Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: Τελικά φρενάρουμε πάνω στη στροφή....?

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Σηκώνονται ρε sniper αλλά χρειάζονται κάποια μέτρα,σωστά;Δικάβαλο μηχανάκι επειδή η κίνηση εξ'ορισμού κρατά περισσότερο χρόνο χρειάζονται λίγο παραπάνω,σωστά;
    Ε δεν υπήρχαν!!!
    Είναι πολύ πιο γρήγορο και κυρίως προβλέψιμο να φρενάρεις με τον τρόπο που περιγράφει ο ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ και'γω παρά να δοκιμάσεις να σηκώσεις γρήγορα τη μηχανή με βαρύτερο συνεπιβάτη που θα αιφνιδιαστεί(λογικό είναι) και το πιθανότερο είναι να προκαλέσει πτώση!
    μηπως να ξαναδιαβασεις τι λεει ο γιαγια γιατι καταλαβες λαθος πραματακια
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Τι ΄σαστε σεις ρε κωλόγριες ;;;

    Μπήκε ο άνθρωπος και έκανε μια ερώτηση, και έχετε σκίσει τα καλτσόν σας.

    Υπό νορμάλ συνθήκες δεν πατάμε φρένα υπό κλίση. Αμα σε κλείσει τώρα καμμιά μπετονιέρα σε κατηφορική φουρκέτα, νύχτα, χωρίς φώτα χώσε φρένα κάργα.
    Το 50% του να πέσεις, είναι λιγότερο απ΄το 100% του να περάσεις μέσα απ΄το χαρμάνι.
    ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΦΈΡΕΙΣ ΣΕ ΌΡΘΙΑ ΘΈΣΗ ΠΡΩΤΑ ΡΕ ΒΥΡΟΝΑ

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΦΈΡΕΙΣ ΣΕ ΌΡΘΙΑ ΘΈΣΗ ΠΡΩΤΑ ΡΕ ΒΥΡΟΝΑ
    Λεπτομέρειες.....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

    Σαν σουμα διαφωνίας ξανα δές


    quote:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    "...με το που αντιληφτούμε τον κίνδυνο σε δεξιά στροφή πατάμε με το αριστερό μας χέρι το αριστερό γκριπ του τιμονιού και το κρατάμε πατημένο (ενώ στο γυροσκοπικό το πατούσαμε στιγμιαία) ενώ ταυτόχρονα μειώνουμε το γκάζι .μέχρι που να εστανθουμε την μότο μας να έχει σηκωθεί αρκετά και πατάμε μαλακά χωρείς να μπλοκάρουμε τα φρένα μας.



    ΑΥΤΟ ........

    ΜΙΑΖΕΙ

    ΜΕ ΑΥΤΟ!!!!!

    quote:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    σταματας να στριβεις (δλδ σηκωνεις τη μηχανη ορθια) και τσαρουχωνεις τα φρενα.

    ΠΟΥ ΣΥΜΦΟΝΕΊ


    ΜΕ


    ΑΥΤΌ
    quote:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Pε σίγουρα το ορθό είναι να φρενάρεις πριν!






    ΑΡΑ ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!!!!

    ΓΙΑΤΙ .....

    quote:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ο μέσος οδηγός αν φτάσει στο σημείο να χρειαστεί φρένα μέσα στη στροφή, κατά πάσα πιθανότητα θα τα σκατώσει, θα τα χάσει, τα μάτια του αλλού, ενέργειες αλλού για αλλού, και αν θα του βγεί θα είναι μάλον κατά τύχη (έτυχε δεν πέτυχε)


    επίσης ......λές
    quote:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Με συνεπιβάτη 15 κιλά βαρύτερο και τα κλαριά φάτσα κάρτα κλιπονάτο μηχανάκι δε σηκώνεται τσακ μπαμ.
    Άσε που ο συνεπιβάτης στάνταρ θα αιφνιδιαστεί και δε θα προλάβει να σ'ακολουθήσει


    και εγω σου απαντώ
    ΜΕ 150 ΚΙΛΑ ΕΠΙΠΛΈΟΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΣΑΚ ΜΠΑΜ!!!



    ΚΑΙ
    quote:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

    Δεν χρειάζεται καν να βάλεις δύναμη....
    -------------------------------------------------------




    και αυτο το κανω εγω ο ΜΕΣΟΣ οδηγος

  5. #35
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Ρε παιδια τι απολυτες αποψεις ειναι αυτες?

    "ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ ΠΟΤΕ ΦΡΕΝΟ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ"

    Γιατι ρε μαν?

    Αν ειμαστε σε στροφη με κλιση μακρια απο τα ορια του συγκεκριμενου δρομου/ελαστικων/μηχανης μπορουμε να φρεναρουμε αρκετα δυνατα ΥΠΟ ΚΛΙΣΗ χωρις κανενα απολυτως προβλημα

    Αν ειμαστε σε οριακη κλιση τοτε ταυτοχρονα ανασηκωνουμε τη μηχανη και αυξανουμε τη πιεση στα φρενα προοδευτικα οσο περισσοτερο ανασηκωνεται η μηχανη-αρα και παλι υπο κλιση ξεκιναει το φρεναρισμα, για να αυξηθει σταδιακα

    Δηλ αν σου πεταχτει ενα παιδιακι και εισαι με 15πχ μοιρες κλιση σε στεγνο δρομο, θα περιμενεις να φερεις τη μηχανη τελειως καθετα για να φρεναρεις?

    Τα φρενα υπο κλιση μπορει να σε ριξουν αν τα τσαρουχωσεις η/και ταυτοχρονα εισαι σε οριακη η σχεδον για τις συγκεκριμενες συνθηκες κλιση

    Σιγουρα θελει εξοικειωση, αλλα με μερικες δοκιμες, μπορουμε να φρεναρουμε ΚΑΙ υπο κλιση

    Στον ιδανικο κοσμο χωρις αγροτικα, παιδακια, μπαλες, νταλικες ΔΕΝ θα ηταν απαραιτητο να φρεναρουμε ποτε ετσι ειναι δυσκολοτερο, αλλα στη πραγματικη ζωη ειναι πιθανο να μας χρειαστει...


    ...ex 88 SS 600 GR

  6. #36
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
    Ρε παιδια τι απολυτες αποψεις ειναι αυτες?

    "ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ ΠΟΤΕ ΦΡΕΝΟ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ"

    Γιατι ρε μαν?να απαντησω μια και αναφερεσαι σε κατι που εγω εγραψα

    Αν ειμαστε σε στροφη με κλιση μακρια απο τα ορια του συγκεκριμενου δρομου/ελαστικων/μηχανης μπορουμε να φρεναρουμε αρκετα δυνατα ΥΠΟ ΚΛΙΣΗ χωρις κανενα απολυτως προβλημααυτο ειναι κατι σχετικο (το ποσο κοντα η μακρια ειμαστε απο τα ορια).αλλα και παλι δεν αναιρει τον κανονα που λεει οτι δεν φρεναρουμε ενω στριβουμε για να αποφυγουμε ολες τις πιθανοτητες πτωσης.το γιατι υπαρχουν οι πιθανοτητες αυτες εξηγηθηκε παραπανω

    Αν ειμαστε σε οριακη κλιση τοτε ταυτοχρονα ανασηκωνουμε τη μηχανη και αυξανουμε τη πιεση στα φρενα προοδευτικα οσο περισσοτερο ανασηκωνεται η μηχανη-αρα και παλι υπο κλιση ξεκιναει το φρεναρισμα, για να αυξηθει σταδιακααυουτε αυτο αναιρει το ενδεχομενο να χαθει η προσφυση ομως.προτιμοτερο ειναι να σηκωσεις την μηχανη και να φρεναρεις για να αποφυγεις τη στραβη.

    Δηλ αν σου πεταχτει ενα παιδιακι και εισαι με 15πχ μοιρες κλιση σε στεγνο δρομο, θα περιμενεις να φερεις τη μηχανη τελειως καθετα για να φρεναρεις? προσωπικα αυτο θα προτιμησω απο το να ρισκαρω να πεσω (μπορει να συμβει και με 15 μοιρες κλιση) και να παρω και το παιδακι μαζι μου.ασε που οταν εισαι πλαγιασμενος δεν εχεις γωνιομετρο (για να πεις ''χμμ ειμαι με 15 μοιρες κλιση το οδοστρωμα προσφερει 22,5% προσφυση και τα λαστιχα μου μου δινουν 84,7% προσφυση αρα πιεζοντας τα φρενα μου στο 94,4% δεν θα πεσω και θα σωθει και το παιδακι'').επισης να πω οτι εδω μιλαμε για το σωστο (δλδ πιο ασφαλες)

    Τα φρενα υπο κλιση μπορει να σε ριξουν αν τα τσαρουχωσεις η/και ταυτοχρονα εισαι σε οριακη η σχεδον για τις συγκεκριμενες συνθηκες κλισηκαι αυτο πως το ξερουμε ακριβως???

    Σιγουρα θελει εξοικειωση, αλλα με μερικες δοκιμες, μπορουμε να φρεναρουμε ΚΑΙ υπο κλισηΣΑΦΕΣΤΑΤΑ αλλα δεν ειναι αυτο που συστηνεις !!!!1.γιατι ειναι λαθος,2.γιατι δεν ξερεις τον οδηγο και τι εμπειρια εχει,3.γιατι και οι παγκοσμιοι πεφτουν

    Στον ιδανικο κοσμο χωρις αγροτικα, παιδακια, μπαλες, νταλικες ΔΕΝ θα ηταν απαραιτητο να φρεναρουμε ποτε ετσι ειναι δυσκολοτερο, αλλα στη πραγματικη ζωη ειναι πιθανο να μας χρειαστει... συμφωνω γι' αυτο ας μαθουμε να το κανουμε σωστα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #37
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Παντου η διαφωνια σου εγκειται στο πως καταλαβαινουμε οτι ειμαστε σε κλιση τετοια, μη οριακη, ωστε να εμπιστευτουμε το μπροστινο και να φρεναρουμε λοιπον...οκ

    Για τις 15 η 20 η 12 μοιρες κλιση, δηλ εν πασει περιπτωσει ΜΙΚΡΕΣ κλισεις, δε σου χρειαζεται καν η ΑΙΣΘΗΣΗ που σου δινουν ο συνδυασμος λαστιχα/δρομος/αναρτησεις/πλαισιο, μπορεις φρεναρεις αφοβα και αν το δοκιμασεις θα δεις οτι δεν ειναι τιποτα το φοβερο και η μηχανη ΦΡΕΝΑΡΕΙ χωρις δραματα...και το παιδακι θα γλιτωσει και εσυ δε θα πεσεις

    Για τις μεγαλυτερες κλισεις, κοντα στο οριο των συγκεκριμενων συνθηκων, η αληθεια ειναι οτι για να χρησιμοποιησεις με ασφαλεια τα φρενα απαιτειται μεγαλη εξοικειωση του αναβατη, να εχει αισθηση της προσφυσης και να αντιλαμβανεται το feedback που του δινουν λαστιχα/πλαισιο/δρομος κλπ, και να αντιδρα αναλογα, εδω τα πραματα ειναι πιο πολυπλοκα, οχι οτι δεν γινεται ομως. Γινεται μια χαρα...
    Δε θα γινει ποτε αν δεν το δοκιμασεις σε ελεγχομενες συνθηκες και αρχισεις να εξοικειωνεσαι με αυτο. Τοτε θα ειναι μια κατασταση που θα σε πανικοβαλλει παντα

    Τι ειναι λοιπον καλυτερο, να εχουμε "εκπαιδευτει" στο φρεναρισμα με μεγαλη κλιση ωστε να μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σε μια δυσκολη, ή απλα να πουμε αφοριστικα "μη φρεναρετε υπο κλιση"?


    ...ex 88 SS 600 GR

  8. #38
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από
    Τι ειναι λοιπον καλυτερο, να εχουμε "εκπαιδευτει" στο φρεναρισμα με μεγαλη κλιση ωστε να μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σε μια δυσκολη, ή απλα να πουμε αφοριστικα "μη φρεναρετε υπο κλιση"?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    3. και οι παγκοσμιοι πεφτουν
    για απαντησε μου εσυ

    ρε δημητρη σαφως και γινεται αλλα ενεχεται ο κινδυνος πτωσης παντα.

    α και επειδη καπου ειπες οτι με μικρη κλιση δεν πεφτεις αν φρεναρεις (και φυσικα δε μιλαω για τσαρουχωμα), αντε φρεναρε στην θηβων.

    και μη κανεις το λαθος να εκτιμας τα πραματα συμφωνα με τις δικες σου δυνατοτητες.σου υπενθιμιζω οτι μιλας με οδηγους που δεν ξερεις ποσο γνωστες η αδαεις ειναι, οποτε καλο ειναι να πιασουνε τα πραματα απο την αρχη και ΣΩΣΤΑ.

    και τελος να σου πω οτι δεν εχουνε ολοι τη δυνατοτητα να πανε σε ασφαλεις συνθηκες (δλδ πιστα), με πολυεστερικα (για να μην κλαινε μεχρι να μαθουν) και με εναν γνωστη (οπως εσυ) και να προσπαθησουνε να μαθουνε να φρεναρουνε υπο κλιση και να εχουνε το σωστο feedback.

    Υ.Γ.δε μπορει ενας καθηγητης πανεπιστημιου να διδαξει παιδια πρωτης δημοτικου οχι γιατι δεν εχει τη γνωση στο αντικειμενο προφανως αλλα γιατι δεν ξερει τον τροπο.if you know what i mean

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #39
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.886
    Ε ρε ντερτια.

  10. #40
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Η λεπτή διαφορά της θεωρίας από την πράξη είναι, ότι θα βρεθείς αρκετές φορές να φρενάρεις μέσα σε στροφή.

    Όποτε απαιτείται πάντως, το κάνω.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    Υ.Γ.δε μπορει ενας καθηγητης πανεπιστημιου να διδαξει παιδια πρωτης δημοτικου οχι γιατι δεν εχει τη γνωση στο αντικειμενο προφανως αλλα γιατι δεν ξερει τον τροπο.if you know what i mean

    Εκτός θέματος αλλά αυτό είναι λάθος. Η απορία είναι ότι εάν δεν μπορείς να διδάξεις τα πιτσιρίκια, τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα διδάξεις τα μεγαλύτερα πιτσιρίκια.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    εγω παντως με το GS πολλες φορες φρεναρω!
    ΟΧΙ οριακα βεβαια...

    Τωρα, κωλοφαρδος ειμαι, μαλακας ειμαι, το μηχανακι γαμαει, εγω γαμαω (αμα βρω ) δε ξερω...πειτε εσεις!

    Παντως γενικα ναι, δεν φρεναρουμε στη στροφη, οδηγουμε ετσι ωστε να μη χρειαστει!

    Φιλακια!

    Τρουπερ αγορι μου, ηρεμησε!

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Η λεπτή διαφορά της θεωρίας από την πράξη είναι, ..............................
    οτι με οσα και να φρενάρεις στην στροφή ΘΕΩΡΗΤΙΚΆ δεν πέφτεις :wacko:


    ενώ ΠΡΑΚΤΙΚΑ τα πεσίματα στης στροφές ειναι απο φρένα



  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    εγω παντως με το GS πολλες φορες φρεναρω!
    ΟΧΙ οριακα βεβαια...

    Τωρα, κωλοφαρδος ειμαι, μαλακας ειμαι, το μηχανακι γαμαει, εγω γαμαω (αμα βρω ) δε ξερω...πειτε εσεις!

    ΥΠΟΨΉΦΙΟΣ ΕΙΣΑΙ

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    ΥΠΟΨΉΦΙΟΣ ΕΙΣΑΙ

    ΦΙΛΕ μου, με το GS θελετε δεν θελετε... δυσκολο!
    Τουλαχιστον, 3πλασια δυσκολο απο αλλο λογω telelever


Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2008, 13:18
  2. Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη
    από Ταξιδευτής στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 18:58
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2007, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF