Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Θελω να ξαναζωντανεψει!!

  1. #31
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.349
    χαλαρωσε δεν τρεχει κατι!

  2. #32
    εχω ενα προβλημα στο οποιο αναφερομαι στην αρχη.. Το πηγατε αλλου χωρις να ξερετε την κατασταση. Παρακαλεσα να μην ξανααναφερθουμε στο θεμα διπλωματος γιατι εδω μεσα κραζετε για διπλωματα... Και ναι,για 50 μετρα παιρνω κρανος. εκτος της αστυνομιας,πληροφορω πως ξερω πως πηγαινω στην πολη και πως στο βουνο.. δεν ειμαι ουτε 10 ουτε 12... δεν ειμαι ο μεγαλυτερος με την εμπειρια,αλλα ξερω αρκετα καλλα πως και που πηγαινω!

    Αλλα ζηταω μια λυση για το προβλημα μου,για την οποια δεν μου δινουν πληροφοριες,δε ζηταω ουτε βελτιωση,ουτε τιποτα...
    θελω απλα να συντηρω το μηχανακι γιατι εχω σκοπο να το κρατησω.
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  3. #33
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Λοιπόν φιλαράκι..

    Άσε όλους αυτούς του παπαρόλες γιατί όσοι δεν είναι ξενέρωτοι ζηλεύουν το υπερόπλο σου ..

    Στα δικά μας τώρα:
    Πριν ξεκινήσουμε γενικότητες περί συντήρησης / ανακατασκευής και δεδομένου του παρακάτω:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από -ΣΦΑΧΤΗΣ- Προβολή μηνύματος
    κανα φιλικο ανοιγμα με κανα φιλο..
    Μήπως τυχαίνει να μένεις κοντά στον Καιάδα..??
    (θα βοηθούσε πολύ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #34
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.201
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν φιλαράκι..


    Μήπως τυχαίνει να μένεις κοντά στον Καιάδα..??
    (θα βοηθούσε πολύ..)

    Έλεος ΠαλιΟγερε, μου βγήκε ο καφές από την μύτη λέμε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisioak Προβολή μηνύματος
    Έλεος ΠαλιΟγερε, μου βγήκε ο καφές από την μύτη λέμε!
    Καφέ τέτοια ώρα ..???
    (πως θα κοιμηθείς το βραδυ ..??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Μιας και είναι το ΜΜΜ (μοναδικό μέσο μεταφοράς) και παράλληλα διαπίστωσες πως το μηχανάκι έχει "πέσει"πρόσεξε τα εξής:
    1) ξέχνα τις κόντρες και τα λοιπά ζορίσματα γιατί και περισσότερη και ακριβότερη ζημιά θα κάνεις...
    2) άλλαξε ένα μπουζί να δεις αν η κατάσταση καλυτερεύει (που δεν το βλέπω...)
    3) έχεις υπολογιστή: googlαρε λοιπόν σερβις manual και καταστήματα με ανταλλακτικά/σέρβις και ξεκίνα τις ερωτήσεις και τις παραγγελίες...
    4) ψάξε μαζί με τον πατέρα σου για κάνα μηχανικό στα πέριξ που να το αναλάβει υπεύθυνα αν τελικά χρειάζεται κάποια χοντρή επισκευή.
    5) το να κάθεσαι να ρωτάς μέσω υπολογιστή δε θα φτιαχτεί...εγγυημένα πράματα!Ξεκίνα μιας και έχεις η/υ να μαθαίνεις το μηχανάκι και τι χρειάζεται για να το συντηρεί κανείς μόνος του.
    6) προτού αρχίσεις να "σκαλίζεις"βεβαιώσου ότι όχι μόνο πιάνουν τα χέρια σου,αλλά έχεις καλά και κατάλληλα εργαλεία!Και κάνε ένα βήμα τη φορά...μην λύσεις όλο το μηχανάκι με τη μία γιατί πρώτον θα πελαγώσεις,και δεύτερον θα χάσεις πράγματα...
    7) και βασικά πάρε το ΟΚ από το γέρο σου για όλα τα μαστοριλίκια που θα αρχίσεις...γιατί όσο και δικό σας να είναι δεν είναι δικό σου!...οπότε μη σκαλίζεις κάτι που έχει κάποιος και χρησιμοποιεί καθημερινά για να πάει στη δουλειά του..
    8) τα υπόλοιπα περί κράνους/διπλώματος κλπ είναι θέμα δικό σου και όχι δικό μου....έχω δικό μου 15χρονο να συμβουλέψω!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #37
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.201
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Καφέ τέτοια ώρα ..???
    (πως θα κοιμηθείς το βραδυ ..??)

    Πίνω φρέντο εσπρέσο στις 11.30 το βράδυ και στις 12 ήδη κοιμάμαι

    (έχω ανοσία πλέον στον καφέ, εκει που άλλοι με έναν ξυπνάνε εγω χρειάζομαι 4 )


    Άντε τώρα βοήθα τον πιτσιρικά να βρει το φως το αληθινό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #38
    Λοιπόν, επειδή παρατράβηξε αυτό το ''εδώ είναι επαρχία, ειδικές συνθήκες, δεν με γράφει η αστυνομία'' κι αυτή η ελαφρότητα τύπου κάνω το τάδε για να μην με γράψει η αστυνομία κ.ο.κ.

    Είσαι λοιπόν οδηγός σωστός, με το κρανάκι σου, με τα όλα σου, αλλά δεν έχεις ακόμη βγάλει δίπλωμα. Ασφάλεια έχει το μηχανάκι.

    Εκεί που πας ήσυχα κι ωραία, σπάει ο διάολος το ποδάρι του, και πετάγεται μια βάβω (=γιαγιά) να διασχίσει τον δρόμο, πεζή, με ψιλοχαμένο το μυαλόόόό, κρυμένη πριν πεταχτεί από παρκαρισμένο όχημα. Την πέρνεις παραμάζωμα, πέφτει, χτυπάει.

    'Ερχεται τροχαία, καταγράφει γεγονός, βοηθάς την βάβω, σε βοηθάνε κι εσένα κ.ο.κ.

    Οι μπάτσοι θα σε τρέξουνε αυτεπάγγελτα εσένα ή τον νόμιμο κηδεμόνα σου επειδή δεν είχες δίπλωμα.

    Οι μπάτσοι θα σε τρέξουνε αυτεπάγγελτα εσένα ή τον νόμιμο κηδεμόνα σου επειδή χωρίς δίπλωμα, οδηγούσες ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ (κι ας έχει ασφάλεια το μοτό).

    Μέχρι εδώ αυτά είναι τα ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ.

    Θα γίνει λοιπόν κάποια στιγμή ένα ποινικό δικαστήριο για την παρανομία σου, θα πληρώσεις ένα ποσό εύκολο, πάει αυτό.

    Αργότερα ΑΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ, θα σκάσει μύτη μια ειδοποίηση, από δικηγόρο εκπρόσωπο των συγγενών της βάβως, ότι η βάβω εξαιτίας ΣΟΥ, έπαθε κάποια μόνιμη βλάβη, ζαλίζεται, έχασε το μυαλό της, πονάει κ.ο.κ. και θα σου ζητάνε εσένα ή του νόμιμου κηδεμόνα σου, ένα ΑΜΥΘΗΤΟ ΠΟΣΟ π.χ. 250.000 ευρώ ως ηθική και συναισθηματική αποζημίωση ή οικονομική βοήθεια για τα νοσήλειά της ή την φροντίδα της.

    Θα γίνει λοιπόν κάποια στιγμή ένα ΑΣΤΙΚΟ δικαστήριο, στο οποίο θα ΧΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ, κι ας πετάχτηκε η βάβω, κι ας έφταιγε ηθικά αυτή, και θα οριστεί κάποιο ποσό αποζημίωσης, είτε σε μορφή μηνιαίου μισθού π.χ. νοσηλεία βάβως για τόσα χρόνια μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει 800 ευρώ, είτε σε εφάπαξ ποσό π.χ. 40000 ευρώ. Όχι το αμύθητο που ζήτησαν αρχικά, αλλά και πάλι κάποιο σοβαρό ποσό.

    Αν τα έχεις θα τα δίνεις, αν δεν τα έχεις θα σου πάρουν σπίτια, οικόπεδα κ.ο.κ. αν δεν έχεις ούτε κι αυτά θα πας φυλακή, αν οι ενάγοντες αποφασίσουν να χαρίσουν το χρέος σου στο δημόσιο. Όλα αυτά δε, θα κρατήσουν χρόνια, δεν είναι διαδικασία που θα γίνει τσακ-μπαμ και τελείωσες, οπότε η οικογενειά σου, θα τρέχει για πολλά χρόνια με μια πολύ σοβαρή σκοτούρα επιπλέον.

    Κι όλα αυτά για μια τυπική νομική βλακεία, αν είχες δίπλωμα ή όχι. Όταν δε, θα γίνουν, αν γίνουν όλα αυτά που φυσικά απεύχομαι για εσένα και για οποιονδήποτε, δεν θα έχεις να κάνεις με τους γνωστούς σου από το χωριό που τους ξέρεις, θα έχεις να κάνεις, με άλλους, άγνωστους, από κάποιο αστικό κέντρο, που ούτε θα τους ξέρεις, ούτε θα σε ξέρουν ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΤΟΥΝΕ.

    ΠΟΛΛΟΙ οδηγήσαμε χωρίς δίπλωμα. ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ δεν πάθαμε το παραπάνω σενάριο. Κι αν σου κάτσει όμως εσένα; Το διακινδυνεύεις; Το ξέρει ο πατέρας σου πόσο μπλεγμένος μπορεί να βρεθεί σε ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ;

    Γιααααααα ξανασκέψου το....

  9. #39
    Ξερει πως μπορει να μπλεξει. Αλλα με εμπιστευεται αφου δεν κανω μαμακίες και οδηγαω με ελεγχομενη ταχυτητα...
    Επειδη βλεπω πως το πατε αλλου και μονο αυτο δε θελω σας λεω πως απαιτω να σταματησει εδω!

    Τωρα,ψαχνω απο manuals αφου ειναι περιορισμενες οι πληροφοριες για αυτο το μηχανακι.. γι'αυτο ρωταω εδω,να μου πειτε προσωπικες εμπειριες και πιο σιγουρες λυσεις..
    Οπωσδηποτε δεν ξερετε ακριβως τι χρειαζεται απλα ζηταω τα φωτα σας!!!
    oldman please answer!
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  10. #40
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.349
    αμα βρεις την ακρη μαζι με τα ανταλακτικα παρε και ενα μπετονι βαζελινη! με τα μυαλα που εχεις θα τη χρειαστεις!!!!

  11. #41
    κρα κρα κρα.. σε ολους τους ανηλικους? δηλαδη τι πρεπει να κανω? να του βαλω φωτια,να το καψω ή να το παρατησω? Ηρεμιστε λιγο,μια βοηθεια ζηταω
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από -ΣΦΑΧΤΗΣ- Προβολή μηνύματος
    κρα κρα κρα.. σε ολους τους ανηλικους? δηλαδη τι πρεπει να κανω? να του βαλω φωτια,να το καψω ή να το παρατησω? Ηρεμιστε λιγο,μια βοηθεια ζηταω
    Γιατί δε το γυρνάς στο εντούρο;Δίπλωμα δε χρειάζεσαι για κάτι τέτοιο και θα είσαι ασφαλής.
    Δεν ξέρω κατά πόσο το serrow που έχεις είναι σε κατάσταση να σου επιτρέψει εντουροβόλτες αλλά δοκίμασέ το.
    Εννοείται ότι πρώτα μαζεύεις τα εργαλεία που θα χρειαστούν και βάζεις τις βίδες σε σακουλάκι για να μη χαθούν.

    Επίσης κανείς δε σε κράζει,ούτε έχει χόμπυ να κράζει ανήλικους,ξεκόλλα.
    Αυτά που σου λένε είναι 100% σωστά...Μπορεί να μπλέξετε,άσχετα αν σ'εμπιστεύεται ο πατέρας σου επειδή δεν κάνεις μαλακίες και πας μ' ελεγχόμενη ταχύτητα.
    Πες του ότι αν γίνει η στραβή από μαλακία του άλλου πάλι την έκατσες.
    Το δικαστήριο επίσης σε τέτοια περίπτωση είναι σίγουρο,ειδικά τώρα ο κόσμος έχει τρεελαθεί και αν βρει ευκαιρία να πάρει λεφτά το κυνηγάει.

    Γι'αυτό άσε τις βόλτες στο δρόμο χωρίς δίπλωμα,καλύτερα εντούρο ή πίστα.

  13. #43
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από -ΣΦΑΧΤΗΣ- Προβολή μηνύματος
    oldman please answer!
    Αν και δεν είναι σωστό να τα λέμε "ανοιχτα" αυτά..


    Καθάρισε με τρόπο όλες τις γριές στην περιοχή σου και άσε τον Πολυμήχανο να λέει μετά..


    Υ.Γ.
    Εφόσον βάσει του Κ.Ο.Κ. ακινητοποιημένο όχημα δεν εμπίπτει σε τροχαία παράβαση, θα πρότεινα να φτιάξεις την κόρνα (καλύτερα να βάλεις 5 - 6 αεροτενόρους) και να την στήνεις έξω από τα σπίτια των γιαγιάδων. Με το που τις βλέπεις να σκάζουν μύτη, τραβάς 2 γερές στις μπουρούδες, ΜΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΣΒΗΣΤΟ το μηχανάκι...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Δεν θα αναφερθώ καθόλου στο θέμα του διπλώματος γιατί είναι καθαρά δικό σου θέμα (δεν θα μάθεις να μην τρακάρεις αν βγάλεις το δίπλωμα). Αντιθέτως θα σου πω και "μπράβο" που ασχολισε με ενα σοβαρό μηχανάκι και δεν έχεις κάνει ενα παπί πυραυλο-σκοτώστρα. Αν πηγαίνεις σαν τον ΑΝΘΡΩΠΟ δεν σκοτώνεις ΚΑΝΕΝΑΝ!! Και εγω μια απ τα ίδια με εσένα ήμουν και μπορώ να πω οτι οι εμπειρίες που συγκέντρωσα ηταν μεγάλες και δεν της έχουν ορισμένοι που οδηγανε 1000ρια...
    Στο θέμα μας τώρα το serrow που έχεις είναι απλά κακοσιντιήριμενο. Επειδή δεν έχει και πολλά χλμ δεν θα έχει κάποιο χοντρό πρόβλημα ο κινητήρας. Λογικά θα θέλει φίλτρο αέρα καθάρισμα καρμπιρατέρ ρύθμιση βαλβίδων μπουζί φίλτρο λαδιού μπορεί να έχουν βάλει φίλτρο βενζίνης και να έχει φράξει και αυτό ,δες το. Αν μπορείς να τα κάνεις μόνος σου αυτά έχει καλώς (εκτός ρύθμιση βαλβίδων) εγώ θα σου πρώτινα να το πας στο συνεργείο η ακόμα καλύτερα στην Yamaha με 120-150 euro το μοτοσακό θα φυσάει !!
    Υ.Γ. Αν θες να το ανεβάσεις λίγο βάλε του μια ολόσωμη εξάτμιση που είναι απίθανο να βρεις (παράγγειλε απο race tech μια) και βάλε ενα νούμερο πιο μεγάλο καρμπιρατέρ η παίξε λίγο με τα ζιγγλερ!!

  15. #45
    Καλημερα! κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση.. Να επισημανω πως σε δρομο ασφαλτινο παω κυριως για δουλειες και οχι για βολτα!

    Κυριως χρησιμοποιω χωμα.. Οπως ξερετε αν το παω πιστα οπως εχει παει κιολας μερικες φορες,θα μου μεινει αν οχι ολοκληρο,το μισο στα χερια.. Για θεματα βελτιωσης δεν ενδιαφερομαι αφου ξερω πως ειναι πεταμενα λεφτα! Θελω απλα να συντηρειται καλα και να εχω αν οχι την αρχικη,αλλα μια επιθυμητη αποδοση!

    Ηδη ενισχυω οσο μπορω το budget μου για ρυθμιση βαλβιδων,φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερα,αφου απο γνωστο ακουσα ο,τι το φιλτρο αερα συγκεκριμενα της K&N κανει δουλεια.. Τωρα οσο για εξατμηση,πιστευω δε θα μου δωσει πολυ.. Ισα ισα στα χαμηλα,αλλα πιστευω πως δε χρειαζεται.. Αυτη τη στιγμη εχω ενα τελικο διαφορετικο μονο! το μπροστινο μερος ειναι το ιδιο( δεν ειναι και ο καλυτερος συνδυασμος).. Οσον αφορα τωρα το καρμπυλατερ δε νομιζω πως αξιζει.. Μαλλον το κοβω να καθαρισω το τωρινο(33αρι ειναι) και τα ζιγκλερ.. πιστευω κατι θα μου δωσει παραπανω και αν οχι παραπανω σιγουρα καλυτερη λειτουργεια κινητηρα! Επισης το φιλτρο για τη βενζινη δε το ειχα σκεφτει..Που μπαινει αυτο το φιλτρακι? Αμα ειναι να το κοιταξω!

    ΥΓ. μπουζι θα παρω αυριο
    enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..enduro..endu ro..enduro..enduro..enduro..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 12:33
  2. θελω να πατησω χωμα
    από GTZ750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 06:33
  3. Θελω Να Πω..
    από Μικρή Λουλού στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2005, 17:34
  4. Stacy Sanches... Αυτό θέλω να βλέπω...
    από Wizard13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 08:30
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF