Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 114

Θέμα: Motul ή Ipon , ιδού η απορία .....

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos2004
    Για τα motorex τι έχετε να πείτε http://www.motorex.com. Αυτά έχει το service που πάω. Δεν μπορώ να πω πως είναι και τα πιο φθηνά, 11? το φθηνότερο.
    τσαμπα ειναι μην μιλας καθολου...τα τορκο που βαζω εγω εχουν 17,5 το λιτρο...και τα πεταω καθε 3000 χλμ μαζι με το φιλτρο...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    οτι το "τσουτσουνακι" τους βολευει πολυ εαν δεν εχεις χωνι προχειρο!!!

    Αν δεν έχεις χωνάκι φτιάχνεις ένα χάρτινο και κάνεις δουλειά...

  3. #33

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...ΓΙΑΥΤΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ............

  4. #34
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jafar
    ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...ΓΙΑΥΤΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ...Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ............
    Σωστή κουβέντα.
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  5. #35
    Παντως παιδια εγω εβαλα τα Honda HP4 για πρωτη φορα και πλεον δεν ακουγεται ΚΑΘΟΛΟΥ το κιβωτιο του Fazer 600 2003 που εχω.Οποιος εχει yamaha και ειδικα fazer με καταλαβαινει...
    Οι αλλαγες ειναι πλεον ΒΙΛΟΥΔΟΥ...

  6. #36

    apantisi

    και εγω παιδια μιας κ ολοι λεμε τι χρησιμοποιουμε βαζω ipone!σε R6 2006,κ ειναι ολα οκ!!!

  7. #37
    Pro Honda HP4 10W40 semi-synthetic oil without Moly, 1 Litre

    This is the top of the line premium 4-stroke motorcycle oil and is recommended for all "normal" riding situations. Normal riding situations are when the motorcycle or ATV is used as designed and is not "lugged" or run near redline for extended periods of time. HP4 is a blend of synthetic and petroleum base stocks for excellent oxidization reduction, less evaporation, shear stability for smoother shifting and less viscosity loss. HP4 does not contain moly.
    Εγω είμαι λιγάκι μπερδεμένος , αλλά έχω χρόνο μέχρι να διαλέξω λιπαντικά

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    η HONDA

    ΔΕΝ εχει λαδια ,αυτα που εχει στο δοχειο τησ ειναι valvoline και συμφωνω οτι ειναι πολυ καλα αλλα παλι πιστευω οτι τα motul ειναι καλυτερα!!!τα ipone ???

  9. #39

    Re: η HONDA

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
    ΔΕΝ εχει λαδια ,αυτα που εχει στο δοχειο τησ ειναι valvoline και συμφωνω οτι ειναι πολυ καλα αλλα παλι πιστευω οτι τα motul ειναι καλυτερα!!!τα ipone ???
    Τι να σου πω φιλε μου...Παντως το μπιτονακι που ειχε το λαδι,εγραφε HONDA απ'εξω.Και οσο πανε γινονται και καλυτερα αυτα τα λαδακια...Σαν να μη ζητανε αλλαγη ενα πραγμα...
    Αυτα.

  10. #40

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ

    ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ....ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ IPONE ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.... :rotflmao:

  11. #41
    Πάντα Motul χρόνια τώρα.
    Εχω ανοίξει 2 μοτέρ και ήταν λαμπίκο!!
    Οσο για Λαμπριανιδη αν και δεν εχω καμμια σχέση πέραν του ότι είμαι πελάτης είναι ΟΚ . Το ένα μοτερ με "δικά" του λάδια δουλευε πάντα.
    www.trade-wind.gr και στα φέρνει όπου θες αρκεί να είναι πάνω από 30 ευρώ η παραγγελία.
    Πρόσφατα έλυσα και την εξωλέμβια που έκαιγε διαφορα λάδια από το συγκεκριμένο μαγαζί κει ήταν πεντακάθαρη χωρίς ίχνος λαδίλας ή τσόγου.
    Αν δεν ανοίξεις μοτέρ το μόνο που καταλαβαίνεις είναι η αίσθηση του σασμάν στα 4χρονα.
    Αν ήταν μαιμού τα εν λόγω λάδια ή τα motul τηγανόλαδα σε αγωνιστικό μηχανάκι τόσο καιρό χρήση δεν θα είχε μείνει ούτε ρουλεμάν ούτε στρόφαλος.
    Οντως ο καθένας προτιμάει και επιλέγει ότι του αρέσει αλλά να μην πετάμε ασυναρτησίες.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    Re: Re: η HONDA

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mika2006
    Τι να σου πω φιλε μου...Παντως το μπιτονακι που ειχε το λαδι,εγραφε HONDA απ'εξω.Και οσο πανε γινονται και καλυτερα αυτα τα λαδακια...Σαν να μη ζητανε αλλαγη ενα πραγμα...
    Αυτα.

    το ξερω τα εχω βαλει και εγω αλλα η HONDA ΔΕΝ ειναι κατασκευαστρια λαδιων απλα χρησιμοποιει καποιασ αλλης (valvoline μεχρι προτεινως)σε δικες τισ συσκετασιες και στα χρεωνει...αναλογα εεε

  13. #43
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Motul ή Ipon , ιδού η απορία .....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω στο κέντρο λιπαντικά Μοτούλ (γνήσια γιατί άκουσα κυκλοφορουν και ιμιτασιον) αν ειναι δυνατόν και απόγευμα ??? .Αν μπορείτε δώστε και καμιά διεύθυνση με πμ έστω μην φανεί οτι κάνουμε και προμοσιόν . Πια είναι ειναι λογική τιμή για 4λιτρό 15W50 5100????

    Επίσης είδα βγάζει η IPON ένα λαδί για V2 κινητήρες πράγμα που δεν έχω ξαναδεί σε άλλες .Σε τι να διαφέρει από άποψη λίπανσης ένας V2 άραγε ???? Το έχει δοκιμάσει κανείς ???? Εντυπώσεις ????

    Ευχαριστώ :smilea:
    motorex legend 20-50 imisin8etika the bester ladi gia to mixanaki sou pou ine v
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
    Πάντα Motul χρόνια τώρα.
    Εχω ανοίξει 2 μοτέρ και ήταν λαμπίκο!!
    Οσο για Λαμπριανιδη αν και δεν εχω καμμια σχέση πέραν του ότι είμαι πελάτης είναι ΟΚ . Το ένα μοτερ με "δικά" του λάδια δουλευε πάντα.
    www.trade-wind.gr και στα φέρνει όπου θες αρκεί να είναι πάνω από 30 ευρώ η παραγγελία.
    Πρόσφατα έλυσα και την εξωλέμβια που έκαιγε διαφορα λάδια από το συγκεκριμένο μαγαζί κει ήταν πεντακάθαρη χωρίς ίχνος λαδίλας ή τσόγου.
    Αν δεν ανοίξεις μοτέρ το μόνο που καταλαβαίνεις είναι η αίσθηση του σασμάν στα 4χρονα.
    Αν ήταν μαιμού τα εν λόγω λάδια ή τα motul τηγανόλαδα σε αγωνιστικό μηχανάκι τόσο καιρό χρήση δεν θα είχε μείνει ούτε ρουλεμάν ούτε στρόφαλος.
    Οντως ο καθένας προτιμάει και επιλέγει ότι του αρέσει αλλά να μην πετάμε ασυναρτησίες.
    εχεις πλακα ρε συ...η ποιοτητα του λαδιου δεν φαινεται σε αγωνιστικο μηχανακι που πετας τα λαδια σε καθε αγωνα...ελεος...εχεις λυσει δυο μοτερ και ηταν λαμπικο...δηλαδη τι?γυαλιζαν τα μεταλλα??εγω εχω λυσει 102 μοτερ και ηταν μπουρδελα μετα απο χρηση motul...οι ανοχες ειχαν παει περιπατο...και μιλαμε για μηχανακια δρομου που χρησιμοποιουν τα ιδια λαδια για 3-4-5-6 χιλαδες χιλιομετρα και τα προσθετα κιβωτιου των αγαπημενων σου motul ειχαν παρει την αγουσα για τον παραδεισο των λαδιων απο τα 1500-2000...και δεν μιλαω για μονοκυλινδρα που παιρνουν 1.5 κιλο αλλα για τετρακυλινδρα που παιρνουν τεσσερα... ακομη και σε αγωνιστικα που δουλευαν μιση σαιζον με motul τα εδρανα των εκκεντροφορων εμοιαζαν με μαλλι της γριας...το μοναδικο motul που ειναι απλως ανεκτο ειναι το 300v competition το οποιο βεβαια καιγεται με ταχυτερο ρυθμο απο την βενζινη κι αν δεν το προσεξεις η αντλια σου θα αρχισει να στελνει αερα στα μηχανικα μερη αντι για λαδι...

    τωρα βεβαια αν μιλαμε για ανθρωπους που ανεβαζουν μεχρι 4-5 χιλ.στροφες στα μοτερ τους,οτι λαδι και να βαλουν δεν θα εχουν ποτε προβλημα...απλως μετα απο 20.000-30.000 θα παραπονιουνται για την λειτουργια του κιβωτιου τους...


    μιλας επισης για κιβωτιο...που θα καταλαβεις εσυ την λειτουργια σασμαν οταν στον αγωνα αλλαζεις καρφωτες με κλωτσιες?

    επισης στειλε κανα μειλ στην motul να σου πει τα ποσοστα φωσφορου και ψευδαργυρου που εχουν τα λαδακια τους και μετα συγκρινε τα με τα αντιστοιχα ποσοστα των λαδιων που προτεινω εγω...θα σου δωσω εγω τα χαρτομαντηλα να σκουπισεις τα δακρυα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #45
    Ναι έχω πλάκα ...δεν φαντάζεσαι πόσο !!
    Πολύ εύκολα αρπάζεσαι πάντως για να έχεις λυσει 102 μπουρδέλα μηχανάκια.....
    Εγώ μιλάω για αγωνιστικά 2χρονα μοτέρ.
    Λαμπίκο σημαίνει καθαρά μπουζί κεφαλές και μετρημένος στρόφαλος.
    Καρτερόλαδα σε δίχρονο αλλάζουν μετά από 2 προπονήσεις και από κάθε αγώνα.
    Τα ποσοστα φωσφορου και ψευδαργυρου πάντως δεν χαλάνε τα κάρτερ του ΚΤΜ χρόνια τώρα..
    Ασε που και στο εξωτερικό χρησιμοποιούν αγωνιστικές ομάδες τα ίδια ακριβώς.
    Εχεις δεί ποτέ στη ζωή σου μοτέρ που έχει κάψει 20 λίτρα Motul 800 ?? Σου εύχομαι ολόψυχα να δείς (αλλά να έχεις και χαρτομάντηλα μαζί σου)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph speed triple 1050 VS Bmw K1200R..Ιδου η απορια..
    από MOITSOS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2010, 15:03
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2009, 21:55
  3. Πιρτσίνωμα ή άλλαγμα,ιδού η απορία!
    από Multijohn στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 15:43
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 21:09
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF