Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 162

Θέμα: xt660z tenere Λάστιχα

  1. #31
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παρών! 12.000km με τα Sahara και ειδικά το πίσω καταλαβαίνετε πως είναι...Παρ'όλα αυτά κρατάει ακόμα.
    Μέσα στο μήνα πρέπει να τα αντικαταστήσω και παρόλο που θα τα έβαζα κ πάλι τα δεδομένα μου άλλαξαν κ έχει πλέον αρκετή Αττική οδό το μενού. Δηλαδή 130-150 κοντερίσια και το Sahara δεν χαίρεται ακριβώς.
    Έτσι σκέφτομαι κάτι ανώμαλο, να πάρω ενα φρέσκο μπροστινό Sahara 3 και πίσω να βάλω κάτι πιο ασφάλτινο. Θέλω να περνάω κ απο χώμα χωρίς κρύο ιδρώτα, και το Sahara το απόλαυσα γιατί δεν έχει ασάφειες. Πίσω τώρα κάτι σε Anakee σκεφτόμουν. Μωρέ μπας και το καταστρέψω με αυτά τα μπασταρδιλίκια; Δεν υπάρχουν λεφτά για πειράματα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Παρών! 12.000km με τα Sahara και ειδικά το πίσω καταλαβαίνετε πως είναι...Παρ'όλα αυτά κρατάει ακόμα.
    Μέσα στο μήνα πρέπει να τα αντικαταστήσω και παρόλο που θα τα έβαζα κ πάλι τα δεδομένα μου άλλαξαν κ έχει πλέον αρκετή Αττική οδό το μενού. Δηλαδή 130-150 κοντερίσια και το Sahara δεν χαίρεται ακριβώς.
    Έτσι σκέφτομαι κάτι ανώμαλο, να πάρω ενα φρέσκο μπροστινό Sahara 3 και πίσω να βάλω κάτι πιο ασφάλτινο. Θέλω να περνάω κ απο χώμα χωρίς κρύο ιδρώτα, και το Sahara το απόλαυσα γιατί δεν έχει ασάφειες. Πίσω τώρα κάτι σε Anakee σκεφτόμουν. Μωρέ μπας και το καταστρέψω με αυτά τα μπασταρδιλίκια; Δεν υπάρχουν λεφτά για πειράματα.
    Σε αφρικα 750 δοκίμασα (και εχω δεύτερο σετ τωρα πάλι) τον συνδυασμό μπροστινό ΤΚC80 και πίσω Αnakee 2 γιατί και γω ταξιδεύω ασφαλτο με 150+ αλλά μπαίνω και χώμα. Το μπροστινό κάνει λιγότερο θόρυβο από το αντίστοιχο σαχάρα και μου εβγαλε πάνω από 20,000 Km.

    Oσο δεν υπάρχει πολύ εως πάρα πολύ λάσπη ολα καλά στο χώμα.

  3. #33
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Νομιζω οτι αρχισαν να στρωνου τα λαστιχακια μου, ηδη πηγα τα λασπωσα λιγο γιατι δε μπορω να τα βλεπω αλασπωτα... Δε τους παει!!!

  4. #34
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269

    ?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leontheprof Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι αρχισαν να στρωνου τα λαστιχακια μου, ηδη πηγα τα λασπωσα λιγο γιατι δε μπορω να τα βλεπω αλασπωτα... Δε τους παει!!!
    Τι λένε τα λάστιχα leon? σε σχεση με sahara?

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leontheprof Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι αρχισαν να στρωνου τα λαστιχακια μου, ηδη πηγα τα λασπωσα λιγο γιατι δε μπορω να τα βλεπω αλασπωτα... Δε τους παει!!!
    Μαζί σου.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Τι λένε τα λάστιχα leon? σε σχεση με sahara?
    Ακομα δε μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν εχω κανει ουτε 50χλμ με τα Τ63. Παντως εχουν σαφως πιο χωματινο χαρακτηρα. Σφυριγμα περιπου το ιδιο. Δεν πηγα πανω απο 100 αλλα και σε αυτα τα χιλιομετρα δε παρατηρησα κατι κακο.

  7. #37
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Εκείνα τα παλιοσιράκ ίσως να είναι η λύση...

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2008
    Μηνύματα
    145
    Χαιρετώ την παρέα....!!!
    Ήρθε η ώρα να ξαναλλάξω τα λάστιχα.
    2η φορά EXP, από τα οποία δεν είχα κανένα σοβαρό παράπονο, εκτός από εκτός δρόμου που οκ σε βατό χώμα πας αλλά σε οτιδήποτε άλλο το ξεχνάς...
    Σκέφτομαι τα εξής:
    1.Κ60 (To scout?), 130 ή 140 πίσω???
    2.Anakee 3
    Ξέρω, άσχετο το ένα με το άλλο, αλλά θα εξαρτηθεί απο το εαν καταφέρω να κάνω ενα μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό φέτος (λίγο χλωμό).......!!!

    Για πείτε???
    Τελευταία τροποποίηση από gliout; 28/02/2013 στις 09:27.

  9. #39
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Χαιρετώ ξανά με τα νέα ελαστικά!
    Τελικά φόρεσα kαι γω τα Heidenau Scout K60 γιατί έψαχνα κάτι σε Sahara με μικρότερο συντελεστή φθοράς. Ομολογουμένως ρισκάρω μιας και τα Sahara τα θεωρώ κούπα πάνω στο Tenere αλλά μπήκε ο διάολος!
    Επέλεξα 140 για πίσω και το προβλεπόμενο για μπροστά (το οποίο δείχνει / είναι πιο στενό απο το αντίστοιχο Sahara). Κόστος 200€ με σαμπρέλες, ζυγοσταθμίσεις & τοποθέτηση.
    Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ουδέτερες μιας και αφενός βεντουζάρει καλά μα προβληματίζομαι με την αμεσότητα του μπροστινού που βιάζεται να στρίψει. ΟΚ ίσως να ήμουν λίγο πιο ξεφούσκωτος πριν και με την αλλαγή και τη σωστή πίεση (32psi) να μου φάνηκε, σκέφτηκα, αλλά όχι. Μπροστά βιάζεται το μηχανάκι (και το πίσω 140 ακολουθεί λίγο πιο βαριεστημένα - ίσως το 130 να είναι σοφότερο). Ενοχλητικοί κραδασμοί δεν υπάρχουν (σε σχέση με το Sahara) αλλά μετά τα 150km/h στην Α.Ο σήμερα 'τρόμαξα' να το κρατήσω. Σημειωτεόν πως με τα παλιοσαχάρα των 12.000km το πρωί ήμουν με 150-165km/h (κοντέρ) κύριος, και στην επιστροφή με τα νεα λάστιχα σχεδόν πανικοβλήθηκα με τα ψαρέματα.
    Και λέω:
    Ίσως να έχει να κάνει με το 'στενότερο' μπροστινό;
    Ίσως όταν στρωθούν να φτιάξουν στη πορεία;
    Ίσως να πρέπει να κατεβάσω πιεσούλα και να τα δουλεύω στα 30psi?
    Ίσως να έχει να κάνει με το χρώμα μιας και τα λευκά Tenere πέρα απο πιο γρήγορα είναι και πιο στριφτερά;
    Αν έχουν τις 'επιδόσεις' (βλέπε προβλεψιμότητα) του Sahara και βγάλουν 16.000km θα είμαι ευχαριστημένος.
    Ακολουθούν και φωτό μπροστά / πίσω να βγάλετε τα συμπεράσματα σας (ειδικά για την στενότητα του μπροστινού).Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0944.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	283749Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0946.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	64,4 KB 
ID:	283750

    update! Τα στρίμωξα σήμερα λίγο χώμα (φλαταδούρες υγρές και σαθρίλες) και ΟΚ. Ανώτερο απ'το Sahara!
    Τελευταία τροποποίηση από Αμφίσημος; 05/03/2013 στις 14:23.

  10. #40
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δοκιμάστε και τα Mitas E07.

  11. #41
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Kαι για την ιστορία ιδού και φωτό του πισινού Sahara μετά απο 12.400km (τα 10.000 άσφαλτο με 120-150 στο κοντέρ).
    Τελικά not bad. Απορώ ο Daz πως τα λιώνει όλα στις 5-6.000km...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0942.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	283753
    Τελευταία τροποποίηση από Αμφίσημος; 10/03/2013 στις 23:41.

  12. #42
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δοκιμάστε και τα Mitas E07.
    Και ποιος τα φέρνει Ελλάδα αυτά?
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Αμφίσημος Προβολή μηνύματος
    Kαι για την ιστορία ιδού και φωτό του πισινού Sahara μετά απο 12.400km (τα 10.000 άσφαλτο με 120-150 στο κοντέρ).
    Not bad. Απορώ ο Daz πως τα λιώνει όλα στις 5-6.000km...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0942.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	283753
    Είναι πιο δυνατό το λευκό τενερε!

    Τα sahara δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά είναι ένα απ' τα δύο ελαστικά που έχω σκοπό να βάλω με την επόμενη αλλαγή. Thanks για τη φωτό.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Τα Sahara είναι must Daz. Κάποια στiγμή στην μονοκύλινδρη πορεία σου - πρέπει να τα φορέσεις.
    Εντωμεταξύ τα K60 μετά απο στρώσιμο 600+ χιλιομέτρων είναι ομολογουμένως καλά λάστιχα ΑΛΛΑ με μελανό τους σημείο πως μετά τα 140 βάρκα γιαλό με πάνε. Θα ρίξω τσι πιέσεις αύριο και θα δώσω ρεπόρτο.
    Updated!
    Οι πιέσεις πέσανε σε 29 μπροστά και 32 πίσω και το μηχανάκι έστρωσε σε μεγάλο βαθμό! Σταθερό και στα πολλά πλέον. Περίεργο ε; 36-32 λέει ο κατασκευαστής...
    Επιπλέον αγχολίκι και το σημαντικότερο - όταν πέρασα απο βρεγμένη ανηφόρα, με σαπουνάδα μεν σε γυαλί άσφαλτο, με 60-70 κοντέρ και 3η να γουργουρίζει στις 3000rpm+ και με σταθερό γκάζι άρχισε τα πατιλίκια σε βαθμό άγχους. Έκλεισα γκάζι και ΟΚ. Με τα Sahara δεν έγινε ποτέ αυτό.
    Αρχίζω και ξενερώνω...
    Τελευταία τροποποίηση από Αμφίσημος; 13/03/2013 στις 20:30.

  15. #45
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    να σας πω και εγω τα δικα μου.στο super tenere που ειχα αγοραστηκε με bridgestone trail wing,ψιλοαδιαφορα με καλη αποδοση σε στεγνο και βρεγμενο,απλα μετα τις 4.000-5-000 αλλαξαν χαρακτηρα προς το χειροτερο,αλλαγη σε anakee 2 ωραια ισως καλυτερα απο τα πρωτα,αλλα στην πιεση μαγουλιαζανε,εκει δε που εμεινα εκπληκτος επειτα απο προτροπη,ηταν με τα avon distanzia,σκληρο ηθελε λιγο ποαραπανω να ζεσταθει αλλα μετα κεντουσε,υπηρεσιακα φορουσα σε dominator 650 και xt 600 pirelli mt 60,ειναι οτι λεει ποτε δεν τα συμπαθησα ασυμετρη φθορα και στα φρενα πανικου σκιζοτανε,heidenau στο 650 ηταν λες και ηταν φτιαγμενα απο πλαστικη σακκουλα δεν τα συμπαθησα ποτε,ισως γιατι δουλευαμε τοτε αρκετο χωμα γι αυτο διαλυθηκαν.σε vstrom bridgestone batlle wing(οπως καιπαραπανω)σε bmw f800 τα ιδια αλλα το bmw ειχε ποιο στιβαρο πλαισιο και τα εφερνε στα ορια του,ελεγχομενο γλιστρημα και εγκαιρη ενημερωση,μπασιμο στην στροφη αλλα με πολυ τσιρηγμα.σε transalp 700 ξεκινησε με metzeler tourance-υπερτιμημενα μαλλον αλλοκοτο γλιστρημα μετα τα 7,000 χλμ,και στο νερο βαρκες.πληρωσαμε και απο την τσεπη μας διαφορα και βαλαμε dunlop tr91 αψογα σε ολα.δευτερη αλλαγη ξανα dunlop,ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις-ολα τα παραπανω περασαν απο τα χερια μου με ελεγχο αερα τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα,αντε στις 2.και με ελαχιστο εως καθολου χωμα

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Nέα Yamaha XT660Z Tenere
    από pontiki στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 21:11
  2. Xt660z Tenere ηλεκτρκό πρόβλημα
    από xtkoulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 19:32
  3. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Xt660z Tenere???
    από varaderokav11 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 07:43
  4. 2008 Yamaha XT660Z Tenere
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF