Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: TDM 850 Ta fwta sas please !!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Μηπως μ@μησ@τε το ποστ του παιδιου ? και μαζι με αυτο την "εμμεση" αγγελία πωλησης μου ??

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    υγ.Εσύ tdm900r πόσα κμ κάνεις το μήνα; (γιααα να αρχίσουμε τις μετρήσεις! )
    Τα τελευταία 5 χρόνια ο ετήσιος απολογισμός των χιλιομέτρων μου είναι ~10000 χιλ.

  3. #33
    Η συζήτηση περί στατιστικής είναι άκρως ενδιαφέρουσα ωστόσο δεν μπορεί να δώσει αξιοποιήσιμα συμπεράσματα κυρίως γιατί δεν ενσωματώνει κάποιες βασικές παραμέτρους . Το να υπολογίσεις το μέσο όρο εβδομαδιαίων μετακινήσεων είναι σχετικά εύκολο με μία έρευνα σε σχετικά μικρό αλλά τυχαίο δείγμα. Αλλά πρέπει να λάβεις υπ' όψιν ότι κάποιοι μοτοσυκλετιστές έχουν και αυτοκίνητο ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Το πως μοιράζεις τα χιλιόμετρα μεταξύ ΙΧ και moto εξαρτάται επίσης από ένα κάρο παραμέτρους. Θα ήταν πάντως πολύ ενδιαφέρον να βρούμε μια αξιόπιστη έρευνα ως βάση γενικής συζήτησης περί των οδηγικών μας συνηθειών ( έχω κάποιες άκρες στο Μετσόβειο και θα το ψάξω).


    Στη δική μου περίπτωση κάθε στατιστική είναι παντελώς άχρηστη για ένα πολύ απλό λόγο. Θέλω να αγοράσω 1 TDM!!!!. Αν αγόραζα 10 - 20 η στατιστική ανάλυση μπορεί και να μου πρόσφερε κάτι


    Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις χρήσιμες συμβουλες.

    ps: Φίλε portishead το μηχανάκι σου μπορεί να είναι άψογο ( και εύχομαι να το χαρείς όσο παίρνει) αλλά η τιμούλα είναι ελαφρώς απάλευτη !!! Το έχεις και ωραίο χρώμα !!!

  4. #34
    Μιλώντας για στατιστική, ρίξτε μια ματιά ποιό μοντέλο έχει τα περισσότερα threads και μυνήματα στο forum μας. Για να μη σας κουράζω απαντώ μόνος μου !! V-Strom. Απάλευτο ?

  5. #35
    προσωπικά μου τη σπάει που το στρώμα είναι πιο ογκώδες από το ΤΔΜ παρότι είναι 250 κυβικά κάτω

    κατά τα άλλα οι πωλήσεις του δεν μπορεί να λένε ψέμματα

  6. #36
    Δεν έχω ιδέα τι κάνει το μηχανάκι από επιδόσεις, αξιοπιστία και οδηγική συμπεριφορά αλλά αισθητικά είναι άθλιο (το Strom εννοώ)!!!! Υποκειμενικό είναι αυτό βέβαια, αλλά από σχεδιαστικής άποψης νομίζω το TDM παίζει μόνο του.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2008
    Μηνύματα
    9

    φυσικα και θα παρεις tdm!

    Ειναι ομορφο μηχανακι αρκετα γρηγορο(ειμαι μπροστα μεχρι τα 100χλμ με z750)(εχω τελικη σκυμενος 230χλμ/ωρα) ευελικτο αλλα εχει ενα μειονεκτημα....δεν σταματαει ρε παιδακι μου!!!.....σκεψου οποιον αγιο θυμασαι...και προσευχησου!!ετσι θα σταματησει!

    εγω εχω ενα απο περυσι καλοκαιρι ειναι tdm850 mod 2001 ειχε 57οοοχλμ κ τωρα εχει 71000χλμ
    ηταν η πρωτη μου μηχανη.πιο πριν παλευα με παπακια.
    να σου πω την αληθεια:
    ακουγοταν ενας θορυβος απο κινητηρα και ολα τα μαστορια λεγανε οτι 99% ειναι μπιελα.(ζημια 1000 ευρω) ειχα χεστεί πανω μου!!!!
    τελικα ενω ειχα βρει μοτερ να περασω επανω κτλ κανω εναν ελεγχο....μπας κ ειμαι στο 1%..... κ απλα ειχε κενά το βολάν και εκανε αυτο το θορυβο.αλλαζω βολαν και προληπτικα μια καμπανα (140 ευρω ολα)και απο τοτε δουλευει αψογα το μοτερ!!!
    καταναλωση ακομη κ 11λ/100 χλμ αν πας ολο τερμα αλλα πεφτεις και στα 6λ/100 αν πας με 120χλμ/ωρα.
    αν ενδιαφερεσαι να αγορασεις πατα στο λινκ κατω να δεις τι πρεπει να προσεξεις!
    http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=4304.0

    εγω αν το πουλουσα θα στο εδινα 3800 κ γραπτη εγγυηση κινητηρα για 1 χρονο.μαυρο -μπλε και 2πλη εξατμιση τιτανιου.καινουργια αλυσιδα γραναζια και φιλτρο.
    ειμαι λαρισαιος κ σπουδαζω πατρα μηχανολογος μηχανικος κ εγω!(αρα διαθεσιμο σε πατρα-λαρισα)
    φιλικα νικος
    σε ευχαριστω θεε μου που ουτε σημερα χτυπησε μπιελα!

  8. #38
    φιλαράκι δεν ξέρω αν τελικά το πήρες το TDM, αλλά ως κάτοχος του 850 του '98 θα βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση
    λοιπόν:
    είναι κάπως βαρύ και με το κέντρο βάρους πιο ψηλά σε σχέση με άλλα μηχανάκια, οπότε προσοχή στις στροφές και βέβαια σε παρκαρίσματα, "χωσίματα" στην κίνηση κλπ
    είναι δικύλινδρο και με πολλά κυβικά, που σημαίνει πολλή ροπή (με ρέγουλα τη γκαζιέρα...)
    (δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά το να αλλάξεις μπαταρία σημαίνει να λύσεις ένα μεγάλο μέρος της μηχανής)
    όσο για τα φρένα, σε φυσιολογικές καταστάσεις δεν έχω πρόβλημα, αλλά μια φορά που χρειάστηκα τα λεγόμενα "φρένα πανικού" ο μπροστά τροχός μπλόκαρε με τη μία, χαρίζοντας μου 4 ράμματα...(αλλά δεν του κρατάω κακία, άλλωστε εγώ τον ζόρισα !)
    στα συν του: θέση οδήγησης, σταθερότητα ακόμα και σε σχετικά μεγάλες ταχύτητες και βέβαια γκάζι από χαμηλά...

    κ εγώ πάντως από παπί στο 850 πήγα κ δεν το συνιστώ....

    προσοχή, πάντα κράνος και λοιπός εξοπλισμός και καλές βόλτες!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos

    (δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά το να αλλάξεις μπαταρία σημαίνει να λύσεις ένα μεγάλο μέρος της μηχανής)
    Οντας κάτοχος TDM 850 για 70.000 χλμ....αμα ξέρεις το κόλπο...ειναι υπόθεση 10 λεπτών....ουτε αμορτισερ λυνεις ουτε τίποτα.

  10. #40
    χμ....αν έχω διαβάσει καλά το manual και το εκτελώ σωστά, βγάζεις ντεπόζιτο, λύνεις την τρόμπα του πίσω φρένου και... βάζεις όλη σου την τέχνη να χωρέσεις το μπαταριοκούτι ανάμεσα στο πίσω αμορτισέρ και τη δοκό του πλαισίου!

    αν αυτό δεν είναι κομματάκι μπελαλίδικο, είμαι και πολύ βολεψάκιας!

    (σοβαρά τώρα, αν κάνεις κάτι διαφορετικό και - αυτό μας καίει - πιο εύκολο, δώσε τα φώτα σου και γρήγορα!)

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos
    χμ....αν έχω διαβάσει καλά το manual και το εκτελώ σωστά, βγάζεις ντεπόζιτο, λύνεις την τρόμπα του πίσω φρένου και... βάζεις όλη σου την τέχνη να χωρέσεις το μπαταριοκούτι ανάμεσα στο πίσω αμορτισέρ και τη δοκό του πλαισίου!

    αν αυτό δεν είναι κομματάκι μπελαλίδικο, είμαι και πολύ βολεψάκιας!

    (σοβαρά τώρα, αν κάνεις κάτι διαφορετικό και - αυτό μας καίει - πιο εύκολο, δώσε τα φώτα σου και γρήγορα!)
    Αυτο που υπογράμισσα.
    Η αλήθεια ειναι οτι το εκανε ο μηχανικος μου....που το εχει κάνει φαίνεται αρκετες φόρες και φάνηκε αρκετα ευκολο.

  12. #42
    κοίτα, το μπαταριοκούτι περνάει τσίμα τσίμα (χωρίς υπερβολή) και θέλει να στρίψει και λίγο
    αλλά όντως, γίνεται και στην τελική δεν αλλάζεις μπαταρία και κάθε βδομάδα
    ntontos
    no motori, no party
    αμήχανος μέχρι νεωτέρας...

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Ακριβώς.
    Εγω ειχα αλλάξει στα 5 χρόνια....και αυτό προληπτικά χωρις να εχουν παρουσιαστει σημάδια κόπωσης.

  14. #44
    κάπως έτσι, να μην γκρινιάζω άλλο
    τελικά δεν μάθαμε, ο φίλος το πήρε το TDM; εντυπώσεις;
    ntontos
    no motori, no party
    αμήχανος μέχρι νεωτέρας...

  15. #45
    Εδώ και λίγες μέρες το μοτόρι βρίσκεται στο γκαράζ μου ..
    Παιδιά 1.000 ευχαριστώ για τη βοήθεια και το χρόνο σας ...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ta fwta sas, ftew?
    από djantoine στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2008, 21:57
  2. Versys h TDM?Dwste mou ta fwta sas
    από 700_Thespieis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 09:55
  3. Ta fwta sas
    από xtrm600 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 16:58
  4. Gia dwste ta fwta sas oi taxidiwtes...
    από o_gavros στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2005, 06:54
  5. ta fwta sas!!!
    από NIKOS_21 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF