρε αδέρφια, ποιες επισκευές και μαλακίες; Ποιος μίλησε για επισκευές;
    Ή εγω δεν το εξηγησα καλα, ή μάλλον δεν διαβαζετε καλα. Η αλλαγή λαδιών δεν ειναι επισκευή, το τεντωμα της αλυσίδας δεν ειναι επισκευή...
    WTF δηλαδή!
    ναι ρε μάστορα, αυτό που χρειάζεται να βάλεις κλειδί και κατσαβίδι και να λερώσεις ρούχα και χέρια λέμε. ακόμη και να το αλλάξεις μια ζελατίνα ή μια μπαταρία. όλοι τα έχουμε κάνει ή τα κάνουμε, αλλά πολύ περιορισμένα γιατί δεν έχουμε στάντ, ράμπες, πάγκους, εργαλεία, ανταλλακτικά και χώρο. ναι ίσως τώρα με την «κρίση» τους να αναγκαστούν οι περισσότεροι να κάνουν μικροεπισκευές και συντήρηση οι ίδιοι γιατί τώρα έχουν όλοι το πρόβλημα που είχα εγώ μια ζωή. αν δεν γουστάρουν, ας το πετάξουν σε κανά γκρεμό να ησυχάσουν. και να καταλάβουν ότι δεν είναι απαραίτητο να παίρνουν κάθε χρόνο το καινούργιο μοντέλο όπως οι γκόμενες τα παπούτσια (για να μείνουμε στο θέμα).

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    (περίπου δηλαδή), αλλά όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι σας, μπορείτε να μου πείτε που πετάτε τα παλιά ?
    Έχουμε πάρει ένα 10λιτρο δοχείο συλλογής και κάθε δυο τρεις αλλαγές το πάμε στο βενζινάδικο/συνεργείο της γειτονιάς μας και το αδειάζουμε στο βαρέλι που έχουν γι' αυτή τη δουλειά.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    (περίπου δηλαδή), αλλά όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι σας, μπορείτε να μου πείτε που πετάτε τα παλιά ?

    από το λεκανάκι με χωνί στα αδεια πλεον μπουκάλια του καινούργιου και στον μπενζινά της γειτονιάς

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοσυκλέτα και "ευαίσθητες περιοχές"
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2010, 19:29
  2. Αναβάτης, μοτοσυκλέτα και ... λακούβες
    από Operater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2009, 07:02
  3. Η ΚΡΙΣΗ ΧΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!
    από taxydromos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2009, 05:05
  4. Αγορά και κρίση... πως να μην έχει;
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2008, 11:48
  5. Μοτοσυκλέτα και ροκ..
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF